VORP vyzývá rodiče k jednotnému postupu proti Chládkově svévoli

Výbor na obranu rodičovských práv (VORP) vydal prohlášení, ve kterém vyzývá rodiče k jednotnému postupu proti svévolným snahám ministra školství Marcela Chládka (ČSSD) omezit alternativní způsoby vzdělávání i nestátní vzdělávací instituce.

Nikdy jsem se netajil tím, že považuji pana Chládka za bezkonkurenčně nejhoršího ministra školství v dějinách samostatné České republiky, který je velkou hrozbou pro domácí vzdělávání i nestátní školství, pro práva dětí i rodičů. Což ostatně pádně dokládají i jeho každodenní činy.

S prohlášením VORPu se proto plně ztotožňuji a doporučuji všem (a především pak samozřejmě rodičům, co mají děti a chtěli by je vyučovat doma či dát na církevní nebo soukromou školu), aby si je přečetli a zapojili se do aktivního odporu proti ministrovi, který si tak nějak odmítá přiznat, že komunistický režim už padl. Dokonce i ve školství…

Ignác Pospíšil

 

Prohlášení Výboru na obranu rodičovských práv                                                                   19.7.2014

VORP již delší dobu se znepokojením monitoruje situaci ohledně novely školského zákona…

Domníváme se, že současné vedení ministerstva školství postupuje s cílem omezit většinu alternativních vzdělávacích postupů i institucí, které je nabízejí, aniž by přitom dokázalo garantovat potřebnou kvalitu veřejných škol, tak aby rodiče měli možnost vždy a všude dávat své děti do škol, kde získají vzdělání a výchovu podle jejich představ a priorit. To je významným zásahem do rodičovských práv a znamená to omezení možnosti zvolit pro své dítě typ vzdělání a výchovy, který považují za vhodný.

Sníží-li se počet žáků nestátních škol, ať už z důvodu jejich krachu či kvůli zvýšení školného, které si již jejich rodiče nebudou moci dovolit, přejdou tyto děti do škol veřejných zřizovatelů. Je toto skutečným, byť nepřiznaným, zájmem ministerstva školství?

Omezení dotací soukromým a církevním školám tak nejen, že může mít likvidační dopad na řadu těchto institucí, ale může ve svých důsledcích znamenat místo úspor naopak nárůst státních výdajů – což ovšem návrh novely nijak nezohledňuje.

Podobná situace je i u tzv. lesních školek a domácího vzdělávání – oba tyto způsoby vzdělávání stojí státní rozpočet mnohem méně peněz, než klasická veřejná školská zařízení, přesto jsou jim ze strany státu neustále házeny klacky pod nohy. Jako rodiče, přející si pro sebe a své děti svobodu volby ve vzdělávání, se ptáme ministerstva školství, proč?

Důrazně vyzýváme všechny dotčené a ohrožené instituce k jednotnému postupu proti svévoli ministerstva.

Anna Brychtová, VORP

kancelar@vorp.cz

3 Responses to VORP vyzývá rodiče k jednotnému postupu proti Chládkově svévoli

  1. Stana napsal:

    Pan Chládek se zařadil na čelo špatných ministrů školství. Za 20 let nebyl ani jeden ministr kvalitni, tento nevybočuje z řady. Jediné státní školy jsou soukromé, ostatní školy jsou buď mizerné krajské nebo mizerné obecní. To ostatní má alespoň trochu úroveň. Nejhorší jsou krajské školy, resp. zřizované kraji. Tam se komunismus ani nezastavil, uspěšně se rozvíjí dál a tak i úroveň školství podle toho vypadá.

    • Ignác Pospíšil napsal:

      Obávám se, že Vám tak úplně nerozumím… ? „Jediné státní školy jsou soukromé, …“ ?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *