Válečná horečka a lži maskované jako pravda

Írán

Poté, co jsem si přečetl vcelku fundovaný článek Ignáce Pospíšila o situaci v Sýrii, kde ale v diskusi již čtenáři prokazovali poněkud velké neznalosti moderního ozbrojeného střetu, včetně nekonvenčních strategií a tzv. „asymetrické válečné doktríny“, rozhodl jsem uvést na pravou míru několik mýtů a obecně oblíbených omylů,  které se v diskusi pod článkem objevily…

Omyl č. 1

„Írán je nebezpečná země ovládaná maniaky a fanatiky.“

Samozřejmě že iránský teokratický režim není nic světoborného, prostí Peršané i příslušníci národů a národností žijící v Iránu nejsou nadšeni svým vládním režimem. Což ovšem nevypovídá vůbec nic o tom, zda opravdu touží po změně režimu a zda jsou opravdu plni nadšení a touhy zopakovat si například lybijský či momentálně aktuální syrský scénář tzv. „regime change“, za pomocí bojůvek ozbrojenců, jejichž násilné činy se v tzv. „nezávislých“ západních sdělovacích prostředcích nikdy neobjeví. Neobjeví se tam ani mrtvá těla vojáků, policistů, či příslušníků jiných naboženství, která jsou jejich obětmi při tzv. „nenásilných protestech“.

Omyl č. 2

„ Nukleární konflikt je absolutně zničující…“

Ve skutečnosti lidstvo již jeden nukleární konflikt prodělalo, aniž by to vůbec někomu připadlo podivné. Při jaderných testech v atmosféře, pozemních výbuších a testech na a pod mořskou hladinou se uvolnilo tolik radioaktivního spadu, že jej lze kvantitativně vyčíslit v miliónech tun radioaktivních částic. Místa prvních jaderných testů a prvních jaderných úderů jsou dnes již plně  obyvatelná a roveň jejich radioaktivní aktivity se již nijak zvlášť neliší od přírodního pozadí.

I  v případě útoku v rámci jaderné války Izrael – Irán  na např. pětimilionový Teherán, který má tu smůlu, že je takřka ideálním cílem ( město na rovině, obklopené horami), nezaručí ani předpokládaná síla exploze tří bojových hlavic balistických raket Jericho o síle 350 kT jeho naprosté a plné zničení a vymazání z mapy. Toto je ovšem případ krajní nouze, nelze jej ovšem v  rámci eskalace konfliktu mezi sionisty a  bránícími se šíity vyloučit.

Daleko pravděpodobnější může být pokus amerických ozbrojených sil nasadit miniaturizované jaderné nálože určené ke zničení íránských jaderných zařízení, která jsou nyní díky svému umístění v hlubokých skalních úkrytech odolná proti účinkům konvenčních bomb. Pokud by k takovémuto útoku došlo, k radioaktivnímu zamoření samozřejmě dojde, nicméně pro širší oblast bez významného dopadu na životní prostředí.

Omyl č. 3

„Spojené státy nemohou napadnout Rusko, nebo ČLR“

Ve skutečnosti se tak již dávno děje, abychom však pochopili důvod, cíl a strategii Spojených států, musíme se vrátit do roku 1905, kdy významný britský politik a diplomat sir Halford Mackinder definoval problém vlády nad světem takto:  „Who rules East Europe commands the Heartland. Who rules the Heartland commands the World-Island. Who rules the World-Island commands the World.“

Volně přeloženo, kontrolujte ten největší ostrov světa, tedy Eurasii, budete mít pod palcem celý svět.

Co tedy  je důvodem pro Spojené státy? Coby klasický případ neořímského impéria, které se z republiky stalo císařstvím, kde prétoriáni, rozuměj vojensko-průmyslový komplex, spolu s mezinárodními bankstery určují skrze média, tedy zkorumpované tribuny lidu, kdo bude další loutkový vládce jejich impéria. Impérium však potřebuje suroviny a potřebuje jich hodně. A protože  není soběstačné, tak si pro ty suroviny vysílá do zahraničí své ozbrojené síly. A mezi suroviny již nepatří jen obligátní uhlovodíky libovolných skupenství, ale i věci tak všední, jako je voda, dřevo, možnost osevu, či prostor ke kolonizaci a exploataci.

Spojené státy nyní hrají vabank hru. Vědí, že jejich technologická vojenská nadřazenost nebude trvat věčně a že jejich spojenecké závazky vůči  dosavadním sférám vlivu, jako je západní Evropa, část pacifického bazénu a Mezoamerika, nebudou trvalé a neměnné.

Cílem USA je vyřazení jediných nekontrolovatelných globálních hráčů mimo dosah banksterů a pretoriánů, to jest Číny a Ruska. Evropa je díky své slabosti vyplývající z tzv. „transatlantické vazby“  mimo hru, pokud se ovšem nerozhodne Německo pro aktivnější zahraniční Realpolitik. Tedy za předpokladu, že již bude ukončena jeho okupace a  bude mu vrácena plná státní suverenita, tak i jako jiným evropským národům, a bude provedena demontáž Evropského svazu.

Není náhodou, že tzv. „západní nezávislá média“ vytrvale vyrábějí obraz „zlých Rusů“ a „podivných Číňanů“. Tato mediální manipulace slouží k několika účelům, má u ovčanů vzbudit dojem, že jde o nepotřebné národy a lidi, zmírnit případný šok z rozpoutané otevřené války a ospravedlnit jakýkoliv špinavý trik vůči nepříteli.

Dalším strategickým prvkem Spojených států ve hře o globální dominanci je používání proxy válek, tzv. „nenásilných revolucí“, „karafiátových, oranžových a kdoví jakých ještě“. Nevládní organizace, nevládní ovšem jen dle názvu, pak zpracují příslušný stát, který pak bude ochotně spolupracovat se Spojenými státy.

Příkladů je dostatek… Jakési hnutí sunnitských školních absolventů jménem Taliban bylo zničeno proto, že odmítlo podepsat dohody o výstavbě ropodovu přes své území. A Saddám Husajn zase sešel z tohoto světa oprátkou jen proto, že dostal ten nemoudrý nápad prodávat ropu a ropné produkty za eura, nikoliv za dolary.

Co dodat závěrem?

Riziko konfliktu v oblasti Blízkého a Středního východu je nadále velmi vysoké. Co udělá případní iránská ropná blokáda Ormuzského průlivu s ekonomikou Evropy, již nyní se pouze protloukající úskalími krize, si asi dovede představit každý sám. Utrpení lidí, především pak nesčetných civilní obětí, vzniklé během této války, bude nesmírné. Měli bychom tedy pamatovat nejen modlitbou, ale i aktivní pomocí při zmužilém snášení věcí příštích, které nebudou snadné ani veselé a už vůbec nebudou krátkodobé. Bůh nám pomáhej!

Antonín Šalanský

Poznámka šéfredaktora: Zveřejnil jsem článek pana Šalanského, který mi byl nabídnut, především jako podnět k diskusi. Představuje určitý pohled na světové dění. Ne se vším, co v něm je, souhlasím. Kupříkadu nukleární konflikt samozřejmě není vždy absolutní apokalypsou – závisí na jeho rozsahu. U příkladu Talibanu nelze souhlasit – jednak ještě nebyl zničen, jednak bych nesouhlasil ani u toho důvodu. Na druhé straně dnes už je poměrně jasné, že do Iráku šli Američané pro ropu. A pokud jde o Čínu, tamní režim je, narozdíl od ruského, nepochybně mimořádně zrůdný.

Ignác Pospíšil

Mapa Íránu, jejímž autorem je uživatel STS Chvojkovice-Brod, byla převzata z Wikimedia Commons, kde je vedena jako volné dílo.

13 Responses to Válečná horečka a lži maskované jako pravda

 1. Tomáš Beran napsal:

  Hm. Ti „podivní Rusové“ mi zabili kromě jiných i mou oblíbenou novinářku Politkovskou. Asi holt nejsem tak dobře informován o stavu světa jako pan autor.

  • Odpověď k článku napsal:

   K rozboru. Mám z článku smíšené pocity:
   – nechci urážet autora, ale připadá mi to trochu jako pozdní vítězství propagandy novin Rudé právo či Tribuna ze 70. let.
   Prostě zlé – imperialistické USA vytváří hegemonii, jsou zlí, ti Amíci, very nebezpeční a stráášně zlí.
   ..
   Íránský režim opravdu není „nic moc“ (řečeno eufemicky). Nicméně, pokud dostane do ruky „atomku“, tak se patrně bezpečnost v „Golfu“ velice zvýší:(((. A důležité: pak by tuto zbraň chtěli i ostatní kolem.

   Už jenom uvažovat o jaderné válce, je dost absurdní. V případě konfliktu velmocí by byly následky tak zničující, že si toto vůbec nedovedeme představit ani v nejhorším snu. Navíc, když už by někdo odpálil rakety s atomovými hlavicemi, válka by se stala neřízenou (vypadly by všechny komunikační kanály).

   Sedmá velmoc jménem tisk vůbec nemusí vytvářet špatný obraz Číny. Ta si jej dělá sama. Dokud tam bude bolševický režim, její pověst se nezlepší. Naopak, mám spíše pocit, že se dnes vytváří příliš pozitivní pohled na Čínu. Vždyť je to přece, „ten pravý kapitalismus bez přívlastků“, prostě epesní, super (a na takovou veteš, jako občanská či lidská práva se…(cenzurováno:)

   Rusko je kapitola sama pro sebe. Ale jsem přesvědčen, že nové kolo studené války mezi Ruskem a USA nechce (doufám) ani jedna z nich. To by se roztočilo okamžitě, když by jedna z těchto velmocí reálně zjistila, že se ta druhá připravuje na útok)

   Jinak – je třeba se modlit.

   Pax et bonum

   Jan

   • cinicius napsal:

    Poznámka k prvnímu odstavci: Jistě USA není vhodné démonizovat, na druhé straně nezaslouží si ani žádnou glorifikaci. To, co předvedly v Iráku, je naprosto otřesné. Jejich podpora nástupu islamistů nijak ochranu lidských práv v regionu nezlepší, naopak povede k likvidaci křesťanských menšin v Egyptě i Sýrii stejně (i když je dosud šance, že v Sýrii neuspějí).

   • Re: Cinicius napsal:

    Saddám Husajn by patrně vládl Iráku dodnes.

    Celý problém totiž nastal na počátku devadesátých let, kdy Irák napadl nezávislý stát Kuvajt, choval se tam jak zvíře a nakonec zapálil ropné vrty.

    Tehdy došlo k prvnímu útoku ze strany USA a oni nechali Husajna utéct (namísto zajmutí) a navíc jej NECHALI dál vládnout! Tehdy se říkalo, když už tam vletěli (a to nejen USA, ale i spojenci), měli odhusajnovat :) Irák. Kuvajt byl obnoven v původních hranicích. Alespoň tady se „Západ“ nedopustil dalšího Mnichova.

    Pax

    Jan

    • cinicius napsal:

     Máte vadnou souslednost: Irák zapálil ropné vrty až při útěku z Kuvajtu. A pokud jde o odhusajnění při první válce v zálivu – bylo by logické a správné a morálně nenapadnutelné. Ale jelikož se americká zahraniční politika morálkou neřídí, tak k němu nedošlo. Husajn byl pragmaticky ponechán i s poměrně silnou armádou v rámci vyvažovací politiky. Sejmut byl až později, ve druhé válce v zálivu, za účelem zabezpečení pravidelného přísunu ropy do USA. Poté Američené řekli ádié a odešli – a irácké křesťany nechaly napospas místním islamistům. To zní tak trochu jako Mnichov, ne?

   • Michal Kretschmer napsal:

    Jsem rád, že Anton Šálanský toto téma otevřel. Americká politika je opravdu nemorální.V době sovětská nadvlády u nás USA snad ještě nebyly tak zkažené a mohli jsme je vidět jako nepřítele našeho nepřítele. Obamovy Spojené státy jsou propagátorem potratů a homosexuální ideologie – to jen tak na okraj. A samozřejmě imperialisté v tom špatném slova smyslu.

    Čína a Rusko nejsou loutkami USA, tak jako Irán a to jim vadí. Jinak samozřejmě Čína je horší než současné Rusko, ale média při její kritice často uvádějí nesprávné argumenty.

    Jinak nevidím žádný důvod, proč by Irán nemohl mít na svou obranu atomové zbraně, jestliže je má Izrael a možná i Severní Korea, nemluvě o daších státech.

   • Re: Cinicius a první válka v Iráku napsal:

    Ano. Máte pravdu. Ropné vrty byly zapáleny až po „Pouštní bouři“. Já upozorňoval na to, že Irák napadl nezávislý stát. Zde se žádného „Mnichova“ Západ nedopustil. To je veliký rozdíl, v mezinárodním měřítku se vždy bere mnohem za větší zlo, když někdo napadne jiný stát, než když se „jen“:( chová špatně ke svému civilnímu obyvatelstvu. Od té doby už Husajnovi skoro nikdo nevěřil. Proto mohlo dojít k též k „druhé akci.“
    ..

    Ještě bych řekl: USA zase tak na irácké ropě závislé nebyly a nejsou….

    Pax

    Jan

 2. Anton napsal:

  Pane Berane, pokud máte na mysli nechvalně známou NGO aktivistku Annu Politkovskou, Američanku ukrajinského původu, zodpovědnou za smrt mnoha ruských vojáků a příslušníků bezpečnostních složek na Kavkaze, je s podivem, že nebyla zabita dříve a naněkolikrát.., neschvaluji ničí smrt, ale tomuto se vůbec nedivím.

 3. Ottaviani napsal:

  Skvělý článek, právě takové tady postrádám. Autor je fundovaný, naprostý souhlas do posledního písmenka. Amerika je pod současnou administrativou novou říší satana…Však byla budována jako zednářský stát – od samého počátku !

  http://res.claritatis.cz/zpravy/severni-amerika/stejne-jako-mucednici-musi-byt-katolici-v-usa-pripraveni-snaset-vezneni-rika-biskup/5327

 4. Pan Contras napsal:

  Evropští politikové budou mít velký problém. Na jedné straně budou potřebovat armády, na druhé straně vědí, že když by obyvatelstvo dostalo zbraně, obrátilo by je proti nim.

  • Paul Max napsal:

   Entropa a USrael už válku dopředu prohráli. Hordy bezdětných důchodců nejen že nebude mít kdo na stáří živit v důsledků vyvražďování vlastních nenarozených dětí, nýbrž zde nebude ani dostatek mladých sil schopných boje a obrany. Dluhový srab a ekonomická devastace států v důsledku antikoncepčního a hedonistického potratového průmyslu již dnes činí státy dnešního stavu neudržitelnými. A co teprve válka? Bůh nebývá posmíván a urážen. USraeli a Entropě bez Boha přijdou brzy hordy mochamedánů v rámci mezináboženského dialogu podříznout hrdlo. Máme se každopádně na co těšit.

 5. Anton napsal:

  Nemyslím si, že by početní převaha byl až takový problém.., koneckonců například Rhodesie v době , kdy jí pravdoláskové ničili embargem a jinými svinstvy, dokázala udržet ratio ztrát 60:1 ! A to při moderním vojenském vybavení není problém. Problém je skutečně v (ne)vůli evropských politiků opustit ty zprofanované „atlantické vazby“, nebýt otroky a vazaly „vy víte koho“ a ustanovit skutečně evropský kolektivní bezpečnostně-ekonomický svazek!

  Ale že se blíží „zajímavé časy“, o tom žádná!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *