SÚKL žalován pro edukační materiál o potratových tabletách

MUDr. Preiningerová

Známá katolická gynekoložka a expertka Hnutí Pro život ČR MUDr. Xenie Preiningerová podala žalobu na Státní ústav pro kontrolu léčiv kvůli vydání edukačního materiálu o užívání potratových tablet, který podle ní uvádí lékaře v omyl ohledně zákonnosti navrhovaného postupu a podněcuje je k nezákonné činnosti.

Lékařka poukazuje ve své žalobě na to, že uvedený edukační materiál zavádí postupy, při kterých může k potratu způsobenému tabletou dojít mimo zdravotnické zařízení, což je v rozporu se zákonem, a žádá, aby soud edukační materiál zrušil a klasifikoval jeho schválení jako nezákonné.

Podrobnější informace:

Zpráva Hnutí Pro život ČR

Text žaloby

Ignác Pospíšil

 

7 Responses to SÚKL žalován pro edukační materiál o potratových tabletách

 1. Ignác Pospíšil napsal:

  Za sebe mohu dodat jen: Bravo!

 2. Michal Kretschmer napsal:

  Dosti rozvláčná žaloba ohledně jednoduché věci, že totiž zákon povoluje potrat, jen když je vykonán v příslušném zařízení, nikoliv doma, takže celý postup popsaný v „edukačních materiálech“ nezákonný. Ale snad to tak z nějakých právních důvodů musí být.

  Chybí mi tu (pokud nebude následovat, nejlépe však současně) trestněprávní žaloba resp. podání oznámení o trestném činu příslušné státní instituci na osobu (či osoby) zodpovědné za navádění k trestnému činu nedovoleného potratu, což je logický důsledek, který vyplývá z rozboru žaloby, na kterou Ignácův článek odkazuje.

  • Jaroslav Klecanda napsal:

   Ach jo, zase budu zařezáván, že ke všemu brblu, ale tady budu 🙁 Vážený pane Michale Kretschmere, když tak zhazujete čin paní doktorky Xenie, kolik žalob jste ve vypilovaném formulačním a právním znění podal Vy? Předpokládám, že jste občanem ČR, takže Vám nic nebrání. Nebo snad ano?
   A jen tak mimochodem – máte alespoň nějaké tušení, v jakém profesním tlaku se paní doktorka pohybuje? Máte nějakého člena rodiny, který by byl v její péči?
   Pokud Vám něco chybí – doplňte to, když víte, co to má být! Díky, pokud tak učiníte!

   • Ignác Pospíšil napsal:

    Nepřipadá mi, že by pan Kretschmer měl tendenci čin paní doktorky Preiningerové nějak shazovat…

   • Michal Kretschmer napsal:

    V prvním odstavci jsem se jen podivil nad tím, že je třeba napsat tak dlouhý text žaloby. Nic více. Čin paní doktorky a jejího právníka je samozřejmě záslužný.

    V druhém pak bych byl rád, kdyby následovalo trestní oznámení; nejlépe podané oním právníkem.

    Nevím, proč mi pan Klecanda podsouvá nedobrý úmysl.

 3. Radomír Malý napsal:

  Žaloba pí doktorky Preiningerové je podle mne činem občanské statečnosti. Děkuji moc za to.

 4. […] Známá katolická gynekoložka a expertka Hnutí Pro život ČR MUDr. Xenie Preiningerová podala žalobu na Státní ústav pro kontrolu léčiv kvůli vydání edukačního materiálu o užívání potratových tablet, který podle ní uvádí lékaře v omyl ohledně zákonnosti navrhovaného postupu a podněcuje je k nezákonné činnosti. Více ZDE. […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *