Žlutooranžová koalice na rudém podkladu

Stanislav Juránek

Na Jižní Moravě se v posledních dnech definitivně uzavřel proces utváření „krajské vlády“, jehož výsledek postavil tamní lidovce do mimořádně obtížné situace, která je ve výsledku může poslat do hlubin bezvýznamnosti jak v rámci kraje, tak dokonce i v rámci celé republiky…

Vítězní sociální demokraté totiž sice zvolili lidovce za své koaliční partnery, ale zároveň uzavřeli i smlouvu o spolupráci s komunisty. Tím se ještě zvýšilo riziko, že účinkování lidovců v této koalici dopadne stejně, jako účinkování v Paroubkově vládě. Tedy že lidovci budou formálně ve vládě a ponesou před voliči zodpovědnost, ale ve skutečnosti budou vládnout sociální demokraté s komunisty, kteří si prosadí kdykoliv cokoliv. 

Jinými slovy: sociální demokraté a komunisté budou prosazovat svůj program, aniž by museli platit před voliči za vytvoření nepopulární oficiální koalice, která by mohla vyvolat demonstrace a pochybnosti u některých voličů ČSSD. Lidovci prosadí jen minimum a zároveň budou platit tím, že před voliči ponesou zodpovědnost za kroky kraje, z nichž řada bude směřovat úplně jinam, než chtěli lidé, kteří tuto stranu volili. Budou mít tedy místa „nahoře“, ale jen omezený vliv (protože mají nůž pod krkem – ČSSD je kdykoliv může vyměnit) a velmi špatný výhled do budoucna.

Ač lidovci vypadli ze Sněmovny až v roce 2010, bylo to právě už jejich trapné účinkování v Paroubkově vládě, které zásadně podrylo důvěru v KDU-ČSL u podstatné části jejích skalních voličů a nasměrovalo stranu ven. Jestliže se totéž stane v Jihomoravském kraji, jihomoravské lidovce čeká rovněž velký sešup. A pokud  by se výrazněji minimalizovala voličská podpora KDU-ČSL na Jižní Moravě, bude to strašlivá rána pro celou stranu, protože jihomoravská organizace je jedna z nejsilnějších a právě na Jižní Moravě získává KDU-ČSL zásadní podíl hlasů (viz např. tuto mapku k volbám 2010)…

Jakkoliv rozumím touze lidovců podílet se na krajské vládě, musím se ptát, nakolik je rozumné pro dočasné benefity a omezený vliv výrazně slabšího koaličního partnera riskovat budoucnost celé strany. Zda by nebylo lepší se smířit s pobytem v opozici a nechat radikální levici vládnout otevřeně. Skalním příznivcům lidovců nezbývá než doufat, že Juránek ví, co dělá, a udrží si páteř natolik, aby byl i přes nevýhodnou pozici sociálním demokratům výrazným oponentem a aby v případě nutnosti dokázal zavčas odejít.

Ignác Pospíšil

7 Responses to Žlutooranžová koalice na rudém podkladu

 1. Pavel napsal:

  Prekerná situace.

 2. topajík napsal:

  V jedné rodině měli už třináct dětí a chalupa byla malá.
  „Takhle to už dál nejde,“ rozhodl muž. „Ode dneška budu spát každou noc na půdě.“
  „Když myslíš, že to pomůže, tak já teda taky.“ špitla jeho věrná manželka.

  To mi tak nějak vytanulo na mysli po přečtení tohoto článku. 🙂

 3. Michal Kretschmer napsal:

  Mediálně ta situace na jižní Moravě působí špatně. Protože nerozumím otázkám „vládnutí“ na krajské úrovni, kladu si otázku, co lze v takové koalici, která je vázána zákoy schvalovanými v parlamentu, udělat tak špatně, aby to diskreditovalo lidovce.

 4. honzah napsal:

  Neznám situaci v Jihomoravském kraji, ale nejeví se mi to moc dobře.

  Ovšem nutno podotknout, že po případném návratu KDU-ČSL do Sněmovny asi nebude jiná možnost, než zůstat mimo vládu. V područí KSČSSD by lidovci byli za blbce a v područí ODSTOP nejspíš také.

 5. Markéta napsal:

  Voni budou za blbce vždy, jen do počtu, podílejí se na opdovědnosti, ale skoro nic neovlivní. Za Paroubka prošel registráč, za Topola toho víc ovlivnili Zelení. Je to strana na doraz, zbytěčná.

  • honzah napsal:

   Myslím, že lidovci měli reálnou šanci na důstojnější roli ve Špidlově i Topolánkově vládě, ale v obou případech ji promarnili.

 6. topajík napsal:

  KDU-ČSL musí zůstat mimo vládu. Tak končí každý, kdo se snaží podlézat a není autentický. Tato strana už dávno nemá s křesťanstvím nic společného a naivní křesťany jen využívá.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *