Válečná horečka podruhé: Řinčení zbraní nebo vrtění psem?

Možné způsoby izraelského útoku

K napsání tohoto rozboru možností dalšího vývoje situace na Blízkém a Středním východě mne “ponoukl“ jeden katolický přítel, který při diskusi na blozích a sociálních sítích různého charakteru upozornil na nutnost zvážení všech možných okolností, které z vývoje napjaté situace okolo tzv. „íránského jaderného programu“ mohou nastat.

Byl jsem též upozorněn, že jako uznávaný “war nerd“ bych se měl pokusit nezabřednout příliš do technických či strategických detailů a pokusit se výklad pokud možno zjednodušit na úroveň srozumitelnou i pro laika v moderní militarii.

1) Oč jde?

Do již beztak napjaté mezinárodní situace Blízkého a Středního východu přichází Izrael s výzvou k “pacifikaci“ Islámské republiky Írán kvůli údajné hrozbě útokem jadernými zbraněmi vůči sionistickému státu. Dokonce vyzvala administrativu Spojených států, aby se vyjádřila k možnosti vlastního útoku na Írán. Bylo již stanoveno datum, do kdy se má administrativa Spojených států vyjádřit k plánům na buď společný, nebo simultánní útok.

Ponechme stranou poněkud perfidní situaci, kdy x milionový národ, respektive jeho politická reprezentace, vyzývá globální velmoc k útoku na jiný suverénní stát bez posvěcení mandátem RB OSN, a podívejme se na možnosti jednotlivých aktérů.

2) Kdo má jaké možnosti?

Izraelské vojenské letectvo patří nepochybně k absolutní špičce a jeho profesní a i technická připravenost je bezesporu vysoká. Pokud skutečně k útoku dojde, provedou úder především stroje americké výroby F-15I a F-16I , upravené pro místní radioelektronické vybavení. Letadla to pravda nejsou nejmladší, a ačkoliv sionistická lobby v USA tlačí na zrušení zákona zakazujícího export nejmodernějšího amerického stíhacího letounu F-22A “Raptor“, bude patrně tato dvojice nosným prvkem pro předpokládaný úder. Nejspíše budou doprovázeny vzdušnými tankery, prodlužujícími tankováním za letu jejich dolet, a též letouny radioelektronického boje (rušiči). Pro úder budou moci použít bohatou paletu tzv. inteligentní munice americké výroby, schopné proniknout do hlubokých skalních masivů, v nichž jsou íránská jaderná zařízení ukryta.

Vleklé diskuse o možnosti, že Izrael při tomto útoku použije jadernou munici, ukončí až případná radiologická měření po útoku… Je to nepravděpodobné, ale vyloučit to nelze. Otázkou zůstává použití jiných jaderných prostředků. Izrael vlastní balistické rakety středního dosahu, jejichž primární funkcí je být nosiči jaderných zbraní různé kilotonáže. Je nepravděpodobné, leč nevyloučitelné, že k jejich použití dojde. Vyloučit v žádném případě nelze ani užití tzv. střel s plochou dráhou letu typu (americké Harpoon či izraelské Popeye Turbo). Na cíle ve vnitrozemí Íránu mohou být vypuštěny z izraelských ponorek operujících v Indickém oceánu či Arabském moři.

Peršané, citelně oslabení mezinárodními embargy a především pak osmiletou válkou s klientským státem Západu, Irákem, samozřejmě nespí a snaží se pokud možno co nejefektivněji posílit své obranné i úderné kapacity. Jelikož zbrojní embargo je na americký nátlak dodržováno celkem přísně, rozhodli se využít metody tzv. “reverse engineering“, česky řečeno kopírování a vylepšování toho, co získali jako dědictví po ambiciózních zbrojních nákupech svého Šáha.

Íránská protivzdušná obrana je všehochutí různých domácím průmyslem vyráběných a upravovaných verzí původních zbrojních akvizic ze zahraničí. Kvalita je proměnlivá, nicméně jednu výhodu jejímu integrovanému systému upřít nelze: hojně využívá hustě položené a nezarušitelné sítě z optických vláken, zálohující obranné systémy pro případ jejich eliminování. Otázkou zůstává, zda Írán skutečně vlastní obávané protiletadlové komplety sovětské/ruské výroby S-300 PMU. Pokud ano, bylo by to významné posílení dosavadní protivzdušné obrany.

K tomu ovšem přistoupili k efektivní obranné strategii a na základě vlastního výzkumu, nikoliv tedy pouhým kopírováním, rozjeli vlastní perspektivní raketový program, který lze dnes označit za asi nejvýznamnější obranný segment v celé struktuře íránských ozbrojených sil.  Ačkoliv je úderná síla íránských raket podceňována s odbytím, že jde o nefunkční napodobeniny původně sovětských balistických raket krátkého dosahu, Izraelci si to zjevně nemyslí, jejich protiraketové systémy domácí i americké provenience jsou připraveny zvládnout i vlnový útok až tří set balistických raket. To je také odhadovaný počet raket, které pravděpodobně odstartují jako jistá odveta za izraelský útok na Írán.

3)  Cíle

Cíle jsou vcelku známy. Jde o výzkumná centra v Isfahanu, pak objekty univerzity v Teheránu, závod na zpracování uranové rudy v Natanzu a výrobna těžké vody v Araku. Otázkou zůstává, zda Izraelci zaútočí i na jadernou elektrárnu v Bushehru, ačkoliv je její význam spíše symbolický a hrozí riziko zabití či zranění ruských specialistů, pracujících na této jaderné elektrárně.

4) Následky

Následky mohou byt různé. Každopádně lze očekávat odvetu podpořenou šíitských fanatismem prakticky v celém regionu. Do konfliktu se nepochyběn zapojí i šíitské hnutí Hizballáh v jižním Libanonu a dle vyjádření pákistánského diplomata v televizní stanici Al Jazíra ani Pákistán nezůstane stranou a Írán vojensky podpoří. Pákistán je vlastníkem odzkoušené jaderné zbraně a tím celý konflikt získává na nevypočitatelnosti. Chladná reakce globální supervelmoci Číny, stejně jako odmítavá reakce Ruska, potažmo Společenství nezávislých států, je téměř jistá.

Konflikt se nevyhne ani oblasti Perského zálivu, kde Írán hrozí, že uzavře Hormuzský průliv, na což má právo, neboť jde o jeho teritoriální vody. Za téměř jistý můžeme považovat i íránský úder na americké základny v oblasti Perského zálivu. Jakou ranou bude pro kolabující globální ekonomiku uzavření klíčové cesty pro ropné exportéry z oblasti Kuvajtu a Saudské Arábie, není příliš těžké odhadnout… Ropná krize xkrát překonávající tu z 20. století, mrznoucí a hladovějící evropská velkoměsta plus sociální nepokoje zvládané jen rostoucí brutalitou policejních a vojenských složek.

Co to bude dále znamenat pro Evropu s její nezanedbatelnou muslimskou populací lze jen odhadovat. Můžeme očekávat sabotáže, útoky na židovské komunity a pouliční nepokoje.

Abych se vrátil k názvu článku… Možná jde jen o pouhé “vrtění psem“, tedy o situaci, kdy se politická reprezentace sionistů pokouší o vytlučení politického kapitálu před nadcházejícími prezidentskými volbami. O tom, kdo dnes rozhoduje o vítězi voleb v Americe, si již nemusíme dělat iluze, tzv. “svobodny tisk“ to není. Jde tedy skutečně jen o tlaky zákulisních lobby na nové politické vedení jediného zatím spolehlivého spojence, jehož Izrael má, nebo tu slyšíme znít řinčení zbraní a válečné bubny?? Odpověď nám dá až budoucnost.

Antonín Šalanský

26 Responses to Válečná horečka podruhé: Řinčení zbraní nebo vrtění psem?

 1. Michal Rudolf napsal:

  To je jedna stránka pohledu na věc. Zajímalo by mě však mínění autora článku na druhé řešení situace. Totiž nechat Íránu volnou ruku v přípravě jaderné zbraně. Lze pak vyloučit riziko použití této zbraně proti Izraeli či komukoliv jinému se všemi doprovodnými následky? Které zlo je to horší?

  • Pan Contras napsal:

   Dle inspekce OSN je Iránský jaderný program mírový.

   Kontrolní otázky:

   a) Kdy naposledy Peršané někoho přepadli.
   b) Kdy naposledy napadl někoho Izrael?
   c) Co vzkazovali psaním na hlavice raket mladí Židé Libanoncům?
   d) Kde jsou ZHN z Iráku?
   e) Kdo je Mordechai Vanunu a co jsme se od něj dozvěděli?

   • Bod a)

    No naposledy nekdy v ranem stredoveku, pozdeji nevim.

    Bod b)

    2006 – Utok na Libanon. Tzv. Druha libanonska valka.

    Bod c)

    Nepsali to mladi Izraelci, nybrz mala devcatka, fixou popisovala delostrelecke granaty raze 155 mm. Text mi neni znam.

    Bod d)

    ZHN z Iraku jsou momentalne v Syrii, kde je za neprilis dlouhou dobu budou opet hledat vsemozne americke jednotky…

    Bod d)

    Mordechai Vanunu je stale ve v domacim vezeni, to co jsme se od nej dozvedeli, je to co jsme si mysleli jiz dlouho pred tim..

   • Lukáš Biskupický napsal:

    Pane Contrasi, napište správné odpovědi, mohlo by to být zajímavé.

   • Pan Contras napsal:

    Že to Anton ví mně nepřekvapuje a nepochyboval jsem o tom, já se ptal ovšem Michala Rudolfa…

  • re: Michal Rudolf napsal:

   Souhlasím s Michalem Rudolfem. Západ je opět pitomý jak troky vůčí nevypočitatelnému Íránu (to vskutku není stará Persie). Doufám, že se to obejde bez ozbrojeného konfliktu, ale nechat jim dodělat atomku by mohlo dostat „Perský záliv“ do stavu krajní bezpečnostní nouze. I kdyby tomu tak nebylo, budou za chvíli chtít podobnou zbraň i ti ostatní kolem, třeba Saudská Arábie… Což patrně velice zvýší, už tak křehkou bezpečnostní situaci v „zálivu“:((((

   Jinak. Alespoň k něčemu bylo „Wikileaks“ dobré.

   A abychom nekritizovali jen „Západ“, Rusko má také lví podíl. Kdyby pořádně diplomaticky zatlačilo na Irán, bylo by po „mírovém atomovém výzkumu“:) (dělaném hluboko ve skalách pod zemí.

   Ještě: představa, že by např Izrael zaútočil na íránská města, nebo dokonce použil zbraně hromadného ničení je nesmysl. Pokud by vůbec zaútočil,tak konvenčně a cíleně na těch pár reaktorů, jako to kdysi udělal v Iráku.

   Pax

   Jan

   • Pan Contras napsal:

    Co hulíš za matroš?

   • Jane, muzete mi prosim objasnit, v cem je Iran tzv. “nevypocitatelny“?? Pokud vim, tak sve cile, tj. export islamske revoluce deklaruje sdostatek srozumitelne.., dale.., utok na vyzkomne centrum uprostred Teheranu bude co? To nebude utok na mesto? A co se pouziti taktickych JZ Izraelem tyce, jiz jednou k nemu malem doslo, jsou pro to verohodna svedectvi a cilem mely byt Damasek a Kahira. Takze precedens tu mame, zalezi jen na tom, jak silene nyni vedeni Izraele (a Iranu..) bude.

   • re: vysvětlení napsal:

    Tady není nic k hulení:). ani k pochybám. Jednoznačně: kdyby Irán nesměřoval k výrobě „bomby“, nedošlo by k současnému trapnému napětí v Perském zálivu.(tím nemluvím o jiných napětích z minulosti)
    Izrael nemá žádné územní požadavky vůči Íránu, stačí se podívat na mapu. Proč by měl na něj jinak útočit? Ani nejde o „palestinský problém“. Ze strany Iránu patrně rozhodně ne:)..

    No a jestli se bude zde vytahovat tvrzení. že jde „Američanům o naftu“, pak je to standardní blábol radikální západoevropské levice již více let….to není nic proti zde diskutujícím. Nejsem odborník skrze moderní militarii.:)To uznávám. Pouze trochu vidím do… (dalo by se říci snad – geo-politiky(?) Samozřejmě jen jako teoretik:))))

    S nadsázkou:)
    Jan

    • cinicius napsal:

     I kdyby Írán směřoval k výrobě této bomby… USA jich mají statisíce a oficiální vojenskou doktrínu, v níž si vyhrazují právo použít jaderné zbraně (jakož i ostatní ZHN) jako první. Izrael sám má asi 200 jaderných hlavic (ač to oficiálně nikdy nepřiznal)… Kdo jim dal právo říkat ostatním, že nemají mít, co oni ano?

   • re: atombombic international:) napsal:

    Ach jo:). Je v zájmu lidstva, aby se počet zemí-(a navíc nestabilních a v tomto případě vyhrožujících) – s jadernými zbraněmi stále více rozšiřoval? Nemluvím jen o Iránu…

    Joke:).
    Proč by nemohla mít atomku třeba Albánie?..:))))).

    Tohle „reziduum studené války“ je pekelným kořením, kde stisk spouště může vymazat město.
    No nic. V dobrém…

    Pax et bonum

    Jan

   • Lothar napsal:

    Zase,proč mi to tu dává úplně jiná videa než dávám?Ty mé dva předchozí příspěvky prosím smažte.Jistě,Irán je nebezpečím pro svět pro svůj jaderný program,zatímco Izrael má na jaderný program a zbraně hromadného ničení právo? Trošku pokrytectví ne? Sionističtí evangelíci by Vás jistě pochválili. Tak napotřetí pokus:

    http://www.youtube.com/watch?v=u5GH_Cwuwv0

 2. Tomáš Beran napsal:

  Pozoruhodné, autora vůbec nenapadlo, že z Izraele vyletí éempéčko.

 3. Lothar napsal:

  Pujdou evangelici jako spravni filosemite bojovat za Izrael? Vzdyt Izrael je preci nase spasa,jen ti „hanebni katolici“ se jeste odmitaji pozidovstit a prijmout Izrael jako svou vlast a jsou patrioty svych zemi,hrdymi Cechy,Slovaky,Polaky…:-D 😀

 4. S uzitim EMP se pravdepodobne pocita, ale zase az tak do detailu jsem zachazet nechtel. Stran nazoru pana Michala Rudolfa.., pro budouci vyvoj na Blizkem a Strednim Vychode by byla jaderna parita Israel – Iran nanejvys zadouci, protoze sioniste by se drzeli pod krkem s siitskymi fundamentalisty navzajem..

 5. Lothar napsal:

  Jen mě tak napadlo,tohle jsou evangelíci co?

  http://www.icej.cz/kdo_jsme/proc_podpora.php

  • Andy napsal:

   Četl jsem o ICEJ na webu Náš Směr před časem. Mají nějakou družbu s ,,Apoštolskou církví“ a asi to budou letničářsky orientovaní sionisti.

   • Lothar napsal:

    Však ti letničářsky orientovaní sionisti jsou s evangelíky jedna ruka,je to zpřátelená denominace….

   • Andy napsal:

    Přiznám se že jsem nepochopil co myslíte pod pojmem ,,evangelíci“ protože oni se sami nazývají takto všichni. Nicméně ICEJ mi přijde jako sionistická lobby hledající vojáky ve vodách evangelikálních sekt. Ale byla by sranda srovnat nejrasističtější proslov takového Jidry Himmlera vs. podobných sionistů, že kdo se víc klaní vlastnímu národu jako nějakému bohu.

   • Lothar napsal:

    Evangelikální sekty jsou v bratrské a přátelské družbě s evangelíky,jsou to kamarádi,takže to máte nastejno,házím to do jednoho pytle jako evangelíky…:)

 6. Lothar napsal:

  A takhle tito „křesťanští“ sionisté z řad protestantů smýšlejí o katolické církvi,ať mi někdo z modernistů ještě zkusí mluvit o ekumenismu!

  „Katolicka církev je fašisticka organizácia ktorá ma za úlohu rozdelovat svet na národy,vychovať ludí k hrdosti na svoj povod a tak takemuto rozdelenemu svetu panuje!Podporuje národných“
  buditelov,Hitlerovcov a tak vladne svetu!V zjavení Jana sa hovorí ze ku koncu časov povstane antikrist ktory povedie NÁRODY do boja proti Izraelu!Myslím že táto církev pripravuje narody na prijatie tohoto znovuzrodeneho diabla!Pripravuje mu cestu!Jeho cislo 666 znakom NARODA bude značiť ludí na čele a na pleci!“

  „Tohle delá vopravdu katolícka církev! Delala to vždy! Stačí se podívat do historie! Delá to nenápadne, ale vede lidi aby milovali seba, svúj národ a nenávist k tem druhym je už jen dúsledek! Hitler, Tiso, Musolini, Miloševič, všichni vežíci, všichni podporovaní církvi! Milion mrtvych za nimi! Za BOHA a za NÁROD! Sou to svine! Proč terajší papež nosil fašistickú uniformu jako 14 letý? Je to náhoda? Čím vetší vpliv májí v evrope, tim vic roste v ní nacionalismus! Náhoda?“

  „Že ,,ZA BOHA A ZA NAROD,, svine! A opakuje sa to stale a po celom svete! Je to fašisticka organizacia! Preto katolici nečítaju bibliu! Iba sem tam nejaku tu vetu čo sa im hodi do projektu! Každy sudny človek čo tam ešte zostal, si po prečitani evanielia a zhodnoteni čo tieto svine robia, musí od ních odist! Hnus! A čo je najhoršie, tak to neuveritelne ospravedlnovanie toho všetkeho! Veď oni ani v boha nemožu veriť! A keď uveria, tak sa z toho zblaznia! Národovci!“

  Prečo katolicka cirkev vsade na svete rozputava rasovu nenavist s heslom ZA NAROD A ZA BOHA?Preco kazdy diktator podava ruku papezovi, urobi s nim nejaku zmluvu, a potom nenapadne, zacina to patriotizmom a konci genocidou,nenavistou,likvidaci­ou mensin! Tiso,MilosevicHitlerMussolini a ini,kazdy z nich podaval ruku papezovi a bol pozehnavany katolickou cirkvou!Preco je dnes papezom clovek ktory bol ako 14rocny obleceny vo fasistickej uniforme?Preco sa nacisti schovavali v klastoroch?Je to nahoda?

  rawojinnaQs před 1 rokem“
  „Vdaka bohu pro krestany už existuje jenom jedna národnosť! Jeden rod, jedna rodina, a jedno království! Máme Židovského krále Ježíše Krista a prijali jsme boha Židú za svého boha a otce! Všichni jsme Israel – boží národ! Samozrejme okrem katolíckych krestanú! Tí nás stále rozdelují na národy na patrioty milujúci svoji rasu a místo narození! To prece némúže bejt od Krista který zemrel pro nás a dal nám jednu krev aby sme byli jeden rod a jeden národ! Národ boží! „

  • re: hydročmudka nebo buchna? voe??? :))) napsal:

   Snažím se neodpovídat na nesmysly. Učiním výjimku…Ale „Hitler, Tiso, Musolini, Miloševič, všichni vežíci, všichni podporovaní církvi!“. To musel být autor dost těžce zhulenej:) Skoro tak dokonale, jak se někteří naši „myslitelé“ vyjadřují např. o restitucích církevního majetku:)…:)

   Jan

   • Lothar napsal:

    Já to tu dal jako ukázku z diskuze jak o nás,katolické církvi smýšlejí protestantské denominace.Tyto štvavé klipy,obviňující katolické křesťany z nekřesťanství a Papeže označujícího za antikrista,naše pastýře za falešné proroky a obyčejné katolické věřící z modloslužby jsou také z dílny protestantů.Co vy na to,někteří stoupenci ekumenismu,co tu někdy brouzdáte?

    http://www.youtube.com/watch?v=Otkg3zapa_8

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *