Španělská pravice dnes i zítra

1. prosince 2010 uspořádal Občanský institut v Praze přednášku s videoprezentací na téma španělská pravice. Přednášejícím byl pan Petr Foglar, hispanista dlouhodobě pobývající ve Španělském království a zajímající se o realitu politického života španělské pravice.

Přednáška začala stručným představením dějin španělské pravice na konci 20. století a přelomu tisíceletí. Jako rozhodující přelom byl vyzdvižen nástup José Maríí Aznara po zkorumpované socialistické vládě Felipeho Gonzáleze (1996) a následně vývoj španělské pravice po opětovném vítězství socialistů „Bambi“ Zapatera.

Zmíněny byly ideové kořeny španělské pravice, vliv katolické Církve na působení pravicových stran, vliv falangistů a odborů na utváření korporativně pojaté ekonomiky a problémy nyní z toho vyplývající, plus činnost ekonomů Opus Dei během tzv. transformačních let po smrti El Caudilla Francisca Franca. Zajímavá byla i část pojednávající o současné situaci v Katalánii, kde se pravděpodobně schyluje k secesi od zbytku španělského státu, a s tím spojenými mezinárodně-právními otázkami v éře tzv. globální ekonomiky.

Pro českého zájemce byly mnohé informace velmi objevné, poukazující na odlišnosti politického a komunálního přístupu vyplývajícího z kulturní odlišnosti španělských reálií. Zajímavé bylo též téma multikulturní společnosti a integrace cizinců, především pro poněkud jiné vztahy a postavení nových „Marranos“ v nově islamizované jižní části Španělska.

Účast na jinak zajímavé a přednášce byla díky povětrnostním podmínkám menší, než je u akcí Občanského institutu obvyklé, avšak počasím vynucená komorní atmosféra dojem z ní nijak nepoškodila. Lze doufat, že OI bude  podobné akce podnikat i nadále, jsou totiž příjemným osvěžením uprostřed v našich zemích převládajícího mainstreamu levicově-demoliberálního proudu.

Antonín Šalanský

K diskusím níže:

Duše a hvězdy poskytují na svých stránkách prostor k pokud možno svobodné a otevřené diskusi nad články a příspěvky, které čtenářům předkládají. Nemohou ovšem ručit za správnost diskuzních příspěvků, které také pochopitelně nemusí vyjadřovat názory redakce. Příspěvky obsahující nemístné vulgarity nebo urážky budou mazány.

4 Responses to Španělská pravice dnes i zítra

  1. cinicius napsal:

    Snad někdy seženu peníze na víc diktafonů pro redaktory, aby byly podobné reportáže podrobnější….

  2. mp3 napsal:

    bude někde na webu zvukový záznam? pro nás mimopražáky je těžké se na takovéto akce dostat.

  3. Anton napsal:

    Ježto trpím hluchem (nejen hudebním..:-) ), je pro mne pořizování záznamů poněkud obtížné.., pokusíme se o domluvu s vedením OI o možnosti MP3 či jiných záznamů..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *