Katolíkova procházka dějinami

Dnes si představíme knihu amerického historika Toma Woodse Jak katolická církev budovala západní civilizaci.

Thomas_Woods

Thomas Woods

Nejprve něco o autorovi: Thomas E. Woods (* 1972) je významný americký historik a autor děl popularizujících historii. Je katolík a konzervativec, což nad jeho díly rozhodně nepřehlédnete.

Mimo knihy, kterou se dnes budeme zabývat, je jeho nejpopulárnějším dílem The Politically Incorrect Guide to American History (Politicky nekorektní průvodce americkou historií) z roku 2004, který se hodně dlouho vyhříval na špici nejúspěšnějších knih v USA a dodnes budí velké emoce. Zejména levicově orientované Američany přivádí k zuřivosti (nebo do rozpaků) některá fakta, která není dnes politicky korektní připomínat a které Woods v „nekorektním průvodci“ bez rozpaků křiří do světa: že Otcové zakladatelé a jejich spolubojovníci byli pravicoví a konzervativní, že tzv. „válka proti chudobě“ učinila chudobu ještě strašnější a že za McCarthyho éry americká levice skutečně přetékala přáteli a špióny SSSR.

Z výše zmíněného je zřejmé, že Thomas Woods se rozhodně nenechává spoutat konvencemi a neváhá ve svých popularizujících knihách vyvracet různé sice populární, leč hluboce nepravdivé mýty.  A to je v podstatě i obsahem knihy Jak katolická církev budovala západní civilizaci, kterou Woods vydal v roce 2005. Česky vyšla v roce 2008 v překladu Michaely a Václava Freiových coby třetí publikace nakladatelství Res Claritatis. To sice není příliš plodné, nicméně pokud už něco vydá, tak to opravdu stojí za to. A námi zkoumaná kniha je dle mého soudu jeho dosud nejcennějším příspěvkem česky psané katolické literatuře.

big_82919

Obálka knihy

Nosným záměrem knihy je její oponentura ubohému a  historicky nesmyslnému mýtu o katolické církvi coby překážce pokroku. Woods mu v knize čelí naprosto opačným stanoviskem: katolická církev je zakladatelem a klíčovou hybnou silou samotného vzniku západní civilizace a jejího pokroku, klíčovým hráčem, bez nějž by žádná západní civilizace dominující světu ani nevznikla.

Protože je Woods schopný historik, tak nejde o žádný obyčejný vzdorný výkřik: Woods své tvrzení systematicky dokládá postupným odkrýváním nejzásadnějšího přínosu, který katolická církev západnímu světu přinesla. Ukazuje její roli ve středověké společnosti coby přechovávatelky a šiřitelky antického vědění, tvůrkyně a provozovatelky jediné sociální, vzdělávací a informační sítě, která přežila rozpad římského impéria a udržela se po celý středověk v relativně funkční podobě, původkyně a šiřitelky nových vědeckých objevů a budovatelky nových struktur, které byly pro vznik západní civilizace nepostradatelné, především pak školského a univerzitního systému. A rozebírá i důsledky sekularizace a ústupu křesťanství a katolicismu, viditelné v dnešním světě.

Je asi zbytečné, aby knihu četl vzdělaný historik, protože většinu věcí z ní bude znát, i když i on se může setkat sem tam s některými novými a překvapivými informacemi. Pro nehistoriky, kterým je určena, je kniha neocenitelným zdrojem informací i případně argumentů pro diskuse s primitivními militantními ateisty a antikatolíky. Poctivě, přehledně a velmi čtivě shrnuje klíčové věci, které by měl nejen každý katolík, ale i každý člověk pocházející ze západního civilizačního okruhu znát a které mu naše postkomunistické školství, vedené převážně komunistickým režimem odchovanými učiteli, dokáže poskytnout zatím jen zřídkakdy. Navíc své údaje autor bohatě podkládá citacemi, takže knihu lze použít i jako návod, kde pokračovat ve studiu. Prameny jsou ovšem převážně anglické a většina z nich nebyla přeložena do češtiny, takže ne každý toho naplno využije.

Závěrečné shrnutí: Nač váhat? Příjemné počtení!

Ignác Pospíšil

Obrázek: Foto Toma Woodse pochází z anglické Wikipedie (viz zdrojový soubor) a je uvolněno pod licencí Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported.

5 Responses to Katolíkova procházka dějinami

 1. Maftík napsal:

  Jo, na tu knihu byla recenze i v časopisu Te Deum a myslím že bude stát za to …

 2. Maftík napsal:

  Jo, to od Kindlera
  (jinak myslel jsem to samozřejmě tak, že za to bude stát ta kniha, ne recenze :-))

 3. cinicius napsal:

  Tak nějak jsem tomu i rozuměl… 🙂

 4. Froggy napsal:

  Maftík: Knihu mám, je velmi dobrá, můžu Ti ji zapůjčit 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *