Doma vyučující rodiče žalují město New York

Sdružení pro právní obranu domácího vzdělávání HSLDA podalo žalobu na město New York za „systematické šikanování“ rodin, které své děti vyučují doma. HSLDA uvádí, že městská administrativa, která se domácím vzděláváním zabývá, je zastaralá a zbytečně zatěžuje doma vyučující rodiny, školské úřady i sociální pracovníky. Žaloba se snaží tyto problémy pojmenovat a přimět orgány města, aby dodržovaly státní předpisy, které domácí vzdělávání upravují.

„Jedna rodina za druhou se ocitá v právním limbu, protože centrální úřad prostě nemůže nebo nechce dodržovat časové lhůty v předpisech,“ uvedl James Mason, ředitel HSLDA pro občanskoprávní spory. „Nejedna doma vzdělávající rodina mě informovala, že měla potíže se službou pro ochranu dětí (CPS), protože úřad včas nevyřídil dokumentaci, která s domácí školou souvisí.“

Celá věc vyvrcholila případem Tanyi Acevedové, doma vyučující matky z New Yorku, která své dítě odhlásila z veřejné školy a začala ho vyučovat doma. Ačkoliv do písmene splnila všechny požadavky, měsíc po zahájení domácího vyučování ji jednou v sedm večer navštívili sociální pracovníci, protože systém jejího syna vykazoval jako záškoláka.

Administrativní funkce související s domácím vzděláváním jsou v New Yorku pro všechny školské obvody soustředěny v jednom úřadě, který má nedostatek personálu a je podfinancován. Město po doma vyučujících rodičích často vyžaduje, aby si příslušné formuláře vyzvedli a podali je osobně (i když je možné poslat je zpět elektronicky podepsaným e-mailem), což vede ke zdržením a někdy i ke ztrátě dokumentů.

„Ačkoliv Tanya upozornila jak centrální úřad, tak školu, než začala vyučovat doma, škola nedokázala upravit databázi docházky tak, aby u jejího syna nevykazovala absence,“ uvedl Mason. „A centrální úřad, který měl jako obvykle politováníhodný skluz, se k tomu dosud nedostal.“

Tj Schmidt, právní zástupce HSLDA pro New York, řekl, že velkou část svého času tráví tím, že dává do pořádku administrativu mezi doma vzdělávajícími rodinami a školskými obvody. „Je nepochopitelné, proč v tak různorodém městě, jako je New York, není možné modernizovat systém, který by pomáhal rodičům hledajícím vzdělávací alternativu, jež by nejlépe vyhovovala jejich dětem,“ prohlásil Schmidt.

Žaloba HSLDA se domáhá finančního odškodnění a příkazu, který by městu New York nařídil dodržovat předpisy o domácím vzdělávání stanovené zákonem státu. HSLDA spolupracuje s místním advokátem Seanem Ecclesem a postup případu je možné sledovat na adrese hslda.org/acevedo.

Redakce LifeSiteNews.com

Překlad Lucie Cekotová

https://www.lifesitenews.com/news/hslda-sues-new-york-city-over-homeschool-hang-ups

Poznámka šéfredaktora:

Tato zajímavá zpráva z počátku prosince je připomínkou, že ač obecně jsou USA pro domácí vzdělávání zemí zaslíbenou, v mnoha amerických státech čelí rodiče rozličné diskriminaci a šikaně. Typicky jde zejména o státy dlouhodobě ovládané Demokratickou stranou, která (podobně jako evropští socialisté) domácí vzdělávání takřka patologicky nenávidí. Počet doma vzdělávaných amerických dětí i přes tyto ústrky prudce roste, v roce 2016 se jich tímto způsobem vzdělávalo asi 2,3 milionu.

Ignác Pospíšil

2 Responses to Doma vyučující rodiče žalují město New York

  1. Libor Rösner napsal:

    „… v sedm večer navštívili sociální pracovníci…“
    Stachanovci hadra…

    • Tomáš napsal:

      Jsem rád, že jste tak kultivovaně reagoval. Ráno se mi totiž do klávesnice drala jen samá vybraná slova po „k“, „p“ a podobně. Všechny státní instituce jen rozbíjí rodiny. Smutné, jak těmto institucím věří ženy, které nedokáží být svým manželům dobrými manželkami, zplodí s nimi jen děti a pak nazdar! Jak ty včely a trubci…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *