Rozhlédnutí 2016/10/30

Vítám Vás u dalšího rozhlédnutí, slavíme svátek Ježíše Krista Krále.

Nejvýznamnější dny, svátky a památky tohoto týdne: sv. Wolfgang z Řezna + výročí posvěcení katedrály sv. Ducha (po 31.), Všech svatých (út 1.), Dušičky (Všech věrných zemřelých; st 2.) a sv. Karel Boromejský (pá 4.) Příští týden otevře pátá neděle, která přebývá po Zjevení Páně.

Připomínám oba velké svátky, které jsou v našich krajích tradičně spojeny s návštěvami hřbitovů a které přinášejí větší možnost získat odpustky pro duše v očistci, obě Mše sv. otce Zentnera (Rudoltice pá 4. a Zubří so 5.) a Vzpomínku na nenarozené (st. 2) a obě další pro-life akce (Zlín út 1. a Praha st 2.)

Modleme se za všechny pronásledované křesťany a ty, kteří jim pomáhají, jakož i za zločince, co je pronásledují, nebo proti tomu pronásledování nic nedělají, ač by mohli.

Zpravodajství

Řadu odkazů a zpráv naleznete na facebookových stránkách Duše a hvězdy a Akce Život a ve facebookové skupině Křesťané a křesťanská témata ve společnosti a politice.

Svatý stolec a světová Církev

Papež František totálně předělal složení Kongregace pro bohoslužbu a svátosti, když do ní najmenoval 27 nových členů, včetně známých ultraliberálů v čele s velkým prznitelem liturgie arcibiskupem Marinim, a zároveň povyhazoval řadu konzervativních prelátů, včetně např. kardinálů Burkea a Ranjitha.

Congregation for Divine Worship membership overhauled. Cardinals Burke, Pell, Ranjith out, Piero Marini in.

Pope makes complete overhaul of Vatican liturgical congregation

Kongregace pro nauku víry vydala instrukci Ad resurgendum cum Christo, která řeší pravidla pohřbívání a uchovávání ostatků. Mimo jiné znovupotvrzuje, že preferovaný způsob pohřbu je pohřeb do země, a zakazuje uchovávání popela po zemřelých doma či jeho rozprašování v přírodě.

Církev nepovoluje rozptylování popela zemřelých, ani jeho domácí uchovávání

Dokument o pohřbívání zesnulých a uchovávání popela v případě kremace

Vatikán o kremácii: nerozptyľujte popol zomrelých, ani ho neprechovávajte doma

Commentary: CDF instruction on cremation – affirming the status quo while opening the door to further concessions. Zenit report: Cardinal Müller clarifies — „not a mortal sin“, „not prohibited“ to scatter ashes of the deceased or turn these to mementos

Instruction of the Congregation for the Doctrine of the Faith on Burial and Cremation

Domácí

Vláda schválila návrh ministrů Dientsbiera (ČSSD) a Pelikána (ANO) na legalizaci adopcí v sodomitských párech. Lidovci návrh nepodpořili.

Gayové a lesby mají mít možnost osvojení partnerova dítěte, rozhodla vláda

Kardinál Duka, arcibiskup pražský a primas český, obdržel od prezidenta Zemana Řád bílého lva. Vyneslo mu to pořádnou sprchu nadávek a opovržení od liberálů a nepřátel Zemana, kteří nemohou překousnout, že jej dostal a že si pro něj i došel.

Kardinál Dominik Duka obdržel Řád bílého lva

Zahraničí 

Německo: Dom Josef Vollberg O.C.S.O. oznámil, že k první neděli adventní vstoupí v platnost jeho rezignace na funkci opata mariawaldského, aby „odvrátil hrozbu, že opatství bude uzavřeno proti vůli komunity.“ Po jeho rezignaci Mariawald dočasně povede opat Bernardus Peeters z Koningshoevenu, který už Doma Vollsberga jmenoval ke dni jeho rezignace převorem. Trapistické opatství Mariawald je známé jako jedno z mála, které se vrátilo ke starým trapistickým tradicím a tradiční liturgii. Pod vedením opata Vollsberga úzce spolupracovalo s cisterciáckým opatstvím ve Vyšším Brodě a sám Dom Vollsberg dvakrát sloužil pontifikální Mši svatou ve vyšebrodském klášteře.

Abbott of Mariawald Resigns — War on Catholicism Continues

Abbot of Mariawald Resigns

Aktuelle Information von Abt Dom Josef

Papež František nečekaně přijal venezuelského prezidenta Nicolása Madura. Ten po setkání oznámil, že svolává hovory u kulatého stolu s opozicí. Ta ovšem na nic takového nemá náladu a patrně bude pokračovat v realizaci svého plánu na sesazení prezidenta.

Papež se soukromě setkal s prezidentem Venezuely

Venezuelský prezident po stretnutí s pápežom zvolal okrúhly stôl s opozíciou

Irák: irácko-kurdské síly se s podporou dalších zemí pustily do osvobozování Mosulu, aktuálně ovládaného Islámským státem.

Kľúčová bitka s Islamským štátom sa začala

Konečne dobré správy pre kresťanov v Iraku

USA: Volby se blíží a odepisovaný Trump je opět na koni. Clintonové uškodilo jednak obnovení vyšetřování jejího zacházení s e-maily, jednak přiznání Obamovy administrativy, že se tzv. Obamacare těžce prodraží. Důležitým tématem se jeví i názory obou na potraty a náboženskou svobodu. Clintonové v očích křesťanů nepomůže ani pozornost vrhnutá na vládní azylovou politiku a její přístup ke křesťanským uprchlíkům. Trumpovi voliči se obávají volebních podvodů.

Donald Trump Reveals What Changed His Mind on Abortion and Led Him to Become Pro-Life

Federal Judge Asks Why Obama Administration Isn’t Admitting Christian Syrian Refugees

Hillary Clinton is Wrong: OBGYN Says Abortion is Never Necessary to Save the Life of the Mother

Federal Judge: Why so few Chistian Refugees?

Hillary Clinton: “We Need a Supreme Court That Will Stand Up” for Abortion

Hispanic Pastor: Hillary Clinton’s Pro-Abortion Position Worse Than Donald Trump’s Border Wall

Hillary supports abortion ‘at 9 months’: Trump doubles down in new interview

How Can Some Catholic Religious Not Be Pro-Life in Voting? Dilemma of contradictory instructions from clergy.

Leaked Email: Hillary Clinton Will be More Pro-Abortion Than Obama, Will Force Christians to Fund Abortions

Mother Angelica’s advice on voting is going viral. And she’s bang on, as always

Poll: Majority of Americans Disagree With Hillary Clinton on Forcing Taxpayers to Fund Abortions

Priest who warned we may not have Church to go to after election says young voters grasp the danger

Rick Santorum: Hillary Clinton Is A “Deceitful, Horrible Human Being”

Trump to EWTN: Clinton ‘has to do more than apologize’ to Catholics

Worries about U.S. voter fraud overstated? Hah! Multiple news reports shows it is massive!

Kalendárium + akčník

Podrobnější informace ke kalendáriu pro daný den lze získat kliknutím na jednotlivá data. Podrobnější a dlouhodobější přehled o akcích a očekávaných událostech lze nalézt v Aktualitách na Katopedii, četné odkazy na články o aktuálně připomínaných svatých naleznete na facebookové stránce Svatí, blahoslavení, mučedníci.

Další stránky informující o užitečných přednáškách, počinech a akcích: HPŽ ČR, CENAP, Liga pár páru. Přehled nejvýznamnějších akcí na celý listopad naleznete ZDE.

30. říjenneděle – slavíme svátek Ježíše Krista Krále.

31. říjen, pondělí – slavíme svátek sv. Wolfganga z Řezna († 994), biskupa Řezenského. V královéhradecké diecézi pak slaví též výročí posvěcení katedrály Svatého Ducha.

1. listopad, úterý – slavíme svátek Všech svatých. Seznam tradičních liturgií je k dispozici ZDE. Před porodnicí v areálu Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně začne v 16.00 pravidelná modlitba růžence za nenarozené děti a obnovení kultury života v naší zemi.

2. listopad, středa – slavíme Památku všech věrných zemřelých (Dušičky). Před 495 lety zemřela bl. Markéta Lotrinská (1463-1521), vévodkyně a řeholnice. Před 250 lety se narodil maršál Radecký z Radče (1766-1858). Před 55 lety zemřel Josef Karel Matocha (1888-1961), arcibiskup olomoucký a metropolita moravský. Seznam tradičních liturgií je k dispozici ZDE. V Praze by měl proběhnout další pražský pro-life pochod Odvahu k životu. A jako každý rok bude i u nás držena Vzpomínka na nenarozené. Více ZDE či ZDE.

3. listopad, čtvrtek  – mimo jiné si připomínáme sv. Martina de Porres (1579-1639), dominikánského bratra. Před 320 lety byl zavražděn P. Jindřich Václav Richter SI (1653-1696), jezuitský misionář.

4. listopadpátek – slavíme svátek sv. Karla Boromejského (1538-1584), biskupa a kardinála. Před 60 lety (1956) vpadla sovětská vojska do Maďarska, aby tam obnovila komunistickou diktaturu. Před 15 lety (2001) byl blahořečen Pavel Peter Gojdič. V kostele sv. Petra a Pavla v Rudolticích bude sloužena Mše sv. podle misálu z roku 1962. Začátek v 17:00, celebrantem bude P. Jakub Zentner FSSP, který bude po Mši sv. udělovat novokněžské požehnání.

5. listopad, sobota – slavíme sobotní památku Panny Marie a mimo olomouckou arcidiecézi i svátek Svatých ostatků, jež se chovají v chrámech našich. Před 35 lety zemřel během pitky na sovětské ambasádě odpadlý kněz Josef Plojhar (1902-1981). Před 25 lety zemřel Mons. Jan Lebeda (1913-1991), pomocný biskup pražský. V kostele sv. Kateřiny v Zubří na Vsetínsku bude sloužena Mše sv. podle misálu z roku 1962. Začátek v 11:00, celebrantem bude P. Jakub Zentner FSSP, který bude po Mši sv. udělovat novokněžské požehnání.

6. listopadneděle – neděle pátá, která přebývá po Zjevení Páně. 65. narozeniny slaví přední lidovecký politik Jan Kasal (∗ 1951).

Odkazy

Řadu odkazů naleznete na facebookových stránkách Duše a hvězdy a Akce Život a ve facebookové skupině Křesťané a křesťanská témata ve společnosti a politice. Samotné uvedení odkazu v seznamu neznamená, že autor tohoto přehledu souhlasí s jeho obsahem či vyzněním, ale jen a pouze že se vyplatí si ho přečíst. I třeba jako odstrašující příklad.

Stálice českého a slovenského tradičně katolického internetu (tj. stránky, které se vyplatí průběžně sledovat, protože jsou kvalitní a pravidelně nabízejí něco nového): Te DeumLumen de LumineREX!, Dielňa sv. Josefa, Krása liturgie a Kompas tradiceDalší tradičně katolické stránky naleznete ZDE a ZDE. Z cizojazyčných stránek doporučuji především LifeSiteNews.com a Rorate Caeli.

Doporučené petice a kampaně: 

Presaďme RODINU a OCHRANU ŽIVOTA do Programového vyhlásenia vlády SR

Máma, táta, děti – o iniciativě více ZDE a ZDE

„NIE!“ násiliu a pornografii na školách!

Podpor Poľsko v snahe o dôslednú ochranu detí už od počatia a pomoc matkám

EÚ, prestaň financovať LGBT lobby

Nový spôsob ako zachrániť Asiu Bibi

PETICE proti zákonu „ADOPCE DĚTÍ PRO HOMOSEXUÁLY“

Belgian Court Forces Nursing Home to Permit Euthanasia on Its Premises – We Say No

Vo Vietname uväznili vyše 100 pastorov

Bruselský „trójsky kôň“ presadzovania zákonov proti životu a manželstvu

Declaration of Fidelity to the Church’s Unchangeable Doctrine and Uninterrupted Discipline on Marriage

Protest proti prepusteniu lekárky K. Jachimowicz kvôli ochrane ľudského života od počatia

Církev, víra, liturgie

My a svět

Papež chce navštívit Jižní Súdán, prohlásil tamní arcibiskup Lukudu po dnešní audienci

Sv. Jan Zlatoústý o hněvu

Vietnamsko-vatikánská pracovní skupina jednala o náboženské svobodě

Event: Cardinal blesses first building of Traditional Personal Parish in Houston, Texas

Event: SSPX conference with Bishop Fellay

Guest Op-Ed – The Language of the Church: On the Perennial Importance of Latin

„Reverence Is Not Enough: On the Importance of Tradition“ — Dr. Kwasniewski’s Lecture at Strahov Abbey in Prague

Krize církve

Kardinál Hummes: Potřebujeme misionáře pro Amazónii

Kardinál Müller: Nemůžeme reformovat církev tak, jako by šlo o lidskou instituci

Statistiky katolické církve 2016

Belgian Catholics urge Rome to discipline Antwerp bishop over gay advocacy

Bishop Schneider on the ‘greatest heresy of all times’

Cardinal Burke denounces ‘intercommunion’ ahead of pope’s tribute to Luther in Sweden

Cardinal Burke: I’m happy to be called ‘fundamentalist’ if it means upholding the basics of the faith

In leaked letter, Catholic Relief Services says its critics calling for reform are ‘prevailing’

Italy’s Bishops Give Full Support to Radical Party March for Prisoners

Melbourne Archbishop Closes Down Pro-Life Witness in Australia

New Italian bishop condemns ‘false altars’ facing away from people, ‘nostalgia for the past’

Pope Francis creates anticipation for intercommunion between Catholics and Lutherans

Pronásledování křesťanů

Aleppo – bomby, květiny a ranní červánky

Vražda kněze v Demokratické republice Kongo

Alianciu vytrestal kritik referenda

Alberta NDP gvmt closes down Christian home-schooling association

Court rules Iowa churches not subject to intrusive law, ADF dismisses suit

Florida mall backs off ban on religious Christmas music after public outcry

Obama Threatens to Veto Military Bill Because It Protects Religious Groups

Pastor fights back as Georgia tries to confiscate his sermon notes and Bible

Uprchlíci, války, lidská práva, charita

Opravdu jde Západu o Sýrii a syrské občany?

Manželství, rodina, děti, škola, výchova a přirozený řád

Nauczyciele! Rodzice! Uwaga! Środowiska LGBT szykują propagandowy „Tęczowy piątek” w polskich szkołach

Activist prof calls for ‘re-education’ of judges who ordered mom to dress 5-year-old boy as a boy

Judge criticizes social workers who backed mom in forcing young boy to dress as girl

UK parents accused of ‘neglect’ for refusing daughter’s request to be treated like a boy

Pro-life

Keď pro-lifer odchádza z kina bledý

Letom pro-life svetom II.

Are third trimester abortions for real? Yes, about 18,000 per year in U.S., Abby Johnson says

Clarence Thomas Celebrates 25 Years on the Supreme Court Standing Up for Life

For 8 years I helped kill unborn babies. How did I not see the truth?

Michigan Appeals Court Rules Unborn Children Deserve Legal Protection

One teen’s courageous response to sexual assault: ‘I couldn’t hurt a baby.’

Plus de cas d’aide médicale à mourir que prévu au Québec

Ostatní

Svet vytrhnutý z pántov

19-year-old social conservative defeats Brown-backed PC president for nomination

Ignác Pospíšil

 

23 Responses to Rozhlédnutí 2016/10/30

 1. TK napsal:

  No, jestli tomu rozumím dobře, tak opat Dom Josef Maria odstupuje kvůli změnám statut. Asi trapistů? A že snad tradiční liturgie zůstane… Tak nevím…

  • Opičí mozeček napsal:

   Především je to ukázka toho, co dříve či později čeká Vyšší Brod. František nenechá nic náhodě a s tradičními je třeba zatočit po bolševicku.

   • Tomáš napsal:

    Hodně jim to přejete a hodně se na to těšíte?

    • Opičí mozeček napsal:

     O vnitřním Církev nesoudí, zkuste to také 😉
     Ale že jste to vy, Tomáši, sdělím vám tajiny srdce svého – nepřeji. Přeji jim záplavu noviců, opata a odvahu. Ne nutně v tomto pořadí.

     • Tomáš napsal:

      Otázka není soud.

      • Opičí mozeček napsal:

       Jo, to je fakt. Jedná se o hloupoučkou demagogii.

       • Tomáš napsal:

        Však ji nemusíte dělat.

       • Opičí mozeček napsal:

        Ach, pane Tomáši N. hluboce se omlouvám za to, že jsem vás svými posty urazil, snad i zranil. Pouze jsem chtěl připomenout, kam chce Vyšší Brod nasměrovat nejvyšší pontifik, nic víc.
        Kaji se.

  • Ignác Pospíšil napsal:

   To je těžké. Ta statuta se určitě neměnila bezdůvodně. Moc šancí Mariawaldu nedávám…

   • Zdeněk napsal:

    O co vlastně jde? Kolik je v Mariawaldu řeholníků? Není mi jasné v čem změny spočívají.

 2. maličký napsal:

  A setkani s +W se take mimoradne vydarilo! 🙂

 3. mila napsal:

  Pan Kwasniewski při prezentaci své knihy příznačně nazvané :“Povstávání z prachu : Tradiční liturgie a obnova církve“ zmínil ničivé zemětřesení na konci srpna v Nursii, rodišti sv. Benedikta (který před 1500 lety reformoval Církev a založil řeholní mnišství).

  Otřesen těmito událostmi v místě, s nímž ho pojí osobní vazba, přirovnal p. Kwasaniewski toto zemětřesení k podobenství pro Církev v dnešní době.

  Dva měsíce po prvních otřesech Země přicházejí v oblasti Nursie další, aby zničily baziliku pojmenovanou právě po sv. Benediktovi.

  Den poté je „papež“ František ve švédském Lundu účasten zahajovacích oslav 500. let reformace. (Papež, které nese jméno sv. Benedikta zmíněné oslavy reformace odmítl s tím, že není co oslavovat.)

  …Náhoda?

 4. david napsal:

  Bergoliáš měl šanci se díky zemětřesení omluvit z ekumenické perverze v Lundu. Žel Bohu tuto příležitost nevyužil, nebo nechtěl využít. Ani ho nenapadlo, že by tak mohl učinit.

  • Pan Contras napsal:

   On důvod nehledal, nejednal jako rukojmí agresivního magora (jako třeba dr. Hách v Berlíně), ale jako angažovaný spolupachatel a přednosta KSH alias zednářské církve temnoty jak ji viděla bl. Anna Kateřina Emmerichová.

   To zemětřesní mi přijde výjimečné tím, že ty památky přečkaly staletí a teď jsou na demolici, ergo tam taková zemětřesení nebyla a něco se děje v kůře, je v tom třeba vidět zejvné znamení, že se to Pánu Bohu nelíbí.

   • Jaroslav Klecanda napsal:

    Nastudujte si prosím, něco málo o dějinách památek v Umbrii a jejich častých opravách po mnohých zemětřeseních, třeba Vás pak přejdou ty rádoby apokalyptické vize. A krásný den! 🙂

   • Tomáš napsal:

    A takových zemětřesení ještě bude…

 5. david napsal:

  I potopa začala tak, že někde pršelo…

 6. Jan napsal:

  Dobrý den , )dala by se nekde sehnat a zveřejnit ta motlitba za Orbána?

 7. Mikloš napsal:

  V úterý byla policie přivolána k požáru Katolické školy v Goteborgu. Kdosi navršil vedle školy hromadu odpadu a zapálil ji. Oheň se rozšířil na fasádu a do učebny.

  http://zvedavec.org/komentare/2016/11/7081-svedsko-vlajkova-lod-multikulti-hori.htm

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *