Rozhlédnutí 2014/03/01

Sv. Tomáš Akvinský

Vítám vás u dalšího rozhlédnutí, dnes slavíme druhou neděli postní (Reminiscere).

Nejvýznamnější dny, svátky a památky v nastávajícím týdnu: sv. Anežka Česká (pondělí 2.), sv. Kazimír Polský (středa 4.), přenesení ostatků sv. Václava (středa 4. v české provincii a čtvrtek 5. v brněnské diecézi) a sv. Tomáš Akvinský (sobota 7.)

Příští týden zahájí třetí neděle postní (Oculi).

Z akcí doporučuji českobudějovický pro-life pochod Odvahu k životu (sobota 7.)

Modleme se tento týden především za naše duchovní, od jáhnů po papeže. Aby nalézali, zastávali a bez obav vhod i nevhod hájili a hlásali pravou víru.

Zpravodajství

Řadu odkazů a zpráv naleznete na facebookových stránkách Duše a hvězdy a Akce Život a ve facebookové skupině Křesťané a křesťanská témata ve společnosti a politice.

Svatý stolec a světová církev

Papež František I. potvrdil výnos Kongregace pro blahořečení a svatořečení, kterým byl mezi učitele Církve zařazen sv. Řehoř z Nareku († na počátku 11. století), arménský mnich, teolog, spisovatel a skladatel liturgické hudby. Více ZDE.

Evropská unie

Milosrdní bratři obdrželi prestižní ocenění Evropského parlamentu za péči o nemocné a potřebné v Evropě, jakož i za úsilí v boji s epidemií eboly v západní Africe. Podrobnosti ZDE.

Domácí

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová-Tominová (ČSSD) chce zavést dělenou rodičovskou, na které by se střídali oba rodiče. Nemá být povinná, ale pokud se rodiče neprostřídají, bude jim rodičovská zkrácena. Návrh vyvolal velký nesouhlas jak ve společnosti, tak ze strany koaličních partnerů. O tomto šíleném nápadu více ZDE, ZDE a ZDE či slovensky ZDE.

Lesy ČR odmítají vydat Katolické církvi desítky tisíc hektarů lesa, přičemž se odvolávají především na nezákonná zneužití Benešových dekretů komunistickými národními výbory a komunisty vedenými ministerstvy. Přitom minimálně některé z těchto evidentně nezákonných a s dekrety neslučitelných rozhodnutí už soudy stihly zrušit ještě před únorovým převratem.

Zahraničí

Německo: V Německu, Francii i dalších evropských zemích roste počet útoků na křesťany a především vykradených, poničených a znesvěcených kostelů. Mezi důvody tohoto velkého nárůstu útoků na kostely je proticírkevní štvaní liberálních a ateistických médií i sílící protikřesťanské násilí ze strany rostoucí muslimské komunity. K tématu slovensky ZDE či anglicky ZDE.

Sýrie: Teroristé Islámského státu postupují údolím řeky Chabúr a obsazují tamní křesťanské vesnice. Zajali stovky rukojmí (včetně žen a dětí), tisíce křesťanů jsou na útěku.  Ze světa se tamním křesťanům nedostává prakticky žádné pomoci a samo Turecko Islámský stát podporuje. Podrobnosti např. ZDE, ZDE, ZDE, ZDE či ZDE.

USA: Obamova vláda nutí organizace pečující o urpchlíky, aby nezletilé dívky, které tvrdí, že byly obětí sexuálního násilí, posílaly na potratové kliniky. Podrobnosti anglicky ZDE a ZDE.

Kalendárium + akčník

Podrobnější informace ke kalendáriu pro daný den lze získat kliknutím na jednotlivá data. Podrobnější a dlouhodobější přehled o akcích a očekávaných událostech lze nalézt v Aktualitách na Katopedii, četné odkazy na články o aktuálně připomínaných svatých naleznete na facebookové stránce Svatí, blahoslavení, mučedníci.

Průběžně doplňovaný seznam hlavních akcí pro březen 2015 naleznete ZDE. Další stránky informující o užitečných přednáškách, počinech a akcích: HPŽ ČR, CENAP. Informace o možnosti strávit Svatý týden ve vyšebrodském klášteře naleznete ZDE.

1. březenneděle – je druhá neděle postní (Reminiscere). Před 450 lety (1565) Estácio de Sá založil São Sebastião do Rio de Janeiro. 78. narozeniny slaví Václav Wolf (* 1937), český katolický kněz a teolog.

2. březen, pondělí – je pondělí po 2. neděli postní a my slavíme svátek sv. Anežky České. Před 70 lety podlehl v KT Dachau skvrnitému tyfu otec Engelmar Hubert Unzeitik (1911-1945), kněz z řad mariahillských misionářů.

3. březen, úterý – je úterý po 2. neděli postní.

4. březen, středa – je středa po 2. neděli postní a my si zároveň připomínáme sv. Kazimíra (1458-1484), krále polského, a v české provincii i přenesení ostatků sv. Václava († 935), knížete a mučedníka. V rámci vysílání ČRo Brno v pořadu Apetýt opět vystoupí P. Adolf Jiří Pleskač se svou Bylinkovou poradnou. Pravidelný začátek v 10:05, pořad je možné sledovat online prostřednictvím internetu nebo z archivu vysílání na Rozhlas.cz.

5. březen, čtvrtek – je čtvrtek po 2. neděli postní, v brněnské diecézi slavíme přenesení ostatků sv. Václava († 935), knížete a mučedníka.

6. březen, pátek – je pátek po 2. neděli postní, slavíme svátek sv. Perpetuy a Felicity, mučednic. 55. narozeniny slaví moravský katolický kněz R.D. Petr Rössler (*1960). 45. narozeniny slaví P. Tomáš Stritzko FSSPX (* 1970), administrátor Priorátu FSSPX v ČR.

7. březen, sobota – je sobota po 2. neděli postní a my slavíme svátek sv. Tomáše Akvinského († 1274), dominikánského kněze a učitele Církve. Proběhne čtvrtý českobudějovický pro-life pochod Odvahu k životu. Začátek v 10:00 na rohu Nádražní a Lannovy třídy, cíl je náměstí Přemysla Otakara II. Pochodu bude předcházet bude Mše sv. (NOM) v kostele Božského Srdce Páně (začátek v 9:00). Podrobnosti ZDE.

8. březenneděle – je třetí neděle postní (Oculi) a my též slavíme svátek sv. Jana z Boha (1495-1550), ošetřovatele a zakladatele milosrdných bratří. Zejména komunisté, socialisté, feministky a OSN dnes slaví Mezinárodní den žen. Naopak někteří čeští antikomunisté využívají tento den k tomu, aby si připomněli památku žen povražděných komunistickým režimem v Československu. 75. narozeniny slaví biskup Richard Williamson (* 1940).

Zajímavé odkazy

Řadu odkazů naleznete na facebookových stránkách Duše a hvězdy a Akce Život a ve facebookové skupině Křesťané a křesťanská témata ve společnosti a politice. Samotné uvedení odkazu v seznamu neznamená, že autor tohoto přehledu souhlasí s jeho obsahem či vyzněním, ale jen a pouze že se vyplatí si ho přečíst. I třeba jako odstrašující příklad.

Stálice českého a slovenského tradičně katolického internetu (tj. stránky, které se vyplatí průběžně sledovat, protože jsou kvalitní a pravidelně nabízejí něco nového): Krása liturgieLumen de LumineREX!, Dielňa sv. Josefa a Kompas tradice. Další tradičně katolické stránky naleznete ZDE. Z cizojazyčných stránek doporučuji především: LifeSiteNews.com a Rorate Caeli.

Česky

COMECE vyzývá politiky EU k odmítnutí tzv. náhradního mateřství

Interrupce mají neblahé důsledky také v ekonomice

Italský misionář: Teroristé Boko Haram vraždí muslimy, kteří s nimi nechtějí spolupracovat

Jatka za mřížemi. Publicista líčí byznys s orgány vězňů v Číně

Modlitba sv. Bernarda

Náboženství podle europoslanců

O situaci v Benghází mluví tamější apoštolský vikář

Polovina českých mužů se možná nestihne do padesátky oženit

Stále více dětí aktivními účastníky vojenských konfliktů

Šest znaků Novus Ordo mše

Slovensky

Dúhová Stratégia socialistického Smeru

Európska občianska iniciatíva má problémy, budú zmeny

Majú handikepovaní právo na slobodu slova?

SNS je najnovšia hlásna trúba feminizmu na Slovensku

Stratégia ľudských práv: olej do ohňa, ktorý páli

Polsky

Kardynał Sarah w kontekście synodu ostrzega przed „niebezpieczną schizofreniczną patologią

Papież o tradycjonalistycznych kapłanach: Część ma problemy psychologiczne i moralne

Anglicky

A grade-by-grade breakdown of Kathleen Wynne’s graphic new sex-ed program

Aborting a baby with Down syndrome is not what’s “best” for them

Chen Guangcheng contradicts Hillary’s version: Obama admin abandoned him, caved to ‘hooligans

Lao Authorities May Release Christians Jailed for ‘Illegally Practicing Medicine

Midterm election clarified: Pro-life issue is a winner

New research on same-sex households reveals kids do best with mom and dad

Obama to Nigerian Christians: Change Laws on Abortion, Homosexuality If You Want Protection from Boko Haram

Ontario Catholic leadership meekly accepts Wynne Sex-ed while 70,000+ citizens oppose it

Planned Parenthood rep: young girls who sext have done ‘nothing wrong’

Policeman Claiming He Was Forced Out Over LGBT Controversy Mulls Lawsuit

Religious Freedom Still Needs Defending in San Francisco

San Francisco’s archbishop sends frank reply to politicians attacking him over Catholic identity in his schools

‘Secularism is the new way the devil presents himself’: Thailand’s new Cardinal

State Rep who compared Planned Parenthood with ISIS moves to bar dismemberment abortions

Tim Tebow hosts glamorous ‘prom night’ for thousands of special needs people

Tory MP slams Ontario sex-ed plan: says it must be recalled to prevent kids ‘from being groomed for exploitation’

U.S. pro-life groups ask Supreme Court to open up licence plates to free speech

US Won’t Help Fight Boko Haram Until Nigeria Accepts Homosexuality, Birth Control, Bishop Says

What’s Going on in San Francisco?

WHO researchers urge cheaper abortion above safety

Will you pray for him?

Ignác Pospíšil

One Response to Rozhlédnutí 2014/03/01

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *