Pavel Bělobrádek: My opravdu, ale opravdu nejdeme s každým

Pavel Bělobrádek

Pan Bělobrádek, předseda KDU-ČSL, poskytl rozhovor pro ChristNet.cz, ve kterém hodnotí své předsednictví a vývoj KDU-ČSL v poslední době. Zajímavé je, jak mluví o tom, že se mu nepodařilo rozbít klišé, že lidovci jdou s každým. Problém je v tom, že to žádné klišé není a že lidovci pod vedením Bělobrádka opravdu jdou skoro s každým a křesťanství i křesťanskodemokratické ideály přitom letí do škarpy. Posuďte sami.

KDU-ČSL uzavřela v krajských volbách tři předvolební koalice se Stranou zelených a čtvrtá nevznikla jen z jediného důvodu, který ovšem nemá s křesťanskými ideály nic společného: podpora drancování Šumavy je pro jihočeské lidovce až příliš důležitý bod programu, aby se jí byli ochotni vzdát…

Nicméně pan Bělobrádek tvrdí, že bioetická témata nejsou na krajské úrovni důležitá. S tím sice nesouhlasím, ale OK, nechme to tentokrát být a podívejme se na úroveň senátní. Snad se shodneme, že Senát je úroveň celostátní a bioetické otázky se v něm probírají. Jakého to kvalitního kandidáta podpořila KDU-ČSL v okrese Chomutov?

V Chomutově KDU-ČSL výslovně podpořila senátní kandidaturu Přemysla Rabase, místopředsedy SZ. Prosím, vyplňte si pro tento okres volební kalkulačku (nebo se podívejte, jak jsem ji vyplnil já), která prezentuje postoje kandidátů tak, jak jí je popsali v dotazníku, a posuďte sami, jak kvalitního a křesťanským hodnotám přátelského kandidáta KDU-ČSL podpořila.

Pan Rabas:

1) je proti zákazu potratů

2) podporuje legalizaci euthanasie (!!)

3) podporuje legalizaci adopcí homosexuálními páry

4) je proti (současné podobě) církevních restitucí

I když pomineme bod čtyři v naději, že to už není důležité, protože restituce projdou a Rabas se k nim tudíž nebude vyjadřovat (těžko tomu ale za současné situace věřit), jsou zde tři zásadní témata křesťanské politiky, tři postoje naplno podporující jednání, které je ze své podstaty zlé a těžce hříšné, tři postoje pro křesťany naprosto nepřijatelné. Dva z nich jsou podporou legálnosti či legalizace vraždění.

Dovolím si zde zopakovat nedávné prohlášení biskupa Paprockého:

Hlasem pro kandidáta, který podporuje jednání či akce, které jsou svojí vnitřní podstatou zlé a těžce hříšné, se volič stává jeho morálním spoluviníkem a vážně ohrožuje věčnou spásu své duše.

Hlavně si pamatujme, že Bělobrádkova KDU-ČSL nejde s každým. A že do senátních voleb nalezla kvalitní kandidáty. Já mohu jen panu Bělobrádkovi vzkázat: Pane předsedo, má představa o tom, jak vypadá kvalitní kandidát, je evidentně úplně jiná, než Vaše!

Ignác Pospíšil

Nedávám to za vinu všem lidovcům. Jsou mezi nimi i mnozí slušní lidé, kteří si ve volbách zaslouží naše hlasy, byť je jen málokdy najdeme na předních místech kandidátek či ve významných funkcích strany. Stále jsou kraje, kde je volba KDU-ČSL pro křesťanského voliče nejlepší možností. Ale jako celek, se současným vedením, je to strana bezcharakterní a plošnou podporu si v těchto volbách rozhodně nezaslouží. A už vůbec by bylo nezodpovědné slepě následovat touto stranou vyjádřenou podporu, jí poskytnutá doporučení…

Panu předsedovi strany byla po publikaci nabídnuta možnost reakce na stránkách DaH formou plnohodnotného článku, naleznete ji ZDE. Moje reakce je v komentáři pod ním.

Související články:

Křesťan a volby

8 Responses to Pavel Bělobrádek: My opravdu, ale opravdu nejdeme s každým

 1. solipso napsal:

  Koho zajímá co se děje v KDU, ať zvedne ruku.

  • ploci napsal:

   Držím je pevně za zády.

  • Paul Max napsal:

   Musím uznat, že fokolarínský výraz pan Bělobrádka mě již demotivuje číst jakékoliv informace z partaje KDU.

   Jediné pro co bych zvedl ruku, by bylo konečné řešení – odsun KDU mimo parlamentní hampez.

  • Jeden napsal:

   Ruku sice v žádném případě nezvednu, ale neodpustím si poznámku patrnou z bilboardů, že Lidovci jsou stranou moderní a rozhodně nejsou žádné konzervy…

 2. […] předsedy KDU-ČSL Pavla Bělobrádka na článek Pavel Bělobrádek: My opravdu, ale opravdu nejdeme s každým. Zveřejněno s jeho […]

 3. MichalD napsal:

  Skutečnost, že se KDU-ČSL podle slov jejího předsedy nepodařilo rozbít mezi veřejností klišé, že jsou „prodloužená ruka katolické církve a jediné, co je zajímá, jsou potraty“, je velice smutná, když si uvědomím, kolik pro to tato strana obětovala. Pokud si vzpomínám, tak snahou vykořenit toto klišé byly vždy omlouvány všechny ty mlžící a relativizující prohlášení reprezentantů strany, které zde (a nebo třeba v RC Monitoru) byly diskutovány. Pokud klišé rozbito nebylo a jediným výsledkem je zničení kreditu u katolíků, pak je to výsledek tristní a jen dokazuje oprávněnost námitek kritiků této „mlžící strategie“.

 4. Teofil napsal:

  doufám že po včerejšku p. Bělobrádek pochopil kde je voličská základna lidovců a jestli se chce dostat příště znova do parlamentu nesmí hazardovat s jejich hlasy

  • MichalD napsal:

   Bylo by to hezké, kdyby to pochopil, ale co by mu konkrétně podle Vás mělo otevřít oči? já mám spíše obavu, že teď je spíše utvrzen v tom, že ho do sněmovny vynesla právě jejich současná politika vyhýbající se morálním tématům a, soudě podle preferenčních hlasů, sázka na „osobnosti“ typu D. Hermana.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *