Rozhlédnutí 2012/10/07

Sv. František Borgia

Vítám vás u dalšího rozhlédnutí, tento týden zahajuje slavnost Panny Marie, Královny posvátného růžence. V týdnu dále slavíme svátky a památky sv. Brigity Švédské (8), sv. Františka Borgii (10) a Mateřství Blahoslavené Panny Marie (11). Příští týden otevře 20. neděle po Svatém Duchu.

Z akcí připomínám především růžencovou slavnost v Brně a pouť v Plzni (dnes), Malý kurs apologetiky (9), volby (12-13), blahořečení 14 pražských mučedníků (13) a slezskou pouť  k Panně Marii Sedmibolestné na Cvilín (13). Narozeniny slaví biskupové Mons. Baxant a Mons. Laun.

Ve věci pronásledování křesťanů doporučuji vašim modlitbám ženy a děti unášené muslimy a dalšími nepřáteli víry.

Zpravodajství

Řadu odkazů a zpráv naleznete na facebookových stránkách Duše a hvězdy a Akce Život.

Domácí

Roste počet uchazečů o funkci prezidenta ČR, kteří deklarují splnění zákonných podmínek pro kandidaturu. V současné době to o sobě tvrdí: Jana Bobošíková, Jiří Dienstbier, Vladimír Dlouhý, Jan Fischer, Zuzana Roithová, Karel Schwarzenberg, Přemysl Sobotka a Miloš Zeman. Jiří Karas zatím deklaruje něco přes 11 tisíc podpisů (aktuální stav ZDE), což znamená, že do 6. listopadu musí shromáždit ještě asi 39 tisíc podpisů.

Akce D.O.S.T. podpořila 13 kandidátů do senátních voleb.

Stálá rada ČBK vydala prohlášení k volbám. Srovnám-li je s podobnými prohlášeními biskupů v zahraničí, kupř. s prohlášením biskupa Paprockého, o němž jsem se zde zmiňoval před pár dny, připadá mi zoufale nekonkrétní a bezobsažné…

Středočeská ČSSD vygradovala antikatolickou kartu své předvolební kampaně plakáty mluvící o tom, že církevní restituce mohou ČR připravit i o Hrad. Mimořádně ubohé plakáty obsahující krom jasné lži i hrubou pravopisnou chybu (Hrad ve smyslu Pražského hradu se správně píše s velkým H) obratem inspirovaly vtipný parodický plakát, který vyzývá voliče, aby volbou ČSSD zabránili církvi zmocnit se Temelína a ozařovat tam koťátka…

Zahraniční

Francie: Francois Lebel, starosta Paříže 8, ostře napadl plány socialistické vlády na zavedení homosexuálních manželství a prohlásil, že následovat může legalizace pedofilie a mnohoženství. Více anglicky ZDE. Vládní záměry již dříve se stejnými argumenty odmítli francouzští biskupové.

USA: V USA pokračuje předvolební klání a boje okolo Obamovy zdravotnické reformy. Romney a Obama se střetli v první předvolební debatě, v níž Obama ostudně selhal, když předvedl tak mimořádně ubohý výkon, že Romneyho jako vítěze ohodnotila nejen většina diváků, ale také i většina liberálních médií, byť se řada z nich snažila jeho porážku bagatelizovat.

K převolebnímu dění v USA:

Think and pray about your vote in upcoming election

Paul Ryan Blasts Obama HHS Mandate, “Not Just a Catholic Thing”

Paul Ryan: Romney Admin Will Protect Religious Liberty

Judge decides for pope that funding contraception is not a sin

Obama Admin: Bible Publisher Not Religious Enough for Mandate Opt-Out

New York, USA: Nejstarší potratová klinika ve městě oznámila, že nadále již nebude nabízet potraty. Více ZDE a anglicky ZDE.

Srbsko: Policie zakázala průvod sodomitů v Bělehradě. O zákaz pochodu premiéra předtím důrazně žádala pravoslavná církev. Více ZDE.

Ukrajina: Zákon zakazující veřejné praktikování a propagaci homosexuality pošel v parlamentu prvním čtením. Tento fakt se stal terčem ostré kritiky ze strany „lidskoprávní“ organizace Amnesty International.

Vatikán: Bývalý komorník papeže Benedikta XVI. byl za krádež a vynášení obsahu přísně tajných dokumentů odsouzen na půldruhého roku domácího vězení.

Vatikán: Mons. Gerhard Müller, prefekt Kongregace pro nauku víry, prohlásil, že se další kolo rozhovorů s Kněžským bratrstvem sv. Pia X. neplánuje, neboť to již dostalo dokument, který má přijmout. Jeho postoj není překvapením – nový prefekt je znám svým nepřátelským postojem k Bratrstvu. Překvapivé ale je, že vzápětí poté dodal, že mnohem větší problémem církve jsou liberálové, kteří často popírají samotné základy křesťanské víry. Více ZDE.

Texas, USA: V Kountze zuří boj o právo roztleskávaček používat biblické citáty. Podrobnosti ZDE.

Německo, Slovinsko: Genetické testy vyvrátily tvrzení Petera Stelzera, že je synem kardinála Rodého, což kardinál vždy odmítal. Více ZDE či anglicky ZDE.

Kalendárium + akčník

Podrobnější informace ke kalendáriu pro daný den lze získat kliknutím na jednotlivá data. Podrobnější a dlouhodobější přehled o akcích a očekávaných událostech lze nalézt ZDE.

7. říjen, neděle – je neděle a svátek Panny Marie, Královny posvátného růžence. Ruský prezident Putin slaví 60. narozeniny. Nedělní mší sv. v 10:00 bude zakončena růžencová slavnost FSSPX v Brně-Černovicích. Více informací ZDE. V Plzni v dominikánské farnosti proběhne slavná asistovaná poutní mše sv. v kostele Panny Marie Růžencové. Celebrantem bude P. Jan Gerndt, kanovník svatovítské kapituly, asistovat mu bude P. Antonín Damián Nohejl, III. O. P. Začátek v 15:00. Více informací ZDE.

8. říjen, pondělí – tradiční katolíci slaví památku sv. Brigity Švédské, patronky Evropy. 64. narozeniny slaví Mons. Jan Baxant, biskup litoměřický.

9. říjen, úterý – Církev slaví památku sv. Jana Leonardiho, vyznavače, a sv. Dionýza a jeho druhy, mučedníky. V Ostravě proběhne první přednáška cyklu Malý kurs apologetiky, začátek v 18:00. Podrobnosti ZDE.

10. říjen, středa – Církev si připomíná sv. Františka Borgiu (1510-1572), vyznavače, třetího generála jesuitů.

11. říjen, čtvrtek – tradiční katolíci slaví svátek Mateřství Blahoslavené Panny Marie. Před 420 lety zemřel sv. Alexandr Sauli (1533-1592), jehož památku si rovněž připomínáme. Před 50 lety (1962) otevřel bl. Jan XXIII. první zasedání nešťastného 2. vatikánského koncilu.

12. říjen, pátek – před 520 lety (1492) objevila výprava Kryštofa Kolumba Ameriku, konkrétně jeden z ostrovů Baham. Odpoledne poběží krajské volby a první kolo senátních voleb v ČR.

13. říjen, sobota – Církev si připomíná památku sv. Eduarda III. Vyznavače, krále Anglie. 70. narozeniny slaví Andreas Laun, rakouský morální teolog a pomocný biskup arcidiecéze Salzburg. Dopoledne poběží krajské volby a první kolo senátních voleb v ČR. V Praze bude v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha blahořečeno 14 pražských mučedníků. Podrobnosti ZDE. Proběhne III. slezská pouť k Panně Marii Sedmibolestné na Cvilíně. Mši svatou slouží ve 13:00 P. Petr Rössler. Bližší informace zde.

14. říjen, neděle – je 20. neděle po Svatém Duchu a připomínáme si památku sv. Kalixta I. (+ 222), papeže a mučedníka zavražděného před 1790 lety.

Zajímavé odkazy

Řadu dalších odkazů naleznete na facebookových stránkách Duše a hvězdy a Akce Život.

Česky:

Čína – vypálen kostel. Katolíci volají po spravedlnosti. (RC)

Děti prodávány do koranických škol (RV)

Ideologická formace v neposlušné diecézi (RV)

Katolickým školám ve střední Jávě hrozí uzavření, protože neučí islám (RC)

Mlčení a půst (IsJ)

Nigerian Catholic doctors association rejects USAID abortion, egg harvesting money (LSN.com)

O potřebě vlastenectví (RV)

Revoluce a kontrarevoluce (2005) (Rex!)

Svatá Terezie Ježíškova (IsJ)

Svatý Václave, uchovej nás při zdravém rozumu! (IsJ)

Slovensky:

Európska únia bráni islam. Kedy bude brániť kresťanov? (HS.sk)

Anglicky:

Abortion Would be Illegal in Thirty States if Roe v. Wade Decision Overturned (LN.com)

Barack Obama Names Pro-Abortion Activist Elena Kagan to Supreme Court (LN.com)

British pro-lifers reject UK Women’s Minister call for 20-week gestational age limit on abortion (LSN.com)

Judge: Homeschooling “Damages” Kids (HSLDA)

Homosexuals in the military demand special privileges

Pro-Lifers in 1500 Cities Will Join LifeChains This Weekend (LN.com)

Toronto school board poster promotes polygamy (LSN.com)

Voice of John: Nurse Tells Story of Baby Born After Failed Abortion (LN.com)

Ignác Pospíšil

5 Responses to Rozhlédnutí 2012/10/07

 1. nino napsal:

  K objaveniu Ameriky, pocinu velkosti katolickeho ducha, odvahy vydat sa do neznamych mori, lasky k dialavam, neznamym svetom a tuzbe po ich objavovani, pekny obrazok:
  http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/95/Columbus_Taking_Possession.jpg
  Hrobka Kolumba v Sevillskej katedrale:
  http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/d5/Tumba_de_Colon-Sevilla.jpg

 2. Porta fidei - Zahájení Roku víry - 11. října 2012 napsal:

  Dne 11. října je zahájen Rok víry. Svatý otec vydal k této události apoštolský list Porta fidei.

  Píše se v něm např. „Nezřídka se stává, že křesťané mívají větší starost o sociální, kulturní a politické důsledky svého snažení a víru pokládají za samozřejmý předpoklad společného života. Ve skutečnosti však tento předpoklad už nejenže nemá takovou váhu, ale často bývá dokonce popírán. Zatímco v minulosti bylo možno rozpoznat jednotné kulturní tkanivo, široce akceptované i s jeho odkazy na víru a na hodnoty inspirované vírou, dnes už se ve velkých sektorech společnosti nezdá, že je tomu tak. Je to způsobeno hlubokou krizí víry, která postihla mnoho lidí“

  http://www.radiovaticana.cz/clanek.php4?id=15348

  http://tisk.cirkev.cz/res/data/138/015587.pdf?seek=1

  Připojme se k modlitbě a usilování o překonání krize víry. Krize se mají překonávat.

  Pax et bonum

  Jan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *