Rozhlédnutí

Povolební situace, jednání a závěry u nás, vražda biskupa Padovese a papežova cesta na Kypr ve světě – toť hlavní zprávy uplynulého týdne.

Doma

Česká politika žije jednáními o případné vládní koalici ODS+TOP 09+VV, která budou nejspíše velice těžká. Lidovci zatím dumají, co bylo špatně a jak to napravit. Cyril Svoboda definitivně rezignoval, stranu povede až do sjezdu první místopředsedkyně Šojdrová. Upřímně řečeno, pořád mám špatný pocit z výsledku voleb i z vývoje obou těchto témat. Ale pořád doufám, že se věci zlepší. Každopádně závidím HPŽ ČR jeho optimismus – podle něj je výsledek voleb poměrně pozitivní.

V uplynulém týdnu přišly další povodně, zejména na Moravě, trpí ale i okolní státy, především Slovensko a Polsko. Charita ČR organizuje pomoc pro postižené části ČR.

Svět

Byl zavražděn Luigi Padovese, apoštolský vikář Anatolie a předseda Turecké biskupské konference. Více informací ZDE.

Německá policie vyšetřuje předsedu německé biskupské konference, arcibiskupa Roberta Zollitsche, pro údajné napomáhání pohlavnímu zneužívání dětí, kterého se prý měl v roce 1987 dopustit jako personální referent diecéze tím, že nechal v pastoraci působit kněze, o jehož prohřešcích v této oblasti se vědělo. Podle církevních úřadů jde o nesmyslné obvinění, protože dotyčný kněz pod Zollitsche vůbec nespadal.

Bendikt XVI. přijal rezignaci košického arcibiskupa Aloize Tkáče a na jeho místo jmenoval dosavadního košického světícího biskupa Bernarda Bobera. Více ZDE.

Svatý otec absolvoval o víkendu třídenní návštěvu Kypru (viz 1. den, 2. den, 3. den).

V Polsku byl prohlášen za blahoslaveného komunisty zavražděný „kněz Solidarity“, Jerzy Popiełuszko.

Kalendárium

7. červen – před 680 (1330) lety Eliška Přemyslovna obnovila klášter sv. Anny na Újezdě, do něhož uvedla 6 dominikánek. Před 410 lety zemřel Balthazar Hostaunský, známý též jako Hostivinus (1534-1600), jezuitský misionář, teolog a spisovatel, zakladatel jezuitské koleje v Jindřichově Hradci.

8. červen – svátek má mimo jiné sv. Medard z Noyonu (cca 473 – cca 560), francouzský biskup. Před 170 lety zemřel bl. Marcelín Champagnat (1789-1840), zakladatel maristů (Školských bratrů Panny Marie). Před 20 lety si ČSFR a Suverénní řád maltézských rytířů vyměnili nóty o navázání diplomatických vztahů.

10. červen – proběhla ustavující schůze obnovené Matice svatohorské

12. červen – svátek mají mimo jiné sv. Eskil (cca 1020 – cca 1080), misionář a mučedník, a sv. Onufrius Veliký (+ cca 12. června 400), poustevník. Před 760 lety zemřel sv. Guido Vagnotelli (cca 1190 – 1250), františkánský kazatel a mystik.

Více informací třeba ZDE.

Očekávané akce a události

9. června večer by měla v Praze proběhnout beseda na téma Perspektivy křesťanské demokracie, hlavními účastníky mají být Věra Luxová a Michal Pehr. Zajímavé téma se zajímavými besedujícími v zajímavou dobu.

Ignác Pospíšil

2 Responses to Rozhlédnutí

 1. Václav napsal:

  Návštěva na Kypru nemá chybu. Zaujala mě ekumenická bohoslužba před kostelem Hagia Kiriaki Chrysopolitissa, který je z rozhodnutí pravoslavného metropolity přístupný také katolíkům a anglikánům. Ta na které jsme se sešli s lidmi z arménského, anglikánského a lutheránského společenství. A to jak současný prezident Christofias připomněl, že Kypr byl po statetí místem harmonického a mírového soužití pravoslavných i katolických křesťanů i muslimů.
  Zaujalo mě i to jak přišli téměř všichni rodilí katolíci z Kypru. Měli bychom si z nich vzít příklad.

  • Hamish napsal:

   Vzit priklad v cem? V synkretismus?
   Je mi lito, ale tahle odpudiva setkani katoliku se sektari a heretiky fakt nepovazuji z nasledovani hodna.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *