Mexický arcibiskup stíhán za „nenávistný projev“

Arcibiskup Cabrero Romero

MEXICO CITY, 23. května 2019 (LifeSiteNews) — Arcibiskupa Jesúse Carlose Cabrera Romera ze San Luis Potosí ve středním Mexiku udal LGBT aktivista za „nenávistný projev“, totiž za hlásání katolické nauky o homosexualitě a posvátnosti manželství. Paul Ibarra, který řídí organizaci Red de Diversificadores Sociales v San Luis Potosí, podal na arcibiskupa stížnost Úřadu pro náboženské záležitosti při mexickém federálním ministerstvu vnitra. Ibarra žádá, aby se arcibiskup Cabrero veřejně omluvil a svá prohlášení odvolal, a pokud tak neučiní, aby dostal důtku či dokonce peněžitý trest.

List La Razón citoval Ibarrova slova: „Arcibiskup pokračuje v homofobních výrocích a v těchto případech vidíme všude, že když se Církev staví do opozice [proti redefinování manželství], dojde k dalšímu řetězci akcí, nejprve k výhrůžkám a potom k násilí, a do takových extrémů to nechceme nechat zajít.“

Obvinění následovalo po legalizaci tzv. homosexuálního „manželství“ ve státě San Luis Potosí 16. května. Tentýž den arcibiskup vydal prohlášení, v němž se uvádělo, že „ze skutečnosti, že Kongres schválil nějaký zákon, a priori nevyplývá, že je tento zákon dobrý nebo mravně správný“. Arcibiskupovo prohlášení dále říká: „Manželství je od nepaměti chápáno jako svazek dvou odlišných partnerů, kteří se vzájemně doplňují, muže a ženy. Nikdy dříve až donedávna – a nechápeme, proč tomu tak je – nebyla tato odvěká instituce terčem justičních útoků vedoucích až k úsilí o její destrukci.“ Arcibiskup dodal, že co je objektivně manželstvím, to nelze zničit. Řekl k tomu: „Manželství, jak se vždycky chápalo, je mezi dvěma vzájemně odlišnými partnery. Zákon nemůže teď ani nikdy zničit něco tak základního.“ Vyzval ty, kdo oslavují schválení „manželství“ homosexuálů, k „opravdové a autentické toleranci“, tak jako katolíci „respektují váš způsob myšlení, ale také žádají, abyste i vy upřímně respektovali to, k čemu nás vybízí naše víra, náš způsob uvažování a přesvědčení, a to, co máme podle víry žít a hlásat“.

Podle Ibarrovy stránky na LinkedIn je jeho Red de Diversificadores Sociales skupinou mladých lidí, kteří se zabývají strategiemi na šíření „transformace společnosti“. Usilují o vytváření „zón bez diskriminace“ pro neheterosexuály: gaye, lesbičky a transsexuály. Na LinkedIn stojí: „Transsexuálové, transgenderoví lidé, lidé bez genderu, queers: všichni máme právo o sobě rozhodovat.”

Ibarra řekl zpravodajskému portálu Pulso, že představitelé Církve „někdy zapomínají, že i oni podléhají zákonu a musejí ho poslouchat a přispívat k ovzduší zdravého soužití a respektu vůči právům každého.“

K zákonu o „manželství“ homosexuálů arcibiskup řekl: „V tomto okamžiku dějin v San Luis Potosí můžeme respektovat, ale nemůžeme schvalovat něco, co podle svého svědomí jako společenství Církve akceptovat nemůžeme“. Arcibiskup Cabrero v pastýřském listě uvedl: „Nesouhlasíme s tvrzením, že Církev prohrává. Naopak, její víra a přesvědčení jsou neměnné a nezmění se jen kvůli tomu, že si někteří lidé myslí něco jiného nebo něčemu jinému věří.“ Řekl, že globalizace, vliv médií a moc a inteligence hrstky lidí měla za následek zavádění hodnot usilujících o změnu nauky, kterou Církev zastává i nadále.

Martin M. Barillas

Překlad Lucie Cekotová

Zdroj:

https://www.lifesitenews.com/news/activist-refers-mexican-archbishop-to-authorities-for-defending-marriage

3 Responses to Mexický arcibiskup stíhán za „nenávistný projev“

 1. Pavlík napsal:

  „Blaze vám, když vás budou tupit a pronásledovat a lživě mluvit proti vám všecko zlé kvůli mně.“

 2. Tolerantní napsal:

  Tolerance manželství homosexuálů je totéž jako tolerance jiných církví. Jde o volnou soutěž různých náboženství a i zde se postupuje podle náboženské svobody. Jde o svobodnou konkurenci různých názorů bez ohledu na jejich pravdivost a mravnost. Kdepak to bylo asi tak kodifikováno? Asi tak před 50. lety. A tak je to v novocírkvi už dobře zakotveno.

 3. eva m. napsal:

  Kto som ja, aby som súdil?

  Cirkev však rozoznáva dary a talenty, ktoré môžu homosexuáli ponúknuť kresťanskej komunite.

  Hádajte kto to hlása?
  Sama „hlava“ Cirkvi.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *