Brazilská poslankyně: „Ať žije Kristus Král!“

1. května 2019 (LifeSiteNews.com) — Brazilská poslankyně zvolená do dolní komory brazilského parlamentu v zahajovacím projevu prohlásila, že jako katolička je věrná „Kristu, Králi vesmíru“, a skončila zvoláním „¡Viva Cristo Rey!” (Ať žije Kristus Král!).

Christine Nogueira do Reis Tonietto, lidově nazývaná „Chris Toniettová”, je sedmadvacetiletá právnička a členka hnutí Dom Bosco Centrer (Centrum dona Boska), které se snaží katolíkům vštěpovat znalosti katolické nauky a vést je ke katolické zbožnosti, zejména k pravidelnému přijímání svátostí. Do brazilské Poslanecké sněmovny byla zvolena za konzervativní Sociálně liberální stranu, která nominovala i současného brazilského prezidenta Jaira Bolsonara.

„Chci toto funkční období, naše funkční období, zasvětit Kristu, Králi vesmíru, Panně Marii z Aparecidy, patronce Brazílie, země, která se původně nazývala Země svatého Kříže,“ řekla Toniettová svým kolegům. „Chci zde potvrdit svůj morální závazek k obraně života od početí, k obraně rodiny a křesťanských hodnot, k boji proti potratu, genderové ideologii, korupci a zločinnosti.“

„Naléhavě vyzývám brazilskou mládež, aby neztrácela naději v náš národ. Chci sloužit své zemi s veškerou láskou, s veškerým etickým a mravním nasazením a silou, jak mě inspiruje moje katolická víra. Přeji vám všem skvělé a požehnané funkční období a ať Bůh žehná našim činům v tomto zákonodárném sboru. Ať žije Kristus Král!“

Zvolání „Viva Cristo Rey” se v Latinské Americe a zejména v Mexiku stalo populárním ve 20. a 30. letech minulého století za pronásledování katolíků mexickou vládou a po zavedení svátku Krista Krále papežem Piem XI. v roce 1925. Účastníci „Cristiady” neboli povstání Cristeros, které na obranu katolické víry propuklo v Mexiku v roce 1926, ho užívali jako bojové heslo.

Toniettová patří k nové generaci konzervativních katolických a evangelikálních politiků, které do funkcí vyneslo vítězství brazilského prezidenta Jaira Bolsonara. Ten v kampani slíbil vykořenit z brazilské vlády socialistickou politickou ideologii a nahradit ji křesťanskými hodnotami. Kromě nekompromisních prolife a prorodinných postojů chce Toniettová důkladně revidovat brazilský značně vadný vzdělávací systém, který se za předchozí socialistické vlády stal systémem politické indoktrinace neomarxistickou politickou a sociální ideologií, zejména ideologií genderovou.

„Žijeme v době, kdy mnoho lidí hájí a schvaluje nikoli úctu k náboženství obecně, ale skutečné popření víry a relativismus ve vztahu k pravdě,“ řekla Toniettová v rozhovoru pro prorodinný aktivistický web Sempre Família v listopadu 2018. „Jsem katolička a jsem rozhodnuta zúčastnit se voleb do federálního parlamentu. Mnohokrát – ne-li pokaždé – jsem své projevy končila důrazným zvoláním „Viva Cristo Rey”, z velmi prostého důvodu: Jsem katolička a jako katolička hájím znovunastolení křesťanství. Jsem přesvědčena, že skutečnou kulturu pokoje budeme mít, jen když opět začneme uznávat Krista za Krále naší země,“ uvedla Toniettová.

Matthew Cullinan Hoffman

Překlad Lucie Cekotová

Zdroj:

https://www.lifesitenews.com/news/watch-brazilian-representative-declares-long-live-christ-the-king-on-floor-of-chamber-of-deputies

12 Responses to Brazilská poslankyně: „Ať žije Kristus Král!“

 1. Dr. radomír Malý napsal:

  Díky za takové svědectví víry v politice! Ať Pán této statečné ženě bohatě žehná a Panna Maria ať ji chrání! Mám ale jednu poznámku trochu mimo – utopicko-ironickou: Nemohli by si vzít naši „křesťanští“ politikové ze strany, která se nazývá „křesťansko-demokratickou unií“, z této své brazilské kolegyně příklad? Jsem samozřejmě realista, chci jen poukázat na to, že když je vůle, dají se věci artikulovat i jinak.

 2. Konečná napsal:

  Ta paní to jistě neví, ale možná, že něco cítí. Je totiž fakt, že novocírkev končí. To znamená: končí novovíra, končí novomorálka a končí i novohlasatelé novovíry a novomorálky. Abychom tomu trochu rozuměli, je třeba si říct, co to je novovíra. Novovíra se tváří jako víra, ovšem je to víra, do které je nasypán písek. Takže tito novohlasatelé tvrdí, kudy chodí, že hlásají víru, a mnozí ani o tom písku nevědí. Přitom netřeba jednotlivá zrnka písku odhalovat. To je tak nejvýš na zblbnutí (tzv. hrabání se v novovíře). Stačí se varovat novovíry, a mít starou dobrou víru. Stejně tak s novomorálkou. Hledat to, co v novomorálce odpovídá morálce, je dobré tak pro napitého básníka. Stačí a prospívá mít starou dobrou morálku a novomorálku ponechat novohlasatelům. Samozřejmě novovíra a novomorálka nemohou s vírou a morálkou obstát a je s nimi konec. Tak i s novocírkví. Konečná. Časem to bude zřejmé stále většímu počtu lidí.

 3. Terézia napsal:

  Prosím,pripojte sa k petícii katolíkov z Nemecka.
  V petícii žiadajú prezidenta Francúzska a ministra kultúry Francúzska,aby sa zachovala originálna podoba Notre Dame.

  petícia TU:

  https://katholisches.info/2019/05/06/kundgebung-fuer-notre-dame/

 4. František napsal:

  vtipný názov strany: Sociálno liberálna strana. Asi preto tam bol potrebný ten dovetok: konzervatívna.

  • JaB napsal:

   Je to opravdu vtipné, ale proč ne? Brazilská Sociální liberální strana vznikla v 90. letech jako skutečná sociální liberální strana, v posledních letech v ní však po mnoha vnitřních sporech převládlo Bolsonarovo křídlo, které je ekonomicky liberální, ale ve všem ostatním tvrdě konzervativní. O přejmenování se mezi straníky od té doby diskutuje, ale Bolsonaro nepatří k lidem, kteří si libují v podobných formalitách, proto se raději soustředil na vítězství v prezidentských volbách.

   Lepší strana, která je jenom podle jména sociálně liberální, ale jinak konzervativní, než strany, které jsou jenom podle jména křesťanské.

   • jl napsal:

    Bolsonaro tam potřebuje všechny tři přívlastky: konzervativní znamená odpor k veřejným výdajům, sociální směruje tento odpor k nejnižším společenským vrstvám a přívlastek liberální přináší – jako obvykle – konečné řešení: sterilizaci žen.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *