Podlezávost

Následky irského referenda o potratech se teprve začínají naplno projevovat.

Za prvé je tu tlak na to, aby se Severní Irsko přizpůsobilo. A protože tam by referendum patrně nemělo „správný“ výsledek, aktivisté na této straně Irského moře se dožadují toho, aby bylo „řešení“ provincii vnuceno. (Samozřejmě se považuje za naprosto neoddiskutovatelné, že by všechny ženy ve Velké Británii měly mít rovné právo ukončit lidský život – a to v případě nutnosti i více než jeden.)

Důležitější ale bude reakce Katolické církve a papeže, až přiletí do Irska – a patrně ještě více v letadle cestou zpátky.

Dosavadní Františkovo „ohlušující ticho“ nikoho nepřekvapilo, stejně jako nemastné neslané chování Eamona Martina [arcibiskup z Armaghu a irský primas – pozn. překl.] a katolických biskupů během referenda. Teď se však blíží Světové setkání rodin, jehož hlavním tématem je Amoris laetitiae. A to bude konečný test.

Irská vláda svou linii už vymezila.

„Vítáni by měli být všichni. Už nikdy nesmějí být tolerována veřejná prohlášení či výroky, které se snaží některé rodiny izolovat,“ uvedla představitelka irské vlády. [1] Co z toho plyne, je jasné: „rodina“ musí být „inkluzivní“ pojem. Takže pro zdůraznění ochoty Církve se přizpůsobit (i přes jasnou katolickou nauku o povaze manželství a rodiny) bude na Světovém setkání rodin hlavním řečníkem P. James Martin SJ.

„Na pozvání vatikánského Dikasteria pro laiky, rodinu a život a dublinské arcidiecéze promluvím v srpnu na Světovém setkání rodin spojeném s návštěvou papeže Františka o tom, jak může Církev přijímat rodiny s LGBT členy,“ napsal k tomu. „Toto pozvání vysílá jasný a silný signál Vatikánu LGBT katolíkům a jejich rodinám: patříte k nám a jste vítáni.“

František bude muset našlapovat velmi obezřetně, chce-li se vyhnout dalšímu pobouření tradičních katolíků na jedné straně a nedotknout se přívrženců nového paradigmatu na straně druhé.

P. Geoffrey Kirk

Překlad Lucie Cekotová

Zdroj:

https://ignatiushisconclave.org/2018/06/17/blarney/

Poznámky:

[1] Ministryně pro děti a mládež Katherine Zapponeová – viz https://www.lifesitenews.com/news/irish-govt-minister-warns-church-to-celebrate-homosexuality-at-world-meetin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *