VORP: Pište našim poslancům, co si o tom myslíte

Výbor na obranu rodičovských práv (VORP) se obrací na všechny občany a zejména rodiče s prosbou, aby psali zákonodárcům a sdělili jim svůj názor na návrh zákona, který má u nás zavést povinný rok školky.

Krom toho, že ho považuje za hrubý zásah do práv rodičů, který nejen ukládá povinnost roční návštěvy školky, ale zásadně též  omezuje svobodu rodičů si školku vybrat, upozorňuje též na to, že výrazně znevýhodňuje lesní školky, které nedávno tak halasně zachraňovali vládní lidovciVORP rovněž kritizuje fakt, že návrh zavádí jednotné přijímací zkoušky na střední školy.

Osobně musím souhlasit s tím, že zákon především hrubě zasahuje do práv rodičů a zásadně znevýhodňuje soukromé, církevní a lesní školky, což je něco zcela nepřijatelného. Jednotné přijímačky na střední školy rovněž nejsou optimální. Proto doporučuji VORP podpořit a poslancům psát. Seznamy poslanců a jejich adresy naleznete na stránkách Sněmovny, hodně pozornosti bych věnoval poslancům z patřičného výboru a vládním poslancům a politikům (ANO 2011, ČSSD a KDU-ČSL).

Zde je text výzvy a návrh dopisu, který samozřejmě můžete dle svého gusta pozměnit:

Výzva VORPu

Již nyní se Sněmovně začíná projednávat návrh zákona, který má zavést povinnou předškolní docházku. Podmínky i dikce zákona jsou velmi přísné a nepřijatelné pro svobodu rodičů rozhodnout se o předškolní výchově podle svého přesvědčení.

Zákon, bude-li v této podobě přijat, omezí rodičům volbu mateřské školy, dítě musí povinně navštěvovat spádovou MŠ, jiné možnosti jsou spojeny s administrativní zátěží, která není pro všechny rodiče využívající jiná alternativní předškolní zařízení – např i lesní školky – akceptovatelná. Nedávná „válka“ o lesní školky je v tomto zákoně opět vykopána. Zákon zavádí také jednotné přijímací zkoušky na střední školy, i tento krok zaváděný zákonem vnímáme jako sporný.

Stále lze mnohé ovlivnit. Připravili jsme pro Vás vzorový dopis, který můžete použít – či libovolně upravit podle svého (doporučujeme) – a rozeslat našim zákonodárcům. Čím více Vašich reakcí, tím více budou vědět, že projednávají zákon, ke kterému jsou ze strany veřejnosti vážné výhrady. Jiným způsobem se k nim Vaše připomínky nedostanou.

V této chvíli pro Vás ještě připravujeme formulář, ze kterého půjde odeslat Váš dopis poslancům rovnou na všechny poslanecké emaily, ale naše technické možnosti jsou omezené, tak ještě chvíli strpení. Adresy lze jinak dohledat na stránkách poslanecké sněmovny, nejdůležitější jsou v tomto ohledu poslanci ze školského výboru.

Prosíme, upravujte dopis tak, aby byl co nejvíce osobní – najděte klidně i svoje – jiné argumenty, proč si myslíte, že je to špatně. Náš dopis chápejte jen jako inspiraci. Někteří poslanci nemají rádi, když jim chodí stejné emaily, nepovažují je pak za věrohodné.

Vzorový dopis

Vážená paní poslankyně/ vážený pane poslanče,

v této chvíli projednáváte zákon, který zavádí povinnou předškolní docházku.

Zákon vnímáme jako zásah do rodiny a významné omezení rodičovských práv rozhodovat o vhodné výchově svých dětí, které garantuje Listina základních práv a svobod.

Nechceme plnit nadbytečné povinnosti, které na naši rodinu tento zákon uvaluje. Nechceme dokazovat omluvenky ve školce, nechceme dávat své dítě do spádové školky, chceme si svobodně zvolit zařízení, kam své dítě v předškolním věku umístíme bez ohledu, zda je zapsáno v rejstříku školek a chceme se sami rozhodnout, jak často ho tam budeme dávat. Nechceme v tomto směru mít žádná omezení a podávat nějaká hlášení, a ani své dítě vystavovat nějakému pokusnému přezkušování, jak novela nařizuje.

Pro cíl zákona, kterým je jistě dobře míněná snaha pomoci sociálně vyloučeným dětem, je třeba hledat jiná řešení, která neuvalí zbytečnou povinnost na zbylých 95% populace a zasáhne takto radikálně do rodičovských práv.

Také se domníváme, že k tématu neproběhla žádná celospolečenská diskuse s rodičovskou veřejností a bez ní je naprosto nevhodné tento zákon přijmout.

Žádáme Vás tímto, vážená paní poslankyně/ vážený pane poslanče,

abyste tuto novelu neschválili.

S pozdravem….

Poznámka:

Citace ze zákona a důvodové zprávy (upřímně řečeno, jedné z nejhloupějších a nejnehoráznějších, jaké jsem kdy četl) i odkaz na celý text zákona naleznete na stránkách VORPu.

Úvod a poznámka: Ignác Pospíšil

Výzva a návrh dopisu: VORP

6 Responses to VORP: Pište našim poslancům, co si o tom myslíte

 1. Stana napsal:

  Je to super, že se konečně někdo ozývá na nenormální zásah do práv občanů. Mimochodem není jediný, který normalizačně oklešťuje svobody. Ale když si čtu ta jména, tak je mi jasné o co jde: normalizace a návrat k diktatuře, není naděje na úspěch, protože ta jména jsou jede hnusný bolševik a zmetek vedle druhého, od Zlatušky až po Semelovou. Jak je vidět, komunisti obsadili školství, protože ví, že zbabělí učǐtelé i za mizerný plat budou sloužit a poslouchat. Ještě před 10 lety byli učitele schopni vyjít do ulic a bojovat za školství. Teď rezignovali. Nedivím se, jsou tam samé ženy, matky a pro ty 20 tisíc je hodně peněz, mají prázdniny a spoustu volna, pracuji jen 5 hodin denně. Kdo by se bouřil? Jen blázen, protože může byt hůř a na její místo čeká 10 jiných učitelů. To jsou slova jednoho ředitele.
  Preji všem úspěch.

  • Pavel napsal:

   Pokud si myslíte, že učitel pracuje pouze 5 hodin denně, máte hodně mylnou představu o práci učitele.

   • Stana napsal:

    Vy jste nepochopil ironii? Tak to je mi vas líto. Ale tak trochu vím o práci učitele něco víc, neź tušíte, neb jsem učitelka. A mohu řict, že je velmi málo dobrých učitelů a většina pracuje těch 5 hodin. Proto je naše školství tak tristní.

 2. […] VORP: Pište našim poslancům, co si o tom myslíte […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *