Ráno o neděli svatodušní

Je ráno, neděle svatodušní. Klášter se koupe v paprscích raního slunce. Uprostřed lesů, na kraji města, které není pro stromy téměř vidět, září jak drahokam na zelené sametové podložce.

Nebe je blankytně modré, jen tu a tam při okrajích zkrášleno jemnými krajkami cirrů, které se pomalu rozpouštějí. A aby vše bylo dokonalé a uši nemusely očím závidět, nese se nad tím vším ptačí zpěv, velkolepý koncert k poctě Boha Stvořitele.

Tiše, abych nevzbudil své spolunocležníky, se oblékám,  beru růžencový prstýnek a Dědictví otců a vycházím na klášterní nádvoří a poté dál směrem do lesů. Latinská slova růžence se proplétají s ptačí modlitbou a stoupají spolu s ní k Nebi.

Domodlil jsem se a vrátil a nyní vyložen v okně pokoje naslouchám neustávající modlitbě ptáků a přemýšlím, jak zachytit něco z toho nádherného a nepopsatelného rána… Ach běda… Lidská řeč je tak nedokonalý a hrubý nástroj… A ruka, která se vznáší nad sešitem, není rukou žádného velkého mistra…

Ignác Pospíšil

6 Responses to Ráno o neděli svatodušní

 1. anežkaB napsal:

  Možná nejste, pane Ignáci, velký mistr, ale jste pozorný žák Učitele, který chce svým dětem něco krásného darovat.

 2. václav napsal:

  Na to aby člověk mohl procítěně opěvovat Boha nemusí být mistr. Duch Svatý často naplňuje a inspiruje ty kterých si my ani nevšimneme. O čemž svědčí nejrůznější případy výběru apoštolů, proroků a vizionářů.
  To co jste napsal mi připomenulo staré časy. To jak se vyjadřovali naši předkové.

 3. solipso napsal:

  Ty jsi odešel do kláštera?!

 4. Hamish napsal:

  Moc hezky napsáno.
  Dík

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *