Arcibiskup Trudeauovi: „Nemůžete být pro potraty a zároveň katolík“

OTTAWA, 26. ledna 2018 (LifeSiteNews) – Ottawský arcibiskup Terrence Prendergast napsal v úvodníku listu Ottawa Sun, že je „logicky nemožné“, aby se premiér Justin Trudeau pokládal za katolíka a současně byl pro potraty. Arcibiskup v článku kritizoval požadavek vlády liberálů, podle něhož musejí zaměstnavatelé nabízející letní brigády pro mládež podepsat prohlášení, že souhlasí s potraty a s transgenderismem, chtějí-li dosáhnout na státní podporu. Prendergast vytýká Trudeauovi „falešné“ tvrzení, že Charta práv zahrnuje i „právo“ na potrat. Arcibiskup-jezuita si rovněž postěžoval na „popletené osobní výroky“ premiéra o tom, že jeho katolicismus jde dohromady s podporou potratu na požádání.

„V rozporu s tvrzením premiéra neexistuje žádná charta reprodukčních práv či reprodukčních svobod,“ napsal Prendergast. „O tom se může přesvědčit každý Kanaďan, který si Chartu práv a svobod přečte na internetu. Přesto teď Kanadský úřad pro zaměstnanost a sociální rozvoj může odmítnout finanční podporu organizacím nabízejícím letní brigády, pokud se k neexistujícímu právu nepřihlásí.“

Arcibiskup Prendergast vysvětlil, že tento nový propotratový požadavek kanadské katolíky konsternoval, protože „toto [propotratové] prohlášení vylučuje každou katolickou farnost či charitativní organizaci ze [státní] finanční podpory určené na letní studentské brigády“.

„Nemůžeme potvrdit, že podporujeme (neexistující) právo na potrat, které se skrývá pod eufemismem ,reprodukční právaʻ,“ napsal arcibiskup. „Mnoho lidí také vyvedly z rovnováhy premiérovy popletené osobní výroky související s logickou nemožností koexistence římskokatolické identity a podpory potratu. List National Post uvádí: ,Je katolíkem, který musel po dlouhou dobu smiřovat své náboženské přesvědčení se svou odpovědností politického vůdce, a říká, že tato odpovědnost vyžaduje, aby bránil lidská práva.’ I kdyby Trudeau nebyl katolickým křesťanem, jednoduše si nemůže vymýšlet, propagovat nebo hájit neexistující právo.“

Kanadská ministryně práce nedávno v rozhovoru odmítla uvést, zda bude povinnost podepsat propotratové prohlášení rozšířena i na další vládní programy zaměstnanosti. Rovněž neodpověděla na otázku, zda bude prohlášení napříště obsahovat i podporu asistované sebevraždy.

Kanadská biskupská konference (CCCB) „je nadále vážně znepokojena tím, že přesvědčení a praktiky katolíků i dalších náboženských vyznání jim znemožňuje být příjemci finanční podpory v rámci Kanadského programu letních brigád,“ jak napsali biskupové ve společném dopise. Vydání „doplňujících“ informací k prohlášení, které je zjevně pokusem náboženské organizace uklidnit, stále nic nemění na skutečnosti, že „prohlášení i příklady stále znamenají vládní nátlak ve věcech svědomí a náboženského přesvědčení,“ napsala CCCB. Potlačuje se tak „možnost širokého názorového spektra“ a „prohlášení je i nadále nepřijatelné“.

Trudeau, který vzal své děti na Gay Pride a extrémně podporuje kromě potratu i věc LGBT, přistoupil při mši svaté v květnu 2017 ke svatému přijímání. Jeho Excelence Christian Lépine, arcibiskup montrealský, uvedl, že to, že Trudeauovi svaté přijímání podal, bylo „gestem naděje“.

Claire Chretien

Překlad Lucie Cekotová

Zdroj:

https://www.lifesitenews.com/news/archbishop-to-trudeau-youre-confused-if-you-think-you-can-be-pro-abortion-a

One Response to Arcibiskup Trudeauovi: „Nemůžete být pro potraty a zároveň katolík“

  1. Eva Kocurová napsal:

    Lze uvést, o jaké úmysly jde v modlitbe na úmysl sv. Otca a kde se to uvádi?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *