Vážná odpověď

Sv. František Xaverský

Vaše Svatosti,

jak dobře víte, my jezuité chováme nedostižnou náklonnost ke Svatému stolci. Věrnost a poslušnost jsou naší chloubou.

Vaše poslední slova o proselytismu, v nichž jste ho vyplísnil jako „mimořádnou hloupost“, která „nemá žádný smysl“ [1], jsem proto četl s určitými rozpaky. Pochopil jsem něco špatně? Byl celý můj život jen ztrátou času? Ta léta v Javieru, kdy jsem toužil hlásat Krista na vzdálených místech, roky v Římě, kde jsem se učil čínsky, abych mohl nesčetným milionům kázat Evangelium v jejich vlastním jazyce, hledání slova v té podivné řeči, jež by označovalo Boha a bylo jak srozumitelné Číňanům, tak věrné Písmu a Magisteriu… Bylo to všechno beznadějné?

Pral jsem se s tím, ale nakonec jsem pochopil, že máte pravdu. My, kteří jsme se lehkomyslně pustili do práce na něčem, co jsme bláhově nazývali „misijní pole“, jsme byli zaslepeni předsudky své doby. Bylo třeba pěti set let a pronikavého pohledu muže Vaší moudrosti a mravní vize, než se to konečně vyjasnilo.

Rád bych, abyste věděl, že činím pokání. Dal jsem se inspirovat naším společným jmenovcem z Assisi, ale teď vidím, že když chtěl obrátit sultána Meledina nebo se při tomto pokusu stát mučedníkem, byl stejně pošetilý jako mé vlastní zbytečné úsilí.

Ujišťuji Vás, Svatý otče, svými vytrvalými modlitbami za Vaše ekumenické snahy.

Váš věrný syn,

František Xaverský, SJ

P. Geoffrey Kirk

Překlad Lucie Cekotová

[1] Viz webové stránky české sekce Vatikánského rozhlasu, http://www.radiovaticana.cz/clanek.php4?id=18922

https://ignatiushisconclave.org/2016/10/26/a-grave-response/

8 Responses to Vážná odpověď

 1. Tomáš napsal:

  Bůh žehnej Vaší dobré práci, paní Cekotová.

 2. Libor Rösner napsal:

  Dobrý den můj milý synu, jsem rád, že jsi konečně prozřel a že jsi dokázal pojmenovat příčinu svého dlouhodobého pochybení. V příštích dnech letím do Švédska oslavit reformační úsilí našich odloučených bratří, budu rád, když mě doprovodíš a ukážeš svou přítomností celému světu změnu svého smýšlení v těchto otázkách. Zajistil bych Ti čestné místo při ekumenické bohoslužbě, budeš-li chtít, a také osobní požehnání od některého z pastorů.
  Tvůj František

 3. Ignác Pospíšil napsal:

  Ještě by to chtělo dopis od sv. Františka Saleského – ten strávil většinu života misijním úsilím mezi protestanty, jejich přiváděním zpět k pravé víře…

  • Tomáš napsal:

   Nebo omluvu Svaté Panny Marie Svatohostýnské Tatarům s příslibem jejich účasti na odstranění baziliky…

 4. Lukáš Biskupický napsal:

  Nezapomínejme na jezuitské misie mezi pravoslavnými a kolik řeckokatolíků obětovalo své života za to, že se pod komunistickým nátlakem nechtěli stát pravoslavnými! Od Bergoglia je to plivnutí na řeckokatolíky a na zásluhy misionářů na Rusi!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *