Rozhlédnutí svatotýdenní 2016

Vítám vás u dalšího rozhlédnutí. Je Květná neděle a začíná Svatý týden (jinak též pašiový či velký), po kterém zahájíme oslavami Zmrtvýchvstání Páně dobu velikonoční.

V tento posvátný čas se nerozptylujme nějakým zpravodajstvím či blbnutím a soustřeďme se na to podstatné – na umučení a Zmrtvýchvstání Ježíše Krista, našeho Zachránce a Spasitele. Seznam tradičních liturgií sloužených ode dneška až po Velikonoční pondělí na území ČR a Slovenska naleznete ZDE.

Modleme se za naše duchovní, od prostých kněží přes biskupy a kardinály až po papeže, aby pravou víru nalézali, drželi, vyznávali, hájili a hlásali vždy a všude, vhod i nevhod.

 

Kalendárium + akčník

Podrobnější informace ke kalendáriu pro daný den lze získat kliknutím na jednotlivá data. Podrobnější a dlouhodobější přehled o akcích a očekávaných událostech lze nalézt v Aktualitách na Katopedii, četné odkazy na články o aktuálně připomínaných svatých naleznete na facebookové stránce Svatí, blahoslavení, mučedníci.

Další stránky informující o užitečných přednáškách, počinech a akcích: HPŽ ČR, CENAP, Liga pár páru. Přehled nejvýznamnějších akcí na celý březen 2016 naleznete ZDE

Seznam tradičních liturgií sloužených ode dneška až po Velikonoční pondělí na území ČR a Slovenska naleznete ZDE.

20. březenneděle – je Květná neděle.

21. březenpondělí – je pondělí Svatého týdne a zároveň si připomínáme sv. Benedikta z Nursie († ve 40. letech 6. století), otce západního mnišství. OSN a hnutí pro-life drží Světový den Downova syndromu.

22. březen, úterý – je úterý Svatého týdne. Zároveň si připomínáme bl. Clemense Augusta von Galena (1878-1946), který zemřel před 70 lety.

23. březen, středa – je středa Svatého týdne. Před 410 lety zemřel sv. Toribio de Mogrojevo (1538-1606), biskup Limy, kterého si dnes rovněž připomínáme.

24. březen, čtvrtek – je Zelený čtvrtek, začíná Velikonoční triduum. Zároveň si připomínáme archanděla Gabriela.

25. březenpátek – je Velký pátek (svátek Zvěstování Blahoslavené Panně Marii i Den nenarozených dětí se přesouvají na 4. dubna). 50. narozeniny slaví česká režisérka Dagmar Smržová (∗ 1966). Před 25 lety zemřel arcibiskup  Marcel Lefebvre (1905-1991), zakladatel FSSPX.

26. březen, sobota – je Bílá sobota, končí doba postní.

27. březenneděle – slavíme Zmrtvýchvstání Páně, začíná doba velikonoční. Zároveň si připomínáme sv. Jana z Damašku († v polovině 8. století), mnicha a učitele Církve.

28. březenpondělí – je pondělí velikonoční. Před 205 lety se narodil sv. Jan Nepomucký Neumann (1811-1860), 4. biskup Filadelfie. Připomínáme si sv. Jana Kapistránského (1386-1456), misionáře a generála františkánů.

 

Ignác Pospíšil

One Response to Rozhlédnutí svatotýdenní 2016

  1. Tomáš napsal:

    „V tento posvátný čas se nerozptylujme nějakým zpravodajstvím či blbnutím…“ – to je dobrý 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *