Rozhlédnutí 2015/05/03

Vítám vás u dalšího rozhlédnutí, je čtvrtá neděle po Velikonocích, a zároveň slavíme svátek Nalezení svatého Kříže.

Nejvýznamnější dny, svátky a památky nadcházejícího týdne: sv. Monika z Tagaste a sv. John Houghton (po 4.), sv. Pius V. (út 5.), sv. Stanisław I. ze Szczepanowa (čt 7.) a sv. Řehoř Naziánský (so 9.)

Příští týden zahájí pátá neděle po Velikonocích, při níž si zároveň připomeneme sv. Antonína Florentského, biskupa.

Z akcí upozorňuji především na dominikánský ritus v Praze (po 4.), pravidelnou modlitbu růžence před zlínskou porodnicí (út 5.) a pražský pro-life pochod Odvahu k životu (st 6.)

Modleme se tento týden především za naše pronásledované bratry a sestry, jakož i za obrácení těch, co je pronásledují či co tomuto pronásledování prospívají svojí nečinností.

Zpravodajství

Řadu odkazů a zpráv naleznete na facebookových stránkách Duše a hvězdy a Akce Život a ve facebookové skupině Křesťané a křesťanská témata ve společnosti a politice.

Svatý stolec a světová církev

Zemřel otec Nicholas Gruner (1942-2015), který svůj život zasvětil šíření a prosazování fatimského poselství. Podrobnosti ZDE.

Zemřel jezuitský kněz, filosof a bioetik P. Tadeusz Ślipko (1918-2015). Více polsky ZDE.

Evropská unie

Europoslanci přijali rezoluci požadující větší úsilí o pomoc uprchlíkům ve Středomoří, větší otevřenost hranic pro ně a kvóty pro rozdělování uprchlíky mezi země EU. Pro tuto rezoluci hlasovali i četní čeští europoslanci. Více např. ZDE či ZDE.

Zahraničí

Egypt: Soud vynesl tvrdé tresty za nepovolenou demonstraci, vyvolávání násilností a vypálení koptského kostela na předměstí Káhiry v roce 2013. 69 muslimů bylo odsouzeno k doživotnímu vězení, dva nezletilí pak k deseti letům vězení (52 z těchto osob bylo ovšem odsouzeno v nepřítomnosti). Podrobnosti ZDE.

Nigerie: Nigerijská armáda osvobodila po tvrdých bojích s islamistickou sektou Boko Haram na 450 žen a dívek. Podrobnosti anglicky ZDE či ZDE.

Severní Irsko: Severoirský parlament odmítl těsnou většinou dvou hlasů (47 pro, 49 proti) návrh na zavedení sodomitských manželství. Návrh podala strana Sinn Féin reprezentující irské „katolíky“ a zablokovala jej unionistická a převážně protestantská DUP (nutno ale říci, že DUP se v posledních letech výrazně snaží rozšířit svůj elektorát i na konzervativní katolíky a soustředit se více na obranu křesťanských hodnot, než na spor proirští republikáni vs. probritští monarchisté). Více anglicky ZDE a polsky ZDE.

Domácí

Cisterciácké opatství v Oseku podalo žaloby proti zamítnutí výzev, jimiž se dožadovalo vydání majetku v rámci zákona o vyrovnání státu s církvemi. Proti zamítavému stanovisku státu k žádostem o majetek se hodlají bránit soudní cestou i Německý řád nebo benediktinské opatství v Broumově. Podrobnosti ZDE.

Kalendárium + akčník

Podrobnější informace ke kalendáriu pro daný den lze získat kliknutím na jednotlivá data. Podrobnější a dlouhodobější přehled o akcích a očekávaných událostech lze nalézt v Aktualitách na Katopedii, četné odkazy na články o aktuálně připomínaných svatých naleznete na facebookové stránce Svatí, blahoslavení, mučedníci.

Průběžně doplňovaný seznam hlavních akcí pro květen 2015 naleznete ZDE. Do konce června je možno přihlašovat děti na Setkání katolických dětí 2015, více informací ZDEDalší stránky informující o užitečných přednáškách, počinech a akcích: HPŽ ČR, CENAP.

3. květenneděle – je čtvrtá neděle po Velikonocích a zároveň slavíme svátek Nalezení Svatého Kříže. Před 370 lety (1645) zahájil švédský generál Torstenson obléhání Brna. Před 205 lety se narodila J.M.Leopold Wackarž, opat vyšebrodský a generální opat Cisterciáckého řádu (1810-1901).

4. květen, pondělí – slavíme svátek sv. Moniky z Tagaste, matky sv. Augustina, a sv. Johna Houghtona († 1535) a jeho druhů, mučedníků brutálně povražděných z příkazu Jindřicha VIII. před 480 lety. U příležitosti výročí posvěcení kostela sv. Jiljí na Starém Městě (u dominikánů) bude tamtéž v 8:00 sloužena Mše sv. v dominikánském ritu.

5. květen, úterý – slavíme svátek sv. Pia V. (1504-1572), papeže. Před 70. lety došlo v rámci série květnových povstání proti nacistům i k pražskému povstání. Ve Zlíně proběhne pravidelná modlitba růžence za záchranu života nenarozených dětí a obnovení úcty k životu před porodnicí v areálu Krajské nemocnice T. Bati. Začátek v 16:00.

6. květen, středa – proběhne pravidelný pražský pro-life pochod Odvahu k životu. Začátek v 16:30 na Mariánském náměstí, podrobnosti ZDE.

7. květen, čtvrtek – slavíme svátek sv. Stanisława I. ze Szczepanowa (1030-1079), biskupa a mučedníka. Před 170 lety se narodil Mons. Josef Pospíšil (1845-1926), generální vikář brněnské diecéze a zakladatel Katolické národní strany na Moravě. Před 100 lety (1915) německá ponorka U-20 potopila zaoceánský parník RMS Lusitania. Zemřelo 1198 pasažérů, včetně 128 Američanů, což přispělo ke vstupu USA do první světové války na straně Dohody. Před 70 lety (1945) byla v Remeši ve 2:41 středoevropského času podepsána bezpodmínečná kapitulace Německa s platností od 8. května 23:01.

8. květen, pátek – je den půstu od masa. Zároveň je státní svátek coby den oslav konce druhé světové války v Evropě. Před 70 lety (1945) vstoupila ve 23:01 středoevropského času v platnost bezpodmínečná kapitulace Německa.

9. květen, sobota – slavíme svátek sv. Řehoře Naziánského († 390), biskupa a učitele Církve. Před 190 lety se narodil katolický kněz a spisovatel Peregrin Obdržálek (1825-1891).

10. květenneděle – je pátá neděle po Velikonocích a zároveň si připomínáme sv. Antonína Florentského (1389-1459), biskupa. Před 255 lety se narodil generál Charles de Bonchamps (1760-1793), francouzský politik a vojevůdce, jeden z vůdců povstání ve Vendée. Před 75 lety (1940) zahájilo nacistické Německo ofenzívu na západní frontě, která vyústila v rychlý pád Lucemburska, Belgie, Nizozemí i Francie.

Horká témata

Světovou pozornost a velký rozruch vzbudila Hillary Clintonová, když prohlásila, že je nezbytné změnit hluboce zakořeněné kulturní zvyky a náboženskou víru, které se negativně dívají na umělý potrat. Extrémně propotratové političce, která usiluje o zisk oficiální nominace Demokratické strany do prezidentských voleb, už tedy nestačí legalizace potratů, nově chce přinutit celou společnost, aby se povinně dívala na potrat jako na pozitivum…

Hillary Clintonová vyhlásila válku náboženství

Hillary a kresťania ako občania druhej kategórie

Hillary Clintonová na Summite žien: Hlboko zakorenené kultúrne zvyky a náboženskú vieru treba zmeniť

For Hillary Clinton, abortion access trumps religious liberty

Hillary Clinton: Force Christians to Change Their Religious Views to Support Abortion

Velkou pozornost i nadále poutá případ dětí Michalákových velice sporně odebraných nechvalně proslulým norským Barnevernem, a vůbec celý Barnevernet a norský systém „ochrany“ dětí.

EU čekají masivní demonstrace. Marksová schytala tvrdou ránu

Norsko zahájilo kroky k adopci mladšího z bratrů Michalákových, oznámil Zaorálek

Polští rodiče dokázali porazit Barnevernet! Dokáže to i Eva Michaláková

 

Další zajímavé odkazy

Řadu odkazů naleznete na facebookových stránkách Duše a hvězdy a Akce Život a ve facebookové skupině Křesťané a křesťanská témata ve společnosti a politice. Samotné uvedení odkazu v seznamu neznamená, že autor tohoto přehledu souhlasí s jeho obsahem či vyzněním, ale jen a pouze že se vyplatí si ho přečíst. I třeba jako odstrašující příklad.

Stálice českého a slovenského tradičně katolického internetu (tj. stránky, které se vyplatí průběžně sledovat, protože jsou kvalitní a pravidelně nabízejí něco nového): Krása liturgieLumen de LumineREX!, Dielňa sv. Josefa a Kompas tradice. Další tradičně katolické stránky naleznete ZDE. Z cizojazyčných stránek doporučuji především: LifeSiteNews.com a Rorate Caeli.

Česky

Holandsko není jen v Holansku

Hospicová péče

Jak vnímá situaci ve své zemi Syřanka Rukie?

Když se křesťanská europoslankyně čertí

Poslanci odsoudili masakr 147 mladých křesťanských studentů v Keni

Slovensky

500 britských kňazov otvorene žiada synodu, aby trvala na učení cirkvi

Nemali by sme sa opravedlňovať za učenie cirkvi

Potrebujú ľudské práva Boha?

Škotskí biskupovia vyzývajú voličov: Uprednostnite život

Polsky

Dyplomaci Korei Północnej nie chcą słuchać o łamaniu praw człowieka. Oburzeni wychodzą

Terlikowski: Pora przeprosić prof. Chazana i przywrócić go na stanowisko

Anglicky

10 Reasons Why I’m Pro-Life

Biology vs. feelings? The US Supreme Court asks what defines marriage in oral arguments

Bishop Finn and the Ideological Battle in Kansas City

Cardinal Burke Criticizes Cardinal Marx in a New Interview

Chen Guangcheng Calls China’s Violent Population Control Policies “Genocide”

‘Civil’ Marriage Does Not Exist

Dutch court allows family to euthanize incapacitated 80-year-old woman against doctor’s protest

Famed German Catholic philosopher makes waves for criticizing Pope Francis’ ‘autocratic’ style

Gay activists claim redefining marriage won’t hurt anyone, but that’s a lie. Just ask Canadians.

Germany’s youngest bishop takes bold stand for marriage

How the federal government may put Christian schools out of business

If the Sexual Revolution has so fully won in Germany, its bishops should go to October’s Synod with ashes, beg forgiveness

‘It’s going to be an issue’: Obama admin admits to Supreme Court that gay ‘marriage’ threatens religious liberty

Little Girl Who Was Almost Aborted Tells Rally With 15,000 People: “Your Prayers Saved Me”

New Paper Warns About Euthanasia Activists Pushing Assisted Suicide in the U.S.

Not so fast—Supreme Court orders a new trial that could stop feds from forcing Catholics to obey HHS mandate

Obama’s Lawyer: Religious Institutions May Lose Tax-Exempt Status If Court Rules for Gay Marriage

Pope’s doctrine chief under attack as he takes strong stand for marriage and family

Santorum, Huckabee, Christian leaders vow civil disobedience if needed to defend marriage

Social conservatives may be funding the destruction of marriage: corporate watchdog

States could force Catholic priests to perform same-sex ‘marriages’ or lose legal status: Justice Scalia

Vatican endorsement of UN development goals threatens unborn children

Vatican hosts two leading pro-abortion, population control activists at climate conference

Ignác Pospíšil

6 Responses to Rozhlédnutí 2015/05/03

 1. Novéna a putování Palladia Země české! napsal:

  http://claritatis.cz/cr/7174-Novena-dikuvzdani-Paladiu-zeme-ceske

  Devítidenní putování Palladia Země české Prahou

  Přehled bohoslužeb v novéně díkůvzdání Palladiu:
  5. 5. 17:30 katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha
  6. 5. 12:00 kostel sv. Cyrila a Metoděje Praha-Karlín,
  7. 5. 16:30 kostel sv. Ludmily Praha-Vinohrady,
  8. 5. 18:00 kostel sv. Václava Praha-Vršovice,
  9. 5. 17:00 kostel sv. Vojtěch Praha-Libeň,
  10. 5. 9:30 kostel sv. Prokopa Praha-Žižkov,
  11. 5. 18:00 kostel sv. Anežky České Praha-Spořilov,
  12. 5. 17:30 kostel sv. Jana Nepomuckého Praha-Košíře,
  13. 5. 18:00 kostel Panny Marie před Týnem

  O eventuální mši sv. starobylého ritu (jako pozitivní rozšiřující alternativě) nevím.

  Pax et bonum

  Jan

  • Lukáš Biskupický napsal:

   Jen poznámka pod čarou: Paládium země české by se mělo psát s jedním „l“ a s dlouhým „á“. Palladium se dvěma „ll“ je chemický prvek. Tato chyba se stále často opakuje, a to i v oficiálních médiích…

   • Jaroslav napsal:

    Asi nemáte pravdu, Páládium je počeštělé Palladium, jak je zřejmé z originálu:

    Paládium (řecky palladion, název je zdrobnělinou ke jménu Pallas = Panna)

 2. Lukáš Biskupický napsal:

  Ano, ale máme pro tento účel české slovo „paládium“, které vzniklo z řeckého „Pallas Athéna“…

 3. Ignác Pospíšil napsal:

  Ještě k výroku Clintonové… Myslím, že nejlépe to shrnul nigerijský biskup Emmanuel Badejo:

  „Věřím, že na světě existují tři skupiny lidí: Věřící v Boha, nevěřící v Boha a ti, co si myslí, že jsou bohové. Hillary Clinton, myslím, patří mezi ty, co se považují za boha. A já se necítím povinen tuto její víru sdílet…“

  https://www.lifesitenews.com/news/nigerian-bishop-hillary-must-think-shes-a-god-if-she-wants-us-to-abandon-ou

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *