Dnes je Bílá sobota

Je Bílá sobota, den Velikonočného tridua, kterým končí Svatý týden a celá doba postní. Aliturgický den rozjímání, bdění u Božího hrobu a čekání na Zmrtvýchvstání Páně. Přes den se neslaví žádné mše ani další svátosti, s výjimkou svátosti smíření či pomazání nemocných. S nadcházející nocí přicházejí oslavy nedělního svátku Zmrtvýchvstání Páně – tzv. Velikonoční vigílie. Světí se křestní voda, věřící obnovují křestní slib, udělují se křty katechumenům.

Hledáte-li možnost navštívit v tento den tradiční liturgii a nebyli jste dosud úspěšní, snad vám pomůže tento seznam.

Ignác Pospíšil

5 Responses to Dnes je Bílá sobota

 1. Adanedhel napsal:

  Je dnes půst a nebo není? Protože dokud jsem bydlel s rodiči, matka vařila a pekla a otec strážil v kostele hrob. Celý den se jedlo obyčejně, málo a bez masa a večer se šlo na vigilii. Hostina byla pak po návratu z kostela a ráno se šlo opět do kostela. Pak se jedl beránek. Má to někdo podobně ?

  • Ignác Pospíšil napsal:

   Ano, platí zde totéž co pro Zelený čtvrtek – dříve šlo v Čechách o předepsaný den přísného postu a i dnes lze půst v tento den jen doporučit jako velice chválihodný dobrovolný počin. Ať už jste kdekoliv.

 2. JaRo napsal:

  Mohu se zeptat, zda by měl (nebo zda může) ministrant na bílou sobotu opustit kněžiště, aby upozornil věřícího, který si nesfoukl svíčku, že tak má učitit?

  • Berchmans napsal:

   Je to z jeho strany zhruba stejně chybné, jako ze strany věřícího nechat tu svíčku hořet.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *