Dominikánský ritus v Praze končí

Kostel sv. Jiljí

Podle zpráv od pražských věřících končí v Praze pravidelné nedělní vysluhování dominikánského ritu (dosud v 8:00), údajně z důvodu odchodu P. Pia Olaha OP z Prahy.

Na jedné straně je to škoda, protože končí jediné pravidelné vysluhovaní tradiční liturgie v centru Prahy, přestože se v Praze stále vyskytuje minimálně jeden dominikán, co dominikánský ritus slouží.

Na druhé straně je ale nutno přiznat, že odchod P. Pia nebyl bezdůvodný a je otázka, nakolik byla tradiční liturgie v jeho podání (občas doplněná hluboce nekatolickým a vysoce skandálním kázáním) ještě přínosem a nakolik škodila.

Jedinými v neděli pravidelně vysluhovanými tradičními liturgiemi (pokud nepočítáme řeckokatolické bohoslužby) tak zůstávají tridentské mše sloužené v kostele Zvěstování Panny Marie (sv. Gabriela) na Smíchově (každá neděle v 17:00) a tridentské mše FSSPX (pořad ZDE). Více informací o pravidelných tradičních liturgiích v Praze naleznete ZDE.

Ignác Pospíšil

19 Responses to Dominikánský ritus v Praze končí

 1. Tomáš Navrátil napsal:

  Těch, kdo plení tradiční ritus špatným kázáním, je, žel, více, zvláště mezi diecézními kněžími a je to nebezpečné ještě víc tím, že důvěřující lidé, milující tradiční ritus, je považují za diecézní hrdiny a nekriticky od nich pak přebírají vše.

 2. Anička Kateřina napsal:

  Nejdříve skončil dominikánský ritus v Plzni (P. Cyprián OP), pak v Olomouci a nakonec v Praze (P. Pius Oláh OP).

  Smutná bilance pro Dominikánský ritus. Ještě smutnější pro katolické věřící, kteří se ho účastnili.

  +R.I.P.+Dominikánský+ritus+

 3. jm napsal:

  V Olomoci někdy od jara nebo léta prý bude…

  • Lucie Cekotová napsal:

   Pokud vím, slouží v Olomouci dominikánský ritus P. Štěpán Filip OP, který ale vždycky v zimním semestru přednáší v Římě. Což by tomu jaru mohlo odpovídat.

 4. Daniel Zouhar napsal:

  Kdo je ten minimálně jeden dominikán – není Ignáci tvůj zdroj ve stylu „jeden pán na Facebooku povídal“? Pokud ano, tak jis podlehl kachně, protože řeč byla o P. Štěpánu Filipovi OP, který není členem pražského, nýbrž olomouckého konventu. Situace je tedy taková, že v Praze dominikánský ritus fakticky skončil. V Olomouci je již jisté, že se začně sloužit od jara zase pravidelně jednou měsíčně s tím, že se bude střídat se sloužením MR 1962 v kostele sv. Michala.

  • Lucie Cekotová napsal:

   Děkuju za info. Takže v Olomouci by to mohlo vycházet na (skoro) každou neděli, jestli jsem to dobře pochopila? To by bylo ovšem super.

  • Ignác Pospíšil napsal:

   Původně jsi mne tak zblbnul, že jsem přiznal omyl, ale není tomu tak. P. Filip Štěpán Boháč OP (neplést s P. Štěpánem Filipem OP z Olomouce), pokud vím, dominikánský ritus sloužit umí a taky ho v minulosti sloužil…

   • Anička Kateřina napsal:

    Jestli se dobře pamatuji, tak dominikánský ritus umí celebrovat i P. Irenej Šiklar OP a P. Romuald Rob OP.

   • Takypijus napsal:

    A.K.: Tak. Nejde o to, co kdo umí, ale co kdo chce. A já být o. Romualdem, kdyby se mi tam scházely stejné ovečky jako se schází tady, tak dominikánský ritus taky sloužt nebudu.

   • Vlad IV napsal:

    ´Takypius- jasně, z důvodu osobních subjektivních pocitů a antipatií byste nasíral Krista Pána kalvínskými povídánkami…

 5. Ivka napsal:

  Není důležité, že někdo „umí“ celebrovat Vetus Ordo!
  A OP bych už nechala mimo.

 6. Bara napsal:

  To je škoda,že se to v Praze nebude sloužit,to je tak málo dominikanu.kteri to slouzit umi a muzoz,ale nechteji nebo co? Nerozumim

  • Anička Kateřina napsal:

   Není vůle udržet „na živu“ dominikánský ritus. Toť vše. (Ne že by nebyl nikdo, kdo tento ritus celebrovat umí.)

 7. Petr II napsal:

  Vedení OP uchvátili modernisté, sabotují ritus, poslední počin provinciála je odstranění sochy Panny Marie z hlavního oltáře u sv. Jiljí v Praze!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *