Vzpomínka na nenarozené 2014

Druhého listopadu, kdy slavíme památku Všech věrných zemřelých, je zároveň hnutím pro-life držena „Vzpomínka na nenarozené„. V ČR byl tento zvyk poprvé zaznamenán v roce 2009, kdy se k nám rozšířil ze Slovenska, a od té doby se k němu hlásí každoročně stovky lidí.

Letos se sice Dušičky přesouvají až na 3. listopadu (ustupují neděli), nicméně Vzpomínka na nenarozené může klidně zůstat na 2. listopadu, tím spíše, že se při ní obvykle modlíme večer, který už liturgicky patří k dalšímu dni.

V rámci Vzpomínky na nenarozené zapalujeme večer svíčky na památku dětí povražděných při potratech a modlíme se za obrácení a lítost těch, kteří je k této smrti odsoudili. Rovněž se modlíme za nenarozené děti, kterým těmto osud hrozí. A také za matky, které potrat zvažují, aby odolaly pokušení a svodům zlého a zachovaly se správně. A za všechny, kdo se podílejí na potratech, od lékařů po politiky, aby si uvědomili hrůznost a zločinnost svého jednání, obrátili se a napravili se.

Vzpomínka na nenarozené nevyžaduje žádné shromáždění, je možno se jí zúčastnit i doma či v práci. Obvykle ve facebookových oznámeních orientačně stanovuji dobu pro ni na cca 20-22 hodin, protože je jen dobré, pokud se naše modlitby v čase setkají, nicméně není to závazný čas, komu to nevyhovuje, může se pomodlit a zapálit svíčku i dříve či později.

V zemích, kde je Vzpomínka na nenarozené více zavedena, ji doprovázejí četné pro-life shromáždění a akce, v ČR je to zatím hudba budoucnosti, byť se to může snadno změnit (a třeba už vy teď to můžete změnit, když se např. dohodnete, že se s kamarády půjdete společně pomodlit do kostela nebo před nemocnici, kde se potraty provádějí).

K české Vzpomínce na nenarozené se lze veřejně přihlásit např. na této facebookové stránce. Informace o její slovenské variantě, pojmenované Sviečka za nenarodené deti, jsou k dispozici ZDE. Tak tedy těším se na to, že večer v sobotu 2. listopadu se budeme všichni modlit…

Ignác Pospíšil

4 Responses to Vzpomínka na nenarozené 2014

 1. […] především brněnský pochod Odvahu k životu (29), vejprtskou pouť (1) a celorepublikovou Vzpomínku na nenarozené […]

 2. Dagmar Větrovská napsal:

  Pane Pospíšile, není pravda, že: „Letos se Dušičky přesouvají až na 3. listopadu (ustupují neděli)“ !!
  V církevním kalendáři je v neděli 2.11. Vzpomínka na všechny věrné zemřelé – viz:
  http://www.vira.cz/Nedelni-liturgie/Vzpominka-na-vsechny-verne-zemrele-cyklus-A-1.html
  nebo http://www.katolik.cz/kalendar/kalendar.asp?d=2&m=11&r=2014
  K modlitbě a vzpomínce za nenarozené se přidám. DVě

  • Ignác Pospíšil napsal:

   Pouze podle moderního kalendáře. Podle kalendáře z roku 1962, který je závazný pro tradiční liturgii a který je základem pro kalendárium tohoto časopisu (šéfredaktor i většina čtenářů jsou tradiční katolíci, co navštěvují většinou či pouze tradiční liturgii) se dušičky přesouvají na pondělí.

 3. […] 2. listopad, neděle – je 21. neděle po Svatém Duchu. Večer držíme Vzpomínku na nenarozené. […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *