Rozhlédnutí 2014/09/28

Archanděl Michael

Vítám vás u dalšího rozhlédnutí, tento týden zahajuje šestnáctá neděle po Svatém Duchu, na kterou připadl svátek sv. Václava, knížete, mučedníka a patrona Čech.

Nejvýznamnější svátky a památky tohoto týdne: sv. archanděl Michael (29), sv. Jeroným ze Stridonu (30), sv. andělů strážných (2), sv. Terezie z Lisieux (3) a sv. František z Assisi (4).

Příští týden zahájí sedmnáctá neděle po Svatém Duchu.

Z akcí a událostí připomínám pražský Odvahu k životu (1) a víkendové akce.

Modleme se i tento týden především za katolické duchovní, kteří jsou svými nadřízenými pronásledováni pro věrnost katolické víře a  pro ochotu vysluhovat tradiční liturgii. A modleme se i za tyto jejich nadřízené a jejich obrácení. A modleme se i za naše bratry a sestry, kteří rozpoutávají zbytečné rozbroje mezi (tradičními) katolíky a maří tak spoustu dobrého díla.

Zpravodajství

Řadu odkazů a zpráv naleznete na facebookových stránkách Duše a hvězdy a Akce Život a ve facebookové skupině Křesťané a křesťanská témata ve společnosti a politice.

Svatý stolec a Řím

Papež František I. odvolal Mons. Rogelia Livierese Plana z postu biskupa diecéze Ciudad del Este v Paraguayi. Odvolání konzervativního a tradiční liturgii přátelsky nakloněného biskupa a člena Opus Dei, který byl opakovaně obviňován liberálními biskupy z narušování ducha jednoty, následovalo po čistě formální vizitaci (o odvolání bylo zjevně rozhodnuto předem) a oficiálně je odůvodňováno pastoračními problémy a narušování biskupské kolegiality (= není liberál). Neoficiálně se ze strany liberálů poukazuje na to, že biskup údajně nepostupoval dosti razantně proti knězi obviněnému ze zneužívání dětí. Řada tradičních a konzervativních komentátorů ale obojí argumenty považuje za záminku, která byla použita k likvidaci konzervativního biskupa, který uváděl své liberální a modernistické kolegy svými úspěchy do mimořádně trapného postavení (kupř. jeho malá diecéze měla víc seminaristů než všechny ostatní diecéze v zemi dohromady). Administrátorem diecéze byl jmenován zapřísáhlý liberál Mons. Ricardo Jorge Valenzuela Ríos. Více anglicky ZDE či česky ZDE.

Představený Kněžského bratrstva sv. Pia X. Mons. Bernard Fellay se setkal s kardinálem Müllerem, prefektem Kongregace pro nauku víry. Více ZDE a anglicky ZDE.

Ve Vatikánu byl zatčen arcibiskup Józef Wesolowski, bývalý čelní vatikánský diplomat, který je obviněný ze zneužívání chlapců. Byla na něj uvalena vyšetřovací vazba. Ta má (vzhledem k jeho špatnému zdravotnímu stavu) formu domácího vězení. Podrobnosti ZDE a ZDE.

Domácí

Husitský chlumecký „farář“ a bývalý policista Rostislav Kotrč šokoval zemi svojí kandidaturou v nadcházejích obecních volbách v Chlumci nad Cidlinou na kandidátce KSČM. Mimo to podle článku na iDnes.cz nabídl modlitebnu ke stranickým schůzím. Husitský plzeňský „biskup“ Filip Michael Štojdl na to reagoval prohlášením, ve kterém se od této kandidatury distancoval. Pro tzv. Československou církev husitskou je to jistě velmi nepříjemná patálie, už protože za komunistického režimu „husité“ společně s pravoslavnými s komunisty často spolupracovali na perzekucích a likvidaci ostatních církví a náboženských společností (byť i v jejich řadách byli pronásledovaní, kteří si nezadali). Ke Kotrčově skandálu více ZDE a ZDE.

Zahraničí

USA spolu s několika spojeneckými arabskými státy zahájily útoky na Islámský stát na íráckém i syrském území. V Iráku spolupracují s oficiální vládou, v Sýrii ji přinejmenším ignorují.

V Saudské Arábii bylo zatčeno 27 křesťanů za to,že se scházeli k modlitbám a měli ve své „ilegální“ modlitebně Bible a hudební nástroje. Podrobnosti ZDE.

Německá Národní etická komise prohlásila zákony zakazující a trestající incest za porušování lidských práv. K tomuto názoru dospěla i přes to, že stěžovatel již dříve neuspěl u Evropského soudu pro lidská práva. Německá vláda realizaci jejího doporučení neplánuje. Více ZDE či anglicky ZDE.

Kalendárium + akčník

Podrobnější informace ke kalendáriu pro daný den lze získat kliknutím na jednotlivá data. Podrobnější a dlouhodobější přehled o akcích a očekávaných událostech lze nalézt v Aktualitách na Katopedii, četné odkazy na články o aktuálně připomínaných svatých naleznete na facebookové stránce Svatí, blahoslavení, mučedníci.

Aktualizovaný seznam důležitých akcí na říjen naleznete ZDE.

Další stránky informující o užitečných přednáškách, počinech a akcích: HPŽ ČR, CENAP.

28. září, neděle – je šestnáctá neděle po Svatém Duchu, slavíme svátek svatého Václava († 935), knížete a mučedníka. 70. narozeniny slaví Miloš Zeman (* 1944), český prezident. Česká republika slaví tento den jako Den české státnosti. Mimořádné Mše svaté: 1) V Protivci v kapli sv. Václava bude sloužena Mše svatá podle misálu z roku 1962. Celebrantem je R.D. Petr Řezáč, začátek v 11:00. 2) Ve Křtinách u Brna v poutním chrámu Jména Panny Marie bude sloužena Mše svatá podle misálu z roku 1962. Celebrovat bude P. Petr Rössler, kaplan z Řeznovic, začátek v 11:45. 3) V Rabštejně nad Střelou v kostele Panny Marie Sedmibolestné bude sloužena Mše svatá podle misálu z roku 1962. Celebrantem je R.D. Petr Řezáč, začátek v 16:00.

29. září, pondělí – slavíme svátek sv. archanděla Michaela, knížete nebeských vojsk.

30. září, úterý – slavíme svátek sv. Jeronýma ze Stridonu († 420), kněze a učitele Církve.

1. říjen, středa – začíná říjen, měsíc růžence a respektu k lidskému životu. V Praze proběhne pražská verze pro-life pochodu Odvahu k životu. Začátek v 17:00, podrobnosti ZDE.

2. říjen, čtvrtek – slavíme svátek svatých andělů strážných. Před 70 lety (1944) kapitulovalo varšavské povstání. Před 110 lety se narodil spisovatel Graham Greene (1904-1991).

3. říjen, pátek – slavíme svátek sv. Terezie z Lisieux (1873-1897), panny a řeholnice.

4. říjen, sobota – slavíme svátek sv. Františka z Assisi (1182-1226), zakladatele františkánů. V Křtinách u Brna bude P. Josef Beneš v poutním chrámu Jména Panny Marie sloužit Mši sv. podle misálu z roku 1962 za zemřelé kněze P. Františka Kozára a P. Tomáše Prnku. Začátek v 9:00. V dominikánském klášteře sv. Jiljí v Praze přednese P. Štěpán Martin Filip OP přednášku na téma Doporučování nauky sv. Tomáše Akvinského papežem sv. Piem X. Začátek v 10:00. V Domažlicích pořádají orlové Pochod Kozinovo Krajem. Více informací ZDE.

5. říjen, neděle – je 17. neděle po Svatém Duchu. Na poutní místě Panne Marie Pomocné u Zlatých Hor se uskuteční pouť Lékárníků pro život. Setkání začíná ve 13:00, podrobnosti ZDE. V Plzni v dominikánském kostele Panny Marie Růžencové bude Jeho Milost Jan Gerndt celebrovat slavnou asistovanou poutní mši svatou ke cti Panny Marie Růžencové. Hudební doprovod zajistí netoličtí literáti pod vedení Mgr. Jiřího Churáčka. Začátek mše ve 15:30. Po splnění obvyklých podmínek je možné účastí na poutní Mši sv. získat plnomocné odpustky. Více informací ZDE.

Zajímavé odkazy

Řadu odkazů naleznete na facebookových stránkách Duše a hvězdy a Akce Život a ve facebookové skupině Křesťané a křesťanská témata ve společnosti a politice. Samotné uvedení odkazu v seznamu neznamená, že autor tohoto přehledu souhlasí s jeho obsahem či vyzněním, ale jen a pouze že se vyplatí si ho přečíst. I třeba jako odstrašující příklad.

Stálice českého a slovenského tradičně katolického internetu (tj. stránky, které se vyplatí průběžně sledovat, protože jsou kvalitní a pravidelně nabízejí něco nového): Krása liturgieInstitut sv. JosefaLumen de LumineREX!, Dielňa sv. Josefa a Kompas tradice. Další tradičně katolické stránky naleznete ZDE.

Česky

Benedikt XVI. přijal českou delegaci

Islamističtí extremisté obsadili další dvě města v Nigérii

Indie – falešná obvinění z vynucených konverzí slouží k zastrašování křesťanské menšiny

Na světě je 50 milionů uprchlíků, polovinu tvoří děti

Nábor teroristů souvisí s tím, že Evropa mladé lidi zklamala

Rusko naši svobodu neohrožuje. Západ se o ni připravuje sám.

Svatý Václav. Český patron jako vzor dnešku

V Madridu byl blahořečen bývalý šéf Opus Dei

Ve Skotsku byly dvě malé děti odebrány dědečkovi a babičce, a předány na „výchovu“ homosexuálnímu páru

Velká rodina a budoucnost lidstva

 

Slovensky

Brazílski voliči nemajú na výber žiadnu pro-life možnosť

Používam antivírus od Eset-u. Som homofób!

Vladimír Palko: Dočkáme sa druhého zmareného referenda?

 

Polsky

Kanada: toaleta dla dziewcząt i jednego chłopca?

Nieśmiertelny duch rewolucji. Francuzi wyburzają zabytkowe kościoły

Anglicky

Brother Of Top ISIS Leader Repents, Converts to Christianity

Cardinal Burke: Rumor Mill Seeks to Undermine Synod on the Family

Dangerous Synod Proposal: “New Language” for Natural Law

Embattled Vatican Cardinal Burke greeted with a standing ovation in Florida

France’s high court takes step toward allowing gay adoption of IVF babies

German Theologian Says Schism Has Been Reality a Long Time

Is Pope Francis upset about an Ignatius Press book?

Kings and Popes Playing with Fire

Marriage, Communion, and the Teachings of the Church

Nigeria army back-tracks on Chibok schoolgirls‘ release

Redefining Marriage Hurts Women Like Me – and Our Children

Texas Lt. Governor: I’m confident our abortion surgical standards will be upheld

The number of US children living in single-parent homes has nearly doubled in 50 years

Německy
Kardinal Marx: Waffenlieferungen an Kurden sind legitim

 Ignác Pospíšil

9 Responses to Rozhlédnutí 2014/09/28

 1. Pax Jan napsal:

  V rámci jiného pohledu na „odbezákovánie“:)
  Mons. Rogelia Livierese Plana

  Svatý otec nařídil v Livieresově diecézi apoštolskou vizitaci poté, co tento biskup veřejně obvinil arcibiskupa z Asuncionu z homosexuality a požadoval jeho odvolání.

  Takže může jít o vnitřní spor v Paraguayi.

  Biskup nyní žádá o přijetí u sv. Stolce. Modleme se za něj.

  (podle katholisches.info)

  Pax

  Jan

 2. Jiří Stodola napsal:

  Tak podle Hermana Benedikt XVI. „I přes svůj věk je velice lidský.“ V tomto věku bývají lidé patrně nelidští. Nedivil bych se, kdyby Herman podpořil euthanasii.

 3. Jaroslav Klecanda napsal:

  Moc děkuji panu solipso za tento jeho příspěveka redakci za jeho uveřejnění. Moje spolužačka ze školy byla jmenována ředitelkou církevní školy a volala mi, abych se u ní stavil, že má nějaký dotaz. Tatínek nějakého žáčka nabízel škole cyklus přednášek o pravé Tradici, o tradiční mši svaté atd. Snažil jsem se jí vysvětlit, že jeden pojem nemusí znamenat v ústech lidí tak úplně totéž – a moc se mi to nedařilo, bylo to zjevně pod míru jejího vnímání těchto pojmů. Ale příspěvek pana solipsa jí byl dostatečně jasný. 🙂 Takže ještě jednou moc děkuji za pomoc při rozlišování!

  • MichalD napsal:

   Co má prosím Vás společného příspěvek pana solipsa s tím, že ředitelka církevní školy nechápe, co je to Tradice Církve katolické (resp. jak píšete „bylo to zjevně pod míru jejího vnímání“)?

 4. Ignác Pospíšil napsal:

  Doplnění k tématu husitského „faráře“ na komunistické kandidátce. Heleďme se, koho si pan Kotrč zve do farnosti na řečnění: http://www.christnet.cz/clanky/5368/komunisticky_poslanec_ondracek_promluvi_na_pude_husitskeho_sboru.url

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *