Rozhlédnutí 2013/09/29

2. říjen – andělé strážní

Vítám vás u dalšího rozhlédnutí, je devatenáctá neděle po Svatém Duchu a slavíme svátek sv. archanděla Michaela.

Nejvýznamnější svátky a dny tohoto týdne: sv. Jeroným ze Stridonu (30), andělů strážných (2), sv. Terezie od Dítěte Ježíše (3), sv. František z Assisi (4).

Příští týden otevře dvacátá neděle po Svatém Duchu, na kterou připadla památka sv. Bruna Kartuziána.

Z akcí a mší upozorňuji především na orelskou pouť v Plzni a růžencovou slavnost FSSPX v Brně.

Modleme se tento týden především za  vysoce postavené křesťany, aby dokázali vyjadřovat a hájit křesťanské hodnoty tváří v tvář všem podporovatelům a šiřitelům rozkladu a morálního úpadku a nenechali se těmito služebníky zla vydírat.

Zpravodajství

Řadu odkazů a zpráv naleznete na facebookových stránkách Duše a hvězdy a Akce Život a ve facebookové skupině Křesťané a křesťanská témata ve společnosti a politice.

Svatý stolec

Svatý stolec exkomunikoval autralského kněze Grega Reynoldse pro hlásání herezí a znesvěcení Eucharistie. Více anglicky ZDE a ZDE.

Papež František I. potvrdil personální obsazení dvou papežských rad (pro laiky a Iustitia et Pax). Více ZDE.

Domácí

Tisíce lidí navštívily národní svatováclavskou pouť, která měla letos to štěstí, že se těšila značně sníženému zájmu politiků. Buďme jim za to vděční – řečnění odpadlíků a ateistů je to poslední, co katolická pouť potřebuje.

Zahraničí

Muslimští sebevražední atentátníci jedné z frakcí Talibanu se odpálili v kostele Všech svatých v Pešáváru. Asi osmdesát mrtvých a 130 zraněných křesťanů, včetně mnoha žen a dětí. Více ZDE.

Dva američtí biskupové jasně deklarovali, že politici podporující homosexuální manželství nesmějí přistupovat ke svatému přijímání. Více anglicky ZDE a ZDE.

Kalendárium + akčník

Podrobnější informace ke kalendáriu pro daný den lze získat kliknutím na jednotlivá data. Podrobnější a dlouhodobější přehled o akcích a očekávaných událostech lze nalézt v Aktualitách na Katopedii, četné odkazy na články o aktuálně připomínaných svatých naleznete na facebookové stránce Svatí, blahoslavení, mučedníci.

Vyzýváme všechny čtenáře a příznivce časopisu, aby podpořili pro-life iniciativu Jeden z nás.

29. září, neděle – je 19. neděle po Svatém Duchu a zároveň slavíme svátek sv. archanděla Michaela, knížete Nebeských vojsk. Před 90 lety zemřel Antonín Cyril Stojan (1851-1923), 10. arcibiskup olomoucký a metropolita moravský. Před 70 lety se narodil Lech Wałęsa (* 1943), polský prezident a bojovník proti komunismu. V kostele sv. Michala v Brně bude u příležitosti patronicia chrámu sloužena slavnostní mše svatá. Začátek v 15:00, celebrantem bude P. Doc. ThDr. Josef Beneš.

30. září, pondělí – Církev si připomíná sv. Jeronýma ze Stridonu († 420), kněze a učitele Církve. Před 75 lety byla podepsána tzv. Mnichovská dohoda, která zmrzačila Československo.

1. říjen, úterý – Církev si připomíná památku sv. Remigia Remešského, biskupa. Začíná říjen, měsíc růžence a respektu k lidskému životu.

2. říjen, středa – slavíme svátek svatých andělů strážných. Před 475 lety se narodil sv. Karel Boromejský (1538-1584), biskup a kardinál.

3. říjen, čtvrtek – připomínáme si památku sv. Terezie od Dítěte Ježíše (= Terezie z Lisieux, 1873-1897)

4. říjen, pátek – Církev si připomíná sv. Františka z Assisi (1182-1226), zakladatele františkánů. Dnes by se dožil 90 let Charlton Heston (1923-2008), americký herec, režisér a bojovník za lidská práva. V dřevěném městečku v Rožnově pod Radhoštěm má být sloužena tradiční liturgie, začátek v 16:00.

5. říjen, sobota – připomínám si sv. Placida a jeho druhy, mučedníky, a sv. Marii Faustínu Kowalskou (1905-1938), polskou řeholnici a mystičku, která zemřela před 75 lety. Před 200 lety porazili Američané spojené síly Britů a jejich indiánských spojenců v bitvě na řece Thames. V bitvě padl náčelník Tecumseh, což vedlo k rozpadu jím založené indiánské aliance. Dopoledne začíná na Západě Čech dvoudenní orelské setkání a pouť, odpoledne pak v Brně růžencová slavnost FSSPX.

6. říjen, neděle – je dvacátá neděle po Svatém Duchu, na kterou připadá památka sv. Bruna Kartuziána, zakladatele kartuziánů. Před 145 lety se narodil Paul Claudel (1868-1955), francouzský katolický básník a diplomat.

Zajímavé odkazy

Řadu odkazů naleznete na facebookových stránkách Duše a hvězdy a Akce Život a ve facebookové skupině Křesťané a křesťanská témata ve společnosti a politice.

Stálice českého a slovenského tradičně katolického internetu (tj. stránky, které se vyplatí průběžně sledovat, protože jsou kvalitní a pravidelně nabízejí něco nového): Institut sv. Josefa, Lumen de Lumine, REX! a Dielňa sv. Josefa. Další tradičně katolické stránky naleznete ZDE.

Česky

Slovensko: Biskupové svolali Národní pochod za život – přišlo více než 80.000 lidí

Slovensky

Hysterické reakcie na Pochod za život, médiá a vízia

Zmeny v rodine môžu otriasť základmi spoločnosti

Anglicky

Cardinal Burke: Nancy Pelosi ‘must’ be denied Communion

Catholic Hospital in Dublin Announces It Will be the First to Do Abortions

Futureless ‘synthetic family’ rapidly replacing the natural family in law: Vatican conference

Lawyer gets death threats after raising post-abortion trauma in custody case

Little Sisters of the Poor Sue Obama: Don’t Force us to Obey HHS Abortion Mandate

New Jersey judge rules state must recognize gay ‘marriage’: cites Supreme’s DOMA ruling

Ignác Pospíšil

14 Responses to Rozhlédnutí 2013/09/29

 1. václav napsal:

  Ohledně účasti politiků na Svatováclavské pouti ( a jiných křesťanských akcích) cítím silně smíšené pocity. Dosud si živě pamatuji jak jsem si připadal jako nahatý v trní, když na tomto místě hovořil pan prezident Klaus a pokoušel se potlačit výbuch nekontrolovaného hněvu. Vnímal jsem každé jeho slovo, od hlavy až k patě. Měl jsem z toho husí kůži.
  Na stranu druhou sedí český prezident svým způsobem na stolci svatého Václava a tak možná přeci jenom patří i na pouť. Stejně jako má nárok na peníz daně, na všechno to co je prezidentovo. Kromě toho mi pouť připadá jako vhodné místo k tomu aby byl někdo osloven a zasažen Svatým Duchem. Pán nebo kmán. S pomocí naší lásky, modlitby a vroucné zbožnosti.
  Často si stěžujeme že na nás ti kterým chceme hlásat Evangelium nechtějí počkat a poslouchat, aniž bychom je nejdřív pochytali a spoutali, což také dost dobře nemůžeme. Z důvodů duchovních i světských. Proč odmítat ty kteří přijdou sami ? I když tam třeba hledají jenom pár zaběhlých politických dobytčat jako mladý Saul. Snažme se aby si odnesli a získali Království. Nebo kdokoliv jiný. Náhodný divák kterého přilákala k televizi účast vysoce postaveného člověka, člen doprovodu, opravdu kdokoliv.
  Pokud nás přitom naštvou tak se snažme abychom i z toho měli duchovní užitek. Abychom si víc vážili Boha a Církve. Tenkrát mi spravil chuť svým kázáním otec arcibiskup Graubner. Hotový balzám.

  • honzah napsal:

   Mě přijdou kázání otce abp. Graubnera kvalitnější, nežli ta otce abp. Duky.

   Vystoupení prezidenta po pouti je podle mě naprosto ok (Klaus předloni v SB byl vynikající, Zeman letos na Velehradě také celkem vkusný a uměřený), ale jsem rád, že se to obešlo bez účelové ,,předvolební zbožnosti´´.

 2. MichalD napsal:

  Ještě jedna drobnost: http://www.radiovaticana.cz/clanek.php4?id=18908 – zdá se, že kanonizaci (po)koncilních papežů už opravdu nic v cestě nestojí, věc je tak jasná, že u Jana XXIII. ani není potřeba hledat nějaký zázrak na jeho přímluvu, protože se podle postulátora mons. Odera jedná o „tzv. fama signorum, tedy dostatek znamení, dosvědčujících přijaté milosti a osobní zázraky. Pak se jeví jako nadbytečné zkoumat jeden jediný zázrak.“

 3. honzah napsal:

  Tak JP2 bude už v dubnu svatořečen. Na to se vztahuje neomylnost, takže ho budou muset uznat i lefébvristé.

  • Hamish napsal:

   I vy brepto 🙂
   Copak jste nečetl, co se tu do úmoru diskutovalo.
   Intence, Jene, intence!
   Navíc, absence advocata diaboli…fííí, to je něco 😉

   • honzah napsal:

    Tak to mi uniklo, rád uvidím odkaz. Pravda je, že se mi hrc frc svatořečení nelíbí a ta výjimka pro J23 dvojnásob, ale vždycky jsem to bral tak, že punc neomylnosti přiznávají svatořečení i následovníci abp. Lefebvra, kteří diskutují jen o možné omylnosti blahoslavení. Tak jsem to i vyčetl z různých zde odkazovaných stránek. Opakuji, rád uvidím tu diskusi, nesleduji tu všechno 🙂

  • Teofil napsal:

   dá-li Pán Bůh . zapomněl buona sera dodat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *