Rozhlédnutí 2012/07/01

Sv. Cyril a Metoděj

Vítám vás u prvního prázdninového rozhlédnutí. Tento týden zahajuje svátek Nejdrahocennější Krve Páně. V průběhu týdne si zaslouží připomínku zejména tyto svátky a památky: Navštívení Panny Marie (2), sv. Prokopa (4), sv. Cyrila a Metoděje (5) a sv. Marie Goretti (6). Další týden otevře neděle, na niž připadá památka sv. Priscilly a Aquily a sv. Alžběty Portugalské.

Z probíhajících a plánovaných akcí bych v prvé řadě připomněl, že od včerejška běží novéna za zdárný průběh generální kapituly FSSPX. Ve čtvrtek se konají poutě k poctě sv. Cyrila a Metoděje a v sobotu má primici Luděk Čekavý FSSPX.

Na závěr bych jako vždy doporučil vašim modlitbám naše pronásledované bratry a sestry. Tentokrát navrhuji věnovat obzvláštní pozornost těm z afrických zemí a Sýrie.

Zpravodajství

Řadu odkazů a zpráv naleznete na facebookových stránkách Duše a hvězdy a Akce Život.

Domácí

Proběhlo další dějství brněnského pro-life pochodu Odvahu k životu. Fotoreportáž ZDE.

Katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha dostane nové varhany.

Zahraniční

Pokračuje exodus křesťanů ze Sýrie. Podrobnosti ZDE.

„Primárním úkolem vlády je zaručovat bezpečnost životů a majetku všech občanů státu. V plnění tohoto úkolu nejsou žádné výjimky,“ píší nigerijští biskupové představitelů své země v souvislosti s vlnou násilí, kterou v zemi rozpoutala muslimská sekta Boko Haram. Vláda je viněna z toho, že nevěnuje protikřesťanskému násilí v severních oblastech země dostatek pozornosti. Vícero ZDE.

Súdánská vláda zrušila katolickou školu v Omdurmanu, která měla za dva týdny zahájit nový školní rok pro 200 žáků. Více ZDE.

Papež přijal rezignaci argentinského biskupa Fernanda Maríi Bargalló, který se vzdal úřadu poté, co byl přistižen fotografem, jak v civilním oděvu dovádí na pláži s ženou, z níž se posléze vyklubala jeho milenka. Rezignoval i Pat Power, odbojný biskup australské diecéze Canberra, který v minulosti opakovaně napadal Svatý stolec a a hlásal názory neslučitelné s katolickou vírou.

Nejvyšší soud USA nejtěsnější možnou většinou 5:4 podržel Obamovu zdravotnickou reformu. Podrobnosti ZDE.

Německý soud prohlásil rituální obřízku židovských a muslimských chlpaců za nezákonou. To vyvolalo rozsáhlé pobouření mezi židy a muslimy. Četní němečtí polici se od rozudku opatrně distancují. Více ZDE.

Kalendárium + akčník

Podrobnější informace ke kalendáriu pro daný den lze získat kliknutím na jednotlivá data. Podrobnější a dlouhodobější přehled o akcích a očekávaných událostech lze nalézt ZDE.

Od 30. června do 8. července běží novéna za zdárný průběh generální kapituly FSSPX.

1. červenec, neděle – tradiční katolíci slaví svátek Nejdrahocennější Krve Páně. Před sto lety se narodil Prof. Václav Vojtěch Tošovský (1912-2007), český lékař a spisovatel. V Zaitzkofenu proběhnou kněžská svěcení FSSPX. Mezi těmi, kdož mají přijmout kněžské svěcení, je i Čech Luděk Čekavý. Více ZDE.

2. červenec, pondělí – tradiční katolíci slaví Navštívení Panny Marie.

3. červenec, úterý – Církev si připomíná sv. Lva II. (+ 683), papeže.

4. červenec, středa – Slavíme památku sv. Prokopa, opata a patrona Čech. Před 825 lety (1187) rozdrtil Saladin křižácká vojska v bitvě u Hattínu, čímž zlomil moc křižáckých států a otevřel islámu cestu k dobytí Svaté země.

5. červenec, čtvrtek – slavíme slavnost sv. Cyrila a Metoděje, věrozvěstů a patronů Evropy. Pro Českou republiku je tento den státním svátkem. Před 110 lety se narodil Adolf Kajpr (1902-1959), jezuitský kněz a novinář a oběť komunistického teroru.  Tento den vyvrcholí oslavy pořádané ČBK na Velehradě. FSSPX pořádá pouť v Sadech u Uherského Hradiště.

6. červenec, pátek – Církev slaví památku sv. Marie Goretti (1890-1902), mučednice čistoty zavražděné před 110 lety. ČR si formou státního svátku připomíná Jana Husa, kacíře upáleného v roce 1415.

7. červenec, sobota – Církev si připomíná sv. Willibalda z Eichstättu, biskupa. Před pěti lety vydal Benedikt XVI. motu proprio Summorum pontificum, které usnadnilo konání oficiálních tzv. tridentských mší. Bohužel dodnes ne všichni biskupové a kněží tento závazný výnos respektují. V brněnské kapli Královny Posvátného Růžence proběhne primiční mše sv. P. Luďka Čekavého FSSPX. Začátek v 10:00.

8. červenec, neděle – Církev si připomíná manžele sv. Priscillu a Aquilu, misionáře a spolupracovníky sv. Pavla z Tarsu. Tradiční katolíci si též připománají památku sv. Alžběty Portugalské (+ 1336), královny a řeholnice.

Zajímavé odkazy

Řadu dalších odkazů naleznete na facebookových stránkách Duše a hvězdy a Akce Život.

Česky

DJM: Demagogie Jana Mládka (Skleněný kostel)

Největším nebezpečím pro českou demokracii je Kalouskův mobil (KDU-ČSL)

Slovensky:

Rusi podporují zákaz gay propagandy (LNS.sk)

Anglicky

Affirming love, avoiding AIDS (LSN.com)

Children Reared by ‚Mom and Dad‘ Are Better Off ThanThose Reared by Homosexuals (NCR.com)

Daughter of Auschwitz survivor compares WHO to Hitler over abortion guide (LSN.com)

Eclipse of Reason – Charlton Heston on Abortion (YouTube.com) – Charlton Heston o potratech

Fired sportscaster: ‘The word ‘no’ can be an act of great love’; Humanae Vitae ‘rocked the world’ (LSN.com)

Forced Abortion: The Most Despicable Human Rights Violation (LN.com)

Forced Abortion in China Confines Woman to Wheelchair Afterward (LN. com)

Hillary Clinton Upset UN Document Didn’t Promote Abortion (LN.com)

How will gay ‘marriage’ hurt us? Here’s how. (LSN.com)

‘I’m going to Heaven, you stay here with Dad’: Italian mom sacrifices life for unborn baby (LSN.com)

Mercy-killing plan’s net will widen – campaigner (nzherald.co.nz)

New Study Shows Link Between Abortion and Physical, Sexual Abuse by Women’s Partners (LN.com)

“We didn’t pick the time, nor did we pick the fight” (CWR.com)

Ignác Pospíšil

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *