Rozhlédnutí 2012/01/29

Panna Maria s Kristem v chrámu (Guido Reini)

Vítejte u pátého letošního rozhlédnutí. Tento týden začíná 4. nedělí po Zjevení Páně, příští pak nedělí Devítníkem. Větší pozornost si zaslouží památky sv. Martiny Římské (30. leden), sv. Jana Bosca (31. leden) a sv. Ignáce z Antiochie (1. únor), hromnice (2. únor) a památka sv. Blažeje (3. únor). Devítníkem začíná třítýdenní doba předpostní.

Radostnou zprávou ze světa je, že Parlamentní shromáždění Rady Evropy jenoznačně zavrhlo euthanasii. Méně veselé zprávy přicházejí z Nigérie, pročež prosím o modlitby za tamní křesťany.

Všem křesťanským voličům doporučuji uložit do paměti vyjádření Pavla Bělobrádka o potratech a KDU-ČSL a vyjádření Jirky Paroubka k církevním restitucím. Před volbami si pak na ně vzpomeňte.

Stalo se doma

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek sdělil divákům ČT, že KDU-ČSL potraty zakazovat nechce a to dokonce ani tehdy, pokud by získala dost hlasů, aby toho mohla dosáhnout. Podrobnosti ZDE.

Armáda a náboženské společnosti podepsaly dohodu o vojenských kaplanech. Podrobnosti ZDE.

Jiří Paroubek bouří proti vracení komunisty ukradeného církevního majetku a tvrdí, že Církvi nikdy nepatřil.

Čeští a moravští biskupové jednali v Praze, poprvé byl na zasedání ČBK přítomen nový nuncius. Podrobnosti ZDE.

Stalo se ve světě

Parlamentní shromážení Rady Evropy rozhodným způsobem odmítlo euthanásii. Podrobnosti ZDE.

Ze severní Nigérie prchají před krvavými útoky ze strany muslimů desetitisíce katolíků. Více anglicky ZDE.

CBS předvedla na své fotoreportáži o washingtonském Pochodu pro život, jak to dopadne, když se manipulace přežene. Podrobnosti ZDE.

Arcibiskup Chaput vydal pastýřský list, v němž odsoudil stále více se prosazující eugenické přístupy v těhotenství. Podrobnosti anglicky ZDE.

Kalendárium a akčník

Podrobnější informace ke kalendáriu lze získat kliknutím na jednotlivá data. Podrobnější a dlouhodobější přehled o akcích a očekávaných událostech lze nalézt ZDE.

29. leden, neděle – je 4. neděle po Zjevení Páně. Tradiční katolíci si připomínají památku sv. Františka Saleského, biskupa a učitele Církve. Dále na tento den připadá památka sv. Sulpicia.

30. leden, pondělí – Církev si připomíná památku sv. Martiny Římské, panny a mučednice ze 3. století.

31. leden, úterý – Církev si připomíná památku sv. Jana Bosca (1815-1888), kněze a zakladatele salesiánů. Na dnešní den také připadá Světový den pomoci malomocným.

1. únor, středa – tradiční katolíci si připomínají památku sv. Ignáce z Antiochie, biskupa a apoštolského otce umučeného někdy v letech 107 nebo 108. Církev si dále připomíná památku sv. Pionia, umučeného 12. března 250.

2. únor, čtvrtek – Církev slaví svátek lidově známý jako Hromnice. V tradičních kalendářích je k nalezení pod jménem Očišťování bl. Panny Marie, v kalendáři Pavla VI. pak pod názvem Uvedení Páně do chrámu. U příležitosti Dne zasvěceného života se v Opavě uskuteční setkání řeholníků a řeholnic. Začátek v 10:00 mší svatou, po které zazní v sále kláštera přednáška Bognana Stepieńe, OSPPE.

3. únor, pátek – Církev si připomíná sv. Blažeje, biskupa umučeného v roce 316, a sv. Ansgara (801-865), biskupa v Hamburku a Brémách.

4. únor, sobota – Církev si připomíná památku sv. Ondřeje Corsiniho (1301-1374), biskupa ve Fiesole.

5. únor, neděle – tradiční katolíci slaví neděli Devítník a začíná pro ně třítýdenní doba předpostní (více informací ZDE). Jinak si tento den připomínáme památku sv. Agáty Sicilské, panny umučené okolo roku 251. Proběhne Slavnost světla ve znojemském klášteře sv. Hippolyta.

Zajímavé texty a odkazy:

Česky:

Jana Gruberová: Arcibiskup Anton Vovk

Libor Dvořák: Vznikne v Rusku pravoslavná křesťanská politická strana?

Anglicky:

Mons. David A. Zubik: HHS delays rule on contraceptive coverage

Kristen Walker: Pro-Life Movie Doonby Presents Heartfelt Message on Abortion

J. F. Desmond: Sebelius‘ Contraception Mandate and the Media

J. F. Desmond: Increasingly, Young Americans Are Pro-Life; Marriage Is a Another Story

Cardinal Wuerl Thinks Church Can Win Contraception Fight

Ten Tips for Successful Catholic Blogging

Speak honestly: abortion is ‘the killing of tiny human beings in the womb’ – Denver bishop

Homeschooling org. protests Obama plan to mandate school attendance

Ignác Pospíšil

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *