Rozhlédnutí 2011/12/18

Obraz "Adorazione del Bambino" od bratra Angelica (1395-1455)

Vítejte u posledního rozhlédnutí před koncem Adventu a počátkem Vánoc. Tento týden začíná čtvrtou nedělí adventní a končí na Štědrý den památkou Adama a Evy (24.) Z dalších svátků v jeho průběhu je třeba připomenout zejména svátek Tomáše Apoštola (21.) Následující týden pak započne slavností Narození Páně.

Upozorňuji na sbírku, kterou vyhlásila katolická organizace Human Life International. Má z ní být uhrazena naprosto neopodstatněná pokuta, kterou rakouský soud udělil řediteli její rakouské pobočky.

Stalo se doma

Byly zveřejněny první předběžné výsledky Sčítání lidu 2011. Pokud jde o otázky vyznání a náboženského zařazení, je velmi těžké získaná data interpretovat, protože došlo jednak ke změně metodiky, jednak téměř polovina obyvatel odmítla otázku zodpovědět. K Římskokatolické církvi se přihlásilo  1 083 899 lidí, k Řeckokatolické církvi 9 927. Podle ČBK se vlastně nic neděje. Podrobnosti ve vícero příspěvcích a diskusích zde i na Aktualitách Duší a hvězd.

18. prosince ve věku 75 let zemřel Václav Havel (* 1936), poslední prezident Československa a první prezident České republiky. Poděkujme mu za to dobré a s nadějí, že za to zlé se zavčas kál, pomodleme se za zkrácení jeho časných trestů.

Stále pokračuje již značně absurdní a směšná kauza H-H. Otec Glaser, šéf České sekce Radia Vatikán, se stal terčem útoků ze strany řady příznivců Tomáše Halíka za svůj komentář Fenomén Halík, v němž se pokusil nadstranicky kauzu shrnout a odvážil se naznačit, že i velký liberální guru má své chyby. Vznešený Monsignore vydal Vánoční prohlášení, které mělo být zřejmě urážlivě vtipné, načež Hájek bystře returnoval. A v médiích se objevily neověřitelné a s největší pravděpodobností účelově prefabrikované zprávy o tom, že by se Halík mohl v dohledné době stát kardinálem. Říkám si, že by veřejnost i novináři mohli konečně věnovat pozornost důležitějším věcem, než je tato smutná předvánoční fraška.

Stalo se ve světě

Americká komise pro monitorování náboženské svobody asi zanikne. Více ZDE.

Kalifornští ateisté podvodem znemožnili tradiční výstavy betlémů v Santa Monice. Více ZDE.

Slavný herec Christian Bale byl napaden a přinucen k odjezdu, když se pokoušel navštívit slavného čínského politického vězně a bojovníka proti nuceným potratům, Chena Guangchenga. Podrobnosti anglicky ZDE.

Loree Rudd, sestra australského ministra zahraničí opustila australskou Labour Party na protest proti jejímu prosazování zavedení tzv. „manželství“ homosexuálů. Více anglicky ZDE.

Britská Sněmovna Lordů odmítla změnit „zákon o rovnosti“ způsobem, který by nutil Církve zaměstnávat lidi, jejichž život není konzistentní s jejich vírou. Více anglicky ZDE.

Dough Currie, ministr zdravotnictví kanadské provincie Ostrov prince Edvarda, odmítl požadavky propotratových organizací a vyhlásil, že území provincie zůstane i nadále bez potratové kliniky. Podrobnosti anglicky ZDE.

Kardinál Amato vedl 17. prosince v Madridu beatifikační liturgii, při níž bylo oficiálně blahořečeno 23 oblátských mučedníků povražděných španělskými republikány v roce 1936. Více ZDE.

Kalendárium a akčník

Podrobnější informace ke kalendáriu lze získat kliknutím na jednotlivá data. Podrobnější a dlouhodobější přehled o akcích lze nalézt ZDE.

Byla spuštěna petice českých lékárníků proti nově schválenému volnému prodeji potratových pilulek. Více ZDE.

Human Life International vyhlásila sbírku na absurdní pokutu, kterou pod pohrůžkou vězení musí zaplatit nespravedlivě udsouzený ředitel její rakouské pobočky, Dietmar Fischer. Podrobnosti anglicky ZDE. Informace o případu v češtině třeba ZDE.

18. prosinec, neděle – je čtvrtá neděle adventní. Jinak na tento den připadá památka svatých mučedníků Rufuse a Zosima a sv. Graciána z Tours (+ 301), biskupa.

19. prosinec, pondělí – Církev si připomíná památku sv. Anastasia I. (+ 401), papeže.

20. prosinec, úterý – Církev si připomíná památku sv. Dominika ze Sila (1010-1073), opata.

21. prosinec, středa – tradiční katolíci si připomínají sv. Tomáše, apoštola, nový kalendář připomíná sv. Petra Canisia (1521-1597), jezuitského teologa a učitele Církve.

22. prosinec, čtvrtek – připomínáme si památku sv. Františky Cabrini (1850-1917), americké řeholnice.

23. prosinec, pátek – Církev si připomíná památku sv. Dagoberta II. (+ 679), krále a mučedníka a sv. Jana z Krakova (1390-1473), poutníka, teologa a kazatele. Před 450 lety (1561) usedl  na pražský arcibiskupský stolec po 140 letech sedisvakance jako 8. arcibiskup Antonín Brus z Mohelnice (1518-1580). Před 70 lety byla zavražděna bl. sestra M. Berchmana Leidenix (1875-1941), poslední z drinských mučednic.

24. prosinec, sobota – o posledním dni adventu si Církev připomíná památku prvních lidí – Adama a Evy. Po západu slunce přichází Štědrý večer a první oslavy Kristova narození. Před 190 lety se narodil Gabriel García Moreno (1821-1875), prezident Ekvádoru a horlivý katolík zavražděný v úřadu zednáři. Před 95 lety se narodila bl. sestra Zdenka Cecília Schelingová (1916-1955), slovenská řeholnice a mučednice.

25. prosinec, neděle – Církev slaví slavnost Narození Páně, začínají Vánoce. Před 200 lety (1811) se narodil Wilhelm Emmanuel von Ketteler (1811-1877), biskup mohučský. Před 50 lety (1961) vyšla konstituce Humannae salutis, kterou papež Jan XXXIII. formálně svolal druhý vatikánský koncil. 35. narozeniny oslaví Pavel Bělobrádek (* 1976), předseda KDU-ČSL.

Zajímavé texty:

Česky:

P. František L. Juchelka, OFM Conv.: Slovíčko – 4. neděle adventní (Lignum vitae)

Anglicky:

Kristen Walker: 3 more myths about pro-lifers, and how to refute them (LifeSiteNews.com)

Jennie Stone: Top Five Most Influential Pro-Life Celebrities of 2011 (Live Action)

Morgan Witt: Pro-Life Civil Rights Bill Opposed by Civil Rights’ Groups (Live Action)

Singer Rebecca St. James defends sexual purity and Tim Tebow on Fox’s Hannity (LifeSiteNews.com)

Ignác Pospíšil

14 Responses to Rozhlédnutí 2011/12/18

 1. kolemjdoucí napsal:

  Tak znova: Co udělal zednář Václav Havel konkrétně dobrého, za co bych mu jako katolík měl poděkovat?

  • honzah napsal:

   Když někdo stráví 5 let života za mřížemi, protože se odmítne klanět komunistické tváři Ďábla, tak je to záslužná oběť. Také nás vyvedl ze sféry vlivu první země na světě, která legalizovala umělé potraty. A podílel se na změnách, které pomohly k obnově náboženské svobody, včetně navrácení části církevního majetku a otevření mediálního prostoru pro Církev. Už tohle vyjmenované není málo!

   • Paul Max napsal:

    Jest však otázkou, zda ve vězení byl skutečně kvůli nepřátelství vůči režimu, nebo naopak jako připravovaný „mučedník“ disentu pro převzetí moci od komunistů pro jejich ekonomicko-privatizační zájmy. Jako president podepisoval veškeré rozkrádací (privatizační) zákony v 90.letech. Jak byli potrestáni komunističtí zločinci? Nijak, naopak se jim rozdal rozkradený majetek okradených. Existuje nemálo svědků, že velká část tzv.disentu byla jen část komunistů bez účasti na moci.
    Co se týče zmíněného bolševického Ruska, neexistuje na světě země více prolezlá komunismem (hned po Rusku) jako právě Československo resp.nyní ČR. Pouze v Rusku to bylo horší ve smyslu toho, co stát všechno lidem ukradl, znárodnil a zdemoralizoval. Komunismus v ČSR nezačal ovšem v r.1948. Jeho prsty již lze spatřit pří „vítězném 28.říjnu 1918“ a v návrzích zakladatelů republiky již v r.1919 vyvlastnit všechno všem a bez náhrady což vyústilo v rozkrádací agrární reformu a pokračovalo to až po současnost -pod jeho taktovkou.
    Šlépěje prozednářského V.Havla, jeho podpora levičáků z řad zelených apod., podpora liberálních klik v Církvi, podpora mezináboženských setkávání či žvanírna Fóra 2000 nepřinesla Církvi nic pozitivního.

   • Paul Max napsal:

    Kdo pana Havla dobře prohlédl byl Karel Kryl. Snad právě kvůli tomu musel zemřít?

    http://www.youtube.com/watch?v=W0Mydquf9S8

   • kolemjdoucí napsal:

    Má ty prostoto..:-) Pro mě jako katolíka a katolíky obecně neudělal nic.

    O jeho kriminále jsem si vyslechl přímá svědectví, ale reprodukovat je nebudu. U ostatních „argumentů“ se musím jen smát.

    Naprosto střízlivě a bez nenávisti: Havel byl ze známé zednářské rodiny, sám byl zednářem a Církev potřeboval leda tehdy, když ho to nic nestálo, naopak mu to vylepšovalo jeho PR profil. Na počátku 90. let nebyl problém udělat pár laciných gest, která nic nestála..

    Člověk, který žije životem jaký žil Havel, nemůže být pro nás nikdy vzorem, byť ho mediálně někdo „udělá“, ať už je to kdokoliv.

  • Teofil napsal:

   zlikvidoval lidovcům 10% při prvních svobodných volbách

   • Lukáš Biskupický napsal:

    Nepochybně, v tom obrovském předvolebním podrazu na lidovce v roce 1990 sehrál Havel klíčovou roli. Na to se nezapomíná (ač nejsem lidovec, nepochybuji, že šlo především o co největší oslabení křesťanského vlivu v polistopadovém vývoji)…Od té doby už jsem mu vůbec nevěřil.

   • Lukáš Biskupický napsal:

    Jinak teprve teď jsem si přečetl, co píše cinicius o Havlovi ve svém krátkém rozhlédnutí. K tomu bych chtěl upozornit, že Havel katolíkem dle všeho vůbec nebyl, nebyl zřejmě ani křesťanem!
    Vzpomínám, jak jsem kdysi zahlédl v TV reportáž, když jako prezident navštívil nějakou školu a jedno z dětí se ho zeptalo, zda věří v Ježíše Krista. Havel tehdy odpověděl úplně jasně a krátce, že ne…

 2. kolemjdoucí napsal:

  Stojí za přečtení:
  http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-vaclav-havel/165330/dominik-duka-kazdy-krok-konzultoval-se-svym-svedomim.html

  „Někdo“ je. Jasně. Velký architekt všehomíra.

  • Lukáš Biskupický napsal:

   K tomu se dá říci stručně a jasně: „Svědomí není žádný Pán Bůh!“. Každý má svědomí jiné, jiné ho má komunista, notorický zloděj a vrah, jiné zednář, jiné dalajláma a jiné věřící křesťan…Odkaz na svědomí jako nejvyššího arbitra je obvyklý postmoderní (a vlastně i Havlův) blábol.

 3. karmelita napsal:

  Ad Max, Teofil a Lukáš B. – naprostý souhlas!! U mne též prvními svobodnými volbami skončil – se jasně projevilo, jak mu na křesťanství a potažmo návratu k tehdejšího Československa ke skutečným duchovním hodnotám asi záleži… Pozvání Jana Pavla II. bylo jen prázdné gesto (ostatně na stejné úrovni s dalajlámou v jeho chápání) a když se to zdálo, že to může přinést v českosl. společnosti reálně plody, tak tomu ve spolupráci s Rumlem, Uhlem a dalšími pokrokáři rychle „uťal tipec“!

  • Lukáš Biskupický napsal:

   Vidím to úplně stejně. Pokud byl Havel katolík, jak deklaruje arcibiskup Duka, pak lze říci, že Havel před národem nikdy (katolickou) víru nevyznal a katolické církvi vůbec v ničem nepomohl. On jako prezident měl jedinečnou příležitost dát národu dobrý příklad, svým způsobem jej vést – ale ho vedl úplně jinam. Víme, že vyjádřil svůj pocit „jakési zvláštní identity“ např. s dalajlámou či se skupinou Plastic Peaple či Rolling Stones apod., ale k Ježíši Kristu se nehlásil. Osobní kamáradšoft s Dominikem Dukou je podstatně něco jiného, ten nepopírám. I ten lze interpretovat různě, přinejmenším z hlediska katolické víry nebo z hlediska postmoderního relativismu. Svým způsobem také o něčem svědčí, a ne málo…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *