Rozhlédnutí 2011/4/11

V uplynulém týdnu jsme se od ministra Hegera (TOP 09) dověděli, že ušetřit by se dalo tím, že se lékaři nebudou snažit o záchranu „příliš brzy narozených dětí“. Věci veřejné zase tonou ve skandálech a Bárta musel odstoupit z ministerského postu.

Prosím, neváhejte podepsat petici odmítající zvrhlý nápad ministra Hegera, neváhejte hlasovat v anketě Rytíři života 2011 a pokud někdo z vás má ještě nějaké podpisové archy k Petici na podporu pronásledovaných křesťanů, tento týden máte poslední možnost nám je poslat.

A nezapomeňte, že už za šest dnů přichází květná neděle a týden poté, po Velkém pátku, též Zmrtvýchvstání Páně.

Stalo se doma

Ministr Leoš Heger (TOP 09) přišel s nápadem, že dobrý způsob, jak ušetřit ve zdravotnictví, je omezit péči o předčasně narozené děti (vizte ZDE). Záchrana těžce nedonošených dětí je nákladná a stejně je pak mezi nimi dost nějak postižených, takže by měli neonatologové stanovit hranici a ty příliš brzy narozené prostě nechat umírat. Hitler by měl z takového ministra zdravotnictví nepochybně radost. Jeho idea ovšem u většiny kolegů na úrodnou půdu nepadla. Vedle řady lékařů nápad odsoudili například KDU-ČSL, HPŽ ČR a MKD. Občanské sdružení Nedoklubko vyhlásilo PETICI odmítající ministrův nápad. Podepsání doporučujeme.

Ve Vládě a Parlamentu si opět dávají do nosu, aktuální nosné téma jsou půjčky/úplatky ve Věcech veřejných a politicko-byznysové srůsty přes tuto stranu. Problém je, že normální člověk těžko najde mezi vykuky z VV, TOP 09, ODS či ČSSD rozdíl, který stojí za to brát v potaz. Doufejme jen, že v rámci honu na ministry VV nezemře naděje na pokrok, který VORP dosáhl ve věci sexuální výchovy na školách.

Arcibiskup Duka po roce na pražském arcibiskupském stolci představil svou vizi pro pastoraci v pražské arcidiecézi.

V Krupce demonstrovala DSSS, aby připomněla necelý rok starý případ mučení a přizabití malého chlapce dvěma Romy. Do cesty se jim postavilo shromáždění Romů a „antifašistů“, kteří za pomoci dvou duchovních (údajně evangelíka a řeckokatolíka) předstírali „ekumenické náboženské shromáždění“. Policie je nakonec rozehnala. Nemám DSSS rád a rozhodně bych si nepřál žít v zemi, kde by vládla, nicméně více než její demonstrace mi vadí jak Patrikův případ (nedávno soud skandálně snížil na polovinu trest hlavnímu pachateli), tak fakt, že se najdou duchovní, kteří se nestydí takhle zneužívat své postavení a fingovat bohoslužbu, aby přikryli porušování „shromažďovacího zákona“. Tak nějak v tom vidím svatokrádež a porušení 2. přikázání.

Stalo se ve světě

Kardinál Naguib varuje svět, že islámští radikálové „kradou“ egyptskou revoluci. Nezdá se ale, že by to někoho příliš zajímalo. Křesťané v Izraeli na tom jsou zatím podstatně lépe, i když ani tam to není optimální a situace se zhoršuje: Izrael jim totiž přidal na daních a vyhnal anglikánského biskupa z Jeruzaléma (více ZDE).

Ostatky blahoslaveného papeže Inocence XI. byly za slavnostních obřadů přemístěny, aby se vytvořil prostor pro uložení ostatků Jana Pavla II. Více ZDE.

Kalendárium

11. duben Církev slaví památku sv. Stanislava a sv. Gemmy Galgani.

12. duben Církev slaví památku sv. Terezie Andské a sv. Jana Moscatiho.

13. duben Církev slaví památku sv. Hermenegilda a sv. Martina I.

14. duben Církev slaví památku svatých mučedníků Jana z Litvy a druhů

15. duben Církev slaví památku sv. Huny. Před 99 lety se potopil Titanic.

16. duben Církev slaví památku sv. Bernardety Lurdské. 70. narozeniny oslaví italský katolický novinář Vittorio Messori. Před rokem zemřel kardinál Špidlík.

17. duben je květná neděle.

Očekávané akce a události

Více průběžně aktualizovaných informací o očekávaných událostech naleznete ZDE.

Do 31. března jsme sbírali podpisy pod Petici na podporu pronásledovaných křesťanů. Na podpisové archy od externích sběratelů čekáme do 15. dubna.

Do konce dubna můžete zasílat hlasy osobnostem a organizacím nominovaným na ocenění Rytíři života 2011. Prosím, najděte si čas a zahlasujte.

Občanské sdružení Nedoklubko vyhlásilo PETICI odmítající zvrhlý nápad ministra Hegera. Podepsání doporučujeme.

14. duben – v Českých Budějovicích v kavárně Měsíc ve dne proběhne přednáška Jiřího Fuchse na téma “Základy filosofie“. Začátek v 18:00. 
 
Ve dnech 12. – 13. dubna 2011 se bude v Hejnicích konat 84. plenární zasedání České biskupské konference. Dvoudenního jednání českých a moravských biskupů v prostorách Mezinárodního centra duchovní obnovy se zúčastní také představitelé řeholních řádů. Více ZDE.

 

 Ignác Pospíšil

K diskusím níže:

Duše a hvězdy poskytují na svých stránkách prostor k pokud možno svobodné a otevřené diskusi nad články a příspěvky, které čtenářům předkládají. Nemohou ovšem ručit za správnost diskuzních příspěvků, které také pochopitelně nemusí vyjadřovat názory redakce. Příspěvky obsahující nemístné vulgarity nebo urážky budou mazány, nicméně berte na vědomí, že diskuse má takový objem, že správci ji často nestíhají pročíst celou.

One Response to Rozhlédnutí 2011/4/11

  1. P. Gilbert napsal:

    Dnes zveřejnila paní Věra Tydlitátová na svém blogu článek, nazvaný Policie zmlátila kněze, komentující sobotní události v Krupce, kde pochod demonstrantů Vandasovy DSSS přerostl ve srážky s policií. Při mobilizaci kritického myšlení lze článek doporučit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *