Rozhlédnutí 2011/2/7

Vyšší Brod

Ani v dnešním přehledu zpráv se bohužel nevyhneme tématu pronásledování křesťanů. V této souvislosti si dovolím připomenout, že stále sbíráme podpisy pod Petici na podporu pronásledovaných křesťanů.

Z akcí příštího týdne bych vyzdvihl přednášku Jiřího Fuchse na téma Filosofické pozadí multikulturalismu, která proběhne ve čtvrtek 10. února v Českých Budějovicích. O dva dny později pak budu já přednášet ve Vyšším Brodě o hnutí pro-life a jeho tématech. Jste srdečně zváni.

Stalo se doma

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek navštívil kardinála Vlka. Více ZDE.

Stalo se ve světě

Baronka Ashtonová

Ministři zahraničí EU se neshodli na deklaraci odsuzující pronásledování křesťanů ve světě, neboť baronka Ashtonová a čtyři státy (Španělsko, Portugalsko, Lucembursko a Irsko) se postavily proti rezoluci, která by mluvila výslovně o křesťanech. Tento debakl se stal terčem tvrdé kritiky (viz např. ZDE, ZDE či ZDE). Výbor pro věci EU Senátu Parlamentu ČR v reakci na to přijal na návrh lidoveckého senátora Koukala usnesení, které orgány EU vyzývá k jasnějším postojům a činům v této věci.

Live Action opět těžce zatopila Planned Parenthood, když vypustila další sérii videí pořízených skrytou kamerou na jejích potratových „klinikách“. V rychlém sledu zveřejnila pět nahrávek, první z nich, zatím nejzajímavější, naleznete i s překladem a komentářem Evy Iszworové ZDE.

Okolo 150 „katolických teologů“ z Německa, Rakouska a Švýcarska podepsalo manifest Kirche 2011: Ein notwendiger Aufbruch, ve kterém ve stylu odpadlického hnutí Wir sind Kirche žádají mimo jiné zrušení kněžského celibátu, svěcení žen, uznání rozvodů a homosexuálních svazků. Otec Milan Glaser k tomu ve svém obsáhlém komentáři výstižně poznamenává, že tento manifest ukazuje, že „… katolická teologie je patrně jediná disciplina, ve které lze dosáhnout akademických titulů a přitom ignorovat její principy i metodu. A nejen to. Ani takováto mizerná úroveň poznání podstaty katolické teologie není v případech zmíněných profesorů na překážku tomu, aby ji vyučovali na církevní půdě a pobírali za to mzdu. Toto zjištění samo o sobě není právě povzbudivé…“

Muslimští radikálové využili nepokojů v Egyptě k vyvraždění dvou křesťanských rodin. Zároveň došlo k dalšímu bombovému útoku na kostel, tentokráte naštěstí bez obětí. Papež Benedikt XVI. zmínil Egypt ve své pravidelné polední promluvě k lidu.

Papež Benedikt XVI. se setkal se soudci Nejvyššího tribunálu Apoštolské signatury. Podrobnosti ZDE.

Pro návštěvníky Světového setkání mládeže v Madridu se chystá speciální katechismus pro mladé. Více ZDE.

Kalendárium

7. únor před 140 lety zemřela bl. Marie od Prozřetelnosti (1815-1871), zakladatelka pomocnic ubohých duší.

8. únor – Církev slaví památku sv. Jeronýma Emilianiho (1486-1537), kněze a řeholníka.

9. únor – před 55 lety zemřel moravský františkánský teolog Jan Kapistrán Vyskočil (1886-1956).

10. únor – Církev slaví památku sv. Scholastiky (+ 547), řeholnice. Před 160 lety se narodil Josef Antonín Hůlka (1851-1920), 7. biskup českobudějovický. Před 50 lety zemřel Jakub Deml (1878-1961), katolický kněz a básník.

11. únor – Církev slaví památku sv. Benedikta Aniánského (+ 821, tj. před 1190 lety), a sv. papežů Řehoře II. (+ 731, tj. před 1280 lety) a Paschala I. (+ 824). Před 870 lety zemřel významný středověký teolog, Hugo ze Svatého Viktora (asi 1096-1141).

12. únor – Církev slaví památku sv. Humbeliny, řeholnice, a sv. Laudana, poutníka. Před 470 lety (1541) založil španělský conquistador Pedro de Valdivia Santiago del Nuevo Extremo, dnes známé jako Santiago de Chile. Před 80 lety zahájilo vysílání Radio Vatikán.

13. únorCírkev slaví mimo jiné památku Wiha, Gosberta a Adolfa, svatých biskupů z Osmabrücku. Před 1090 lety zemřel český kníže Vratislav I. (+ 921). Před 50 lety, krátce po propuštění z komunistického vězení, zemřela Matka Marie Helena Knajblová (1888-1961), milosrdná sestra Panny Marie Jeruzalémské.

Probíhající a očekávané akce a události

Více průběžně aktualizovaných informací za delší období naleznete ZDE.

Do 31. března sbíráme podpisy pod Petici na podporu pronásledovaných křesťanů. Prosíme Vás o pomoc v tomto díle.

Do konce února můžete zasílat nominace na ocenění Rytíři života 2011. Znáte nějaké pro-life osobnosti či organizace, které byste chtěli ocenit? Sem s nimi.

Do soboty 12. února můžete posílat odpovědi do pátého kola naší soutěže Kdo je to? Neváhejte se zapojit. 🙂

Do 15. března 2011 je možno zasílat práce do literární soutěž pro středoškoláky Cena Sókratova bolehlavu. Práce má mít podobu tradičního sokratovského dialogu s vyústěním na téma Nečekané dopady asistované reprodukce . Více ZDE a ZDE.

10. únor – v Českých Budějovicích v kavárně Měsíc ve dne proběhne přednáška Jiřího Fuchse na téma Filosofické pozadí multikulturalismu. Začátek v 18:00.

12. únor – ve Vyšším Brodě v klášteře proběhne přednáška Hnutí pro-life a jeho témata. Právo na život v moderním světě. Začátek v 15:30, přednáší Ignác Pospíšil.

Ignác Pospíšil

Fotografie příklášterní části Vyššího Brodu je dílem Mgr. Zdeňka Kubeše a byla převzata z Wikimedia Commons pod licencí Creative Commons Uveďte autora 2.5 Generic. Je možno ji svobodně šířit a upravovat, pokud řádně uvedete autora.

Fotografie baronky Ashtonové byla pod licencí Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 2.0 Generic převzata z Wikimedia Commons. Autorská práva náleží: World Economic Forum.

K diskusím níže:

Duše a hvězdy poskytují na svých stránkách prostor k pokud možno svobodné a otevřené diskusi nad články a příspěvky, které čtenářům předkládají. Nemohou ovšem ručit za správnost diskusních příspěvků, které také pochopitelně nemusí vyjadřovat názory redakce. Off topic příspěvky a příspěvky obsahující nemístné vulgarity nebo urážky budou mazány, nicméně berte na vědomí, že diskuse má takový objem, že správci ji často nestíhají pročíst celou.

9 Responses to Rozhlédnutí 2011/2/7

 1. vonrammstein napsal:

  Otec Glaser je VELMI, velmi shovívavý.

  • K otci Glaserovi - Jan napsal:

   Zdá se, že opět nějací učení pánové mají snahu vyvolat v německé jazykové oblasti „reformaci“. Už jsme to slyšelipřed pár staletími : Martin „Eleutherios“, Huldrych Zwingli, Jean Calvinus…Těmto „reformátorům“ lze však alespoň přiznat něco: uchopili skutečná témata a tragicky je rozvinuli. Můžeme je obdivovat, či nekompromisně odmítat, nemůžeme je však pominout. Současní „deformátoři“ jsou však jakýmisi „mažoretkami novopohanského megatrendu“. Svět chce „political crectness“, a oni přispěchají s pošetilostmi jako „zrušení kněžského celibátu, svěcení žen, uznání rozvodů a homosexuálních svazků.“. Tím opravdu pomohou Božímu království:((( To už i sekty mají lepší dynamiku idejí.

   (advocatus diaboli: To ještě zlatí někteří „míroví kněží tzv. „paxteriéři“ z Pacem i terris za soudruha Husáka -(ti alespoň nedevastovali nauku:)

   Doufám, že se za tyto teutonské mystiky „menše-vismu ducha“ -(nevěřící – tzn „bolše-vický“ – básnicky řečeno – svět se posmívá)- modlí pronásledovaní křesťané. Aby nás nestihla „deformace církve“. Church of Sodoma…:)
   (Naštěstí – brány pekel nepřemohou)
   Věrnost sv. otci. Sentire cum Ecclesia…!

   Pax

 2. BERAN napsal:

  Pro doplnění toho, co také bude:

  12. února pořádají potratáři a kondomisté konferenci v Karlíně.

  „Zuzana Prouzová – Možnosti prevence HIV/AIDS a zmatek kolem sexuální výchovy“

  http://www.planovanirodiny.cz/clanky/9-srhr

  Mimochodem: Zítra mají kondomisté tiskovku na téma svého edukování „lásky beze strachu“.

 3. BERAN napsal:

  Pan Schwarzenberg oznámil, že si cení odvahy kolegy Frattiniho: Zastal se křesťanů na Středním východě. Prý je to v Unii výjimečné. Hm.

  Frattini: Cítil jsem v euroradě velkou podporu Schwarzenberga, i když to k výsledku nevedlo…

  Od šesté minuty Schwarzenberg a od jedenácté Frattini: http://www.mzv.cz/file/584178/zaminir_frattini.mp3

  Frattini: Multikulturní společnosti v Evropě ano pod podmínkou společně sdílených hodnot. (logicky pozoruhodný výrok)

 4. BERAN napsal:

  Frattini v MF Dnes.

  „PRAHA Italský ministr zahraničních věcí Franco Frattini vede svou novodobou křižáckou výpravu za Evropu křesťanskou.

  Před týdnem se v Bruselu na srazu ministrů zahraničí rozčilil, že nejsou schopni podpořit křesťany pronásledované na Blízkém východě.

  Některé země zavrhly podpořit výslovně „křesťany“, a proto šéfka evropské diplomacie Catherine Ashtonová s vágní formulací o pronásledovaných náboženských menšinách nepochodila.

  „Politická korektnost a přehnaný sekularismus škodí samotné důvěryhodnosti Evropy,“ říká rozhořčeně Frattini.

  Na včerejší návštěvě Prahy ve svém tažení pokračoval, v tom má i podporu ministra Karla Schwarzenberga.

  „Velmi si ministra Frattiniho cením pro jeho odvahu. Byl to on, který jako jediný se opravdu výrazně zastal křesťanů na Středním východě, kteří se v posledních letech dostali pod značný tlak,“ uvedl šéf české diplomacie.

  „Také britský premiér (David Cameron) uznal, že multikulturní modely bez společných pravidel, hodnot a respektu k základním principům selhávají, bez nich je Evropa slabá,“ řekl Frattini novinářům a pak dal rozhovor MF DNES.

  Jak chcete dál pokračovat v boji o křesťanskou Evropu?

  Z evropských ministrů bylo pro rezoluci na podporu křesťanů 22 zemí, čili jasná většina, avšak proti jich bylo pět. Rozhoduje se jednomyslně, tedy jediný hlas může vše zastavit. Já doufám, že šéfka diplomacie příští měsíc text rezoluce navrhne znovu, a to silnější.

  Nadto budu žádat, ať Evropa odhodí svou plachost a postaví se čelem a odhodlaně k tomuto tématu.

  Bojujete i za to, aby v Itálii mohly viset kříže ve školách, což napadl štrasburský soud pro lidská práva. Jak to vypadá dnes?

  Verdikt soudu se čeká každou chvíli.

  Já doufám, že nechá každé zemi, která si to přeje, právo kříž ve školách pověsit.

  Víte, že v Egyptě prý vyšetřují bývalého ministra vnitra za postup při útoku na koptský kostel?

  Jsem rád, protože to znamená, že cesta k transparentnosti a opravdové demokracii v Egyptě skutečně začala. Přesto mám obavy o to, jaké bylo vyšetřování po útoku.“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *