Mnoho Božího požehnání v Novém roce

Redakce Duší a hvězd přeje svým čtenářům, aby nastávající občanský rok prožívali v souladu s Bohem a dostalo se jim hojně Jeho požehnání. Zároveň využíváme této příležitosti, abychom vás pozvali k účasti na několika akcích v nejbližším půlroce:

Dlouhodobé akce:

Do konce března bude probíhat sběr podpisů pod Petici na podporu pronásledovaných křesťanů. Prosíme o Vaši pomoc a podporu v tomto úsilí.

Od 9. ledna mohou čtenáři začít posílat nominace do 2. ročníku ankety Rytíři života. Prosíme o vaši hojnou účast. Nominováni již nesmí být v prvním ročníku ocenění Jiří Karas (jednotlivec získává doživotní čestný titul „rytíř života“ a už nikdy nemůže být nominován) a Hnutí Pro život ČR (vítězná organizace nesmí být nominována po následující dva ročníky). Kompletní pravidla naleznete ZDE.

Jednorázové akce

18. ledna proběhne v Praze Demonstrace na podporu pronásledovaných křesťanů

26. března proběhne v Praze XI. Pochod pro život

21. května proběhne tradiční orelská pouť k Panně Marii Svatohorské

Ignác Pospíšil

K diskusím níže:

Duše a hvězdy poskytují na svých stránkách prostor k pokud možno svobodné a otevřené diskusi nad články a příspěvky, které čtenářům předkládají. Nemohou ovšem ručit za správnost diskuzních příspěvků, které také pochopitelně nemusí vyjadřovat názory redakce. Příspěvky obsahující nemístné vulgarity nebo urážky budou mazány.

17 Responses to Mnoho Božího požehnání v Novém roce

 1. Felix napsal:

  Dvě poznámky:
  1. Dnes došla zpráva, že pronásledovaní křesťané získali podporu Státního departmentu USA. Doslovný text zprávy:
  „Iraq: Violence Against Christians
  Press Statement
  Mark C. Toner
  Acting Department Spokesman
  Washington, DC
  December 31, 2010
  We condemn the violence against Christians carried out overnight by terrorists in Iraq. President Talabani, Prime Minister Maliki, and virtually every political bloc and major religious leader in Iraq have denounced attacks on Christians and stressed the centrality of Christians in the fabric of Iraqi society. We commend the Government of Iraq for increasing its security measures to protect Christian communities since the October 31 suicide bombing attack at Our Lady of Salvation Church.
  We call on the Government of Iraq to redouble its efforts to protect Christians and apprehend the terrorists who are behind these acts.“
  2. Už dlouho navrhuji, aby se tato přání i všemožné oslavné a výprosné aktivity pokud možno přesunuly na rok církevní. Se vším, co k tmu patří.

 2. Felix napsal:

  To je absurdní: hned potom „islámští teroristé zavraždili 21 křesťanů v Egyptě.“ Křesťané i muslimové po celém světě proti tomu protestují.

  • Michal Semín napsal:

   Ano. A následně Benedekt oznámil, že svolává do Assisi na 25. výročí Wojtylova multireligijního jamboree další společné setkání představitelů všech světových náboženství. Buď se časem ukáže, že chce papež touto cestou vyzvat celé lidstvo k následování Krista nebo to bude znamenat definitivní hřebík do rakve jednání s FSSPX.

   • Felix napsal:

    A víte, že to bude dialekticky něco mezi tím?

   • pan Contras napsal:

    Toto setkání bude jistě o šňupeček tradičnější. Jeho Svatost si na to oblékne nějaký zvláště tradiční pluviál z pestrého šatníku a jáhen bude jistě taky oděn do nějaké konzervativně laděné dalmatičky. S přítomnými mulláhy, kouzelníky a černokněžníky se shodne, že biskup Williamson je překážkou světového míru. Nechají si k tomu zahrát Odu na radost a Barroso s van Ropuchou pak udělí kružidlem slavnostní požehnání. Konzervativní katolíci zajásají, jakého to máme moudrého Svatého Otce, a zase bude zemětřesení.

   • BERAN napsal:

    A tak se svatý František v roce 2011 konečně dozví, co je to správná mókša a jak ukončit reinkarnační prokletí.

    Jistě poděkuje.

    http://www.newkerala.com/news/world/fullnews-116902.html

   • Felix napsal:

    Když odkazujete na hindy, neznáte jejich současnou nauku a nějakou statistiku ohedně upalování vdov?

   • BERAN napsal:

    Stran hinduistů mám jen dvě aktuality: http://tinyurl.com/2blofwm + http://tinyurl.com/2c8wrvf, po statistikách, jsou-li jaké, se zkusím podívat.

 3. Felix napsal:

  Já myslím, že toto byl velmi dobrý projev. Zvlášť se mi líbilo, že se pořád (vhodně) usmíval:
  http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/21056221860-novorocni-promluva-arcibiskupa-dominika-duky-2011/

  • Michal Semín napsal:

   Na naše postlupální poměry opravdu slušný projev. Ovšem když se tak v páté šestině vysílání v levém horním rohu zjevila slova „Ducháček to zařídí“, vrátilo mne to do reality. Bude to z naší strany vyžadovat ještě mnohem více věrnosti a vytrvalosti ve víře a křesťanském životě, než to namísto Ducháčka definitivně zařídí Duch svatý.

   • Felix napsal:

    Nevšiml jsem si toho a myslím, že ani abp. Duka ne. Je třeba to brát jako příspěvek ČT, která je v rukách pravdy a lásky.

 4. Felix napsal:

  Tak bych chtěl dneska napsat krátký traktát „Chvála našich biskupů“. Na Casti connubii se tak příše o lecčems, ale spíš to patří sem.
  K traktátu mě vyburcovaly dvě okolnosti – jednak „Na Nový rok není v Praze tridentská mše svatá (z toho jsem si dělal legraci, i když to považuji za vážný nedostatek) a jadnak jsem pochválil dnešní projev abp. Duky.
  Základní moje teze zní: ČR má dobré diecézní biskupy a mnohé dobré biskupy ostatní.
  Jak se to slučuje s (dle mého názoru oprávněnými) nářky (že třeba na Nový rok není v Praze tridentská mše svatá). Dle mého názoru velmi se to slučuje. Podíveme se na prostředí, ve kterém biskupové pracují. Mně to připomíná plutí mezi skylou a charibdou. Mnoho jejich kněží doslova tzv. „obracelo v minulosti oltáře.“ Co by řekli tomu, že by je museli znov obracet? Mnozí kněží jsou na těchto stránkách zdárně popisováni. Dalším útesem je Říše. Také popisy toho, co se děje už po desetiletí v Říši, je na těchto stránkách dobře popisováno. Ať si nikd nemyslí, že tlak Říše je malý. A třetím útesem je sám Vatikán. Mnozí mi namítnete: vždyť Svatý otec slouží při gregoriánském chorálu. Vždyť Svatý otec podává vkleče do úst. Vždyť slouží Trident. Špatně se díváte. To všecno je spíše příznakem slabosti a rozpaků, je to známka jeho nemožnosti?, neochoty? nevím čeho, změnit situaci. On sám jakoby „jde příkladem“, ale je to spíše příklad toho, že se nic nevrací. Jak by měli naši biskupové na to reagovat. Je jasné, že na to nijak reagovat nemohou, spíše je to dál může zneklidnit, co se tam vlastně děje? Já myslím, že to, že naši bisupové setrvávají jaoby v klidu, je naprosto správné. Jediné dvě možnosti by byly tyto: „Trident“ – myslím tím návrat – potlačovat, to (už teď, po změnně, nedělají) nedělají, už se neprosazuje ideologičnost. Anebo by se sami do toho pustili na vlastní pěst; to je vzhledem k útesům, které jsem popsal velice nemoudré.
  Námitky:
  1. cesta abp. Duky do Afghánistánu. Pro mě je plně pochopitelná jaožto podpora vlády, státního dění. A z too hlediska naprosto správná. Činost státu je zde šptaná, ale to je spíš další útes. Stát nemá vyjasněnou zahraniční politiku. Co s tím kdo v církvi může udělat. A tak tato podpora státu byla správná, protože snižování „vatikánské“ autnomie a nezávislosti církve a státu je plně namístě. Je to Vatikán, kdo zrušil termín odluka a nahradil ho oběma těmito pojmy.
  2. Někdo také přes uvedené skutečnosti může dále adorovat činnost Vatikánu. Tomu bych připoměl tři skutečnosti jen za poslední týden (o všech se tu psalo(:
  a) apoštolát úmyslů modlitby (Bůh je Otec všech),
  b) absurdní pronásledování křesťanů,
  c) reformtor liturgie je jejím reformátorem.
  Co na to může kdo – a zvláště bisupové – říci. Je velmi správné, že mlčí.
  A tak si važme svých biskupů, že v této obtížné situaci, ba v těchto zmatcích, mlčí. Jsem přesvědčen, že nikdo v církvi v ČR to nemá tak těžké, jako oni.
  A z uvedeného je taky patrné, co jediné může přinést zlepšení.

 5. Felix napsal:

  Už to tady by zmíněno, ale ono to patří sem
  d)v nadpisu je sice, že „zve představitele křesťanských vyznání a náboženství,“ ale doslova bylo řečeno toto: „zvu na tuto pouť všechny bratry křesťany různých vyznání, představitele světových náboženských tradic a v duchu i všechny lidi dobré vůle, abychom si připomenuli toto velké historické gesto mého předchůdce a slavnostně obnovili závazek.“ Zajímavé je křesťanství „různých vyznání“. Určitě bude pozván i pan býv. president – kvůli „Výboru dobré vůle“.

 6. Maftík napsal:

  „18. ledna proběhne v Praze Demonstrace na podporu pronásledovaných křesťanů“

  Byly by nějaké bližší informace o akci? Kdo jí pořádá, kde a v kolik hodin bude, kdo tam bude mluvit atd … není nějaký elektronický plakát?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *