Volby v USA přinesly vítězství republikánů a hnutí pro-life

Volby, které se odehrály v USA, přinesly drtivé vítězství republikánů na všech úrovních a zároveň i velký vzestup vlivu hnutí pro-life. Republikáni ovládli Sněmovnu reprezentantů i většinu guvernérských postů a navrch celou řadu zákonodárných sborů jednotlivých států…

Přesto zůstávají určitá zklamání – jakkoliv bylo i v senátních volbách jejich vítězství drtivé, k ovládnutí senátu to nestačilo. Z konkrétních výsledků pak vnímám jako velmi smutné především tyto dva senátní: v Delaware porazil demokrat Chris Coons pro-life republikánku Christine O’Donnel, která byla asi největším překvapením republikánských primárek, a v Nevadě Harry Reid, vůdce demokratické většiny v Senátu, zvítězil nad republikánkou Sharron Angle.

Potěšující je, že republikáni budou mít silnou páku na mírnění budoucích obamovských excesů. Horší je, že Obama může používat demokratický senát, aby likvidoval nápady republikánské sněmovny (aniž by sám byl za kazisvěta), a republikánskou sněmovnu jako výmluvu, proč nic nemůže dělat. Což paradoxně zvyšuje jeho šance na druhý termín. Clinton dokázal podobné konstalace využít. Doufejme, že Obama nikoliv.

Bude zajímavé, jak na státních úrovních využije svých vítězství (viz ZDE a ZDE anglicky) americké hnutí pro-life. Slutečnost je taková, že jedinou jistotu by lidskému životu v USA dal ústavní dodatek, který by zajistil jeho ochranu od narození až po přirozenou smrt. Ale to je vize budoucnosti, dnes je třeba využít chabých příležitostí, které poskytují zákonodárné možnosti jednotlivých států.

Ignác Pospíšil

K diskusím níže:

Duše a hvězdy poskytují na svých stránkách prostor k pokud možno svobodné a otevřené diskusi nad články a příspěvky, které čtenářům předkládají. Nemohou ovšem ručit za správnost diskuzních příspěvků, které také pochopitelně nemusí vyjadřovat názory redakce. Příspěvky obsahující nemístné vulgarity nebo urážky budou mazány.

2 Responses to Volby v USA přinesly vítězství republikánů a hnutí pro-life

 1. vonrammstein napsal:

  Před Clintonem to ještě téměř identicky využil Reagan. U Obamy bych si (jim) to rovněž nepřál.

 2. Felix napsal:

  Vote by Religion
  Total Democrat Republican
  Protestant (54%) 39% 60%
  Catholic (25%) !!44%!! 54%

  Další – podle rasy, věku, příjmu ap.:
  http://edition.cnn.com/ELECTION/2010/results/polls/#val=USH00p1
  (za odkaz děkuji vpravo.blog.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *