Rozhlédnutí

Opět přehlídka klíčových událostí ze světa i z domova, kalendárium a očekávané akce. Očekáváme hned dvě mimořádné akce s tridentskou mší. Pokračuje boj proti vnucované sexuální výchově na školách.

Stalo se doma

TS ČBK upozorňuje na nový křesťanský časopis pro seniory, který bude vydávat Centrum pro rodinu pod názvem STROM barvy života. Více ZDE.

Katoličtí kněží podpořili rodiče bojující proti vnucované sexuální výchově.

Pomalu začíná fungovat Katopedia. Více ZDE.

Stalo se ve světě

Administrativa prezidenta Obamy začíná na podkladě zdravotnické reformy spouštět programy financující potraty. Více ZDE.

Kongregace pro nauku víry aktualizovala Normy o nejvážnějších deliktech. Více ZDE.

Svatý stolec zřídil v USA Apoštolský syrsko-malankarský exarchát se sídlem v New Yorku. Jeho prvním exarchou je Thomas Naickamparampil. Více ZDE.

Turkmenistán uznal tamní katolickou církev. Více ZDE.

Benedikt XVI. jmenoval nového pozorovatele Svatého stolce u OSN. Je jím Francis Assisi Chullikatt, dosavadní apoštolský nuncius v Iráku a Jordánsku. Více ZDE.

Kalendárium

19. červenec – církev slaví památku sv. mučednic Justy a Rufiny ze Sevilly (3. století).

Před 125 lety se narodil Aristides de Sousa Mendes (1885-1954), portugalský šlechtic, diplomat a spravedlivý mezi národy.

Před 20 lety schválilo Federální shromáždění zákon čís. 298/190 Sb., „o úpravě některých majetkových vztahů řeholních řádů a kongregací“, který vracel některé objekty řeholním řádům a kongregacím.

20. červenec – církev slaví památku proroka Eliáše (9. století př. Kr.) a sv. Markéty z Antiochie (+ 305), mučednice.

21. červenec – církev slaví památku proroka Daniela (+ okolo 535 př. Kr.) a sv. Arbogasta ze Štrasburku (+ asi 618), biskupa.

22. červenec – církev slaví památku sv. Marie z Betánie a Marie Magdalény.

24. červenec – církev slaví památku sv. Kryštofa, mučedníka (+ ve 3. století).

25. červenec – církev slaví památku sv. apoštola Jakuba Staršího (+ okolo 44)

Probíhající a plánované akce

Podrobnější a dlouhodobější přehled je ZDE.

Je stále možné připojit se k protestu proti státní sexuální výchově (stránka kampaně).

Úterý 20. července – asistovaná tridentská poutní mše svatá v kostele sv. Markéty v Praze-Královicích, začátek v 17:00. Stránky Krása liturgie slibují, že se pokusí zprostředovat její videopřenos (oznámení).

Sobota 24. července – českojazyčná benedikce kaple bl. Karla Habsburského a následně tridentská mše v Branišově 4 (345 06 Kdyně). Začátek v 10:00. Kdyby někdo pořídil pár fotek obřadu, Branišova, kaple i okolí pro Katopedii a Duše a hvězdy, byli bychom jedině rádi. A kdyby napsal i reportáž (DaH) nebo článek (Kp), vynesu ho snad do nebe. 😉

Ignác Pospíšil

Aktualizace

Do konce července je nutno se přihlásit na XIII. konferenci Sdružení učitelů filosofie na teologických fakultách ČR a SR; tentokráte na téma dobro: (přihláška na akci , předběžný program, stránka akce na Signálech).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *