Zelený čtvrtek

Poslední večeře podle Simona Ušakova (1626-1686)

Dnes slavíme Zelený čtvrtek, první den velikonočního tridua. Dopoledne se  v katedrálách světí oleje. Večerní liturgie a rozjímání připomínají poslední večeři, na níž Ježíš ustanovil slavení Eucharistie, a následně jeho modlitby a utrpení v Getsemanské zahradě. Tradičními postními jídly pro tento den jsou špenát, luštěniny, kopřivová polévka a podobně.

Je to jistě velmi stručné shrnutí, ale jelikož pročtení si odpovídajících částí Bible, meditace nad nimi a návštěva večerních pobožností Vám jistě zabere celý den (či alespoň veškerý volný čas), je zde stručnost neocenitelnou výhodou. Utrpení, sebeobětování a zmrtvýchvstání Krista, to je středobod naší víry. Prožívání tridua se nesmí flákat, v něm více než kdy jindy platí „pomni, abys den sváteční světil“.

Ignác Pospíšil

9 Responses to Zelený čtvrtek

 1. Felix napsal:

  Jak se lidé ve světě dívají na Krista dnešních dnů? O tom tabulka na http://www.economist.com/research/articlesBySubject/displaystory.cfm?subjectid=7933596&story_id=15806823
  Za zajímavé považuji dvě věci:
  1. Srovnání popularity s Havlovým tibetským holohlavcem.
  2. Jak by dopadla tabulka v minulých staletích? Např. v době zlaté gotiky? A kdy tedy byla západní civilizace na svém vrcholu? Znám dobře posici apologetů dneška (holohlave k ničemu nezavazuje, náměstek ano), ale znovu: Jak by dopadlo srovnání v roce řekněme 1200 (po Kr.)? Kdy podle apologetů dneška byla západní civilizace „nerozvinutá“, „zaostalá“?
  3. A pokud jde o tu dnešní „vaspělou“ (já říkám spíš vyčpělou a zkaženou) západní civilizaci (a o reformu, podle divokých snů pana Pospíšila) Evropské komise), pak její nový nález zde:
  http://www.ema.europa.eu/humandocs/PDFs/EPAR/ellaone/H-1027-cs1.pdf (Kolik miliónů lidí bude muset být ještě vybito, než vyspějí stážisti a reforma komise projde.)

  Za citované materiály děkuji webu http://vpravo.blog.cz/ .

  Hezká Velikonoce!

 2. cinicius napsal:

  @Felix: Raději bych se o triduu věnoval triduu…

 3. spitfire napsal:

  2. Jak by dopadla tabulka v minulých staletích? Např. v době zlaté gotiky?

  Ano to mě zajímá Felixi.

 4. Anton napsal:

  Tak jak bratr Felix napsal.., rozhodně jinak než dnešní osvícenecko-pokrokářsko-zástěrkovský otročinec zvaný „parlamentní demokratura“..

 5. spitfire napsal:

  O tom není pochyb. Znamená to však, jak tvrdí Felix, že kilo železa je těžší než kilo peří?

  Škoda, že odborník na metodologii na DaH taktně mlčí.

 6. Anton napsal:

  Takže dávka z Mauseru.., gotika byla myšlenkový i etický vrchol civilizace, troufám si říci i technologický..

  Stačí??

  Messerschmitt.

 7. spitfire napsal:

  To vám nikdo nebere. To co víme je, že by tabulka realizovaná v gotice dopadla jinak. Dokonce jsme bohatší o popis minulosti (gotika byla myšlenkový i etický vrchol civilizace, troufám si říci i technologický..) a současnosti (dnešní osvícenecko-pokrokářsko-zástěrkovský otročinec zvaný „parlamentní demokratura“..), ale pořád nevíme nic konkrétního o tom jak by dopadla?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *