Kardinál Burke: Hlasovat na příštím konkláve bude těžké

Kolegium kardinálů, jehož úkolem jednou bude zvolit nástupce papeže Františka, „je na špatné cestě“, pokud jde o vzájemnou komunikaci – a to v době, kdy svět potřebuje, aby Církev byla silná, řekl kardinál Raymond Burke. Uvedl k tomu, že přestože kolegium má papeži radit, František schůzi všech kardinálů již téměř čtyři roky nesvolal. Kardinálové už spolu nemluví, řekl kardinál podle zprávy listu The Australian.

Bývalý prefekt Apoštolské signatury nedávno pobýval v Austrálii, kde navštívil nový benediktinský klášter v Tasmánii, pronesl projev k Australské konfraternitě katolických duchovních a udělil biřmování 32 biřmovancům ve farnosti Johna Henryho Newmana v Caufield North v Melbourne.

Ze současných 124 kardinálů-volitelů jich 59 jmenoval František, konstatuje zpráva, kterou převzal i italský zpravodajský server se sídlem ve Vatikánu Il Sismografo. Jen málokteří z kardinálů jmenovaných Benediktem XVI. či Janem Pavlem II. však znají ty nové a noví kardinálové se neznají navzájem. „Volit bude obtížné,“ uvedl Burke. „Potřebujeme se pravidelně scházet.“

Na poslední kompletní schůzi kolegia v roce 2014 navrhnul německý kardinál Walter Kasper, aby bylo rozvedeným a civilně znovusezdaným katolíkům dovoleno přijímat Eucharistii. Jeho teze, která neblaze proslula pod názvem „Kasperův návrh“, ovládla kontroverzní mimořádnou synodu o rodině v roce 2014 a následnou řádnou synodu v roce 2015. Synody připravily půdu pro exhortaci papeže Františka Amoris laetitia (AL) z roku 2016, jejíž dvojznačnost vedla k uvedení Kasperova návrhu do praxe tam, kde byla biskupská konference ochotna dát potichu zelenou svatému přijímání pro lidi žijící v objektivně hříšných situacích.

Burke a tři další kardinálové, Walter Brandmüller a dnes již zesnulí Carlo Caffarra a Joachim Meisner, Františkovi po zveřejnění exhortace v dubnu 2016 předložili čtyři dubia neboli pochybnosti, v nichž žádali objasnění AL. František dosud neodpověděl.

Pozorovatelé se domnívají, že dubia byla hlavní příčinou, proč František zrušil schůzku kardinálů před konzistoří v listopadu 2016, aby se vyhnul odpovědi, pokud by další kardinálové během setkání dubia předložili znovu. Papež zrušil rovněž další setkání s kardinály před konzistoří v červnu 2017. Letos v červnu se konala řádná veřejná konzistoř, která má ceremoniální charakter a jíž se účastní kardinálové pobývající v Římě.

Církví stále otřásá krize související se sexuálním obtěžováním, kterou ještě umocnila svědectví bývalého apoštolského nuncia v USA, arcibiskupa Carla Maria Viganò, jež vysoké církevní představitele včetně Františka obviňují z toho, že věděli o sériovém pederastovi arcibiskupu Theodoru McCarrickovi a kryli ho. Kardinál Burke navrhnul přímočaré řešení. Jak řekl listu The Australian, cesta ven spočívá v lepší formaci kněží v seminářích a ve věrnosti nauce Církve. „Potřebujeme silné, zdravé, dobré pastýře,“ uvedl kardinál.

Lisa Bourne

Překlad Lucie Cekotová

Zdroj:

https://www.lifesitenews.com/news/cdl.-burke-itll-be-hard-to-vote-for-next-pope-since-cardinals-no-longer-kno

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *