Trapistické opatství v Mariawaldu bylo zrušeno

Opatství Mariawald

Trapistický klášter v Mariawaldu v Severním Porýní-Vestfálsku byl patrně jediným mnišským domem na světě, který využil ustanovení článku 3 motu proprio Summorum pontificum, jenž umožňuje návrat celé komunity k výhradnímu užívání tradičního ritu. Mariawaldský obrat k tradici byl pro současný mstivý režim v Římě trochu moc a v roce 2016 donutil opata k rezignaci. [1]

Teď se dostavil nevyhnutelný výsledek: podle zprávy Gloria TV bude starobylé opatství uzavřeno a zcela rozprášeno. Co nedokázaly dvě světové války, to se podařilo bergoglianismu:

Německé trapistické opatství starého ritu skončí

Trapistické opatství starého ritu v německém Mariawaldu bude uzavřeno. V Mariawaldu to oznámil Vatikán, řád trapistů a diecéze Cáchy, na jejímž území se klášter nachází. Trapisté opatství obývali od roku 1909. Všichni zaměstnanci přijdou o práci a mniši budou přesunuti od jiných klášterů. Během tohoto roku bude opatství s veškerým majetkem předáno cášské diecézi. Klášter a kostel v Mariawaldu zůstanou pravděpodobně uzavřeny natrvalo.

V listu z 21. listopadu 2008 Benedikt XVI. udělil opatství privilegium vrátit se k usus antiquior v liturgii i v mnišském životě. To se zejména týkalo návratu k úctyhodnému tradičnímu ritu. Papež tento plán chápal jako „obnovu Církve v duchu tradice“. Tato obnova je nyní u konce, dřív než se stačila rozběhnout.

Je pravda, že i když Církev překoná všechny překážky, řeholní domy, katedrály, opatství byly zavírány a ničeny v minulosti už mnohokrát. Přesto chováme důvěryplnou naději, že tak jako věčně netrvají opatství pustošená barbarstvím reformační a pokoncilní smršti, nepotrvá navěky ani současný režim ve Vatikánu.

Iam enim hiems transiit; imber abiit, et recessit. Flores apparuerunt in terra nostra; tempus putationis advenit: vox turturis audita est in terra nostra;
ficus protulit grossos suos; vineæ florentes dederunt odorem suum. Surge, amica mea, speciosa mea, et veni:
columba mea, in foraminibus petræ, in caverna maceriæ, ostende mihi faciem tuam, sonet vox tua in auribus meis: vox enim tua dulcis, et facies tua decora. [2]

Zdroje:

https://rorate-caeli.blogspot.com/2018/01/mariawald-trappist-abbey-closed-down.html

https://gloria.tv/article/ptx8UpbK3JZc4mLukSsSmAQdF

Překlad Lucie Cekotová

Poznámky:

[1] https://rorate-caeli.blogspot.com/2016/10/abbot-of-mariawald-resigns.html

[2] Píseň písní 2,11-14.

Poznámka šéfredaktora:

Vyskytly se pochybnosti o pravdivosti této zprávy.  Nějakou dobu jsem tedy čekal, co se bude dít. Nyní byla zpráva i s dalšími podrobnosti zveřejněna i na polském katolickém serveru pch24.pl (viz článek Watykan zmusił trapistów do zamknięcia klasztoru w Mariawald). Šance, že by šlo o kachnu, se již dle mého názoru limitně blíží nule. Zajímavé je, že polský článek upřesňuje, že k likvidaci Mariawaldu došlo proti vůli trapistů – vynutil si ji svým přímým zásahem Svatý stolec. Františkány Neposkvrněné tak následují i tradiční trapisté. Co ještě budeme muset přetrpět za tohoto  zločinného pontifikátu?!

Další články týkající se kláštera v Mariawaldu anglicky zde:

https://rorate-caeli.blogspot.com/2012/12/the-reform-in-trappist-monastery-of.html

https://rorate-caeli.blogspot.com/2015/04/major-interview-with-abbot-of.html

16 Responses to Trapistické opatství v Mariawaldu bylo zrušeno

 1. Fr. Albert T.O.P. napsal:

  Situace je o to paradoxnější, že v této době podniká bp. Fellay vše pro regularisaci FSSPX. A nikdo se mu nepostaví. Nikdo z českých příznivců Bratrstva se neozve.
  Jak asi dopadne Bratrstvo?

 2. Felix Leo napsal:

  Klášter nekončí kvůli tradičnímu ritu, ale kvůli neschopnosti komunity 10 mnichů nad 80 let udržet jeho chod. Proto jich odchází většina do domovů důchodců. Jinak mnichy zde rozprášili národní socialisté a vrátit se mohli až nějakou dobu po válce (proto není formulace „Co nedokázaly dvě světové války, to se podařilo bergoglianismu“ zrovna výstižná). Ale kdo chce psa bít…

  Blíže bez nenávisti k Římu: https://www.aachener-nachrichten.de/lokales/region/entscheidung-gefallen-kloster-mariawald-wird-geschlossen-1.1809459

  • Ignác Pospíšil napsal:

   Promiňte, ale to jsou přece žvásty… V klášteře nebyli jen starci nad 80, ale i mladí mniši, kteří jej zvládali provozovat – a nebýt toho, že klášter se pod vedením mladého opata obrátil k tradičnímu ritu, nikdy by k jeho zrušení z tohoto důvodu nedošlo. Sám trapistický řád s uzavřením kláštera nesouhlasil.

  • Dr. Radomír Malý napsal:

   Podle zprávy pch24.pl vedení trapistického řádu nechtělo klášter rušit, vědělo tedy, že mniši jsou schopni chod udržet, nebylo to tedy určitě tak zlé, jinak by vedení trapistického řádu samo přistoupilo k uzavření Mariawaldu. Klášter uzavřela až kongregace pro zasvěcený život v Římě, důvody tedy byly jiné než „neschopnost komunity…udržet jeho chod (kláštera)“.

   • Dr. Radomír Malý napsal:

    A ještě ěnco: Pokud je mi známo, tak kláštery s 10 řeholníky jsou za dnešních poměrů na Západě považovány za docela normálně fungující. Jsou i takové, kde jsou pouze 3 řeholníci – a nezavírají se.

    • Felix Leo napsal:

     … když je aspoň některému pod 80 let.

     • Ignác Pospíšil napsal:

      I jen mladších 60 let je v Mariawaldu minimálně 5 (patrně jich ale bude víc)…

      • Felix Leo napsal:

       Mnichů je 10 s průměrným věkem 81 let (viz odkaz výše). Když je podle vás 5 a více pod 60 let, musí mít ostatní (v průměru) přes 100 let. Přitom nejstaršímu je 94 – nějak vám ty počty nevycházejí…

       • Ignác Pospíšil napsal:

        Článek Vámi odkazovaný je přinejmenším zmatený (ne-li rovnou lživý). Neznám přesný počet tamních mnichů, takže nevím, jestli je to úplný nesmysl a nebo se uvedený věkový průměr týká pouze mnichů v nějakém „mnišském důchodu“.

       • Lucie Cekotová napsal:

        Na stránkách Te Deum Hodie je u článku na toto téma fotka z Mariawaldu z roku 2012. Už pouhým pohledem lze poznat, že před pěti lety většině mnichů, kteří na ní jsou, rozhodně nebylo 75.

        http://www.tedeum.cz/hodie/wp-content/uploads/2018/01/mariawald1.jpg

       • Václav napsal:

        Pozdrav Pán Bůh,
        k výše diskutované fotografii: v chóru nevidíme pouze trapisty z Mariawaldu, ale také z Oelenbergu, salvatoriány, cisterciáckeho opata již zrušeného kláštera Himmerod, benediktiny a diecézní a FSSP kněžstvo a seminaristy.
        viz http://www.newliturgicalmovement.org/2009/09/pontifical-mass-for-centenary-of.html
        Místní komunita tudíž tvoří jen nepatrnou část osazenstva. Asi nejdůvěryhodnější zprávou o počtu mnichů je statistika trapistického řádu z prosince roku 2016, kdy mariawaldská komunita zahrnovala 9 mnichů s věčnými sliby, 1 mnicha s časnými, 1 novice a 2 postulanty (+ 1 nepřítomného mnicha).
        Někde jsem však v souvislosti s uzavřením kláštera četl o odchodu dvou noviců v roce 2017.

 3. Václav napsal:

  Pokud pomineme jiné vlivy a účely uzavření Mariawaldu, tak je smutné, že trapistický řád nedokáže personálně zajistit kontinuitu svých klášterů. Na jedné straně jsou tu prosperující kláštery s desítkami mnichů, na straně druhé kláštery, které by třeba jen potřebovali pomoc s běžnými provozními úkony aby se mohli příchozí kandidáti a mladí mniši formovat a komunita stabilizovat.
  Dalším smutným příkladem je loňské zrušení trapistického kláštera v americkém Utahu, o kterém lze zhlédnout dojemné video na přiloženém odkazu
  https://vimeo.com/236672432
  Modlím se za obnovu Mariawaldského kláštera +

 4. Pan Contras napsal:

  Až dojde na Vyšší Brod, jako že dojde, jetlipak bude mít P. Justin odvahu poslat Francise a jeho kumpány no ehm jak to říct aby to Ignác pustil, jaksi k šípku?

  Jedinou možností je systematický odpor.

 5. František napsal:

  Smutné a bolestné:

  Prosím modlime sa za mníchov vo Vyššom Brode, aby sa ich Pánovi zapáčilo uchrániť…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *