Rozhlédnutí 2016/06/05

Sv. Barnabáš uzdravuje.

Vítám vás u dalšího rozhlédnutí, tento týden otevírá třetí neděle po Svatém Duchu.

Nejvýznamnější dny, svátky a památky tohoto týdne: sv. Norbert z Xantenu (po 6.), sv. Robert z Newminsteru (út 7.), sv. Primus a Felicián (čt 9.), sv. Markéta Skotská (pá 10.) a sv. Barnabáš (so 11.)

Příští týden otevře čtvrtá neděle po Svatém Duchu, o níž si zároveň připomeneme sv. Juana Gonzáleze de Castrilla.

Pokud jde o akce tohoto týdne, upozorňuji především na pro-life akce v Jihlavě a Zlíně (út 7.), olomouckou přednášku „Krása liturgie“ (tentýž den) a pravidelnou tradiční pouť na Maria Rast am Stein (so 11.)

Modleme se za všechny pronásledované křesťany, jakož i za zločince, co je pronásledují, nebo proti tomu pronásledování nic nedělají, ač by mohli.

Zpravodajství

Řadu odkazů a zpráv naleznete na facebookových stránkách Duše a hvězdy a Akce Život a ve facebookové skupině Křesťané a křesťanská témata ve společnosti a politice.

Svatý stolec a světová Církev

Papež František I. schválil dočasné stanovy (ad experimentum) nového vatikánského úřadu, který podle návrhu Rady kardinálů vznikne 1. září tohoto roku. Do nového Odboru pro laiky, rodinu a život se včlení dosavadní Papežské rady pro laiky a pro rodinu; zároveň se předpokládá jeho úzká spolupráce a propojení s Papežskou akademií pro život a Papežským institutem Jana Pavla II. pro studium manželství a rodiny. Podrobnosti ZDE.

Papež František I. vydal motu proprio Come una madre amorevole (Jako milující matka), kterým doplňuje důvody odvolání biskupa či vyššího řeholního představeného z úřadu o „vážné zanedbání pracovních povinností“ vzhledem k případům pohlavního zneužití nezletilých a neplnoprávných dospělých. Motu proprio obsahuje pět článků, které definují postup, podle něhož má příslušný úřad římské kurie přistoupit k vyšetřování, jež může vést až k vydání odvolávacího dekretu (po schválení papeže, kterému asistuje příslušné kolegium soudců). Nový zákon tedy určuje proceduru pro uplatnění již existujícího kánonu Kodexu církevního práva (CIC 193§1, CCEO 975§1). Více ZDE.

Papež František I. odmítl spekulaci, že by měl v brzké době rezignovat. Naopak prohlásil, že o rezignaci nikdy neuvažoval. Více ZDE.

Evropská unie

Rada Evropské unie prodloužila o další rok platnost sankcí „vůči syrskému režimu a jeho stoupencům”. Toto rozhodnutí ostře odsoudil arcibiskup Boutros Marayati, který vede arménsko-katolickou arcieparchii v Aleppu a který je jedním ze signatářů petice, která požadovala ukončení embarga. Více česky ZDE.

Zahraničí

Norsko: Barnevern poražen – Bodnariovým budou vráceny i zbylé děti. Snad i ostatní donebevolající kauzy dopadnou stejně.

Barnevernet ustoupil: Vrací děti křesťanské rodině

Norway’s Barnevernet System Due for Fair Process

Official statement – Bodnariu case: The Bodnariu family will be reunited

Romanian family living in Norway get their children back after seven months

The Bodnariu Children are coming Home!

Německo, Turecko: Německý parlament schválil rezoluci, která nazývá genocidu spáchanou za první světové války Osmanskou říší na Arménech genocidou. Turecko je bez sebe vzteky a mimo jiné odvolalo velvyslance. K tématu:

Berlín označil masakry Arménů za genocidu. Turecko odvolalo velvyslance

Němci označili turecké vraždění Arménů za genocidu. Ankara odvolala velvyslance

Němci uznali masakr Arménů Osmanskou říší za genocidu, Ankara stáhla velvyslance

Čo ukázali vatikánske archívy o genocíde Arménov?

Prečo je potrebné hovoriť o genocíde Arménov

USA: Louisiana se stala šestým státem USA, který zakázal umělý potrat prováděný metodou rozřezání plodu. Více informací anglicky ZDE.

Kanada: Konzervativní strana na svém sjezdu přijala dvě zásadní rozhodnutí, z nichž jedno musí její křesťanští voliči považovat za vítězství a druhé za velkou porážku. To první je včlenění některých dílčích pro-life postojů do stanov strany, to druhé je naopak vypuštění definice manželství coby svazku muže a ženy. K tématu:

Canada’s Conservatives abandon natural marriage, but adopt party’s ‘most pro-life platform’ ever

Conservative convention: Pro-life amendment to party’s constitution passes with double majority

Kalendárium + akčník

Podrobnější informace ke kalendáriu pro daný den lze získat kliknutím na jednotlivá data. Podrobnější a dlouhodobější přehled o akcích a očekávaných událostech lze nalézt v Aktualitách na Katopedii, četné odkazy na články o aktuálně připomínaných svatých naleznete na facebookové stránce Svatí, blahoslavení, mučedníci.

Další stránky informující o užitečných přednáškách, počinech a akcích: HPŽ ČR, CENAP, Liga pár páru. Přehled nejvýznamnějších akcí na celý červen 2016 naleznete ZDE.

Do konce června je možno se přihlásit na letošní Setkání katolických dětí (13.-20. srpen, více ZDE), resp. tábory pořádané Kněžským bratrstvem sv. Petra (16.-24. červenec, více ZDE).

5. červenneděle – je třetí neděle po Svatém Duchu a zároveň si připomínáme sv. Bonifáce Mohučského († 754), biskupa a mučedníka. Proběhne první regionální pochod pro život v Ostravě. Začátek v 15:00 v kostele Neposkvrněného početí Panny Marie v Ostravě-Přívoze, podrobnosti ZDE.

6. červen, pondělí – slavíme svátek Sv. Norberta z Xantenu (1082-1134), zakladatele premonstrátů.

7. červen, úterý – připomínáme si mimo jiné sv. Roberta z Newminsteru († 1159), cisterciáckého kněze a opata. Dnes by se dožil 75. narozenin doc. Petr Hach (1941-2014), český lékař a embryolog. 1) V  Jihlavě začne v 15:30 u minoritského kostela další regionální pro-life pochod. Podrobnosti ZDE. 2) Před porodnicí v areálu Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně začne v 16.00 pravidelná modlitba sv. růžence za nenarozené děti a obnovení kultury života v naší zemi. 3) V Olomouci proběhne přednáška „Krása liturgie“. Začátek v 18:30, podrobnosti ZDE.

8. červen, středa – připomínáme si mimo jiné sv. Medarda z Nyonu († 545), biskupa, a bl. Jakuba Berthieua (1838-1896), jezuitského misionáře a mučedníka, který byl umučen před 120 lety.

9. červen, čtvrtek – připomínáme si sv. Prima a Feliciána, mučedníky z konce 3. století. Před třemi roky zemřel katolický básník Zdeněk Rotrekl (1920-2013).

10. červenpátek – slavíme svátek sv. Markéty († 1093), skotské královny.

11. červen, sobota – slavíme svátek sv. Barnabáše, apoštola. Na Vyšebrodsku proběhne pravidelná pouť k Panně Marii, Matce Milosti na Maria Rast am Stein. Sraz poutníků v 10:00 před kostelem sv. Bartoloměje ve Vyšším Brodě.

12. červenneděle – je čtvrtá neděle po Svatém Duchu a zároveň si připomínáme sv. Juana Gonzáleze de Castrilla (1430-1479), augustiniánského kněze a poustevníka. V Praze-Stodůlkách v kapli Nalezení sv. Kříže bude sloužit Mši svatou otec Martin Fuchs, jeden z tzv. kněží odporu. Začátek v 17:00, podrobnosti ZDE.

Odkazy

Řadu odkazů naleznete na facebookových stránkách Duše a hvězdy a Akce Život a ve facebookové skupině Křesťané a křesťanská témata ve společnosti a politice. Samotné uvedení odkazu v seznamu neznamená, že autor tohoto přehledu souhlasí s jeho obsahem či vyzněním, ale jen a pouze že se vyplatí si ho přečíst. I třeba jako odstrašující příklad.

Stálice českého a slovenského tradičně katolického internetu (tj. stránky, které se vyplatí průběžně sledovat, protože jsou kvalitní a pravidelně nabízejí něco nového): Te DeumLumen de LumineREX!, Dielňa sv. Josefa, Krása liturgie a Kompas tradiceDalší tradičně katolické stránky naleznete ZDE a ZDE. Z cizojazyčných stránek doporučuji především LifeSiteNews.com a Rorate Caeli.

Doporučené petice a kampaně: 

Presaďme RODINU a OCHRANU ŽIVOTA do Programového vyhlásenia vlády SR

Protect Asia Bibi Now!

Máma, táta, děti – o iniciativě více ZDE a ZDE

„NIE!“ násiliu a pornografii na školách!

Podpor Poľsko v snahe o dôslednú ochranu detí už od počatia a pomoc matkám

EÚ, prestaň financovať LGBT lobby

Víra, liturgie, Církev

Na Slovensko príde prefekt Kongregácie pre Boží kult a disciplínu sviatostí

Kardinal Sarah: Wandlungsworte lauten „für viele“ und nicht „für alle“

Krize církve

Jesienią papież Franciszek pojedzie do Szwecji dziękować za „dary reformacji”

Pope Francis’ award to Hollywood pro-abortion, anti-marriage advocates endangers the family

‘The Smooching Priest’

Uk Christians abadon Christ

Pronásledování křesťanů, uprchlíci, lidská práva

Buď, anebo. Životní příběh Růženy Vackové

Osvobozeno 11 600 rukojmí držených Boko Haram

Pocta mnichům z Tibhirine

Kardinál Sarah o diktatúre hrôzy v dnešnom svete

Archbishop warns of ‘bloodless’ persecution as US faces ‘severest threats’ to religious liberty

Baltimore Archbishop warns of ‘Bloodless Persecution’

Former MP Stephen Woodworth leading protest Tuesday to support Christian law school

If Illinois Government Has Its Way, Women Won’t Have the Right to Choose Pro-Life Doctors

La Attorney trgets Pro-life Pregnancy Centers

NDP won’t force Alberta’s Catholic healthcare facilities to euthanize – yet

Professor fails student because she won’t denounce Christian faith and morality

Spanish cardinal doubles down on rebuke of ‘gay empire’ amid attacks

Sydney archbishop: Green Party’s platform could see bishops jailed for not teaching gender ideology

UN blasts Hungary for ‘gender discrimination’ over traditional views on life and family

Manželství, rodina, výchova a přirozený řád

Jana Jochová: Povinná školka – více škod než užitku?

Gender v školách a predškoských zariadeniach je nebezpečný. Počet britských detí liečených na poruchu pohlavnej identity počas posledných 5 rokov vzrástol o 1000 %

Keď Slovákov zastupuje v EÚ Orbán

Proaktívne Slovensko dobýva OSN

Škripek: Chudoba ohrozuje najmä ženy, tak prečo riešime LGBTI osoby?

Bp. Paprocki: Transgenderism isn’t based on Science

Catholic bishop: transgender activists have turned common sense ‘on its head’

Family pulls sons from school after Obama’s mandate lets girl use their bathroom

State leader quits ACLU after daughters were ‘visibly frightened’ by men using women’s restroom

Toronto school official tells gay activists how they work around parents with traditional beliefs

Hnutí pro-life a právo na život

Belgičané naléhají na Kanadu, aby nepřijímala zákon o eutanazii

Dítě počaté při znásilnění – „válečné zranění“?

Nizozemsko chce vytvářet lidská embrya pro destruktivní výzkum

Zkušenosti Nizozemí a Belgie s eutanázií: cesta zřetelně špatným směrem.

Canada’s euthanasia bill must be defeated

Canadian euthanasia bill passes final vote in Commons, heads to Senate

Cdl. Lacroix: Assist the Dying with love

Hospital forced to stop abortions after doctors sign conscience clause in Poland

Justice Minister: If we broaden euthanasia bill, sex abuse victims could be euthanized

Largest pro-life rally in Irish history, calls for Ireland to remain abortion-free

Louisiana Senate Passes Bill to Ban Abortions on Babies With Down Syndrome

Planned Parenthood backs bill to silence David Daleiden, Live Action investigators

Ostatní

Katolícki kňazi na palube Titanicu

Média už nejsou jen zrcadlem, jsou hráčem na politické scéně

Christian Britain is dead

Ignác Pospíšil

3 Responses to Rozhlédnutí 2016/06/05

 1. Lucie Cekotová napsal:

  7.6. v 7.15 Mše sv. v kostele sv. Bartoloměje v Dlouhé Loučce u Uničova, celebruje P. Pavel Hödl.

 2. Pavel napsal:

  Prosím o zveřejnění Letné univerzity v Košicích. Organizátoři mají zájem o co největší účast. Každý den bude zabezpečena tradiční mše a posvátné ofícium.

  Program: http://www.templarius.hu/programok/nas-spolocny-ciel-v-duchu-roku-milosrdenstva-v-kosiciach-cezhranicna-letna-univerzita-2617

  Přihláška: https://docs.google.com/forms/d/1oS9q4TS_-Y-nzo2idz5opy-Iaagw7zBqxIA9HNSksUc/viewform?c=0&w=1

  Je potřeba se přihlásit do 15.6. a zaplatit polovinu ceny jako zálohu. Proto prosím o rychlost. Děkuji

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *