Rozhlédnutí 2014/06/22

Sv. Jan Křtitel

Vítám vás u dalšího rozhlédnutí, je druhá neděle po Svatém Duchu. Připomínáme si sv. Paulina Nolánského, biskupa, a sv. Thomase Mora a sv. Johna Fishera, mučedníky.

Nejvýznamnější svátky a památky tohoto týdne: Narození sv. Jana Křtitele (24), sv. Vilém z Vercelli (25), sv. Jan a Pavel z Říma (26) a Nejsvětější Srdce Páně (27).

Příští týden zahájí svátek sv. apoštolů Petra a Pavla. Školákům začnou letní prázdniny.

Z akcí doporučuji především modlitby před olomouckou porodnicí (Olomouc, 26) a tradiční pouť k Petru a Pavlu v Řeznovicích (28).

Modleme se tento týden především za naše bratry a sestry v Iráku a Sýrii, jakož i za obrácení zločinců, kteří je pronásledují.

 

Zpravodajství

Řadu odkazů a zpráv naleznete na facebookových stránkách Duše a hvězdy a Akce Život a ve facebookové skupině Křesťané a křesťanská témata ve společnosti a politice.

Svatý stolec a církev

Papež František I. přijal účastníky 31. mezinárodní konference protidrogových útvarů (International Drug Enforcement Conference), která se v těchto dnech konala v Římě. Přitom pronesl rozhodné „ne“ jakémukoliv typu drog, včetně lehkých. Podrobnosti ZDE.

Ratzingerovu cenu za teologii poprvé převezme žena, francouzská profesorka Anne-Marie Pelletierová, badatelka v oblasti biblické hermeneutiky a exegeze. Podrobnosti ZDE.

Evropská unie

Eurosocialisté potvrdili, že podpoří kandidaturu eurolidovce Junckera na předsedu Evropské komise výměnou za pozice ve vedení Europarlamentu. Zdá se tedy, že tzv. velká koalice eurolidovců a eurosocialistů zůstane zachována. Informace ZDE. Smutná zpráva pro všechny křesťany a konzervativce.

Domácí

Do médií hlavního proudu konečně pronikl skandál JUDr. Mitlöhnera a jeho autoplagiátu, v němž navrhuje a obhajuje zákonem nařízené potrácení a infanticidu postižených dětí (informovali jsme o něm jako jedni z prvních ZDE). Dotyčný končí v čele ústavu i ve věděcké radě MPSV. Ovšem je stále přesvědčen, že jeho postoje jsou OK. Další podrobnosti ZDE, ZDE, ZDE, ZDE, ZDE, ZDE a ZDE.

Socialistický poslanec Igor Jakubčík v pátek během diskuse o zákonu, který by měl dle svých předkladatelů prodloužit lhůtu pro vyřízení restitucí, hrubě napadl a pomlouval Katolickou církev, když mimo jiné prohlásil, že „Katolická církev za druhé světové války netrpěla, byla jedním z největších spojenců nacistického Německa. Katolická církev schvalovala odsuny a vraždy Židů. Katolická církev pomáhala nacistickým zločincům při jejich odchodu do Jižní Ameriky.” Proti jeho ahistorickému výroku se nakonec ohradil i předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Podrobnosti ZDE a ZDE.

Ministr Dienstbier plánuje zavést kvóty pro ženy na kandidátkách. Takový nápad je sice protiústavní, nicméně to tohoto pána, kterému rovnost před zákonem zjevně nic neříká, v žádném případě nezastaví, je připraven změnit i ústavu. Podrobnosti ZDE.

Zahraniční

Evropský soud pro lidská práva v červnu 2014 rozhodl, že těla mrtvě narozených dětí nesmí končit jako nemocniční odpad. Podrobnosti ZDE.

Lucemburští poslanci schválili zákoné zavedení sodomitských „manželství“ a práva sodomitů na adopci dětí. Více slovensky ZDE.

Španělský král Juan Carlos odstoupil a na trůn usedl Filip VI. Jeho uvedení na trůn se „obešlo“ bez korunovačního kříže, přísahy na Bibli i Mše svaté. Tak hluboko kleslo kdysi katolické Španělsko. Na druhé straně, bude-li vládnout stejně „katolicky“, jako jeho otec, je asi lepší, když se ke katolické víře vůbec nehlásí.

Konferencia biskupov Slovenska přijala prohlášení, v němž se vyjadřuje k pokračujícímu šíření gender-ideologie na Slovensku a k procesu přijímání tzv. Celoštátnej stratégie ľudských práv. Podrobnosti ZDE. Celoštátna stratégia ľudských práv vyvolala celou řadu dalších negativních reakcí, podrobnosti ZDE, ZDE, ZDE, ZDE, ZDE a ZDE.

V těchto dnech se tiskne první katolické vydání Bible v thajštině. Překlad vytvořila pracovní skupina pod vedením salesiánského misionáře O. Francesca Caise. Podrobnosti ZDE.

Kalendárium + akčník

Podrobnější informace ke kalendáriu pro daný den lze získat kliknutím na jednotlivá data. Podrobnější a dlouhodobější přehled o akcích a očekávaných událostech lze nalézt v Aktualitách na Katopedii, četné odkazy na články o aktuálně připomínaných svatých naleznete na facebookové stránce Svatí, blahoslavení, mučedníci.

Další stránky informující o užitečných přednáškách, počinech a akcích: HPŽ ČR, CENAP.

Do konce června 2014 je možno přihlašovat děti na Setkání katolických dětí ve Vyšším Brodě 2014. Prosím, respektujte tento termín (a vlastně by bylo prima přihlásit děti co nejdřív), organizátoři potřebují znát počet dětí, co na setkání pojedou, s určitým předstihem. Kapacity jsou navíc omezené a může se stát, že budete-li s přihláškou příliš váhat, nebudou pak už k dispozici volná místa. Seznam tradičně katolických táborů a setkání pro děti a mládež během prázdnin je k dispozici ZDE.

22. červen, neděle – je druhá neděle po Svatém Duchu. Připomínáme si sv. Paulina Nolánského, biskupa, a sv. Thomase Mora a sv. Johna Fishera, mučedníky.

23. červen, pondělí – svatvečer Narození sv. Jana Křtitele. Především Češi dnes mohou slavit i 1120. výročí pokřtění českého knížete Bořivoje a jeho manželky Ludmily na Velehradě (894). 80. narozeniny slaví Prof. Květoslav Šipr (* 1934), moravský lékař a teolog.

24. červen, úterý – slavíme Narození sv. Jana Křtitele.

25. červen, středa – slavíme svátek sv. Viléma z Vercelli, opata, a sv. Doroty z Montau († 1394), reklúzy a mystičky, která zemřela před 620 lety.

26. červen, čtvrtek – dnes si připomínáme celou řadu mučedníků: sv. Jana a Pavla z Říma, sv. Vigila Tridentského, sv. Pelagia z Córdoby a bl. mučednice z Arrasu. Olomoucká pobočka HPŽ ČR pořádá modlitbu růžence před porodnicí olomoucké Fakultní nemocnice. Začátek v 16:00. Info ZDE.

27. červen, pátek – oslavujeme Nejsvětější Srdce Páně. Na dnešní den zároveň dle občanského kalendáře připadá Den památky obětí komunistického režimu. Před 1570 lety zemřel sv. Cyril Alexandrijský († 444), patriarcha alexandrijský a otec a učitel Církve.

28. červen, sobota – Svatvečer sv. apoštolů Petra a Pavla a zároveň památka sv. Ireneje z Lyonu, biskupa a mučedníka. Před 170 lety se narodil Gerard Manley Hopkins (1844-1889), anglický jezuitský kněz a básník. Před 100 lety (1914) byli v Sarajevu zavražděni následník na rakouském a uherském trůnu František Ferdinand d´Este a jeho těhotná manželka Žofie, což nakonec vedlo Rakousko-Uhersko k vyhlášení války Srbsku, kteréžto odstartovalo první světovou válku. Uskuteční se III. tradiční pouť ke sv. Petru a Pavlu v Řeznovicích. Mši sv. v 16:00 bude sloužit P. Petr Rössler. Po mši budou následovat litanie a svátostné požehnání. Na akci zve Una Voce Česká republika.

29. červen, neděle – slavíme svátek sv. apoštolů Petra a Pavla. Před 640 lety zemřel katolický kněz a kazatel Jan Milíč z Kroměříže († 1374).

Zajímavé odkazy

Řadu odkazů naleznete na facebookových stránkách Duše a hvězdy a Akce Život a ve facebookové skupině Křesťané a křesťanská témata ve společnosti a politice. Samotné uvedení odkazu v seznamu neznamená, že autor tohoto přehledu souhlasí s jeho obsahem či vyzněním, ale jen a pouze že se vyplatí si ho přečíst. I třeba jako odstrašující příklad.

Stálice českého a slovenského tradičně katolického internetu (tj. stránky, které se vyplatí průběžně sledovat, protože jsou kvalitní a pravidelně nabízejí něco nového): Krása liturgieInstitut sv. JosefaLumen de LumineREX!, Dielňa sv. Josefa a Kompas tradice. Další tradičně katolické stránky naleznete ZDE.

Česky

Aleppu hrozí infekční epidemie

Církev se vrhla na byznys. Nabízí pojištění, elektřinu i plyn

František: Kdo platí za korupci?

Italská trapistka: v Sýrii se neuchytil fundamentalismus

Ministr Zaorálek hovořil o případu odebraných dětí s norským státním tajemníkem

Nenuťte děti do… vlastně ničeho!

Nežádoucí účinky vakcíny proti rakovině děložního čípku jsou vážné

Norské úřady ukradly Polákům dítě. Unesli si ho zpátky.

Papež na návštěvě v Kalábrii: Mafiáni jsou exkomunikováni

Petrův nástupce: Finanční trhy mají národům sloužit, nikoli nad nimi panovat

Trapné konce boje ČSSD proti církevním restitucím

Slovensky

Katolícky kňaz dostal cenu od OSN. Mal by ju vrátiť

Polsky

Asz-Szabab znów morduje chrześcijan

Anglicky

Abstinent gay man: Gay ‘marriage’ is really about ‘incremental totalitarianism’

Bishop Conley: Thomas More Teaches Us How to Fight For Religious Freedom

Chilean president plans to legalize abortion in some cases

HHS Mandate was just the first step. Here comes a new attack on religious liberty.

Hundreds of Egyptian women and girls kidnapped, forced into Islam, claims report

“I Didn’t Expect Him to Be So Big:” Ultrasound Saves Unborn Baby From Abortion

Judge rules against EWTN in HHS mandate case

Malta registers first same-sex civil union

Maryland’s bathroom bill benefits few transgenders, puts all girls at risk from pedophiles

Phoenix bishop: Murdered priest was praying outside abortion clinic each time I went

Supreme Court Rules in Favor of SBA List

Francouzsky

Manif pour tous : l’État poursuivi pour „faute lourde“

Ignác Pospíšil

4 Responses to Rozhlédnutí 2014/06/22

 1. Immaculati Cordis B. Mariae Virginis - Pax - Jan napsal:

  Neposkvrněné Srdce Panny Marie. Připadá vždy na den po svátku Nejsvětějšího Srdce Ježíšova (letos 28. červen).

  Nakonec mé Neposkvrněné Srdce zvítězí (Fatima volá..). Co říci více? Jen prosba, aby se věřící oběma Srdcím zasvětili. Nebo obnovili zasvěcení v tyto požehnané dny.

  Pax et bonum

  Jan

  • anežka maria napsal:

   Kdy skutečně papež zasvětí těmto dvěma srdcím – dle žádosti Matky Boží s co největším počtem biskupů – Rusko, potažmo celý svět…? Zná přece celé tajemství z Fatimy…

   Osobně mám za to, že Bůh přihlíží i k zasvěcení papežů Pia XII. a Jana Pavla II. I když nebyly přesně podle instrukcí Nebe, jistě se alespoň zmírní následky velké očisty, která je nezbytná k tomu, aby Neposkvrněné srdce Mariino zvítězilo…

   Modlím se, aby tak učinil v ústraní své samoty i papež Benedikt…

   I my můžeme prosit o toto zasvěcení v rámci našeho soukromého zasvěcení… Času už mnoho nezbývá. Vím, že následující slovo není populární, ani mezi katolíky, přesto ho napíšu : „Oremus…“

 2. MichalD napsal:

  RV referovalo o návštěvě františkánů od Neposkvrněné u papeže. Zpráva mj. říká, že zvláštní papežský delegát byl jmenován „na žádost většiny členů“ této řeholní kongregace. Starší zpráva z 31.10.2013 ještě nemluví o žádné „žádosti většiny“, ale o anketě mezi řeholníky: „64% členů považovalo za problematické jednání představeného a zvláště jeho rozhodnutí týkající se liturgie a 77% členů kongregace se vyslovilo … za dosazení zvláštního papežského delegáta“. Toto je ale velmi zajímavá práce s procenty, neboť zpráva o anketě mezi členy kongregace, na kterou se výše uvedená sdělení patrně odvolávají, říká něco jiného:

  1. styl vedení gen. představeného – 39% v pořádku, 61% vidí problémy (z toho 26% je chce řešit řádnou kapitulou, 74% mimořádnou kapitulou/komisařem)
  2. rozhodnutí gen. představeného v2. rozhodnutí gen. představeného ve věci liturgie – 36% v pořádku, 64% vidí problémy (z toho 23% je chce řešit řádnou kapitulou, 77% mimořádnou kapitulou/komisařem)
  3. rozhodnutí gen. představeného ve věci vzdělávání noviců – 48% v pořádku, 52% vidí problémy (z toho 27% je chce řešit řádnou kapitulou, 73% mimořádnou kapitulou/komisařem)
  4. vztahy gen. představeného s ženskou větví – 47% v pořádku, 53% vidí problémy (z toho 15% je chce řešit řádnou kapitulou, 85% mimořádnou kapitulou/komisařem)

  Z uvedených čísel lze lehce spočítat, že mimořádnou cestu by podle ankety volilo jen 45% (ot. 1), 49% (ot. 2), 38% (ot. 3) a 45% (ot. 4), nikoliv tedy většina a už vůbec ne 77%.

 3. Jan Pax - o zapomínaném muži svatého života - ct. Ivan Český napsal:

  Ctihodný Ivan Český. Vzpomínáme 25.6.

  http://sancti.catholica.cz/?id=2649

  http://www.orthodoxia.cz/svati/ivan-cesky.htm

  (ke druhému odkazu):

  -nepropaguji pravoslaví

  -jsem si vědom, že pravoslavní občas (poněkud), dle mého, „přizpůsobují“ dějiny k obrazu svému (byť tak snad nekonají vždy ze zlé vůle.) Je třeba porovnávat se solidními katolickými zdroji.

  Pax

  Jan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *