Rozhlédnutí 2016/10/16

Sv. Lukáš Evangelista

Vítám Vás u dalšího rozhlédnutí, je dvaadvacátá neděle po Svatém Duchu a zároveň si připomínáme (mimo arcidiecézi olomouckou a diecézi ostravsko-opavskou) svátek sv. Hedviky Slezské. Dnešní přehled zpráv a odkazů jde zpět o čtrnáct dnů.

Nejvýznamnější dny, svátky a památky tohoto týdne: sv. Markéta Marie Alacoque (po 17.), sv. Lukáš Evangelista (út 18.), sv. Petr z Alcántary (st 19.), sv. Jan z Krakova (čt 20.), sv. Hilarion z Gazy, sv. Voršila a její družky a bl. Karel I. Habsburský (pá 21.) a sv. Kordula (so 22.)

Příští týden otevře třiadvacátá neděle po Svatém Duchu a zároveň si připomeneme sv. Antonína Marii Clareta.

Modleme se za všechny pronásledované křesťany a ty, kteří jim pomáhají, jakož i za zločince, co je pronásledují, nebo proti tomu pronásledování nic nedělají, ač by mohli.

Zpravodajství

Řadu odkazů a zpráv naleznete na facebookových stránkách Duše a hvězdy a Akce Život a ve facebookové skupině Křesťané a křesťanská témata ve společnosti a politice.

Svatý stolec a světová Církev

Papež František I. jmenoval sedmnáct nových kardinálů. V seznamu dominují ultraliberálové známí ignorováním církevních zákonů a hlásáním postojů neslučitelných s katolickou vírou. Konzistoř proběhne 19. listopadu.

Petrův nástupce oznámil jmenování nových kardinálů

Sbor kardinálů se rozroste o 17 členů

Cardinal-elect Cupich cites pope to justify opening Communion to ‘remarried’

In “seismic shift” Pope appoints very liberal Cupich and 2 more U.S. progressives among 17 new cardinals

Papež František I. se rozhodl, že z papežského letního sídla v Castel Gandolfo bude muzeum.

Letní papežská rezidence v Castel Gandolfu se otevírá veřejnosti

Papež František I. svatořečil José Sáncheze del Ría (1913-1928), mučedníka z řad kristerů.

V neděli papež svatořečí čtrnáctiletého mučedníka i karmelitku

Viva Cristo rey!

Papež František I. oznámil další synodu. XV. řádné shromáždění proběhne v říjnu 2018 a jeho tématem budou „Mladí lidé, víra a rozlišování povolání“.

Papež ohlásil novou synodu. Bude věnována mladým lidem.

Kardinál Angelo Bagnasco, janovský arcibiskup a předseda Italské biskupské konference, byl zvolen do čela Rady evropských biskupských konferencí (CCEE).

Kardinál Bagnasco bude předsedat Radě evropských episkopátů

P. Artuso Sosa SI z Venezuely byl zvolen novým generálem jezuitů.

Jezuity povede Venezuelan

Kardinál Sarah, prefekt Kongregace pro bohoslužbu a svátosti, vydal novou knihu nazvanou „Síla ticha“.

Kardinál Sarah prolomil mlčení a vydává novou knihu „Síla ticha“

Cardinal Robert Sarah on „The Strength of Silence“ and the Dictatorship of Noise

Guest Op-Ed: Discovering the Lord in the Silence of the Liturgy

Rada Evropy

Parlamentní shromáždění Rady Evropy opětovně zamítlo tzv. náhradní mateřství, které prosazovala socialistická poslankyně Petra de Sutter.

Rada Evropy opětovně zamítla pronájem dělohy

Domácí

V České republice proběhly volby do krajských zastupitelstev a do 1/3 Senátu. Krajské volby proběhly ve znamení nástupu ANO, které ale získalo podstatně méně hlasů, než doufalo a ve vícero krajích bylo či bude přes vítězství vyštípáno. Těžce ztrácela levice (ČSSD a KSČM), své si udržela KDU-ČSL, která k tomu navíc přidala přesvědčivé vítězství ve Zlínském kraji. Senátní volby skončily velkým triumfem KDU-ČSL, která získala nejvíce senátorů samostatně (5) a pár dalších úspěchů zaznamenala v koalicích a s podporou cizích kandidátů.

Českou republiku navštívil kardinál Burke, patron Maltézského řádu a jeden z nejznámějších obhájců Tradice v kolegiu kardinálů. Návštěva se vydařila, více podrobnějších zpráv přinesou DaH v průběhu příštího týdne.

Zahraničí 

Kolumbie: Občané Kolumbie v referendu odmítli mírovou smlouvu s radikálně levicovou gerillou FARC, jejíž vyjednávání zprostředkoval Svatý stolec. Bude tedy třeba vyjednat smlouvu novou. Proti odmítnuté mimo jiné ostře vystupovali evangelikálové, podle jejichž vůdců se v ní vláda zavázala zavést rozličné hluboce nemravné principy do školní výuky a kolumbijských zákonů. Pobouření vyvolalo též to, že smlouva obsahovala milost pro vícero válečných zločinců z řad FARC a měla zajistit vstup špiček FARC do parlamentu.

Kolumbijský lid odmítl mírovou smlouvu zprostředkovanou Svatým stolcem

Polsko: Sejm drtivou většinou hlasů zamítl návrh občanských iniciativ na omezení potratů. Proti byla i velká většina poslanců vládní PiS.

Nezasněný pohled na současnou polskou politiku (rozhovor s Pawłem Siergiejczykem)

Velký přehled: Polská válka o potraty

Zákaz potratov v Poľsku. Celý príbeh

Jak głosowali posłowie przeciwko życiu

Jedna z sejmowych komisji za odrzuceniem projektu zakazującego aborcji

Poland’s Conservative ruling party kills total abortion ban

Polsko: Zemřel známý polský režisér Adrzej Wajda.

Kardinál Ravasi odslouží zádušní mši za Andrzeje Wajdu

Nekrolog: Andrzej Wajda (1926-2016)

USA: Předvolební klání prezidentských voleb směřuje do závěrečné fáze. Už to není o programu, ale o špíně. Na Trumpa bylo vytaženo jeho několik let staré neuctivé vyjádření o ženách a následně na něj začala pršet obvinění ze sexuálního obtěžování a neurvalého chování. Jelikož ale stěžovatelky jsou zapálené příznivkyně Demokratické strany a Clintonové, nejsou nijak zvlášť věrohodné. Naopak zcela věrohodné jsou uniklé e-maily a informace ze štábu Clintonové, které dokazují nejen pohrdání celého šiku Clintonové katolíky a evangelikály, ale i to, že Clintonovci a Demokratická strana tajně podporují odpadlické katolické skupiny a jejich snahy rozvrátit Katolickou církev a její nauku. Prezident Obama chce zvětšit kontrolu vlády nad médii.

Denver Archbishop: Catholics Who Vote Democrat Sell Out Christ

Obama Wants Gov’t Clampdown On Conservative Media

Voting as a Catholic in 2016

Maďarsko: Maďarská vláda zřídila úřad pro pomoc pronásledovaným křesťanům.

Unprecedented: Hungary Opens Office for Persecuted Christians

Kalendárium + akčník

Podrobnější informace ke kalendáriu pro daný den lze získat kliknutím na jednotlivá data. Podrobnější a dlouhodobější přehled o akcích a očekávaných událostech lze nalézt v Aktualitách na Katopedii, četné odkazy na články o aktuálně připomínaných svatých naleznete na facebookové stránce Svatí, blahoslavení, mučedníci.

Další stránky informující o užitečných přednáškách, počinech a akcích: HPŽ ČR, CENAP, Liga pár páru. Přehled nejvýznamnějších akcí na celý říjen naleznete ZDE.

16. říjenneděle –  je dvaadvacátá neděle po Svatém Duchu a zároveň si (mimo arcidiecézi olomouckou a diecézi ostravsko-opavskou) připomínáme sv. Hedviku Slezskou (1174-1243), vdovu. V Liběchově v bude v kostele sv. Havla sloužena tradiční poutní Mše svatá. Začátek ve 14:00, podrobnosti ZDE. V kostele sv. Michala v Olomouci začne v 15:00 Mše sv. podle misálu z roku 1962. V 16:30 pak začne v prezentace knihy Povstávání z prachu, které se v přednáškovém sálu Dominikánského konventu chopí sám autor, Dr. Peter Kwasniewski. Více ZDE.

17. říjen, pondělí – slavíme svátek sv. Markéty Marie Alacoque (1647-1690), francouzské vizitantské mystičky.

18. říjen, úterý – slavíme svátek sv. Lukáše Evangelisty († v 80. letech 1. století). Před 370 lety byl umučen sv. Isaac Jogues (1607-1646), francouzský jezuitský misionář a mučedník

19. říjen, středa – slavíme svátek sv. Petra z Alcántary (1499-1562), zakladatele alkantarínů.

20. říjen, čtvrtek – slavíme svátek sv. Jana z Krakova (1390-1473), polského kněze, filosofa a teologa.

21. říjenpátek – dnes slavíme svátky sv. Hilariona z Gazy (291-371), opata, sv. Voršily a jejích družek († 2. pol. 4. století), mučednic, a bl. Karla I. Habsburského (1887-1922), císaře. Je postní den, o němž jsme vázáni půstem od masa.

22. říjen, sobota – slavíme svátek sv. Korduly († 2. pol. 4. století), panny a mučednice a rovněž sobotní památku Panny Marie. Před třiceti lety zemřel P. Francis Xavier Weiser SI (1901-1986), rakouský jezuitský kněz a spisovatel.

23. říjenneděle – je třiadvacátá neděle po Svatém Duchu a zároveň si připomínáme sv. Antonína Marii Clareta. Před 560 lety zemřel sv. Jan Kapistránský (1386-1456), františkánský kazatel. Před osmdesáti lety (1936) založilo Československo Stráž obrany státu. Před šedesáti lety (1956) vypuklo maďarské povstání.

Odkazy

Řadu odkazů naleznete na facebookových stránkách Duše a hvězdy a Akce Život a ve facebookové skupině Křesťané a křesťanská témata ve společnosti a politice. Samotné uvedení odkazu v seznamu neznamená, že autor tohoto přehledu souhlasí s jeho obsahem či vyzněním, ale jen a pouze že se vyplatí si ho přečíst. I třeba jako odstrašující příklad.

Stálice českého a slovenského tradičně katolického internetu (tj. stránky, které se vyplatí průběžně sledovat, protože jsou kvalitní a pravidelně nabízejí něco nového): Te DeumLumen de LumineREX!, Dielňa sv. Josefa, Krása liturgie a Kompas tradiceDalší tradičně katolické stránky naleznete ZDE a ZDE. Z cizojazyčných stránek doporučuji především LifeSiteNews.com a Rorate Caeli.

Doporučené petice a kampaně: 

Presaďme RODINU a OCHRANU ŽIVOTA do Programového vyhlásenia vlády SR

Máma, táta, děti – o iniciativě více ZDE a ZDE

„NIE!“ násiliu a pornografii na školách!

Podpor Poľsko v snahe o dôslednú ochranu detí už od počatia a pomoc matkám

EÚ, prestaň financovať LGBT lobby

Nový spôsob ako zachrániť Asiu Bibi

PETICE proti zákonu „ADOPCE DĚTÍ PRO HOMOSEXUÁLY“

Belgian Court Forces Nursing Home to Permit Euthanasia on Its Premises – We Say No

Vo Vietname uväznili vyše 100 pastorov

Bruselský „trójsky kôň“ presadzovania zákonov proti životu a manželstvu

Doctor in Norway fired from her job for protecting life – we must protest!

Declaration of Fidelity to the Church’s Unchangeable Doctrine and Uninterrupted Discipline on Marriage

Víra, liturgie, Církev

Beatifikace čtyř mučedníků z Ovieda

Biskup A Schneider, beseda v Klášterci, první část

Biskup A Schneider, beseda v Klášterci, druhá část

Cdl. Burke Doubles Down On Danger Of Islam

Krize církve

Benedikt XVI. připouští výčitky svědomí ve věci koncilu

Četba plná otazníků

Kardinál Sarah: reforma reformy přijde

Proč II. vatikánský koncil nehovoří o pekle?

V církvi se rozmáhá kritika papeže Františka

Abp. sample defuses ‘Amoris laetitia’

Diocese of Rome’s new guidelines allow Communion for sexually active cohabitating couples in ‘limited’ cases

‘Francis has built his popularity at the expense of the church he leads’: New York Times op-ed

German diocese’s website publishes video lamenting Church’s refusal to celebrate gay ‘marriages’

Pope’s new family chief: Amoris Laetitia is from the Holy Spirit, opens door to Communion for ‘remarried’

Socci: Scandal in the Vatican

SSPX Superior-general Bp. Fellay met Pope and CDF yesterday

The silence, ambiguity, and dissent of Catholic priests and bishops is destroying the family

U.S. Catholic school expels student because parents opposed ‘erotic’ sex-ed

Vatican II: An anniversary worth forgetting, but numbers that cannot be forgotten

Pronásledování křesťanů

Apel na modlitbu za propuštění Asie Bibi

Evropští biskupové: Odsuzujeme pronásledování křesťanů

Je vaše rodina milá? Jsou vaše děti vychované? Tak jste asi pravicoví extrémisté!

Pákistánská vláda zakázala křesťanské televizní kanály

Poslední možnost pro osvobození Asie Bibi

Tady končíte, slyšely před šedesáti lety řádové sestry. A musely do vyhnanství

Pamätáte sa na výhradu vo svedomí?

Škripek: Kresťanov v táboroch utláčajú

Christian businessman receives felony conviction for helping girl escape lesbian ‘mother’

Ninth Court orders California pregnancy centers to promote abortion

Uprchlíci, války, lidská práva, charita

Aleppský biskup Audo: kde je objektivní informace?

Aleppský biskup o západní mediální dezinformaci

Františkáni z Kustódie Svaté země žádají pro Aleppo mírové sbory OSN

Kdo v Aleppu bojuje a proti komu? – odpovídá tamní biskup Tobji

Tři patriarchové předají petici syrských dětí v centru EU a OSN

Horror: Report details how China executes prisoners, religious minorities for their organs

Manželství, rodina, škola, výchova a přirozený řád

Arcibiskup Becciu: Papeže zarmoutil svazek dvou bývalých řeholnic

Francouzské reakce na papežova slova proti indoktrinaci genderovou ideologií

Britský inštitút napadol učenie cirkvi o antikoncepcii. Reagujú stovky teológov

Latvian archbishop: ‘Homosexual relationships are destroying our human identity’ (VIDEO)

U.S. bishop, priest attacked for defending marriage: tell them ‘thank you’

Pro-life

Archbishop Chaput tells pro-lifers to ‘keep hope alive’

Archbishop: “Catholics Cannot Support Pro-Abortion Candidates” and Hillary is “Aggressively Pro-Abortion”

Catholic Bishop to Tim Kaine: You Can’t be Catholic and Pro-Abortion

Irish archbishop takes heat for defending ban on abortion of babies with severe disabilities

Trudeau gvmt: We’ll fund groups with opposing views – if they’re pro-abortion

US bishop: Pols ‘who claim to be good Catholics’ but back abortion are hypocritical ‘Pharisees’

Ostatní

Šéfredaktor Proglasu zvolen do čela konference křesťanských rádií

Ignác Pospíšil

 

61 Responses to Rozhlédnutí 2016/10/16

 1. Pavel napsal:

  Ve čtvrtek 20. října 2016 se koná v 17:00 v kapitulní síni kláštera bratří minoritů v Brně (Minoritská 1, vchod přes kostel) přednáška P. Doc. ThDr. Josefa Beneše, ThD. na téma „Dějiny a teologie svátosti smíření“.

 2. Lucie Cekotová napsal:

  V tradičním kalendáři dnes máme sv. Markétu Marii Alacoque. Sv. Ignáce je tuším 1.2. Prosím nemaťte.

  • Ignác Pospíšil napsal:

   Pan Dučák nejede podle tradičního kalendáře… A zřejmě ho dost štve, že my ano…

   • Karol Dučák napsal:

    Pán Pospíšil, takéto podrazy si vyprosujem. Už v ranokresťanskom Ríme sa slávil výročný deň smrti svätého Ignáca Antiochijského 17. októbra (října). Ako Ignác by ste to mali vedieť. Vôbec som svojou poznámkou nechcel nikoho provokovať, len pripomenúť fakty. A Vás som považoval za charakterného človeka. Zrejme som sa mýlil. Tak mi to prepáčte.

    • Tomáš napsal:

     Vážený pane Dučáku.
     Hnutí Fokolare mi od r. 1979 přes faráře lhalo, že vyhazovu oltáře z kostela a umístění pískovcového mlýnského kola mezi presbytář a loď kostela je nutnost zakotvená v dokumentech IIVK, protože to tak údajně dělala prvotní církev.
     Od té doby, co mi KHS s použitím bezbožného nástroje zvaného NOM (Novus Ordo Missae) odkatoličtila, zprotestantizovala a zeschyzofrenizovala manželku do takové míry, že ta chudák neví, kde je Sever, Jih, Východ či Západ, jsem vzteklý bezcharakterní, a netolerantní katolík. Zkrátka takový, jakého mne chtěl Bůh, když ústy Ježíše Krista řekl, že nepřinesl na zemi pokoj, ale meč. A počítám, že tu takový nejsem sám. Nutí Vás někdo sem chodit?

    • Opičí mozeček napsal:

     Hustý závěry na základě jednoho postu na netu 😀

    • Karol Dučák napsal:

     Pán Pospíšil, včera som trochu prestrelil. Ospravedlňujem sa za to, že som na Vás tak „vyjel“.
     Podráždila ma Vaša poznámka. Údajne ma vraj štve, že nejdete podľa tradičného kalendára.
     Lenže v tomto prípade ste úplne vedľa. Mne je srdečne jedno, či idete podľa tradičného kalendára, alebo hoci trebárs aj podľa juliánskeho kalendára. V Katolíckej cirkvi platí, že deň spomienky mučeníkov je deň ich mučeníckej smrti. A keďže podľa všetkých relevantných odborných prameňov sa od prvopočiatku slávil v Cirkvi výročný deň smrti svätého Ignáca Antiochijského 17. októbra (října), považujem v zhode s učením Katolíckej cirkvi tento deň za deň spomienky tohto biskupa a mučeníka. Hovoril som si: „Ako je to možné, že pán Ignác Pospíšil zabudol na deň spomienky svojho patróna?“
     Až dodatočne mi docvaklo, že pán Pospíšil nezabudol, ale zámerne žije v paralelnom svete, ktorý ignoruje historické fakty. Ale má na to napokon plné právo. Takže ešte raz sa ospravedlňujem za nedorozumenie.

     • Tomáš napsal:

      Svět má sice právo žít v omylech, ale křesťané mají od Boha úkol tento nepořádek napravovat. Pokud se považujete za křesťana, měl byste co nejdřív začít sám u sebe. Způsob, který jste zvolil, není křesťanský, nýbrž protestantský.

     • Lucie Cekotová napsal:

      Dokážete i do omluvy začlenit další urážku? To je tedy umění, to se musí nechat. „Paralelným svetom, ktorý ignoruje historické fakty“ myslíte přesně co? Církev mezi blíže neurčeným „prvopočiatkom“ a pokoncilovou reformou kalendáře? Neboť tím, kdo stanovil svátky v tradičním kalendáři, byla Církev. Nejsem dost kompetentní k tomu, abych dokázala říci, jak to bylo „od prvopočiatku“, ale zcela jistě vím, že posledních pár století (s výjimkou posledních necelých padesáti let samozřejmě) to bylo tak, jak říká tradiční kalendář.
      Slavení svátku světce v den úmrtí je obvyklé, nikoli však bez výjimek – případů svědčících o opaku je mnoho.

      • Tomáš napsal:

       Aha. Mně až později docvakla ta urážka cílená p. Pospíšila. Tak to je vážně pecka.
       Doufám, Ignáci, že už má tenhleten sprostý provokatér konečně a definitivně na DaH útrum.

      • Karol Dučák napsal:

       Lucie Cekotová, nie ja, ale Vy ste spôsobili oheň na streche. Ja som napísal jednu jedinú nevinnú vetu: „Dnes, 17.10., si Katolícka cirkev pripomína svätého Ignáca Antiochijského, biskupa a mučeníka.“
       Tá veta nikoho neurážala, na nikoho neútočila. Mala jediný cieľ: pripomenúť mučeníka Cirkvi, ktorý si túto spomienku zaslúži od každého katolíka bez ohľadu na to, akým kalendárom sa riadi. Ten svätec predsa Cirkev nerozdelil a ani ju nerozdeľuje! Doteraz mi nie je jasné, akú herézu alebo prehrešok proti katolíckej viere táto moja veta obsahuje.
       Konflikt ste však vyvolali Vy a to tým, že ste na moju nevinnú, dobre mienenú vetu reagovali neadekvátne. Až na základe útokov na mňa som podráždene zareagoval ja, za čo sa všetkým ospravedlňujem.

      • Tomáš napsal:

       Pane Dučáku, pokud jste vůbec schopen alespoň základní slušnosti, žádám Vás, abyte opustil prostory DaH. Vaše hereze a napadání zdejších katolíků je zhola nemístné. Nemáte dost prostoru na Slovensku? Tak jděte hlásat ty své paralelní hereze a bludy na Sibiř!

    • Lucie Cekotová napsal:

     Je ale nutné připomínat tato fakta konkrétně tady? Kdo chodí na NOM, případně se modlí nový breviář, jistě o tom ví. Kdo se řídí tradičním kalendářem – dovoluji si odhadnout, že většina návštěvníků těchto stránek – vědět to nepotřebuje. Kdyby po tom náhodou z nějakých důvodů zatoužil, má mnoho možností, jak to zjistit. Pro ostatní je tato informace matoucí, zejména když napíšete, že „Katolícka cirkev si pripomína“ bez dalších podrobností. To totiž není pravda, alespoň ne celá, víte? Slavit podle starého kalendáře je naprosto legitimní a nijak nás to nestaví mimo Církev. Chcete-li tedy uvádět fakta, bylo by dobré je alespoň specifikovat, aby byla jednoznačná. Pokud to neuděláte, sám se vystavujete podezření, že nechcete informovat, ale jen provokovat.

 3. Libor Rösner napsal:

  Další pecka – http://www.radiovaticana.cz/clanek.php4?id=24561
  To už je moc i na střízlivého… „společné hledání pravdy“…

  • Tomáš napsal:

   S protestanty, budhisty a muslimy ji ještě nenašli a ještě tohle? Nějak moc rozdělané práce na všech frontách, ne? A ve vlastních řadách čurbes, jaký svět ještě neviděl. (((-.

  • Karel napsal:

   Proč ztrácet čas tzv. hledáním společné(snad nové) pravdy, když víme, že Ježíš o sobě řekl, že je Cesta,Pravda a Život? I kdyby anděl z nebe přišel a hlásal jine evangelium….Tímto setkáním za tímto účelem dává katolická část účastníků najevo, že nevěří v to, co Ježíš řekl.

   • Tomáš napsal:

    Celý IIVK, který pomohl sektě KHS k veslům, je totální ztráta času a ještě navíc těžkou urážkou živého Boha.

 4. Pan Contras napsal:

  Nevím zda jsem něco nepřehlédl, ale ten gauner se překonává v drzých výzvách vůči Pánu Bohu a Bohorodičce a nebylo to zde zmníněno:

  http://traditioninaction.org/RevolutionPhotos/A700-Luther.htm

  Budou si dučáci připomínat toho odporného ožralého mnicha taky a stavět mu sochy jako Falešný prorok? Nebo jim konečně dojde rozdíl mezi katolickou církví a KHS?

  • mila napsal:

   Nechci se míchat do vašich zasvěcených diskusí, ale celé mi to přijde velmi malicherné. A vůči panu Dučákovi poněkud nespravedlivé.

  • Karol Dučák napsal:

   Ak chcú Pani Contrasi kritizovať dučákov, mali by si najprv zistiť, aké názory vlastne dučáci zastávajú a neútočiť naslepo. Ak by si totiž dali tú námahu a najprv si zistili, na koho chcú útočiť, zistili by, že Karol Dučák napísal o Lutherovi okrem iného toto: „Luther začal ako reformátor Cirkvi a aj jeho úsilie sa napokon stalo katalyzátorom procesu reformy Cirkvi, ktorý vyvrcholil Tridentským koncilom. Lenže vo svojom reformnom úsilí sa Luther uchýlil aj k herézam, ktoré tvrdošijne odmietal odvolať, preto zákonite skončil v schizme. V tomto zmysle ostáva aj s odstupom času v našich očiach heretikom a schizmatikom a na tomto konštatovaní nemohol nič zmeniť ani Druhý vatikánsky koncil. Heréza ostane herézou a schizma schizmou. Toto nesmie zaniknúť v ekumenickom dialógu!
   Žiaľ, dnes je medzi predstaviteľmi Katolíckej cirkvi nemálo teológov, ktorí by chceli revidovať históriu! Vidíme to napríklad aj na postave Jána Husa. To, že sa Katolícka cirkev ospravedlnila za upálenie Jána Husa, bolo jednoznačne správne, pretože spaľovať zaživa človeka pre náboženské presvedčenie je barbarstvo, nehodné Katolíckej cirkvi. Lenže v rámci ospravedlňovania sa Katolíckej cirkvi inovercom a v záujme akéhosi všeľudského zbratania sa s inovercami nesmie byť umlčaná pravda! Napríklad fakt, že Hus bol nebezpečný heretik a schizmatik, ktorý vyvolal náboženské nepokoje v Čechách a jeho pričinením zahynulo mnoho nevinných ľudí, predovšetkým duchovných osôb. Vytýka sa mu tiež kolaborácia s kráľom Václavom IV., opilcom, cudzoložníkom a ukrutníkom, ktorý mal okrem iného na svedomí smrť sv. Jána Nepomuckého. Ekumenický dialóg nemôže byť sprevádzaný tendenciami prepisovať históriu! Toto je v rozpore s dokumentmi DVK. Pravda a len Pravda nás môže oslobodiť.“ http://www.priestornet.com/2015/12/ekumenizmus-ako-dalej.html
   Takže Karol Dučák nikdy Luthera neoslavoval. Naopak, vždy tvrdil, že Luther bol a navždy ostane heretikom a schizmatikom. Ak mi teda, Pan Contras, chceš pripisovať iné názory, než som prezentoval, mal by si ma usvedčiť citáciou z nejakého môjho článku. Ak nie, si obyčajný chrapúň, ktorý bezdôvodne uráža svojho brata v Kristu.

  • Tomáš napsal:

   Tady je celý článek a česky:
   http://rexcz.blogspot.cz/2016/10/frantisek-jim-naplil-do-tvare-2016_18.html
   Jen pytlem praštěný idiot může uctívat Luthera. (A to se ve výrazech držím hodně zpátky.)

 5. Libor Rösner napsal:

  Bez komentáře:
  17. října 2016, 19.00, klášter sv. Anežky České
  buddhistická liturgie 49. dne za duši Věry Čáslavské…
  Hlavním celebrantem liturgie bude J.C. Kóei Kani, jeden z vysokých představených japonské buddhistické školy Tendai a předseda japonské rady pro mezináboženský dialog. Sekundovat mu budou Engen Kawaguči, opat kláštera Kaigan-dži, a mistr Saikawa Buntai, vedoucí liturgického sdružení Gjosan-rjú Tendai šómjó, jehož jedinečný hlas je mj. ozdobou projektu Blízké hlasy z dáli. Liturgie proběhne v samém srdci Anežského kláštera, kostele sv. Slavátora, který je dodnes prodchnut přítomností sv. Anežky České, jež v jeho těsném sousedství žila a r. 1281 zde nalezla místo svého posledního odpočinku. I to je jeden z důvodů, proč jsme se rozhodli zasadit liturgii do ekumenického rámce – o ten se postará Schola Gregoriana Pragensis pod vedením Davida Ebena, jež si za více než 15 let tvůrčí a duchovní spolupráce vybudovala velmi specifickou vazbu ke světu japonského buddhismu. Kontemplativní atmosféru setkání posílí i zvuk bambusové flétny šakuhači, kterým klášterní prostor rozezní Vlastislav Matoušek.

  • Zuzana Kupková napsal:

   nechápu, co to jako má být, ale lze se ještě dnes něčemu divit?

   • Libor Rösner napsal:

    Novus novus ordo. Ono už jen to výrazivo jako „buddhistická liturgie v samém srdci Anežského kláštera“ by mohli závidět i Monty Pythoni, protože je to tak absurdní, že to nejde ani karikovat.

   • Libor Rösner napsal:

    Jinak tady je odkaz, aby bylo zřejmé, že to není můj výmysl – http://www.japan.cz
    Mimochodem, v Anežském klášteře by to sv. Anežka dneska asi nepoznala. Viz http://www.golem.cz/index.php/prostorycz/anezsky-klaster

    • Zuzana Kupková napsal:

     Nemyslím si Libore, že je to tvůj výmysl, to vůbec ne. Já jak si to přečetla, tak první, co mě napadlo: „Co má jako sv. Anežka společného s budhismem?“ A propos – že bychom udělali Mši svatou na oplátku třeba v budhistickém klášteře? Když už je to v rámci toho ekumenismu…

     • Libor Rösner napsal:

      Nebral jsem to jako útok, jen na dokreslení situace, protože jsem to rozesílal i některým známým mailem a padaly žádosti o odkaz, asi aby se mohli ještě jednou štípnout, potažmo reakce tipu, že je to vtip. Též jsem chvíli potřeboval, abych tomu uvěřil.
      A co má Anežka společného s buddhismem? Jakožto středověká tmářka, která uznávala toliko katolickou víru, nic…

    • Karel napsal:

     Je zajímavé, že peníze z církevních restitucí mj. slouží i k těmto účelům – přeměna (likvidace původního určení) kláštera.

  • Patrik Matyášek napsal:

   To je vtip?

 6. Karol Dučák napsal:

  Mimochodom, Pan Contras, keď už zo mňa chceš za každú cenu robiť nekritického obdivovateľa Martina Luthera, tak Ti zacitujem z môjho článku, ktorý práve vyšiel: „Luther přeložil Bibli do němčiny, které rozuměli široké masy obyvatelstva. Z lingvistického hlediska byla jeho Bible nesporným přínosem a dodnes je pokládána za základ kulturní němčiny. Otázkou však je, nakolik odpovídá původnímu znění. Podle některých zdrojů totiž obsahoval Lutherův překlad Bible asi 3 000 chyb, které se staly zárodkem rozkladného procesu, umožňujícího vznik nesčetných denominací a sekt.“ http://www.fatym.com/view.php?cisloclanku=2016100059
  Takže, Pan Contras, ak chceš za každú cenu vytvárať obraz nepriateľa Katolíckej cirkvi, Karola Dučáka vynechaj, pretože nie je nekritický obdivovateľ Luthera, ale jeho nezmieriteľný kritik. Ibaže to robí kultivovanejším spôsobom, ako mnohí iní.

 7. Karol Dučák napsal:

  Vážený pán Pospíšil, k niektorým mojím nie najšťastnejším posledným vyjadreniam na Vašu adresu považujem za potrebné dodať to najdôležitejšie. Som otvorený človek, ktorý neznáša pretvárku. Ak sa mi niečo nepáči, otvorene to napíšem. Ak sa mi ale niečo páči, považujem za potrebné to takisto verejne vyjadriť. Od istého obdobia pozorujem pozitívne zmeny smerovania časopisu „Duše a hvězdy“ a chcem Vám za to verejne vyjadriť moje uznanie a vďaku.
  Predovšetkým oceňujem pravidelné informácie o pôsobení FSSP a pátra Jakuba Zentnera. Toto ma obzvlášť prekvapilo, pretože je všeobecne známe, že FSSP akceptuje Druhý vatikánsky koncil. Oceňujem tiež, že Váš časopis dáva pomerne veľký priestor katolíckym hodnostárom ako je biskup Schneider, kardinál Burke, ale aj kardinál Sarah, ktorý presadzuje pokračovanie reformy liturgickej reformy. Títo ľudia sú prísľubom pre správne smerovanie Katolíckej cirkvi v budúcnosti.
  Za seba osobne môžem jednoznačne prehlásiť, že kým napríklad militantný blog REX! nepovažujem za katolícky, časopis „Duše a hvězdy“ je v mojich očiach katolícky časopis v plnom rozsahu a v pravom zmysle tohto slova. Ďakujem Vám za to a som rád, že som svojimi článkami hoci len nepatrne prispel k úspechu tohto Vášho diela. Prajem Vám do ďalšieho Vášho úsilia hojnosť Božieho požehnania. Ešte raz prosím o prepáčenie každého, koho som necitlivo zasiahol, a odpúšťam každému, kto necitlivo zasiahol mňa.

  • Ignác Pospíšil napsal:

   Viďíte-li nějaké změny ve směřování DaH, vidíte něco, co není.

  • renda napsal:

   Apologeto DVK , kdy konečně prozřeš?

  • renda napsal:

   Blog Rex je katolický . Není ustrašeně kompromisnický . Dva kroky vpřed , jeden vzad . Fráze..pochopit koncil , očistit ho od nánosů , udělat opravdovou obnovu liturgie . Jak naivní . Protagonisté revoluce ho používají jako beranidlo . Nic neprojde , ani ten kompromis . Ani ty oltáře kard .Saraha neprošli . FSSP jsou kompromističtí kraječkáři . Vtichu tridentík , souhlas s luterským obřadem , svatostí JPII , ekumenou , náb .svobodou . P .Zentner je dost liberální .

   • Tomáš napsal:

    Nepřehodil jsi to, Rendo? Není to spíš ten známý valčík „Dva-kro-ky ku-pře-du tři-kro-ky zpá-á-tky“? (-.

  • Teofil napsal:

   jsem rád, že jste těm bloudícím indultistům, ukázal světlo v tunelu http://www.tedeum.cz/2016/06/30/semin-pokrivenym-klicem-ke-katolicke-tradici/

  • Pan Contras napsal:

   Bohu díky za militantního REXe. Poslední shrnutí toho, co se dělo na oslavách 13. 10. kde se místo oslavy Slunečního zázrku producíroval Bergooglio, lutherání, byla intronizována socha heresiarchy Luthera a přišel dokonce trapný + Fellay se svou suitou, bylo myslím vyčerpávající.

   Jistě si to i Nejhorlivější pěstitel slepic přečetl a zamyslel se, kam až +Fellay tu káru dotáhl.

   • Tomáš napsal:

    REX! mi přijde normální. Militantní mi přijde spíš ten pisálek ze Slovenska, který má neukojitelnou potřebu se nevítaně roztahovat všude.

   • Opičí mozeček napsal:

    Slepice se chovají.

   • Karol Dučák napsal:

    Stavím sa s kýmkoľvek o čokoľvek, že FSSPX sa napokon stane personálnou prelatúrou a zaradí sa do oficiálnych štruktúr Katolíckej cirkvi. Takže už nielen FSSP, ale aj FSSPX. A taktiež sa stavím s kýmkoľvek o čokoľvek, že bude pokračovať aj reforma liturgickej reformy. Nijaké zlomyseľné invektívy nezastavia tento nezvratný proces. Ja nežijem vo svete fantazmagórií, ale v reálnom svete. Môj postoj sa nemení. Za jediné reálne, racionálne riešenie, ktoré môže priniesť skutočný progres, považujem myšlienku Dr. Athanasia Schneidera, O.R.C., vydať novodobý Syllabus Errorum (Sylabus omylov), v ktorom by boli pápežskou autoritou opravené omyly v interpretáciách DVK. Každá iná myšlienka je fatamorgána, ilúzia, ktorá nemá šancu na uplatnenie. Tak načo by som sa ja zaoberal takými sračkami, ako sú úvahy o anulácii dokumentov DVK, keď viem, že je to utópia, ktorá nemá reálne šance na uskutočnenie?!
    Ak však niekto tvrdošijne odmieta uznať realitu života, pokojne môže dožiť svoj život v snoch. Ja takúto predstavu odmietam a zaoberám sa len reálnymi, uskutočniteľnými vecami. Sny a pohádky ponechávam iným. Vážený renda, Tomáš, či Pan Contras, moje články sa budú čítať aj o 10 rokov, no po tých Vašich exkrementoch, čo tu vypisujete, časom ani pes nebrechne. Ale ja Vám radosť kaziť nebudem. Pokojne snívajte, veď snívať je napokon celkom pekné. Ja však na ilúzie nemám čas, preto sa s vami znovu na dlhú dobu lúčim a budem sa venovať niečomu užitočnejšiemu. Po rokoch sa ukáže, kto mal pravdu. Či vy alebo ja.

    • Ignác Pospíšil napsal:

     Ale zbude tu Kněžské bratrstvo apoštolů Ježíše a Marie…

     • matěj napsal:

      Přiznávám nejistotu, jak tohle zbývání interpretovat. Rozumím správně, že např. v ČR „zbude“ na 10 milionů přesně 0 kněží? Pokud mimo církev není spásy, dopustí tedy Bůh, že skoro nikdo nebude spasen, nebo dopustí, že budou přesto spaseni, protože vlastně ne svou vinou žili v nevědomosti (kdy by se šlo ptát, jestli to není jaksi škoda, že nežili, jak třeba žít mohli, kdyby se k nim dostala Pravda, no ale pochopitelně, kdo jsem, abychom soudil Boží úradek)? Nebo jinak, pokud by skutečně platilo, jak píše Renda, že Řím (předpokládám spolu s FSSPX) se už k víře nevrátí, znamenalo by to dost možná, že apoštolská posloupnost bude pokračovat jen skrze J.Exc. biskupa Williamsona (že všichni budoucí jej budou mít ve své posloupnosti světitelů) — už se něco takového v dějinách stalo?

      • Ignác Pospíšil napsal:

       Do ČR zajíždí jednou za měsíc otec Fuchs z rakouského Aigenu, takže ani z pohledu nejradikálnějších příznivců FSAJM nebudou zdejší věřící zcela bez kněžské péče.

      • renda napsal:

       Apoštolskou posloupnost mají i modernisté . Vždy zde někdo bude . Nom konzervy se vývojem dostanou víc k tradici , je tu Bratrstvo , indultní , co poslouží svátostmi , greko .

    • renda napsal:

     Bez svěcení v Econe by nebylo FSSP . Vzniklo jako trucpodnik , aby přetáhli příznivce Bratrstva .

    • renda napsal:

     Realita je taková , že je fantasmagorií očekávat nějakou reformu reformy Bugniniho výtvoru . Od modernistického Říma nelze čekat nějaký návrat ke katolické víře . Když soška Luthera zavítala do Vatikánu , budou slavit jubileum odpadu .

    • renda napsal:

     Časem ani pes nebrechne po neůspěšném koncilu , NOM .

    • Tomáš napsal:

     „A taktiež sa stavím s kýmkoľvek o čokoľvek, že bude pokračovať aj reforma liturgickej reformy.“

     …což mi připomíná dobu Perestrojky a komunismu „na věčné časy“. Komunisti se taky donekonečna poučovali z krizových vývojů, až to prasklo.
     Škoda, že se pan Dučák nedokáže rozhodnout naplno pro Boha. Byl by z něho dobrý bojovník za Boží Království na zemi. Ale takhle? S absolutní absencí logiky a křesťanské víry…? Co s tím…?

 8. Zuzana Kupková napsal:

  Zaujal mě papežův výrok: „Opravdu mám rád dobré luterány, luterány, kteří praktikují svou víru v Ježíše Krista. Co nemám rád, jsou vlažní katolíci a vlažní luteráni.“ Je to „rozpor“, když křesťané na jednu stranu horlivě hájí křesťanství na Západě a na druhou mají odpor k uprchlíkům a jiným náboženstvím.“
  (REX – František jim naplil do tváře)

 9. Tomáš napsal:

  Křesťanství KHS na baterky… co všechno člověk na tom internetu nenajde za skvosty… (-.
  http://1url.cz/UtHws

  • Libor Rösner napsal:

   Chybí mi tam dodatek, že bez baterky není účast možná.

   • Tomáš napsal:

    Já jsem spíš nepochopil, proč si tu svíci nemůžou zapálit hned ze začátku průvodu…

    • Libor Rösner napsal:

     efekt?

     • Tomáš napsal:

      Myslíte baterk-laser-show? (-.

      • Zuzana Kupková napsal:

       Snad že baterka je spolehlivější, jinak si myslím, že kdo si bude chtít zapálit už na začátku a riskovat ztrátu plamene cestou, nebude nijak sankcionován.

       • Tomáš napsal:

        V tomto my rádi při Mši Svaté „riskujeme“, když chodíme s hromničkami okolo kaple (a že někdy dost dobře fučí!). Co je Bohu milé, to nezhasne nikdy.

      • Libor Rösner napsal:

       Myslím, že si zapálí svíčku na pokyn třeba před přímluvami, každý bude vyzván, aby jednu řekl, a položil ji před oltář.

       • Tomáš napsal:

        A Vy myslíte, že pak tu hromádku papírků po skončení spolča zapálí těmi svíčkami? (-.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *