Šéfredaktor v ČRo Plus o islámu, imigraci a papeži Františkovi

Šéfredaktor časopisu byl pozván do Duelu na ČRo Plus, kde diskutoval s doc. Jaroslavem Šebkem na témata islám, imigrace a papež František. Výtah z diskuse (s poněkud zavádějícím titulkem) i celý její zvukový záznam naleznete ZDE.

20 Responses to Šéfredaktor v ČRo Plus o islámu, imigraci a papeži Františkovi

 1. Jaroslav napsal:

  Kam až lze dojít v poníženém předklonu nám předvedl biskup Radkovský svojí návštěvou v plzeňské Velké synagoze – viz Diecezní zpravodajství v KT č. 4/2016. Biskupa Radkovského tam vidíme vedle vrchního zemského rabína Karola Sidona. Toho Sidona, který v knize Evangelium podle Josefa Flavia, kterou napsal, spekulativně uvádí: „Marie prý byla chudými rodiči provdána za vojáka Pandiru… Marie svého manžela nemilovala anebo přestala milovat a zamilovala se do Josefa, tesaře. Když se voják vrátil z tažení, nalezl ji těhotnou… a protože ho Marie již asi omrzela, vyhnal ji… Od té doby žila mladá žena s Josefem, který si ji vzal. Jako první se narodil nemanželský chlapec, kterému dali jméno Ježíš, znamenající osvoboditel. Vždyť skutečně byl osvoboditelem své matky z nešťastného svazku s prvním manželem. Byl dítětem cizoložství, byl bastard… Nesl v sobě jednak pýchu na příslušnost k Davidovu rodu, ale i hanbu… Dospívání Ježíšovo: Napovrch se asi choval jako nafoukaný a pyšný kluk… nikdo nechápal odkud pochází ta nadutost…“ (z Pochodně dneška č. 15)

 2. Jana Šafránková napsal:

  No, musím říci, že pan Šebek zcela evidentně nezvládá dialog uvnitř katolické církve,což v týdnu modliteb za jednotu křesťanů je trochu s podivem. Co znamená výraz konzervativní fundamentalismus? Jsem katolička středního proudu, nevím, jak lépe to nazvat, nemyslím tím ale tíhnutí k průměrnosti. Snažím se naslouchat hlasům lidí, kteří se dle mého názoru snaží nepovrchně reflektovat svou křesťanskou víru, musím říci sem patří i moji protestanští přátelé i přátelé tíhnoucí k hlubší reflexi pravoslaví nebo třeba křesťanství Arménie atd. S určitým porozuměním naslouchám i svým známým, kteří jsou mesiánští židé nebo židé vyznáním. K muslimům nějak cestu nemohu najít, neboť dle mého dosaženého poznání skutečně hlásají násilí na mužích i ženách jiného vyznání. Pan Šebek rozhodně mé obavy nerozptýlil.

  • Vlad IV napsal:

   Co přesně pan Šebek podle vás nechápe?
   Že biskup Církve (shodou okolností i můj diecesní) se plazí jako poslušný pejsek před odporným židovským rouhačem ?
   p.s. O čem si povídáte s protestantskými a nestoriánkými heretiky je mi ukradené, nicméně doufám, že je přesvědčujete o pravdě Církve svaté …….
   Co se týká muslimů – plácáte tu něco o ,,násilí na mužích a ženách,, ale jejich ponižování Krista Pána je vám zřejmně ukradené – zkrátka KHS….
   A ještě maličkost – novocírkevní ekumenický ,,týden modliteb,, laskavě vsuňte třeba Luciferovi za klobouk- bude mu slušet….

 3. KIANDRA napsal:

  Faktická poznámka ad Vlad IV: Chtěl jste asi říci:
  Paní Šafránková „špitla tu něco o“ (tj. neplácala neuváženě o) „násilí na mužích a ženách“.
  Zkratka KHS mi není běžná, znamená to „koncilní humanitní spolek“?
  Onu zmíněnou maličkost vykoná papež František během svých hrátek s čertem.
  A když už je řeč o kloboucích. Váš ordinář je na nejlepší cestě – získat
  kardinálský klobouk. My tomu nezabráníme. I kdyby se za nás postavil Výbor
  pro nemoravskou činnost! (biskup Radkovský totiž pochází z Třeště..)

  • Jana Šafránková napsal:

   Děkuji za reakce. Nejsem příznivec Koncilního humanitního spolku, v tom smyslu jak to podáváte, což je ale značně zavádějící. Hledám, ale vy mi v tom svou nenávistí určitě nepomůžete. Nicméně jsem konvertovala v roce 1982 z ateismu, dávno po Vatikánu a mou cestu mi ukazovali kněží, kteří prošli lágry a dotvrzovali svou víru v Krista svým životem i smrtí. Mé děti byly v komunistickém školství dehonestovány, protože věří v Ježíše Krista a mně bylo učitelkami vyhrožováno a nejen jimi. Riskovali jsme, že se děti nedostanou na školu. Zároveň vás upozorňuji na skutečnost, že bych si slovo plácat nedovolila použít. O své víře přesvědčuji vhod i nevhod, nicméně to neznamená, že budu druhé urážet, jako se to často děje na tomto webu. Navíc, jak chcete nenávistí vůči všem čelit islámu? Nebylo řečeno, kdo ve mně věří, je vlastně se mnou? Nebylo řečeno, chci, abyste byli jedno? S tímto webem končím.

 4. Honza Kohoutek napsal:

  To s tím značkovým oblečením a iphony je dokola opakovaná pitomost. Copak v Sýrii nežila střední třída, která před válkou měla majetek, a teď je ohrožena bombardováním a zabíjením? Proč by se člověk, který má značkovou mikinu a smartphone (pro Vás mají všichni jen produkt Applu), nemohl oprávněně bát o svůj život? Pokud by v ČR vypukla válka a já bych měl možnost utéct třeba do Francie, první, co bych si s sebou vzal, by byl mobil.

  • Ignác Pospíšil napsal:

   Problém je v tom, že většina těchto lidí není ze Sýrie a navíc přišla přes celou řadu bezpečných zemí. Z čehož plyne – nejsou to uprchlíci před válkou, ale ekonomičtí migranti (dokonce i skutečný uprchlík před válkou se stává ekonomickým migrantem, pokud nezůstane v první bezpečné zemi, ale pokračuje dál za lepším, natož pak někdo, kdo vůbec neprchá před válkou).

   • Honza Kohoutek napsal:

    Nemusí prchat jen před válkou (která je de facto i v Iráku a Afghánistánu), ale i před diktátorským režimem (Eritrea) nebo chaosem způsobeným rozpadlým a nefunkčním státem (Somálsko, Lybie). A ano, to tak je, že když už je člověk donucen opustit svou zemi, chce odejít do země, kterou si vybere. Naši migranti po roce 1948 či 1968 taky neodcházeli všichni do Rakouska, které bylo nejblíž a bezpečné.

    • Ignác Pospíšil napsal:

     Ne každý může mít, co chce, ne každý má na to automaticky právo.

     Naši odcházeli tam, kam se dostali, a rozhodně neměli volný výběr, kam jít potom…

   • Honza Kohoutek napsal:

    Naši chtěli ve většině případů do USA právě z ekonomických důvodů. Mnoho migrantů vystřídalo více zemí. Určitý výběr (ne úplně volný) měli.
    Zde k tomu starší rozhovor s Jiřím Pernesem:
    http://krajane.radio.cz/articleDetail.view?id=1446
    Ale to je jedno. Mně šlo o to upozornit, že řeči o značkovém oblečení a iphonech už jsou tak zprofanované a hloupé, že se nimi po několikaměsíční rezonanci tématu v médiích prostě nemůžete vytasit v rozhlase jako se seriózním argumentem, pokud se nechcete ztrapnit, což se stalo. Navíc, jak rozeznáváte z fotek v médiích to, jestli je oblečení značkové? Nebo jen opakujete, co říkají jiní, kteří ty značky taky pravděpodobně nikdy nerozpoznali? Spíš mi přijde, že pokud nemá člověk na sobě hadry, které vypadají na první pohled nuzně, ale má třeba normální moderní mikinu, odpůrci přijímání uprchlíků to hned prezentují jako značkové oblečení. Pokud má levný samsung, hned se z toho udělá iphone a ještě se dodává – nejnovější, aby se zdůraznilo, jak se ti uprchlíci mají vlastně hrozně dobře a pomoc nepotřebují.

 5. Jana Šafránková napsal:

  Člověk někdy v hněvu dává svým názorům volnější průchod než v klidu, je to také jednodušší a také účinnější. Tím, že dávám v diskusi osobní příklady, není to proto, že nejsem schopna obecnější roviny (viz rovnost mužů a žen, s kterou má katolická církev do určité míry máslo na hlavě a ženy obecně považuje za dialogu neschopné), ale v dané situaci mi to osobní přijde důležitější než obecné. Skutečně mi přijde zásadní v diskusi neurážet, jsem starší generace a nejsem na to zvyklá. Obecné zhrubnutí oproti létům do roku 1989 je zřejmé. Jste vůbec schopni připustit jiný názor? Bojujete s křesťany nebo s islámem. A jestliže bojujete s křesťany, je na to teď vhodná chvíle,když tu máme záplavu muslimů?

  • Berchmans napsal:

   Když dovolíte, primární není, proti čemu bojujeme, ale za co bojujeme. Měli bychom bojovat za Krista, a tedy proti všemu, co se protiví vůli Kristově, a to právě proto, že se to vůli Kristově protiví. To se týká samozřejmě také islámu, ale v o nic menší míře ateismu, rasismu, genderismu, všech možných herezí a schizmat.

   Bojovat proti islámu z pozic militantního ateismu po boku konvičkistů (jejichž führer jasně řekl, že hned poté, co vymýtí islám, bude křesťanství druhé na řadě) nebo z pozic genderismu po boku jiných bizarních existencí je naprosto stejně zhoubné a naprosto stejně absurdní, jako by bylo bojovat proti ateistům, rasistům a genderistům z pozic islámu.

   • Adanedhel napsal:

    Že té kravině o křesťanech, kterou šíří ten zhrzený „jakože konvertita “ Lhoťan, vůbec věříte. Konvičky se nezastávám, nemám s ním nic společného, ale zatím se profiluje jako jediný „rozumný“ (byť málo odvážný, spíš mdlý) proti islámský element, je třeba ho podpořit, nebo se po jeho zádech vyšplhat nahoru s výrazněji pro křesťanským programem. Protože islám je takové neuvěřitelné zlo, že tomu ani lidi nevěří a myslí si, že to nebude tak horké. Bude to ještě horší než vhození do rozpálené pece. Mimochodem, zase se ukázal další díl skládačky, že ve skutečnosti jsou všichni ti „proženští“ aktivisté v západních křesťanských sektách jen hamižní a s odpuštěním vychcaní oportunisté, třeba anglikáni, aby byli blíže muslimům, uvažují o tom, že si jejich duchovní budou moci nechat narůst plnovousy. A dění mezi helvíty luterány, hanba ! Na ženy prdí, protože to by jinak zpívali, tváří tvář tomu, co se děje v Z. Evropě, a zatím všichni jejich pastoři mektají o „toleranci“ posunutí žebříčku hodnot… Fuj. A nejhorší je, že mezi ŘK papežem a jimi už dnes není v podstatě rozdílu. … a brány pekelné jí nepřemohou, to ale budou muset udělat něco i řadoví věřící, aby se věci změnily, nechat to jen na bohu je jen zbabělost a lenost, jako v tom podobenství se hřivnami. Děkuji.

   • Berchmans napsal:

    I kdyby to nebyla pravda, faktem je, že Konvička usiluje o ateistickou Evropu a ochranu ateistických evropských hodnot přes muslimy. Ateistické evropské hodnoty jsou mi cizí úplně stejně jako islám a z úplně stejného důvodu, tudíž nevím, proč ho v tom podporovat.

   • Adanedhel napsal:

    V pořádku, je to Váš názor, ale je třeba vzít v úvahu, že nynější ateistický režim křesťany nevraždía nevypaluje kostely. Toto u Islámu platí. Nebo vy budete raději platit džizju ? Vždyť byste se nesměl ani nahlas modlit a je zde spousta dalších věcí. Vy si očividně Islámské zlo neumíte představit, představujete se to jako hurvínek válku. Budiž.

   • Berchmans napsal:

    Máte pravdu, nynější ateistický režim se soustřeďuje na úhledné a čisté vraždění nenarozených rukama „lékařů“ a na ničení duší tím, že je systematicky indoktrinuje morálním relativismem a hedonismem. Je to totiž jednodušší a pro zkázu duší účinnější. Tím ovšem není méně ďábelský.
    Nevidím důvod, proč bych jako katolík měl zasahovat do sporu mezi dvěma zrůdnými modlářskými sektami jen proto, že každá je zrůdná jiným způsobem.

   • Adanedhel napsal:

    Opět, je to Váš názor a já Vám ho vyvracet nehodlám, ostatně tady o nějakého Konvičku vůbec nejde a koneckonců, nejde ani o ateisty, jdeo křesťany. Ale toto sdělení je pro mne velmi urážlivé a hlavně kolosálně hloupé http://www.jewsnews.co.il/2015/09/30/radical-muslim-cleric-declares-that-jesus-was-a-muslim/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *