Rozhlédnutí 2015/03/29

Zmrtvýchvstání Páně

Vítám vás u dalšího rozhlédnutí, dnes slavíme Květnou neděli, která otevírá Svatý týden.

Nerozptylujme se v tyto dny příliš politikou a věnujme se vzpomínce na umučení, smrt a Zmrtvýchvstání našeho Pána Ježíše Krista.

Příští týden zahájí Hod Boží velikonoční, o kterém si připomeneme Zmrtvýchvstání Páně.

Zpravodajství

Řadu odkazů a zpráv naleznete na facebookových stránkách Duše a hvězdy a Akce Život a ve facebookové skupině Křesťané a křesťanská témata ve společnosti a politice.

Kalendárium + akčník

Podrobnější informace ke kalendáriu pro daný den lze získat kliknutím na jednotlivá data. Podrobnější a dlouhodobější přehled o akcích a očekávaných událostech lze nalézt v Aktualitách na Katopedii, četné odkazy na články o aktuálně připomínaných svatých naleznete na facebookové stránce Svatí, blahoslavení, mučedníci.

Průběžně doplňovaný seznam hlavních akcí pro březen 2015 naleznete ZDE. Další stránky informující o užitečných přednáškách, počinech a akcích: HPŽ ČR, CENAP. Informace o možnosti strávit Svatý týden ve vyšebrodském klášteře naleznete ZDE.

29. březenneděle – je Květná neděle, začíná Svatý týden. V ČR i na Slovensku dochází k tomu nesmyslnému přechodu na letní čas.

30. březen, pondělí – je pondělí Svatého týdne. Před 70 lety (na Velký pátek 1945) byl bl. biskup Apor smrtelně postřelen ruskými vojáky, když jim bránil ve znásilňování žen, kterým poskytl azyl ve své rezidenci.

31. březen, úterý – je úterý Svatého týdne.

1. duben, středa – je středa Svatého týdne.

2. duben, čtvrtek – je Zelený čtvrtek. Začíná Velikonoční triduum. Před 70 lety zemřel na následky smrtelných zranění, které mu způsobili ruští vojáci, bl. Vilmos Apor (1892-1945), biskup rábský a mučedník. Před deseti lety zemřel Jan Pavel II. (1920-2005), papež.

3. duben, pátek – je Velký pátek, den přísného postu. V tento den se neslaví mše svatá, ale velkopáteční obřady, které se sestávají z pašijí, přímluv, uctívání svatého Kříže. Při Přijímání se užívají dříve proměněné hostie.

4. duben, sobota – je Bílá sobota, den rozjímání a bdění u Božího hrobu a čekání na Zmrtvýchvstání Páně.

5. dubenneděle – je Hod Boží velikonoční, slavíme Zmrtvýchvstání Páně. Skončila doba postní a začínají Velikonoce.

Zajímavé odkazy

Řadu odkazů naleznete na facebookových stránkách Duše a hvězdy a Akce Život a ve facebookové skupině Křesťané a křesťanská témata ve společnosti a politice. Samotné uvedení odkazu v seznamu neznamená, že autor tohoto přehledu souhlasí s jeho obsahem či vyzněním, ale jen a pouze že se vyplatí si ho přečíst. I třeba jako odstrašující příklad.

Stálice českého a slovenského tradičně katolického internetu (tj. stránky, které se vyplatí průběžně sledovat, protože jsou kvalitní a pravidelně nabízejí něco nového): Krása liturgieLumen de LumineREX!, Dielňa sv. Josefa a Kompas tradice. Další tradičně katolické stránky naleznete ZDE. Z cizojazyčných stránek doporučuji především: LifeSiteNews.com a Rorate Caeli.

Ignác Pospíšil

One Response to Rozhlédnutí 2015/03/29

  1. Michal Kretschmer napsal:

    Obsáhlý článek o reformě obřadů sv. týdne za Pia XII – http://rorate-caeli.blogspot.com/2015/04/the-reform-of-holy-week-in-years-1951.htm – začátek úpadku liturgie.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *