Dnes slavíme svátek andělů strážných

Dnes, 2. října, slaví Církev svátek svatých andělů strážných, které lidé dostávají jako pastýře a ochránce, aby jim pomáhali v boji proti ďábelským svodům a vedli je k naplněnému životu, který končí v Nebi.

Víra ve strážné anděly je velmi důležitá pro život praktikujících katolíků a je nanejvýš chválihodným zvykem se na ně každodenně obracet. Děti tak u nás činí nejčastěji dětskou modlitbičkou Andělíčku, můj strážníčku, zatímco dospělí modlitbou Anděle Boží, strážce můj.

Na závěr bych ještě odkázal na hezký text o andělech strážných, který u příležitosti jejich svátku dnes na svých stránkách Lumen de Lumine zveřejnil Dr. Lubomír Štula.

Ignác Pospíšil

4 Responses to Dnes slavíme svátek andělů strážných

 1. Václav napsal:

  To je moc hezký článek. Jenom bych dodal že člověk má oproti andělovi ještě jednu výsadu. Anděl nemůže proměňovat Eucharistii. O strážných andělech říkala blahoslavená a stigmatizovaná Anna Kateřina Emmerichová že když byla v kostele tak vídávala anděly všech přítomných. Někteří se radovali a jiní plakali, ti jejichž chráněnci chodili na mši jen z povinnosti a v duchu se hněvali a nebo otravovali. Možná by nebylo od věci si na to vzpomenout, když chodíme na mši. Také prý viděla anděly pomáhat přímo u oltáře. Kdykoliv byl duchem nepřítomen kněz a nebo toužil být někde jinde.
  Zajímal by mne Váš názor v jedné otázce, která se mezi věřícími občas probírá. Má svého strážného anděla úplně každý člověk, od narození až do smrti ? I když třeba vědomě slouží tomu padlému, nevěří v Boha ?

 2. Michal Kretschmer napsal:

  Má se za jisté (byť to není formálně vyhlášené dogma), že každý pokřtěný má svého anděla strážce. Všeobecným míněním theologů je, že dokonce každý člověk má svého anděla strážného. To je i učení sv. Tomáše Aq. (STh I q. 113). Lze se tu odvolávat i na Mat 18,10.

  Ohledně posledního dotazu odkazuji na článek 6 výše uvedené otázky.

  Ještě dodávám, že se má za to, že anděla strážce mají i celé národy a církve. Lze se tu dovolávat Dan kap. 10 a 12.

  • Pax Jan napsal:

   Jedna věc by mě zajímala. Co se stane, když člověk zemře. Prý jej anděl strážný doprovodí k Božímu soudu (?). Co potom. Je s ním pak třeba v nebi? Jakou mají souvstažnost andělé a očistec? Pokud je dotyčný člověk spasen, je s ním anděl v nebi? Nebo je poslán jinému člověku?

   Jan

   • Michal Kretschmer napsal:

    Obávám se, že na Vaše otázky nelze dát spolehlivou odpověď. Lze se jen dohadovat. Vždyť ani nevíme, zda dobrých andělů je či není více než všech lidí, kteří se narodili a ještě narodí.

    Andělé jsou stále v nebi, stále patří na Boží tvář, i když působí zde na zemi.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *