Rozhlédnutí 2014/09/07

Narození Panny Marie

Vítám vás u dalšího rozhlédnutí, tento týden zahajuje třináctá neděle po Svatém Duchu, na kterou zároveň připadá svátek sv. Melichara Grodeckého a jeho druhů.

Nejvýznamnější svátky a památky tohoto týdne: Narození Panny Marie (8), sv. Gorgon Římský a sv. Petr Claver (9), Mikuláš Tolentinský (10), Protus a Hyacintus (11) a Jméno Panny Marie (12). Příští týden zahájí čtrnáctá neděle po Svatém Duchu, na kterou zároveň připadne svátek Povýšení Svatého Kříže.

Z akcí připomínám obě poutě do Sv. Jana pod Skalou (13 a 14).

Modleme se tento týden především za naše bratry a sestry na Blízkém východě a za obrácení nejen těch zločinců, co je pronásledují, ale i zločinců z řad našich západních politiků, co tomuto pronásledování jen nečinně přihlížejí, případně je dokonce podporují.

Zpravodajství

Řadu odkazů a zpráv naleznete na facebookových stránkách Duše a hvězdy a Akce Život a ve facebookové skupině Křesťané a křesťanská témata ve společnosti a politice.

Svatý stolec a Řím

František I. přijal dnes dopoledne na samostatných audiencích bývalého izraelského prezidenta Šimona Perese a jordánského prince El Hassana bin Talala. Šimon Peres představil papeži svůj plán založit organizaci na způsob jakési náboženské OSN.

Benedikt XVI. přijal včera odpoledne ve své vatikánské rezidenci představitele Mezinárodní federace Juventutem, která sdružuje mladé příznivce tradiční liturgie. Podrobnosti ZDE.

František I. vyhlásil neděli 28. září Dnem modliteb za třetí mimořádné zasedání biskupského synodu, který se bude konat od 5. do 19. října na téma: „Rodina jako pastorační výzva v kontextu evangelizace“. Podrobnosti ZDE.

Evropská unie

Europoslankyně Anna Záborská iniciovala znovuobnovení europarlamentní Pracovní skupiny pro ochranu rodiny, práv dítětesolidarity mezi generacemi a demografii. Na setkání skupiny, která existuje od roku 1999, se sešlo více než padesát europoslanců.

Domácí

Celostátní výbor MKD v Hradci Králové zavázal předsednictvo MKD k vyvinutí maximálního úsilí k zamezení přijetí zákona umožňujícího osvojení dětí osobami žijícími v registrovaném partnerství. Podrobnosti ZDE.

Orlové a jejich příznivci se sešli na Tetíně v rámci poutě ke sv. Ludmile. Organizovanou pěší pouť po trase Beroun – Tetín absolvovalo asi 50 lidí, dalších 30 dorazilo na Mši svatou, kterou v kostele sv. Ludmily celebroval P. Anselm Pavel Kříž O.Praem, jiným způsobem.

Zahraničí

Ukrajina, východoukrajinští povstalci a Rusko se dohodli na příměří. Na většině míst je dodržováno, nicméně existují i oblasti, kde se dále střílí. Na tom, kdo je porušil, se strany konfliktu nemohou shodnout. Západ navzdory příměří připravuje další sankce proti Rusku a přemýškí, jak nějak elegantně Ukrajinu podpořit, aby to zas až tolik nestálo a aby Rusko zas až tolik nenaštval. Francouzský prezident pozastavil dodávku válečných lodí třídy Mistral do Ruska.

Situace v Iráku a Sýrii se nelepší, USA vytvářejí koalici proti Islámskému státu. Zároveň se pochlubily tím, že při jednom jejich náletu pořádně prořídlo vedení tohoto zločinného útvaru.

V Rumunsku byla založena nová řeckokatolická eparchie. Jejím prvním eparchou je Mons. Mihai Frăţilă. Více ZDE.

Venezuelští biskupové se ohradili proti svatokrádežné parodii Otčenáše, kterou prezentovala socialistická delegátka na sjezdu vládní strany. Podrobnosti ZDE.

Berlín slavnostně otevřel pomník věnovaný obětem nacistické euthanasie (akce T4). Je umístěn na okraji parku Tiergarten. Více ZDE.

Slovenský prezident Andrej Kiska poslal referendum o rodině na slovenský Ústavní soud. To vyvolalo velkou kritiku ze strany jeho zastánců: slovenský Ústavní soud má mimořádně špatnou pověst a aktivisté se obávají soudcovského aktivismu.

Kalendárium + akčník

Podrobnější informace ke kalendáriu pro daný den lze získat kliknutím na jednotlivá data. Podrobnější a dlouhodobější přehled o akcích a očekávaných událostech lze nalézt v Aktualitách na Katopedii, četné odkazy na články o aktuálně připomínaných svatých naleznete na facebookové stránce Svatí, blahoslavení, mučedníci.

Aktualizovaný seznam důležitých akcí na září naleznete ZDE.

Další stránky informující o užitečných přednáškách, počinech a akcích: HPŽ ČR, CENAP.

7. září, neděle – je 13. neděle po Svatém Duchu, na kterou zároveň připadl svátek sv. Melichara Grodeckého a jeho druhů. († 1619), košických mučedníků umučených před 395 lety.

8. září, pondělí – slavíme svátek Narození Panny Marie. Tento den se tradičně žehnají semena. Před 360 lety zemřel sv. Petr Claver (1580-1654), jezuitský misionář.

9. září, úterý – připomínáme si sv. Gorgona Římského († 305), mučedníka, a sv. Petra Clavera (1580-1654), jezuitského misionáře. A taky bl. Jacquese-Désirého Lavala (1803-1864), misionáře a řeholníka, který zemřel před 50 lety. Před 260 lety (1754) byl slavnostně vysvěcen sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci. Dvacáté narozeniny oslaví Pavel Horáček (1994), moravský křesťanský demokrat a pro-life aktivista.

10. září, středa – připomínáme si sv. Mikuláše Tolentinského († 1305), řeholníka a kazatele. Před 95 lety (1919) byla podepsána smlouva ze Saint-Germain, která znamenala rozpad Rakouska-Uherska.

11. září, čtvrtek – připomínáme si sv. Prota a Hyacinta, mučedníky, a bl. Bonaventuru z Barcelony (1620-1684), františkána, který se narodil před 330 lety. Před 10 lety byl zavražděn otec Ladislav Kubíček (1926-2004), český kněz a lékař.

12. září, pátek – slavíme památku Jména Panny Marie. Před 185 lety zemřel Juan Ignacio Molina (1740-1829), chilský jezuitský kněz a přírodovědec.

13. září, sobota – sobotní památka Panny Marie. Pouť do Sv. Jana pod Skalou, pěší pouť začne v Srbsku po 10. hodině, Mše svatá v cca 12:00. Podrobnosti ZDE.

14. září, neděle – je 14. neděle po Svatém Duchu, na kterou zároveň připadl svátek Povýšení Svatého Kříže. Před 800 lety zemřel sv. Albert Jeruzalémský (1149-1214). 80. narozeniny by dnes oslavil Mons. Jaroslav Škarvada (1924-2010), pomocný biskup pražský. Svatojánská společnost ve Svatém Janu pod Skalou zve na poutní mši svatou při příležitosti oslavy 300. výročí postavení a vysvěcení kaple Svatého Kříže. Procesí ke kapli Povýšení Svatého Kříže od kostela sv. Jana Křtitele začne v 10:00, Mši svatou celebruje P. Radim Valík OSB.

Zajímavé odkazy

Řadu odkazů naleznete na facebookových stránkách Duše a hvězdy a Akce Život a ve facebookové skupině Křesťané a křesťanská témata ve společnosti a politice. Samotné uvedení odkazu v seznamu neznamená, že autor tohoto přehledu souhlasí s jeho obsahem či vyzněním, ale jen a pouze že se vyplatí si ho přečíst. I třeba jako odstrašující příklad.

Stálice českého a slovenského tradičně katolického internetu (tj. stránky, které se vyplatí průběžně sledovat, protože jsou kvalitní a pravidelně nabízejí něco nového): Krása liturgieInstitut sv. JosefaLumen de LumineREX!, Dielňa sv. Josefa a Kompas tradice. Další tradičně katolické stránky naleznete ZDE.

Česky

Amnesty International: V Iráku probíhá etnická čistka

Apokalypsa iráckého křesťanstva

Arcibiskup Tomasi: Ve hře nejsou práva křesťanů, nýbrž základní lidská práva

Jan Pavel II.: Homosexualitě je nutné se postavit na odpor jasně a výrazně

Kardinál Müller: Více žen v Mezinárodní teologické komisi

Nizozemští pedofilové se obrátí k Evropskému soudu pro lidská práva, doufají ve zrušení zákazu svého klubu

Patriarcha Sako: Iráčtí křesťané jsou na pokraji vyhlazení

V České Těšíně uctí jednoho z tzv. Košických mučedníků

Slovensky

Aliancia za rodinu: Prezident uprednostnil politické riešenie pred hlasom ľudí zdola

Bez šance na prežitie

Komentár Jozefa Kováčika: Panika z referenda

Leopoldov bol opäť v centre pozornosti ako symbol utrpenia

„LGBT“ aktivistka Romana Schlesinger požaduje trestanie ľudí s inými názormi

Libanonský patriarcha: Výčiny fundamentalistov sú návratom do praveku

Manželstvo na konci dúhy alebo Sulíkov Taliban

Polsky

Na poligonie wiary, czyli być katolikiem w Czechach

Terlikowski o Organizacji Religii Zjednoczonych: Synkretyzm jest śmiertelnym zagrożeniem dla każdej religii

Anglicky

Abp. Lori: „the scope of toleration for religious expression and for religious institutions is narrowing.“

A ‘dereliction of duty’? Catholics react to Cardinal Dolan’s role in St. Patrick’s Day Parade

College campuses resemble closed countries

Did Notre Dame Just Go Off the Cliff?

Duck Dynasty’s Phil Robertson: ‘I’m as much of a homophobe as Jesus was’

Federal Judge: U.S. Constitution Doesn’t Require Redefinition of Marriage

Irish mother of six jailed for homeschooling

Lawyer faces ‘immediate and severe’ punishment for defending marriage in an e-mail

Malta’s president promises not to legalize abortion

Noted Psychiatrist: Transgenderism Is a Mental Disorder

Reagan-appointed judge: There’s ‘no fundamental right…to same-sex marriage’

The Church, Excommunication, and Reconciliation

The Roots of the Political Use and Abuse of the Bible

TIME for some media „nun-sense“!

‘We have to judge acts’: Vatican’s Cardinal Burke dismantles ‘Who am I to judge?’

„Why a silence?“: On the West and Islam

 

 Ignác Pospíšil

5 Responses to Rozhlédnutí 2014/09/07

 1. nino napsal:

  No, bude zaujimave, ako sa tradicni katolici postavia k referendu u nas (ak bude) z dielne Aliancie za rodinu. Sam som podpisal peticiu, ale teraz niektori katolici kritizuju, ze referendum, referendove otazky, a aktivity Aliancie za rodinu nie su uplne v sulade s vierou, a nesu stopy wojtylianstva.
  Neponukaju tieto aliancie komplexny pohlad na rodinu, katolicku alternativu, nebojuju za katolicku rodinu, ale za komunisticku a wojtyliansku.
  Tak neviem, ako sa pravoverni katolici nakoniec postavia k tymto aktivitam…

  • Pax Jan napsal:

   Oni bojují za rodinu přirozenou.

   A na tom se shodneme. Tento útok se dnes ze strany našich odpůrců nevede na rodinu katolickou, evangelickou či pravoslavnou.

   Ale je to cílený rozvrat rodiny postavené na řádu stvoření.

   Abychom při podpoře skvělé iniciativy neuvažovali jako pedantský tělocvikář, který žákovi nedá na vysvědčení jedničku, když vyhraje za gymnázium běh na 100 metrů v celostátní úrovni, „protože nezvládl „kolenotoč“:))). 🙁

   Být Slovákem, podepíšu, jsem za referendum. Podpořím.

   V současnosti je na Slovensku za Alianci pro rodinu více než 100 organizací.

   http://www.alianciazarodinu.sk/

   Jan

   P. S.

   Neznám „wojtyliánskou“ rodinu.(ale ani „lefebvristickou“ rodinu). Znám rodinu, resp. manželství jak jej definuje učení Církve.

   • nino napsal:

    Je to zlozite, Jan. Zacinam mat pochybnosti o tychto organizaciach, lebo su to casto konzervativci. Ked sa schvalia partnerstva homosexualov, a stanu sa normalne, tak o 30 rokov to uz budu akceptovat, a budu bojovat len proti povoleniu pedofilie, a strasit tym.
    Napr. organizacia neriesi zakaz rozvodov, alebo to, ze katolicke deti su davane na adopciu nekatolikom.
    Proste to bol Wojtyla, co si vybral urcite body z katolickej nauky (deklarovanie odporu voci potratom, homosexualite, antikoncepcii) a dalsie nechal poslapat. Dnes tieto organizacie sa drzia Wojtylovych pokynov (i ked nepostrehli, ze oficialny kurz Bergoglia sa uz zmenil, z coho niektori maju i chaos v hlavach) a tym padom urcuju temy.
    Urcuju temy verejnej diskusie, a urcuju teda i to, co z katolicizmu ma byt zabudnute. Teraz podsuvaju, ze manzelstvo je zvazok muza a zeny, ale nie tu nepopularnu pravdu, ze je nerozlucitelny.
    Ano, ak by komplexne sa venovali vizii rodiny, asi 400 tisic podpisov neziskali. Ale ja myslim, ze je cas na komplexnu viziu, nie je len odpor voci homosexualite.

    Cize mam tieto vyhrady.
    – iniciativa urcuje verejnu debatu, a z nej vynechava dolezite temy. Pridat sa k tejto Wojtylovej linii z rizikom toho, ze sa zucastnujem aktivit, ktore umyselne vynechavaju mnozstvo z katolicizmu a toto mnozstvo je vdaka ich odsudeniahodnym manipulativnym aktivitam postupne z katolicizmu vynechane a zabudnute?
    – su v iniciative zapojeni pochybni ludia (Bergogliovci, Wojtyliani)
    – chybajuca pozitivna vizia tychto iniciativ

    Toho tretieho bodu sa este dotknem. Diskutuje tuna niekedy jeden kolega diskuter zo Slovenska, ktory neskutocne moc sa upina na mohamedanstvo, a je to snad hlavna tema jeho posobenia, minimalne tuna. Moc ma nieco na nom vyrusuje, a nevedel som co.Az nedavno som na to dosiel v rozhovore s jednym kamaratom.
    Ten kamarat mi hovoril, ze uz ma dost toho slovenskeho upadku myslenia. Neschopnost cokolvek riesit, ponuknut ucelenu viziu, ale jedine, co je ludom dovolene a co dokazu je utapat sa v nenavisti, co sa meni u niektorych pomaly az za nahrazkove nabozenstvo a posadnutost.
    A ma pravdu. Toto je tema dnes u Slovakov. Nenavistne sa na nieco upimat. A u nas je tento bod upadku asi najsilnejsi, v porovnani so zahranicim.
    A toto ide ruka-v-ruke s absolutnou neschopnostou nieco tvorit, ponukat ucelenu viziu, nieco velke vybudovat.
    Proste zacni nadavat na Romov, Madarov, politikov, Cirkev a mas o publikum postarane, a mas sa so Slovakom o com bavit, uvidis kolko horliviych diskuterov budes mat.
    Ale povedz, ze je treba opat vybudovat spravodlivu spolocnost, aby nad nasimi hlavami opat zavladli vlajky Arpadovcov, svatcov a Krista, ze je treba vybojovat slobodu, a polozit zaklady obnovy, predostri nejaku ucelenu viziu, predstavu, tak rychlo uvidis, ako sa bud kazdy usmeje, alebo sa kazdy otoci, lebo ho toto nebavi, nebavi ho nejake riesenie, boj, cesta- ved naco, ked cielom zivota je utapat sa v nenavisti, nie?
    Mam proste obavy, ze podobne, keby si tym aktivistom povedal nejaku ucelenu viziu, tak asi sa pousmeju, odvratia sa, alebo Ta oznacia za provokatera.
    Len podotykam, ze zmiesane manzelstva (s nekatolikmi), adopcie katolickych deti nekatolikmi, atd- to vsetko moc tieto organizacie neriesia, a to su len veci, co ma napadli. Potom niekde vidis dceru krestanskych rodicov stykat sa s neveriacim (ci robit mu konkubinu) a povies, ze to je hanba, ze to tito dovolia, a vsetci tito sa pozeraju nechapavo… aj to je dosledok toho, ze tieto organizacie si umelo vyberaju len niektore temy, tym pokryvuju celu katolicku vieru.
    ..
    Sam neviem, mozne je, ze v referende hlasovat budem, ale na druhej strane, moje znechutenie z tychto aktivistov a iniciativ dost vzrasta…
    Myslim, ze je cas ponukat ucelenu krestansku viziu spolocnosti, a sveta, ako ma fungovat rodina, spolocnost a stat, a zakony, komplexne a ucelene. A myslim, ze tieto iniciativy, nakazene modernym upadkovym wojtylianskym duchom toho schopne moc nie su…

   • nino napsal:

    Uvediem aj jeden priklad. Pozrite na islamskych salafistov, su to nasilnici, ale pozrite- ti ludia stale dokazu povedat, ako si predstavuju aby vyzerala, spolocnost, ako by mala fungovat, ako by mali vyzerat zakony, ako by mala byt usporiadana, dokonca v takej chcu i zit, a dokonca su ochotni za nu i bokovat, urobit vsetko pre to, aby bola ustanovena (Irak a Syria).
    To je znacny rozdiel oproti slovenskej sucasnej prevladajucej mentlite.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *