Slavíme svátek sv. Pia X.

První papežské požehnání sv. Pia X.

Dnes slavíme svátek sv. Pia X., velkého církevního reformátora a největšího papeže 20. století, který vedl Katolickou církev v letech 1903-1914.

Mimo jiné nám ukazuje, jak správně skloubit skutečnou pokoru a život v chudobě se zastáváním papežského úřadu, kombinovat lásku k bližním s  povinností biskupa či papeže a dbát na ryzost, pravdivost a pravost katolické víry, kterou Církev hlásá, jak správně reformovat církev a život věřících.

Modleme se, aby si dnešní kněží a hierarchové vzali jeho příklad k srdci, aby nalézali pravou katolickou víru a měli dost odvahy, aby ji zastávali, žili podle ní a nezastřenou ji hlásali.

Při této příležitosti bych připomněl dvě nedávné události, které se odehráli 9. srpna 2014 ve vyšebrodském klášteře:

1) Slavnou pontifikální Mši svatou slouženou u příležitosti 100. výročí úmrtí sv. Pia X. a 60. výročí jeho svatořečení:

2) Přednášku o sv. Piu X., kterou přednesl církevní historik PhDr. Radomír Malý:

 

Ignác Pospíšil

37 Responses to Slavíme svátek sv. Pia X.

 1. Pax Jan napsal:

  Modleme se, aby v co nejkratší době byl zdárně ukončen beatifikační proces jeho nástupce, Pia XII. (Eugenio Pacelli), nazývaného „Pastor angelicus“

  Pax

  Jan

  • Armin Cordianus napsal:

   No jistě … :-/

   Zpátky do reality, Jene Paxi!

   Cause for Bishop Sheen Suspended

   It is with immense sadness that the Most Reverend Daniel R. Jenky, CSC, Bishop of Peoria and President of the Archbishop Fulton J. Sheen Foundation, announced today that the Cause for Sheen’s beatification and canonization has for the foreseeable future been suspended. The process to verify a possible miracle attributed to Sheen had been going extremely well, and only awaited a vote of the Cardinals and the approval of the Holy Father. There was every indication that a possible date for beatification in Peoria would have been scheduled for as early as the coming year. The Holy See expected that the remains of Venerable Sheen would be moved to Peoria where official inspection would be made and first class relics be taken. Subsequently, the Archdiocese of New York denied Bishop Jenky’s request to move the body to Peoria. After further discussion with Rome, it was decided that the Sheen Cause would now have to be relegated to the Congregation’s historic archive.

   • Jan Pax napsal:

    Nevím, co má tento výkřik do tmy („neozdrojovaný“) co společného s jeho svatostí papežem Piem XII.

    Ctihodný služebník Fulton Sheen byl vynikajícím biskupem. Kéž bychom měli více takových!!! A (asi zde nějaké tradicionalisty „nadzvednu:), byl mediální hvězdou.

    Jeho nejsledovanější program se jmenoval Life is Worth Living (Život stojí za to žít). Byl vysílán v 50. letech a sledovalo ho přes 30 miliónů diváků. Za svou činnost dvakrát získal televizní cenu Emmy. Prostě „blessing“.:)))

    Mně na něm fascinuje jeho oddanost Bibli, mariánské úctě a jeho souvztažnost mariánského poutního místa portugalské Fatimy a
    muslimů (čímž „vybočoval z řady“, ostatní se, a to jinak správně(!) soustřeďovali na vztah Fatima – Rusko.

    Více zde
    http://www.svetkrestanstva.sk/2011/06/arcibiskup-fulton-sheen-sa-priblizil-k.html

    Jan

   • Hamish napsal:

    Že byl Sheen mediální hvězdou tradičním vadí daleko méně, než fakt, že sloužil nekatolický NOM, pokud si dobře vzpomínám.
    Jinak vás zklamu, Jene. Pius XII. nebyl dobrý papež. Jeho deformy liturgie jsou doslova děsivé. Nicméně, bude si muset počkat, až si Novocírkev „svatořečí“ všechny pokoncilní papeže a teprve potom možná přijdou na řadu nějací další.

    • paulus jan napsal:

     Někdo nekatolický NOM sloužil , jiný se v něm nechal sezdat .

     • Opičí mozeček napsal:

      Inu, pořád lepší, než neplatné sňatky u Bratrstva svatého Pia X. 😀
      Dle posledního vyjádření bp. Fellay,po regularisaci budou moci všichni u nich přijímat PLATNÉ svátosti. Svátost manželskou a svatou zpověď nevyjímaje.

   • nino napsal:

    Jan, Svetkrestanstva, z ktoreho cerpate je stranka modernistickych odpadlikov, bezakovcov, kacirov a nepriatelov Krista.
    Dany biskup nebude nic moc, kedze na koncile spolupracoval s Ratzingerom, proste taky moderny ,,svaty“

   • nino napsal:

    Jan, samozrejme, kedze Vas neopohansky panteon zniesol takych ,,svatych“ ako Wojtyla“, tak nepochybujem, ze znesie i takych ako je nejaky modernista Sheen…

   • Gorazd napsal:

    Ad Hamish:
    Aké deformy liturgie spôsobil Pius XII.? To by ma skutočne zaujímalo.

  • nino napsal:

   Pius XII. bol v niecom dobry, v niecom zlyhal, ale vyhlasit ho za svateho? To trosku postrada katolickeho ducha. Na svateho papeza treba mat trosku prisnejsie kriteria….
   Kazdopadne, sucasne svato a blahorecenia vobec katolici neuznavaju. S istotou prijmam len svatcov, co boli vyhlaseni za svatych do pontifikatu Pia XII., a ktori zili do nastuu osvietenstva v katolickych statoch. K ostatnym pristupujem s rezervou, pripadne pokoncilovi su vacsinou uplne mimo.
   Minimalne tohto kriteria by sa mali drzat katolici pri kostoloch, a umoznovat len zobrazenia svatcov vyhlaenych pred koncilom, a zijucich pred osvietenstvom. Ti nas vedu k Bohu, kym Wojtyla a podobni nas vedu do pekla, cize to su modly. Tie by mali byt znicene a spalene.

   • Jan Pax napsal:

    Od řádku 4: pozor: sedevakantismus a podobně ničí lidský mozek, podobně jako tvrdé drogy:))

    „Kazdopadne, sucasne svato a blahorecenia vobec katolici neuznavaju.“

    No, prostě to není pravda. O svátku blahoslavené Terezie z Kalkaty a Prvním pátku v měsíci.

    Jan

    (možná někdy v budoucnu opravdu přijde papež Petr II. Římský. Bude asi muset veřejně odsoudit omyly. Např. tradicionalistů, jako Nino:)

   • Gorazd napsal:

    Nino, hlavne svätý padre Pio patrí k tým pokoncilovým, vyhláseným Jánom Pavlom II, ktorí nás vedú priamo do pekla 😀 Sorry, ale toto je dosť pritiahnuté za vlasy, rovnako ako to, že Pius XII nemôže byť povýšený na oltár… Vy zrejme skutočne veríte, že Woltyla je v pekle…

   • nino napsal:

    Jan, uz ste sa zo mna snazili urobit cloveka na ceste sedesvakansizmu, pravoslavneho extremizmu, ba neviem ci aj nie salafizmu.
    A pritom stale ja vyznavam len katolicku vieru, a Vy ste vydali na cestu Wojtylu, namiesto Pana.. 🙁
    Co ma spolocne fakt pochybnych svato a blahoreceni v modernej dobe so sedesvakansizmom? Minimalne od dob Wojtylovho noveho kanonickeho prava su neprlatne, preze definicie svatosti su mimo katolickeho pojmu.
    Svatci nas privadzaju k Bohu- nie odvadzaju k herezam, a nie vedu do pekla. Zial, Wojtyla nas vedie od Boha prec, do pekla.
    A ja som katolik, nevyberam si, ale drzim sa objektivnej pravdy. A tou je, ze moderne svatorecenia su pochybne, a tyka sa to vsetkych, i ked i mnohi pokoncilovi ,,svatoreceni“ mozu byt, a zrejma i naozaj aj su svati, ja nie som autorita, aby som si vyberal. V sukromi mozem preukazoat nejaku uctu, ale uz pri stavbe kostolov a ich vyzdobe by malo sa s tymto pocitat.
    Samozrejme, Wojtylove ,,putne“ miesta, rozne ,,relikvie“, a podobne musia byt po vitazstve katolickej ortodoxie znicene ako modly, tak aby sme kracali v slapajach velkych katolickych svatcov, co nicili modly a potierali modlosluzbu.

    • paulus jan napsal:

     Ne všichni svatořečení podle nových pravidel jsou svatořečení neplatně . To by nebyl ani pater Pio .

   • nino napsal:

    Jan, a mozno nepride Peter II., ale Frantisek II. a ten odsudi omyly a ,,mylne“ dogmy katolikov, a medzi tym stihne v nejakej rimskej bazilike ,,zosobasit“ nejaky sodomsky par.
    Verim, ze na to vsetko zareagujete presne rovnako, ako reagujete na sucasne skandaly, kto prehltol skandal v Assisi, kto zhltol pontifikat Frantiska, tak preco by ten nemal dokazat zhltnut ,,sobas“ homosexualov v rimskej bazilike?

   • nino napsal:

    Gorazd, ja netvrdim, ze vsetci, kto boli po koncile vyhlaseni za svatych, tak svatymi nie su. Urcite sa najdu i pripady, ze mnohi su. Ved to je aj typicka prax modernistov, miesat pravdu s omylom, pravych svatych s falosnymi.
    Sam sa nepovazujem za autoritu, aby som si vyberal, kto je a kto nnie.

    Preto by sa na verejne prejavy mali vyuzivat starsi svati, hlavne ti, co zili pred velkym zmatenim krestanskeho sveta, ktore prislo s osvietenstvom.
    ..
    Svatorecenie Pia XII.- no, aj ak by bol ,,svatoreceny“, tak to velku vahu nema, pretoze ti, co vyhlasili za svateho Wojtylu, a chcu vyhlasit Pavla VI. naozaj nemaju ponatie, co znamena svatost.
    Na pociatkoch Cirkvi sa svatost silne spajala s mucenictvom, vacsina svatych bola mucennikmi. Zakladom mucennictva bolo vyznavanie pravej viery.
    Wojtyla priznal mucennikov aj protestantom a nekatolikom, cize jeho ,,martyri“ su nieco ine ako martyri v katolickom ponati. To suvisi i so svatostou. Bergoglio mimochodom toto niekolko-krat potvrdil.
    Takze naozaj to nie je moj subjektivny pocit. Je to realita.
    Martyr a svatec dnes neznamena to iste, co znamenal v katolicizme. Taka je realita.
    Takze povysenie Pia XII.na oltar, ci skor stol, dnes nema ziadnu vahu, a je uplne ukradnute. Nech si k Wojtylovi, Montinimu, Janovi XXIII. povysia pre mna za mna aj Che Guevarru, Marxa a Jozefa Tisa.
    Avsak. Aj ak by doslo k obnove Cirkvi, nemyslim, ze Pius XII. by bol svatoreceny. Cirkev k svatoreceniu papezov pristupuje dost vynimocne, a nemyslim, ze by Pius XII. az tieto prisne podmienky splnal.
    ..
    No a ci je Wojtyla v pekle, to neviem, mozno aj ano, minimalne za to, co sa robilo tym ubohym detickam.
    Je mi v podstate ale jedno, kde je.To, co ma zaujima je, ze tento clovek sa dava ako priklad svatosti nasej mladezi, a podobne. A to je to, co ma desi. Ze sa mu buduje kult, aby zatieneny bol Pan Jezis a skutocni katolicki svati.
    Kolko svatic zo staroveku bolo odstranenych po Koncile? Pretoze podstupili radsej mucennicku smrt, nez by si zobrali pohana za manzela. Ano, prekazali takym ako Wojtyla, v ich planoch na asimilaciu katolikov, zmiesane manzelstva a dalsie herezy. Preto bol ich kult zniceni. A namiesto nich nam chrlia neskutocne mnozstvo pochybnych ,,svatych“.
    Katolickych svatych chcu nahradit neopohanskym panteonom…
    Oni falsuju vieru. Nasu vieru, ktoru nam dal Kristus. Ide to az tak daleko, ze diabolsky portal Postoy.sk uverejnil clanok, kde tito pisu:
    ,, Po tretie, nadbytok kresťanských žien a pohanských mužov vytvoril mnohé manželstvá, ktoré následne viedli ku konverziám pohanských mužov na kresťanskú vieru, čo je jav, ktorý pretrváva dodnes. “
    http://www.postoy.sk/content/uspesny-program-obnovy
    Najskor vyskrtli katolicke svatoce, co polozili v pohanskom Rime svoje zivoty, lebo nechceli nic mat s pohanom, ci ho nechceli za manzela a dnes este budu tvrdit, taketo zvratene nehoraznosti, ze krestanske zeny si brali pohanov. Ved pre vtedajsich krestanov bol Kristus vsetkym, to proste bolo mimo, aby si nejaka zena brala neveriaceho. Mnoho krestaniek radsej zivot polozilo, nez by si za muza zobrali pohana.
    Jedna krestanka povedala vtedy pohanovi, co ju chcel aspon pobozkat, ze nikty nic nemala zo ziadnym muzom, ako si vobec mysli, ze by nieco mohla mat s pohanom?
    Samozrejme, divime sa, ze po koncile boli taketo cistky, a vymazavali sa svati, a nahradzali sa modernymi pseudosvatymi, ako Wojtyla? Ten, co uvolnil zmiesane manzelstva a do istej miery ich podporoval?

   • nino napsal:

    Gorazd, este tolko- pred Koncilom bolo len sem-tam zopar velkych papezov vyhlasenych za svatych? V porovnani s tym, kolko papezov za poslednych sto rokov bolo a v nedalekej buducnosti bude svato a blahorecenych?
    Dalsi svaty, ktoreho kult bol po koncile vyhladeny bol chlapcek, blahoslaveny Andrysek z Rinnu, ktory bol takisto vymazany a zahladeny po koncile. Na katopedii sa pise:

    ,,
    Blahoslavený Andreas Oxner (jinak nazývaný Andrýsek z Rinnu, či německy Anderl, * 16. listopadu 1459). Ve třech letech dne 12. července 1462 byl bestiálně zavražděn v severním Tyrolsku v obci Rinn skupinou židovských obchodníků na balvanu v místním lesíku. Způsob vraždy připomínal parodii na ukřižování Páně. Již v 15. století se nacházejí doklady veřejného uctívání blahoslaveného Andrýska. Papež Benedikt XIV. r. 1753 vydal zvláštní officium i mešní formulář. Po celá staletí byla v Rakousku a Německu pouť k blahoslavenému dítěti velice populární.

    V 2. polovině 20. století byl shledán Andrýskův kult jako antisemitský. Již r. 1953 byl svátek blahoslaveného dítěte, který měl připadat na 12. červenec, vyškrtnut z místního církevního kalendáře, r. 1961 blahoslaveného Andrýska vyškrtl papež Jan XXIII. ze seznamu blahoslavených. Příběh o rituálně zavražděném dítěti byl prohlášen za podvrh. Roku 1985 byly Andrýskovy ostatky odstraněny z jeho hrobu. Kult se však pro mimořádná odpor obyvatelstva nepodařilo zničit až do r. 1989, kdy ho násilně zakázal místní biskup Reinhold Stecher. V tamním kostele byly zamalovány všechny fresky, které Andrýska zpodobňovaly.“
    Mame tu novu omsu, mame tu nove ponatie papezstva, mame tu novych ,,svatych“, nove ,,dogmy“. Pokus sfalsovat krestanstvo musi byt skoro dokonaly. Ako si vlastne niekto moze mysliet, ze by sa tomuto pokusu vyhli svatorecenia a nebol pokus i tie sfalsovat? Ked si trufli na sv. omsu, preco by sa mali vyhnut svatym, a nechat ich na pokoji?

   • solipso napsal:

    Proč by nemohli Pia 12. vyhlásit za svatého? Pomohl osvícencům uchopit moc – minimálně tím, že jim nijak nepřekážel. Proto je jeho lidským právem být Koncilní Humanistickou Sektou prohlášen za svatého.
    Jistě, pokud byl světcem KHS vyhlášen Wojtyla Koránolíbač právě v roce, kdy bylo jeho spoluuctívači koránu podřezáno nejvíce katolických krků za posledních sto let, pak by možná bylo vhodné se svatořečením Pia XII. počkat na nějakou podobnou významnou příležitost.

    • Pan Contras napsal:

     Tak, Pius XII. nezahájil včas důkladné čistky mezi episkopátem a v kurii a KHS tak mohla řádně metastázovat. Takové kreatury jako Roncalli a Montini měly být suspendovány a poslány do Patagonie k tučňákům.

     Byl to katolík, ale trpěl v kurii Bugniniho, který dodrbal obřady sv. týdne. Ještě, že máme kněze, který slouží postaru sv. triduum, protože není závislý na proradném Fellayovi.

   • Jaroslav Klecanda napsal:

    Pánové solipso a nino, moc díky za Vaše jasné názory, které tu dostávají prostor! Nějakou dobu jsem se tu nechal vodit za nos, že zdejší stránky DaH nejsou nulitou toho, co Církev žije, ale díky Vám mohu poznávat, že cokoliv je projevem Církve (pro Vás KHS) je prostě naprosto v mínusu. Doufám, že je nějaká součást Církve, kterou vnímáte se znaménkem plus. Snažím se v to doufat s nadějí, ale přiznám se, že lidsky dost silně pochybuji. 🙂

   • nino napsal:

    Pan Klecanda, Cirkev vnimam jednoznacne v pluse. KHS, aspon ako ja tento termin chapem je skupina ludi, ktora sa dostala k funkciam k Cirkvi a konspiruje proti nej, v jednej z najobludnejsich konspiracii za posledne tisicrocia.

   • Gorazd napsal:

    Ad Solipso, Nino:Istotne, Pius XII. domohol Montinimu a jemu podobným dostať sa k moci. Prečo sa potom odohrala nasledovná udalosť?:
    „5. Nie je tajomstvom, že substitút Giovanni Battista Montini a iný substitút Tardini zo štátneho sekretariátu odmietli prijať z rúk Pia XII. kardinálsku hodnosť z protestu proti jeho štýlu riadenia Cirkvi. To, čo urobili, bolo na vtedajšie pomery niečo neslýchané a opovážlivé. O krátko neskôr v roku 1954 bol substitút Montini „odvelený“ zo štátneho sekretariátu a poslaný za arcibiskupa do Milána. Obaja prijali kardinálsku hodnosť až z rúk pápeža Jána XXIII. v roku 1960, Tardini však v roku 1961 umiera. Keď kardinál Montini po svojom vymenovaní za kardinála prišiel k Jánovi XXIII. na osobitnú audienciu, podľa protokolu sa sklonil, aby mu pobozkal nohy. Ján XXXIII. vtedy prudko vstal a povedal milánskemu arcibiskupovi: „Čo to robíte… dobre viete, že keby ste boli bývali kardinálom o niekoľko mesiacov skôr, bozkával by som vám teraz nohy ja.“ – porov. J. MARTIN, Za bronzovou bránou, Bratislava 2000, s. 84.“
    Prevzaté z: http://tribunal.kapitula.sk/2006-2/cirkev.htm

    • Ignác Pospíšil napsal:

     Já mám jiné informace, pokud jde o Tardiniho. Podle nich odmítl kardinálský klobouk z důvodu chatrného zdraví, pro které nechtěl v omezeném sboru kardinálů zabírat místo (tehdy byl maximální počet kardinálů mnohem nižší než dnes). Jan XXIII. počet kardinálů navýšil, takže námitka se zabíráním místa padla, proto Tardini na podruhé už klobouk přijal.

   • Pan Contras napsal:

    Montini neměl být nikdy ani kostelníkem, natož knězem.

    Oni odmítli přijmout klobouk páč nesouhlasili se stylem vedení a nebyli vyšetřováni po podezření z hereze? To by se za blahých časů Sodalitia Piana nestalo.

   • nino napsal:

    Gorazd, no ved to. Preco Pius XII. takymto zloduchom daval kardinalske hodnosti? Ktovie kolko bolo takych, ktori, hoci nehodni, prijali a stali sa kardinalmi. Potom necudo, ze dalsie konklave dopadali, ako dopadali.
    Samozrejme, nechcem vsetku vinu zosobnovat len na Pia X., mal i dobre pociny, ale nevidim dovod na jeho svatorecenie, tam myslim, ze Cirkev byva tradicne narocna.

   • Gorazd napsal:

    Ad Nino: No je to minimálne divné, že takým ako Montini, Pius XII. núkal kardinálsky klobúk. Asi nebol dostatočne opatrný a dôrazný. Každý robí nejaké chyby. Možno by neprešiel cez diablovho advokáta ale ktovie. Asi to nie je také podstatné, či bude alebo nebude svätorečený, len to človeka naštve, keď všetci pokonciloví pápeži musia byť čo najskôr svätorečení. Lepšie by bolo, keby sa snažili konečne svätorečiť Pia IX. alebo blahorečiť Leva XIII. ale to slobodní murári nedovolia…

   • Jiří Stodola napsal:

    V čem selhal Pius XII.? Byl to evidentně svatý muž.

 2. Ivka napsal:

  Velké díky za video z krásné mše sv. pro nás, kdo se nemohli účastnit i za přednášku dr.Malého!

  • MichalD napsal:

   to je opravdu zajímavý komentář, zejména mě potěšilo, že jsem se dozvěděl, že „napriek stigme antimodernizmu Giuseppe Melchiorre Sarto ako pápež podporoval vedeckú prácu“.

   • Gorazd napsal:

    A čo je na tom? Veď tým je jasne povedané, že antimodernizmus nerovná sa antiveda, zaostalosť alebo niečo podobné.

 3. Stana napsal:

  Dekuji za článek a odkazy. Byla jsem ve Vyšším Brodě na slavnosti, ze které je video a přednáška. Ještě nyní z toho čerpání duchovní podporu a milosti.
  Chtěla by pana Pospíšila upozornit na skandální zacházení s dvěma knězi v Českobudejovické diecezi – vyhození pátera Koňaříka z Římova a pátera z Vodňan. Jde o nechutné jednání administrátora dieceze, který pro osobní nepřátelství k oběma kněžím je bezprecedentně odvolal z jejich farností. Znám osobně pátera Koňaříka, jezdím na Řimovské poutě a vím, jaký poctivým a horlivým tradicionalistickým knězem je. A to poslední nejvíc vadí, jak na biskupství, tak některým laikům a místní farní radě. Stejný případ se stal i v královéhradecké diecezi pateru Pospíšilovi v Číhošti. Tak vadil laikům, že byl biskupem odejít z Čihoště na důchod. Je tak málo dobrých kněží, že tyto excesy jsou přinejmenším podivné.
  Poutě v Řimově byly důstojné, opravdové a vyhledávané. Vadily, nebudou. Smírčí pobožnosti byly kající, opravdové, také někomu vadily. Sice jsou, ale ztratil se duch opravdovosti a vytratilo se duchovno.
  Přijďte všichni na poslední Řimovskou pouť 14. 9. v 11 hod
  Stana

  • solipso napsal:

   Pokud jsou zmínění kněží katolíky a je jim svévolně bráněno v jejich kněžské službě, pak mají právo a povinnost se nespravedlivému utlaku vzepřít a připojit se třeba k nějakému tradičnímu institiutu, k FSSPX nebo k Odporu nebo si založit nějakou vlastní korporaci. Poslušnost autoritě nemůže být v rozporu s vírou a prospěchem svěřených duší. Jako to udělal P. Juchelka.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *