Rozhlédnutí 2014/08/17

Sv. Bernard z Clairvaux

Vítám vás u dalšího rozhlédnutí, tento týden zahájila desátá neděle po Svatém Duchu, na kterou zároveň připadl svátek sv. Hyacinta Polského.

Nejvýznamnější svátky a památky tohoto týdne: sv. Bernard z Clairvaux (20), Neposkvrněné Srdce Blahoslavené Panny Marie (22).

Příští týden zahájí jedenáctá neděle po Svatém Duchu, na kterou zároveň připadne svátek sv. Bartoloměje, apoštola.

Z akcí připomínám zejména oslavy sv. Bernarda ve vyšebrodském klášteře a Mši svatou a přednášku otce Efréma v Chrudimi (obojí 20. srpna).

Modleme se tento týden především za naše bratry a sestry na Blízkém východě a za obrácení nejen těch zločinců, co je pronásledují, ale i zločinců z řad našich západních politiků, co tomuto pronásledování jen nečinně přihlížejí, případně je dokonce podporují.

Zpravodajství

Řadu odkazů a zpráv naleznete na facebookových stránkách Duše a hvězdy a Akce Život a ve facebookové skupině Křesťané a křesťanská témata ve společnosti a politice.

Svatý stolec a církev

Papež František navštívil Jižní Koreu. Během své návštěvy blahořečil 124 korejských mučedníků umučených v průběhu 18. a 19. století. Setkat s papežem se nemohli věřící ze Severní Koreje (kde jsou dlouhodobě systematicky vyvražďováni) a ani většina věřících z Číny (která nakonec většině věřících cestu do Jižní Koreje znemožnila a některé z nich i pozatýkala těsně před zcela legálním opuštěním země). Podrobnosti o návštěvě, která končí dnes, jsou k dohledání na stránkách ČBK a Radia Vatikán.

Domácí

Praha: Sodomitské dny v Praze (tzv. „Prague Pride“) vyvrcholily v sobotu tzv. pochodem hrdosti, jehož se zúčastnilo mnoho tisíc lidí. Je smutné, kolik lidí je ochotno takto podpořit dny pýchy a zvrhlosti. A je ještě smutnější, že akcí hodnotově kladného charakteru (ať už jde o přímé vyjádření nesouhlasu s pochodem a  obranu pomníku sv. Václava před potenciálním zneuctěním sodomity či pochod pro rodinu již po páté  organizovaný Mladými křesťanskými demokraty) se zúčastnilo jen něco kolem 300 lidí.

Praha: Prezident Zeman předvedl velmi specifický (vlastně by se dalo říci čistě zlodějský) pohled na církevní restituce. Z objektů, které chce Katolická církev navrátit v objektu Hradu, je ochoten vydat pouze špatně udržované polozříceniny vyžadující miliardové investice (zejména Jiřský klášter a Nové probošství) a to pouze pod podmínkou, že se Katolická církev zaváže, že opravy sama provede. Naproti tomu Mladotův dům, který jediný je v dobrém stavu a žádné větší opravy nepotřebuje, Zeman vydat nechce. Smutná demonstrace morální úrovně současného českého prezidenta. Více ZDE.

Zahraniční

Slovensko: tzv. Inštitút pre ľudské práva udělil Konferencii biskupov Slovenska za rok 2013 titul „homofób roku“. Gratuluji slovenským biskupům k zisku tohoto ocenění. Kéž by čeští biskupové byly v oblasti rodiny a rodinných hodnot natolik aktivní, aby se taky jednou dočkali podobného vyznamenání! K tématu čtěte slovensky ZDE.

Blízký Východ: V Iráku pokračují boje. Situace je nepřehledná, ISIL páchá další zvěrstva na nesunitských menšinách a stále se pokouší postupovat do nitra Kurdistánu, má však již značné potíže a na některých místech musí ustupovat před spolupracujícími silami vládních vojsk a kurdských milicí, které v (zatím ojedinělých) případech podporuje americké letectvo. Do děsivých zpráv o masovém vraždění křesťanů a jezídů a odvlékání křesťanských a jezídských žen do otroctví se tak v neděli vklínila i velmi potěšující informace o tom, že jednotky ISIL ztratily kontrolu nad klíčovou vodní nádrží u Mosulu. Faktem ale je, že pomoc iráckým křesťanům a jezídům čelícím genocidě je zatím naprosto nedostatečná…

Západní AfrikaEpidemie eboly zuřící v Západní Africe  je stále mimo kontrolu a počet nově nakažených rychle stoupá. V uplynulém týdnu překročil Světovou zdravotnickou organizací udávaný počet nakažených 2000, hlášení ze 13. srpna mluví o 2127 nakažených a 1145 mrtvých. V Libérii a Sieře Leone, kde je situace nejhorší, došlo ke kolapsu zdravotnických služeb. Situace se navíc již dostala do fáze, kdy se nemocní vyhýbají nemocnicím, popřípadě z nich utíkají. Milosrdní bratři a Lékaři bez hranic, kteří hrají významnou roli při boji s epidemií a  v tamním zdravotnictví, hlásí velké ztráty na životech mezi svými členy a zaměstnanci.

Ukrajina, Rusko: Boje na východní Ukrajině neustávají a nově se začínají objevovat nepokoje na západě země, mimo jiné např. v oblasti Podkarpatské Rusi, kde se místní bouří proti nevybíravým násilným odvodům do ukrajinských ozbrojených složek. Ukrajina opět obviňuje Rusko, že posílá povstalcům nové lidi i zbraně a munici. Humanitární konvoj z Ruska, který má pomoci obyvatelům Luhansku, stále stojí na hranicích – dostal sice již všechna potřebná povolení, ale v další cestě mu brání boje na trase. Ukrajinská rozvědka poprvé oficiálně připustila, že malajský leteoun mohli sestřelit vojáci, kteří předtím i se svým nádobíčkem dezertovali z řad ukrajinských protivzdušných sil. Sluší se ale dodat, že až do teď Ukrajina popírala, že by k dezerci takového rozsahu (celé jednotky protivzdušné obrany i s kompletním funkčním systémem BUK) vůbec došlo.

Kalendárium + akčník

Podrobnější informace ke kalendáriu pro daný den lze získat kliknutím na jednotlivá data. Podrobnější a dlouhodobější přehled o akcích a očekávaných událostech lze nalézt v Aktualitách na Katopedii, četné odkazy na články o aktuálně připomínaných svatých naleznete na facebookové stránce Svatí, blahoslavení, mučedníci. Seznam prázdninových akcí naleznete ZDE.

Další stránky informující o užitečných přednáškách, počinech a akcích: HPŽ ČR, CENAP.

17. srpen, neděle – 10. neděle po Svatém Duchu a zároveň si připomínáme sv. Hyacinta Polského († 1257), dominikánského misionáře.

18. srpen, pondělí – připomínáme si mimo jiné sv. Agapita z Praeneste, mučedníka z 2. poloviny 3. století.

19. srpen, úterý – připomínáme si sv. Jana Euda, vyznavače.

20. srpen, středa – slavíme svátek sv. Bernarda z Clairvaux († 1153), kněze a učitele Církve a jednoho z otců cisterciáckého řádu. Před sto lety zemřel sv. Pius X. (1835-1914), papež a bojovník proti modernismu. V cisterciáckém vyšebrodském klášteře bude u příležitosti svátku sv. Bernarda Mše svatá sloužena v klášterním kostele Nanebevzetí Panny Marie od 10:00. Všichni jsou srdečně zváni. Tradiční liturgii pozná odpoledne i Chrudim. Dominikánský ritus bude celebrovat P. Efrém Jindráček OP, po Mši svaté pak tentýž přednese přednášku na téma „Proč dobrý Bůh dopouští zlo“. Podrobnosti ZDE.

21. srpen, čtvrtek – připomínáme si sv. Jane Frances de Chantal (1572-1641), vdovu a zakladatelku vizitantek. Před 70 lety (1944)  podali diplomaté pěti neutrálních států v čele s apoštolským nuciem Rottou u maďarské vlády společný protest proti zacházení se Židy a jejich transportům do Německa.

22. srpen, pátek – slavíme svátek Neposkvrněného Srdce Blahoslavené Panny Marie.

23. srpen, sobota – připomínáme si sv. Filipa Benicia (1233-1285), generála servitů.

24. srpen, neděle – je 11. neděle po Svatém Duchu a zároveň na tento den připadá svátek sv. Bartoloměje, apoštola.

Zajímavé odkazy

Řadu odkazů naleznete na facebookových stránkách Duše a hvězdy a Akce Život a ve facebookové skupině Křesťané a křesťanská témata ve společnosti a politice. Samotné uvedení odkazu v seznamu neznamená, že autor tohoto přehledu souhlasí s jeho obsahem či vyzněním, ale jen a pouze že se vyplatí si ho přečíst. I třeba jako odstrašující příklad.

Stálice českého a slovenského tradičně katolického internetu (tj. stránky, které se vyplatí průběžně sledovat, protože jsou kvalitní a pravidelně nabízejí něco nového): Krása liturgieInstitut sv. JosefaLumen de LumineREX!, Dielňa sv. Josefa a Kompas tradice. Další tradičně katolické stránky naleznete ZDE.

Česky

Bagdádský arcibiskup: Problém nevychází odtud, ale také ze Západu!

Duhový, nebo křesťanský? Konkurenční pražské pochody odstartují jen kousek od sebe – zajímavé je prohlášení reprezentantky sodomitské akce, že je nebezpečné říkat, jaké pojetí rodiny je správné. Protože pokud má vůbec nějaká rodina před zákonem a státem existovat, je přece nezbytná její definice, v níž bychom jasně řekli, co to rodina je.

Hnutí Pro život připomínkuje návrh zákona o veřejném zdravotním pojištění

Je třeba zachránit pronásledované menšiny v Iráku!

Nadále řádí teroristé Boko Haram

Nerozumím, proč chtějí dítě do homosexuálního vztahu, diví se lidovec

Obnova rodiny a vzkříšení národa v Putinově dnešním Rusku. Čtěte, co vám média tají

Pro a proti (13. 8.): Semín vs. Svoboda o Prague Pride

Předseda Papežské akademie pro život v Brně

V Třinci se uskuteční konference Bůh je pro-life

Zrušení dotací povede k cílené likvidaci církevního školství

Slovensky

Svätá stolica vyzvala náboženských lídrov odsúdiť zločiny v Iraku

Veľká chvíľa pre katolíkov v umení?

Anglicky

6th Circuit judge asks gay activists: why use the courts to redefine marriage?

‘Baby Gammy’ raises awareness for true nature of ‘surrogacy motherhood’. But the European Court of Human Rights has no qualms…

Black Democrat: Abortion is the Number One Genocide in the African-American Community

Dialogue With Hamas and ISIS is Pointless and Impossible

European Court: No Human Right to Kill a Baby With Down Syndrome in Abortion

Navy removes Bibles from guest rooms

Sexual Left Shocked by Organized Pro-Lifers in Europe

The 21st century closet: Or, why I hide my conservative beliefs from my friends

Ignác Pospíšil

3 Responses to Rozhlédnutí 2014/08/17

 1. Michal Kretschmer napsal:

  Petr Jurčík v odkazovaném článku říká: „Já osobně v registrovaném partnerství problém nevidím. Beru to jako jakýsi zákonný svazek, který těm lidem zjednoduší řadu věcí, třeba v oblasti dědictví, a který by mohl být dále rozšířen třeba na babičku a vnuka, který se o ni stará a žije s ní ve společné domácnosti.“

  To je zcela v rozporu s dokumentem Kongregace pro nauku víry o právním uznání homosexuálních svazků (např. na http://claritatis.cz/zpravy/prilohy/vatikansky-dokument-o-homosexualnich-svazcich/750 ). Ten zákon o tom byl záměrně koncipován jako registrované partnerství homosexuálů a ne právní institut k ustanovení vztahu osob sobě blízkých, jak uvažuje Jurčík, který tak míchá dvě věci.

  Pokud by taková právně širší norma vznikla, mohla by být zneužívána homosexuály, ale nebyla ničím špatným. Homosexuální svazky by ovšem měly být postihovány trestním zákonem – což se zřejmě Jurčík neodváží ani vyslovit.

  • MichalD napsal:

   Názor, že zákon o reg. part. by se neměl rušit a měl by se naopak rozšířit o babičky a vnuky, zastává P. Jurčík již dlouho (viz např. zde). Pokud předpokládáme to lepší, tak to patrně dělá na základě nějaké představy, že se takto podaří zákon „erodovat“ a zamezit LGBT v dalším postupu (adopce apod.). Předpokládaný mechanismus působení této „eroze“ mi zůstává záhadou (téma bylo diskutováno již zde).

 2. Ignác Pospíšil napsal:

  Zásadní doplnění o Chrudimskou středu… http://www.duseahvezdy.cz/2014/08/19/tradicni-liturgie-v-chrudimi/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *