Rozhlédnutí 2014/03/02

Udělování popelce

Vítám vás u dalšího rozhlédnutí. Je druhá neděle po devítníku (Quinquagesima). Zároveň slavíme svátek sv. Anežky České.

V nastávajícím týdnu začíná popeleční středou doba postní. Další významné svátky a památky: sv. Tomáš Akvinský (7). Příští týden otevře 1. neděle postní (Invocabit).

Z akcí upozorňuji na pondělní Hovory na pravici, které se týkají pro nás křesťany opravdu zásadního a ožehavého tématu.

Modleme se tento týden především za Ukrajinu a její lid.

Zpravodajství

Řadu odkazů a zpráv naleznete na facebookových stránkách Duše a hvězdy a Akce Život a ve facebookové skupině Křesťané a křesťanská témata ve společnosti a politice.

Duše a hvězdy

Duše a hvězdy vyhlásily nominační kolo ankety Zlatý brk 2013.

Svatý stolec a Církev

Papež František I. přijal několik rezignací biskupů. Jsou mezi nimi i rezignace kolínského arcibiskupa kardinála Meisnera (* 1933), který odstoupil z důvodu věku, a českobudějovického biskupa Paďoura (* 1943), který se vzdal úřadu ze zdravotních důvodů. Další informace ZDE.

Evropská unie

Europarlament schválil Zprávu o situaci v oblasti základních práv v Evropské unii, v níž podporuje potraty a navrhuje rozšíření kompetencí Evropské komise a Agentury pro lidská práva v těchto oblastech. Více ZDE a ZDE.

Domácí

Dočasným správcem českobudějovické diecéze po odstoupení biskupa Paďoura byl zvolen dosavadní generální vikář diecéze, Mons. Adolf Pintíř (* 1952).

Zahraniční

Muslimští povstalci, kteří ovládají syrské město Rakka, nutí tamní křesťany k placení daně z ochrany ve zlatě a rezignaci na veřejné praktikování víry. Podrobnosti ZDE.

Krize na Ukrajině se stále přiostřuje. Nová centrální vláda už defakto ztratila Krym: nový premiér této autonomní republiky jí odmítl poslušnost a obrátil se na Rusko s žádostí o pomoc a ochranu. Rusko už začalo posilovat ruské jednotky na poloostrově (horní komora ruského parlamentu Putinovi dokonce oficiálně odsouhlasila jejich nasazení) a klíčové komunikační uzly a budovy na Krymu obsazují ozbrojenci, u nichž není jasné, patří-li k ruským jednotkám či krymské domobraně. Centrální vládě oficiálně odmítla poslušnost i krymská policie (po neúspěšném pokusu centrální vlády dosadit bez souhlasu krymské vlády do jejího čela nového velitele) a dle některých zdrojů i místní vojenské jednotky a část námořnictva. A i na východě Ukrajiny začínají ruskojazyční Ukrajinci demonstrovat proti nové vládě (tisíce až desetitisíce lidí proti ní vystoupili např. v Doněcku a Charkově) a vyvěšují ruské vlajky.

Kalendárium + akčník

Podrobnější informace ke kalendáriu pro daný den lze získat kliknutím na jednotlivá data. Podrobnější a dlouhodobější přehled o akcích a očekávaných událostech lze nalézt v Aktualitách na Katopedii, četné odkazy na články o aktuálně připomínaných svatých naleznete na facebookové stránce Svatí, blahoslavení, mučedníci.

Do 10. března včetně je možno nominovat internetové stránky do ankety Zlatý brk 2013.

Do konce června 2014 je možno přihlašovat děti na Setkání katolických dětí ve Vyšším Brodě 2014. Prosím, respektujte tento termín (a vlastně by bylo prima přihlásit děti co nejdřív), organizátoři potřebují znát počet dětí, co na setkání pojedou, s určitým předstihem.

2. březenneděle – je druhá neděle po devítníku (Quinquagesima). Slavíme svátek sv. Anežky České († 1282), české princezny a řeholnice.

3. březen, pondělí – před 20 lety zemřel Karel Kryl (1944-1994), český písničkář, básník a grafik. V Praze Akce D.O.S.T. pořádá dvacáté Hovory na pravici. Na téma Kulturní boj včera a dnes vystoupí Michal Semín, Alena Povolná a Lucie Boddingtonová. Večer bude moderovat Petr Bahník. Budova ČSVTS, sál číslo 217 (Novotného lávka 5, Praha 1), začátek v 18:00. Více ZDE.

4. březen, úterý – Církev si připomíná sv. Kazimíra (1458-1484), krále polského a vévodu litevského. V českých diecézích si navíc připomínáme i přenesení ostatků sv. Václava.

5. březen, středa – je popeleční středa, kterou začíná postní období. Je den pokání a přísného postu, v kostelích se světí popel a uděluje znamení popelce.

6. březen, čtvrtek – je čtvrtek po popeleční středě a připomínáme si sv. Perpetuu a Felicitu, mučednice.

7. březen, pátek – je pátek po popeleční středě a připomínáme si sv. Tomáše Akvinského († 1274), kněze a učitele Církve.

8. březen, sobota – je sobota po popeleční středě a připomínáme si památku sv. Jana z Boha, ošetřovatele nemocných. Socialisté a OSN slaví Mezinárodní den žen.

9. březen, neděle – je první neděle postní (Invocabit). Připomínáme si sv. Františku Římskou, oblátku a ošetřovatelku.

Zajímavé odkazy

Řadu odkazů naleznete na facebookových stránkách Duše a hvězdy a Akce Život a ve facebookové skupině Křesťané a křesťanská témata ve společnosti a politice.

Stálice českého a slovenského tradičně katolického internetu (tj. stránky, které se vyplatí průběžně sledovat, protože jsou kvalitní a pravidelně nabízejí něco nového): Krása liturgieInstitut sv. JosefaLumen de LumineREX!, Dielňa sv. Josefa a Kompas tradice. Další tradičně katolické stránky naleznete ZDE.

Česky

Církev chce kostel, holota jedna!!!

EU – macecha a otčím

Florentský arcibiskup rozšířil řady Spravedlivých mezi národy

Francouzští rodiče nepouštějí své děti na „hodiny smilstva“

Iniciativa Jeden z nás má nejvyšší počet signatářů

Nevnucujte Africe světské hodnoty, řekl arcibiskup z Josu

Svaz rodin ostře kritizoval zprávu Lunackové

Vademecum na obranu rodičů před genderovou ideologií

Vatikánský diplomat svědčil před Kongresem, odsoudil pronásledování blízkovýchodních křesťanů

Slovensky

Poslankyňa Záborská reaguje na nepravdivé vyhlásenie ILGA

Rodina, ktorá svoje deti vyučuje doma nemôže vycestovať

Anglicky

Arizona Gov. Jan Brewer bows to economic pressure in vetoing religious freedom act, say critics

Belief Rooted in Love

‚Boko Haram attacks‘ kill 37, including at Christian college

BRUCE:Why the veto of Arizona’s religious freedom bill is alarming

Christians could end abortion now – but it’s clear we don’t really want to

Christians in Jerusalem want Jews to stop spitting on them

Kansas man charged with murder for lacing girlfriend’s pancake with abortion drug

‘Let’s get naked this Pride’: Gay editor defends nudity at Toronto’s ‘family friendly’ parade

New prenatal test will further eugenic targeting of Down syndrome children: ethicist

New study links birth control pill with multiple sclerosis

Obama’s UN delegation tries to scrap parts of Universal Declaration of Human Rights

Polish baby born alive after abortion

Questions you’re asking about cakes, gays, and religious freedom

Slovakia angers homosexualists over proposed marriage protection amendment

Spanish pro-lifers question if government will follow through on abortion restrictions

The crazy alternative lifestyle of marriage and children

UK child predator arrested after trying to use abortion to cover his crimes

Vatican’s Cardinal Burke: Media is ‘mocking’ the Pope by creating a liberal caricature

Verily: a women’s magazine with a ‘no Photoshop policy’ that focuses on class and modesty

What to do if your boyfriend wants you to get an abortion

Worldwide poll of Catholics shows disagreement with Church on abortion, marriage, contraception

Ignác Pospíšil

9 Responses to Rozhlédnutí 2014/03/02

 1. cinicius napsal:

  Další shrnující informace o dění na Ukrajině a především na Krymu: http://www.literarky.cz/politika/svet/16953-putin-vyle-na-krym-armadu-nazor-zapadu-ho-nezajima

 2. nino napsal:

  Par zaujimavosti par odkazov, na ktore som natrafil a ktore mozno niekoho zaujmu.
  Teroristky z FEMEN opat zautocili a zneuctili dalsi chram, tentoraz vo Svedsku:
  http://www.lifenews.sk/node/6217/
  Na Slovensku prislo k dohode medzi vladnymi socialistami a opozicnymi liberalnymi krestanskymi demokratmi o pozitivnej zmene ustavy- tato nova zmena definuje manzelstvo ako zvazok muza a zeny:
  http://hn.hnonline.sk/slovensko-119/smer-a-kdh-sa-dohodli-rodinu-ochrania-spolocne-607265
  No, prezidentske volby (kde obe strany maju svojich kandidatov) su za rohom, a obe strany si chcu naklonit starsich ludi na vidieku, ktori patria k pomerne disciplinovanym volicom, tak aspon na nieco to bude dobre, ten cirkus s volbami.
  Inak, premier Fico, ktory sa v prihlaske do komunistickej strany oznacil za prisneho ateistu, a sam podporuje proticivilizacnu agendu EU, zasiel uz tak daleko, ze sa uz na videu k jeho kandidature za prezidenta vyznava z ,,katolickeho“ detstva:
  http://www.youtube.com/watch?v=66VXY70up_8

  • nino napsal:

   Este by som doplnil spravy zo Spanielska. Miestni zapredanecki krestansko-demokraticki ludovci tam opat dokazuju, ze su nepriatelmi krestanstva rovnako ako komunisti. Aktualne tito poskoci USA a Izraela prijmaju zakon, ktory rusi vysledky reconquisty a napada a hanobi predkov Spanielov a velkych katolickych vladcov.
   Na jeho zaklade az mozno 3,5 miliona sefardskych zidov zijucich v Izraeli, moslimskych statoch a inde moze ziskat obcianstvo Spanielska, kvoli vyhnaniu sefardskych zidov pred 500 rokmi. To je zaujimave, mozno kazdy obcan Slovenska ma nejakych predkov, ktorych z Balkanu vyhnali Turci, a teraz dostaneme aj my vsetci pravo na Turecke obcianstvo? Aspon vidiet, ze zase su to len a len katolici, co si musia sypat popol na hlavu a kajat sa za svoju vitaznu minulost, naozaj hanba krestanskym demokratom, ktori opat dokazali, kde stoja naozaj.
   Okrem toho, uz sa ozvali i potomkovia moslimov vyhnanych zo Spanielska za reconquisty (dnes uz ich mozu byt tiez miliony), a aj ti ziadaju o pravo na spanielske obcianstvo. Zatial ,,krestanski“ demokrati sa vykrucaju, ze to je iny pripad (neviem v com iny, popravde), ale verim, ze nejaka dalsia socialisticka vlada tuto krivdu ludovcov, v ramci definitivneho znicenia katolickeho Spanielska, schvali.

 3. nino napsal:

  Takisto sa modlime, aby sa situacia na Ukrajine neskoncila katastrofou. Myslim, ze ak by udalosti na Ukrajine sa este viac vyostrili, tak to napr. Slovensko, ktore uz, zial, mozno melie z posledneho teraz, nemuselo rozchodit (prival utecencov, energeticka kriza, atd), coho sa dost obavam.

 4. nino napsal:

  este par zaujimavosti, neviem, ci to niekoho zaujme, ale ak by nahodou.
  V Britanii padaju navrhy na odoberanie deti konzervativnym moslimom:
  http://www.sme.sk/c/7122429/starosta-londyna-chce-brat-deti-radikalnym-moslimom.html
  Myslim, ze sa blizi doba, ked katolicka vychova bude tiez oznacena za formu zneuzivania deti, veducu k homofobii, cudnosti a netolerantnosti.
  A este- teror liberalnych katolikov na Slovensku nabera na obratkach, utocia na akykolvek naznak odporu voci liberalizmu, najnovsie napadli knaza priamo v kostole privrzenci skandalneho biskupa Bezaka:
  http://www.cas.sk/clanok/274666/svata-omsa-s-necakanym-koncom-privrzenci-odvolaneho-arcibiskupa-bezaka-napadli-knaza.html

 5. MichalD napsal:

  Žalostná ukázka, jak fungují moderní konstituční monarchie: Belgický král podepsal zákon o eutanazii pro děti. Král Filip je údajně „praktikujícím katolíkem“, kdo chce, může zkusit hledat, zda se k tomu někdo z hierarchie vyjádří (neřku-li veřejně vyhlásí interdikt).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *