Rozhlédnutí 201/02/02

Vítám vás u dalšího rozhlédnutí, na tuto neděli připadl svátek Očišťování Blahoslavené Panny Marie, lidově známý jako hromnice. Mimo klasickou Mši svatou by nás proto dnes mělo čekat ještě svěcení svic (hromniček) a průvod světla (seznam tradičních bohoslužeb naleznete ZDE).

Nejvýznamnější svátky a památky tohoto týdne: sv. Blažej (3), sv. Agáta Sicilská (5) a sv. Titus (6).

Příští týden otevře 5. neděle po Zjevení Páně, na kterou letos připadá svátek sv. Cyrila Alexandrijského, biskupa a učitele Církve.

Modleme se tento týden především za naše bratry a sestry v Sýrii, jakož i za zločince, co je pronásledují, nebo tomuto pronásledování nečinně přihlížejí.

Zpravodajství

Řadu odkazů a zpráv naleznete na facebookových stránkách Duše a hvězdy a Akce Život a ve facebookové skupině Křesťané a křesťanská témata ve společnosti a politice.

Kalendárium + akčník

Podrobnější informace ke kalendáriu pro daný den lze získat kliknutím na jednotlivá data. Podrobnější a dlouhodobější přehled o akcích a očekávaných událostech lze nalézt v Aktualitách na Katopedii, četné odkazy na články o aktuálně připomínaných svatých naleznete na facebookové stránce Svatí, blahoslavení, mučedníci.

Do konce června 2014 je možno přihlašovat děti na Setkání katolických dětí ve Vyšším Brodě 2014. Prosím, respektujte tento termín, organizátoři potřebují znát počet dětí, co na tábor pojedou, s určitým předstihem.

Doporučujeme podepsat tuto petici proti prosodomitské “Zprávě Lunacekové,” kterou bude Evropský parlament tento týden projednávat…

2. únor, neděle – slavíme svátek Očišťování Blahoslavené Panny Marie, lidově známý pod jménem hromnice, o kterém se světí svíce. Seznam tradičních bohoslužeb naleznete ZDE. Ochránci přírody slaví Světový den mokřadů. Před 420 lety zemřel italský hudební skladatel Giovanni Pierluigi da Palestrina († 1594), jeden z nejvýznamnějších tvůrců liturgické hudby všech dob.

3. únor, pondělí – slavíme svátek sv. Blažeje († cca 316), biskupa a mučedníka. Tento den se uděluje svatoblažejské požehnání.

4. únor, úterý – připomínáme si sv. Ondřeje Korsiniho (1302-1374), biskupa a vyznavače.

5. únor, středa – připomínáme si sv. Agátu Sicilskou († cca 251), pannu a mučednici.

6. únor, čtvrtek – dnes si mimo jiné připomínáme sv. Tita, biskupa a mučedníka.

7. únor, pátek – připomínáme si sv. Romualda, opata.

8. únor, sobota – připomínáme si památku sv. Jana z Mathy (1160-1213), zakladatele trinitářů.

9. únor, neděle – je 5. neděle po Zjevení Páně. Zároveň si připomínáme památku sv. Cyrila Alexandrijského († 444), biskupa a učitele Církve. Před 85 lety byl popraven kristeros José de León Toral (1900-1929), který zastřelil generála Obregóna, zvoleného prezidenta Mexika a jednoho ze strůjců krvavého pronásledování katolické církve v Mexiku.

Zajímavé odkazy

Řadu odkazů naleznete na facebookových stránkách Duše a hvězdy a Akce Život a ve facebookové skupině Křesťané a křesťanská témata ve společnosti a politice.

Stálice českého a slovenského tradičně katolického internetu (tj. stránky, které se vyplatí průběžně sledovat, protože jsou kvalitní a pravidelně nabízejí něco nového): Krása liturgieInstitut sv. JosefaLumen de LumineREX!, Dielňa sv. Josefa a Kompas tradice. Další tradičně katolické stránky naleznete ZDE.

Ignác Pospíšil

5 Responses to Rozhlédnutí 201/02/02

 1. XA Xi napsal:

  dneska bez odkazů na zajímavé články? slabota 🙁

  • cinicius napsal:

   Přemýšlel jste někdy o tom, kolik času a práce dá ty odkazy nashromáždit, probrat a roztřídit? O zprávách nemluvě… Ne vždy je tolik času a sil k dispozici…

 2. servant napsal:

  Tak to připravte jednou pro změnu vy. Určitě to pak nebude slabota. To je takový český národní sport – sám nedělat nic, ale kritizovat ty, kteří ve svém volném čase dělají něco pro druhé..

 3. václav napsal:

  Na tento čtvrtek, 6. února vyhlásil otec Léonard, arcibiskup belgický den postu a modliteb proti eutanázii nezletilých. Která už je téměř zlegalizovaná, chybí jen poslední hlasování. Společná vigílie bude probíhat ve všech větších belgických městech.
  Připojme se i my.

 4. MichalD napsal:

  Jeden zajímavý článek: Rakouská luteránka – překladatelka šesti papežů. Přiznám se, že jsem dosud naivně předpokládal, že oficiální dokumenty Svatého stolce překládají vzdělaní katoličtí teologové …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *