Rozhlédnutí 2014/01/12

Křest Páně

Vítám vás dalšího rozhlédnutí, je neděle a my slavíme svátek Svaté rodiny. Dobu vánoční ukončí zítřejší svátek Křtu Páně, 18. ledna začne Oktáv jednoty s Petrovým stolcem.

Nejvýznamnější svátky a památky tohoto týdne: Křtu Páně (13), sv. Hilarius z Poitiers a bl. Odorik z Ponderone (14), sv. Pavel Thébský (15), sv. Marcel I. (16), sv. Antonín Veliký (17), Nastolení sv. Petra v Římě (18).

Příští týden otevře druhá neděle po Zjevení Páně .

Z akcí připomínám přednášky Anety Kuriálové a Mariana Jurečky (16) a doplňovací senátní volby na Zlínsku (17-18).

Modleme se tento týden především za všechny naše pronásledované bratry a sestry, kteří narozdíl od nás nemohou svobodně slavit Vánoce…

Zpravodajství

Řadu odkazů a zpráv naleznete na facebookových stránkách Duše a hvězdy a Akce Život a ve facebookové skupině Křesťané a křesťanská témata ve společnosti a politice.

Svatý stolec

Papež František I. zásadně zreformoval udělování čestných titulů spojených s oslovením Monsignore. Podrobnosti česky ZDE.

Papež František I. jmenoval 19 nových kardinálů. Podrobnosti česky ZDE či anglicky ZDE.

Evropská unie

Levice se v Evropském parlamentu znovu pokouší prosadit extrémně propotratovou rezoluci, jakousi náhradu za neúspěšnou „Zprávu Estrelové“. Více podrobností ZDE. Prosím, podepište petici protestující proti tomuto zvěrstvu.

ČR

Ve druhém kole doplňovacích senátních voleb (17.-18. ledna) se o křeslo senátora za obvod č. 80 (Zlínsko) utkají lidovec Patrik Kunčar (v prvním kole získal 23.36 % hlasů) a občanský demokrat Libor Lukáš (16,52 %). Více ZDE.

Zahraničí

Angličtí anglikáni, kteří patří k ultraliberálnímu křídlu rozštěpeného anglikánského společenství, oficiálně zavedli alternativní křestní obřady, které již neobsahují zmínku o hříchu a ďáblu. Více ZDE.

Podle nevládní organizace Portes ouvertes France pronásledování křesťanů v roce 2013 zesílilo. V čele zemí nejhůře pronásledujících křesťany zůstává Severní Korea. Podrobnosti ZDE.

Slovenský premiér Fico prohlásil, že církve nemají voličům radit, koho mají volit. Zároveň jasně deklaroval propotratové postoje, které musí v očích každého katolického voliče diskvalifikovat jakéhokoliv politika. Více slovensky ZDE.

Kalendárium + akčník

Podrobnější informace ke kalendáriu pro daný den lze získat kliknutím na jednotlivá data. Podrobnější a dlouhodobější přehled o akcích a očekávaných událostech lze nalézt v Aktualitách na Katopedii, četné odkazy na články o aktuálně připomínaných svatých naleznete na facebookové stránce Svatí, blahoslavení, mučedníci.

Do konce června 2014 je možno přihlašovat děti na Setkání katolických dětí ve Vyšším Brodě 2014. Prosím, respektujte tento termín, organizátoři potřebují znát počet dětí, co na tábor pojedou, s určitým předstihem.

12. leden, neděle – svátek Svaté rodiny.

13. leden, pondělí – svátek Křtu Páně, končí Vánoce.

14. leden, úterý – připomínáme si sv. Hilaria z Poitiers († okolo 367), biskupa a učitele Církve, a bl. Odorika z Ponderone († 1331), františkánského misionáře.

15. leden, středa – připomínáme si sv. Pavla Thébského, poustevníka.

16. leden, čtvrtek – připomínáme si sv. Marcela I. († 309), papeže a mučedníka. V Brně CENAP organizuje přednášku Anety Kuriálové na téma Když dcera dospívá. Začátek v 16:30 v sídle CENAPu. Podrobnosti ZDE. V Praze se uskuteční přednáška Mariana Jurečky na téma „Politika a kompromisy“. Komunitní centrum sv. Prokopa, začátek v 18:00. Bude jistě zajímavé zjistit, jaké názory na kompromisy v politice má muž číslo 2 KDU-ČSL, šéf lidoveckého poslaneckého klubu a potenciální ministr zemědělství.

17. leden, pátek – připomínáme si sv. Antonína Velikého, opata a pouštního otce. Před 510 lety se narodil sv. Michele Antonio Ghislieri (1504-1572), který od roku 1566 až do své smrti vedl církev jako papež Pius V.

18. leden, sobota – připomínáme si nastolení sv. Petra v Římě, začíná Oktáv jednoty s Petrovým stolcem. Dnes se modlíme, aby se všechny „jiné ovce“ vrátily do jednoho ovčince Petrova.

19. leden, neděle – je druhá neděle po Zjevení Páně. Dnes se modlíme, aby se východní odštěpenci vrátili do jednoty s apoštolským stolcem.

Zajímavé odkazy

Řadu odkazů naleznete na facebookových stránkách Duše a hvězdy a Akce Život a ve facebookové skupině Křesťané a křesťanská témata ve společnosti a politice.

Stálice českého a slovenského tradičně katolického internetu (tj. stránky, které se vyplatí průběžně sledovat, protože jsou kvalitní a pravidelně nabízejí něco nového): Krása liturgieInstitut sv. JosefaLumen de LumineREX!, Dielňa sv. Josefa a Kompas tradice. Další tradičně katolické stránky naleznete ZDE.

Česky

Vyprávění starého pána aneb Dějepis pro kolegu Cvalína

Slovensky

Prečo SMER 3-krát cúvol:ideológia rodovej rovnosti, pastiersky list

Polsky

Jaworscy radni chcą chronić dzieci przed ideologią gender

Kancelaria Premiera sponsoruje gender-propagandę. 700 tys. zł wydano na cykl filmów edukacyjnych, w których tradycyjna rodzina została przedstawiona jako siedlisko przemocy

„Stop ideologii gender“ rozpoczyna prace. Przewodniczącą Beata Kempa

Německy

Keine alte Messe mehr in Maria Maggiore

Anglicky

Colorado cake maker appeals court order to participate in same-sex ‘weddings’

Do ultrasounds save lives? New study claims ‘no.’ Pro-life experts says ‘yes…but it’s complicated’

“Girls” “Rage Spiral” Illustrates the Character of Contemporary Cultural Liberalism

How the defeat of a radical pro-abort EU proposal has strengthened European activists

My Doctor Told Me to “Evacuate” My “Dead” Unborn Baby, She’s Now Two

Pro-life group files discrimination complaint over teacher fired for opposing Planned Parenthood

Religious freedom: the fight that will define 2014

Republican Party Chair Putting Off Annual Meeting to Join March for Life

She Bravely Rejected Abortion After Rape, Then The Rapist Sued for Paternity

The lessons of Bill C-43

Why HIV, syphilis, and gonorrhea are rising among homosexuals

Ignác Pospíšil

One Response to Rozhlédnutí 2014/01/12

 1. Zasvěcení Královéhradecké diecéze Neposkvrněnému Srdci Panny Marie napsal:

  Poněkud se zpožděním jsem se dozvěděl, že Královéhradecká diecéze byla zasvěcena Neposkvrněnému Srdci Panny Marie.

  http://www.bihk.cz/aktuality/zpravy/2642-biskup-zasvetil-diecezi-panne-marii.html

  Text zásvětné modlitby:

  http://www.bihk.cz/aktuality/zpravy/2643-dokument%3A-zasvetna-modlitba-k-panne-marii.html

  Ze zasvěcení vybírám:

  „V tomto velikém společenství lásky
  spolu s Tebou vděčně velebíme Trojjediného Boha
  a svěřujeme se pod Tvou ochranu.

  Tvému Neposkvrněnému Srdci
  zasvěcujeme královéhradeckou diecézi,
  která Ti od počátku patří.
  S důvěrou Tě prosíme o zvláštní ochranu
  nejen v tomto jubilejním roce.“

  Byl bych rád, aby tohoto činu následovaly ostatní diecéze, farnosti, rodiny, společenství a každý z nás. Za to je třeba se modlit.

  I Christo Domino nostro

  Pax et bonum

  Jan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *